AnasayfaBlogSosyal Medya Pazarlama Hizmetleri Nelerdir?
Sosyal Medya

Sosyal Medya Pazarlama Hizmetleri Nelerdir?

11 Ocak 2021
Sosyal Medya Pazarlama Hizmetleri Nelerdir?

Dünya tarihinin en hızlı büyüyen trendi, sosyal medya. Dünyada 3.2 milyar aktif kullanıcıya sahip bu rakam dünya nüfusunun yaklaşık %42'sini oluşturuyor. Marka bilinirliği ve satışlarını artırmak, hedef kitlesi ile bağlantı kurmak isteyen bir çok firmayı da artık sosyal medya platformlarında görmeye başladık. Sosyal medyanın markaların, ürün ve hizmetlerini sunma potansiyelinin en yüksek olduğu platformlar olduğu gerçeğini yadsıyamayız. 

Sosyal medya pazarlaması olarak pazarlama literatürüne geçen bu kavramı alt başlıklarına ayırarak yakından inceleyelim. 

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir? 

Sosyal medya pazarlaması, hedef kitle ve müşterilerin marka ile sosyal olarak etkileşime girdiklerinde marka ile tanışmalarıyla yakından ilgili bir kavramdır. Sıklıkla kullanılan medya platformları Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest, YouTube ve Snapchat’tir. 

Sosyal medya pazarlaması bir bütün olarak işletmenizin büyümesi için oldukça faydalıdır. Sosyal medya pazarlaması için marka, ürün veya hizmetini sosyal medyada tanıtmak için öncelikle bir içerik oluşturulması gerekir. Bu içeriklerin özgün ve hangi platformda paylaşılacaksa ona göre uyarlanmış olması da ayrıca büyük önem taşır.

Sosyal medya pazarlamacılığında kullanılan platformlar nelerdir? 

 • Facebook, dünya çapında 1.79 milyar günlük aktif kullanıcıya sahip olup X ve Y kuşağına hitap etmektedir. 

 • Twitter, dünya çapında 186 milyon günlük aktif kullanıcıya sahip olup daha çok Y kuşağına hitap etmektedir.

 • Instagram, dünya çapında 1 milyar aylık aktif kullanıcıya sahip olup daha çok Y kuşağına hitap etmektedir.

 • Linkedin, dünya çapında 675 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip olup daha çok X ve Y kuşağına hitap etmektedir.

 • Youtube, dünya çapında 2 milyar oturum açan aylık kullanıcıya sahip olup Y ve Z kuşağına hitap etmektedir.

 • Snapchat, dünya çapında 249 milyon aktif kullanıcıya sahip olup öncelikle Z kuşağına hitap etmektedir.

 • Pinterest, dünya çapında 416 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip olup daha çok yaşlı Y kuşağına hitap etmektedir.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

 1. Alıcı kişiliklerinizi ve hedef kitlenizi araştırın.

 2. Hangi sosyal platformlarda pazarlayacağınızı belirleyin.

 3. Benzersiz ve ilgi çekici içerik oluşturun.

 4. Gönderileriniz için bir program düzenleyin.

 5. Etkinizi ve sonuçlarınızı analiz edin.

Sosyal Medya Pazarlamasının Faydaları

Sosyal medyadan ve bu büyük ağın gücünden faydalanmak için bir çok sebep vardır. Bunlar; 

 • Marka farkındalığını artırma,

 • Potansiyel müşteri oluşturma ve dönüşümleri artırma daha fazla potansiyel müşteri ve dönüşüm yaratma,

 • Müşterilerle ilişkileri geliştirme-müşterilerle daha güçlü ilişkiler kurma,

 • Rakiplerden öğrenme

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri 

Hedefler Belirleyin: Yeni bir projeye başlarken atılması gereken ilk adım ulaşılacak belirli hedefleri belirlemektir. Örneğin; oluşturulacak trafik miktarı, takipçi sayıları, katılım oranları, dönüşümler gibi hedefler belirlenebilir.

Değer Sunun: Sosyal medya kullanıcıları takip ettikleri sayfalardan değer ister. Bu nedenle, takipçilere fayda sağlayacak içerik teklifleri oluşturmak faydalı olacaktır. Takipçilerin ilgilendiği konuları çözerek, onların sorunlarına ve ilgi alanlarına hitap eden içerikler yayınlayarak da ulaşılabilir.

Blog Sayfası Hazırlayın: Etkili bir dijital pazarlama için takipçilere sosyal anlamda da kazanç sağlamak önemlidir. Blogla paylaşılan bilgiler takipçilerin satın almalarına dönüşebilir. Blog yazma aracılığıyla takipçiler ve potansiyel müşteriler marka tarafından bilgilenme, eğlenme ve hatta ilham alma gibi sosyal kazançlar edinebilirler.

Gönderileri Optimize Edin: Markalar, alakalı anahtar kelimeleri ve hashtag'leri paylaşımlarına dahil ederek, konu hakkında bilgilenmek isteyen kullanıcılar için sosyal platformlardaki görünürlüğünü artırabilir. Bu nedenle markaların her yeni gönderisi için yeni anahtar kelime araştırması yapması önemlidir.

Sosyal Kanıt Gösterin: Sosyal kanıt, dijital ortamda satış için çok önemlidir. Mevcut satın alan kişilerin olumlu yorumları paylaşmanın en güçlü yollarından biri, kullanıcı tarafından oluşturulan içerikleri kullanmaktır.

Takipçilerle Etkileşim Kurun: Sosyal medya demek sosyal olmakla ilgilidir. İnsanların bir işletmeyle olumlu ve ikna edici etkileşimleri olduğunda, markanızı başkalarına tavsiye etme olasılıkları çok daha yüksektir.

Tutarlı Olun: İçinde bulunduğumuz dijital çağda, sosyal medyadan anlamlı miktarda trafik ve satış oluşturmak için gerekli erişim ve katılımı sağlamak için düzenli olarak içerik yayınlamak çok önemlidir. Düzenli içerik takipçilerin markaya olan bağlılıklarını artırma konusunda oldukça faydalıdır. Aksi takdirde markaların takipçilerini kaybetmeleri söz konusudur. 

Hashtagleri Kullanın: Hashtagler çoğu sosyal web sitesinde artık olmazsa olmaz temel bir öğelerden birisi. Twitter, Facebook, Instagram ve diğerleri gibi platformlarda hashtagler, firmaların belirli terimleri arayan kişilere ulaşarak kendi paylaşımlarına ulaşmalarına olanak sağlar. Bu nedenle, markalar tam da bu yüzden her platforma özel anahtar kelime gibi kullanılan hashtagleri doğru kullanmayı öğrenmek için vakit ayırmalılar.

Sosyal Medya Bütçesi Oluşturun: Organik trafik yoluyla veya ücretli paylaşımlar yapmak, marka bilinirliğinizi artırmak, yeni müşterilere ulaşmak ve sadakat sağlamak istiyorsanız sosyal medya için öncelikle bir bütçe ayırmanız gerekmektedir.

Planlayın: Sosyal medya paylaşımları markalar için önemli olduğu kadar takipçiler için de oldukça önemlidir. Bunun için haftalık hatta aylık planlarla ilerlemek çok önemlidir. Özel günler, anlamlı paylaşımlar takipçiler tarafından marka imajının doğru oluşması açısından dikkat çekici bir unsurdur.

Sosyal Medyada Viral Pazarlama 

Viral pazarlama, geleneksel pazarlama yöntemlerinden olan olan ağızdan ağıza pazarlamanın dijital ortamda gerçekleşen halidir. Viral pazarlamada önemli olan kullanıcının dikkatini çekmek ve içeriği başkalarıyla paylaşmak gibi isteme olasılığını artıracak nitelikte içerikler oluşturmaktır. Viral sosyal medya pazarlaması da ayrıca müşterileri ürün incelemeleri veya yorumları gibi kendi içeriklerini oluşturmaya ve paylaşmaya teşvik etmelidir.

Sosyal medya pazarlaması faydalar sağlarken bir taraftan da içeriklerinin hızlı yayılması şirketlerin başka türlü engeller de yaratabilir. Örneğin, bir şirketin ürününün tüketicilerin zarar görmesine neden olduğunu iddia eden viral bir video şirketin marka imajına zarar verebilir. Bir şirket vermek istediği mesajı doğru bir şekilde verse bile, tüketicilerin gelecekte şirketten satın alma olasılığı daha düşük olabilir.

Viral pazarlamada planlama çok önemli bir aşamadır. Viral pazarlama çalışmasını doğru bir şekilde gerçekleştirebilmek için dikkat etmek gereken 3 önemli kriter vardır. Bu kriterler;

 1. Doğru insanlara ulaşmak,

 2.  Hedef kitleyi doğru mesajla karşılaştırmak,

 3. Uygun koşulları sağlamak.

sosyal medya sosyal medya pazarlaması sosyal medya pazarlaması nedir dijital pazarlama marka bilinirliliği sosyal medya stratejileri dijital pazarlama stratejileri influencer hashtag kullanımı sosyal medyada hedef kitle
Aysun Şahin Besci
Aysun Şahin Besci
Blog Yazarı

Çocukluk hayallerini gerçekleştirmek adına Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Marka İletişimi bölümlerini bitirdikten sonra tasarım bilgisiyle yeteneklerini buluşturduğu Noipaper Art&Craft'ı kurdu. 2009'dan bu yana çeşitli ürün tasarımı projelerine danışmanlık yapmakta bir yandan da Noipaper ile el yapımı ürünlerin değerini artırmak adına yetişkin ve çocuklara özel kağıt atölyeleri düzenlemektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259