AnasayfaBlogHashtag Nedir? Ne İşe Yarar?
Nedir?

Hashtag Nedir? Ne İşe Yarar?

27 Ocak 2020
Hashtag Nedir? Ne İşe Yarar?

Sosyal medya günümüzün vazgeçilmez arasında her zaman yer alır. Hayatımıza girdikten sonra birçok insanın vazgeçemediği uygulamalar arasında yer aldı. Birçoğumuz Facebook, Instagram, Twitter gibi uygulamaları günlük olarak kullanırız. Hatta kimi insanlar hayatının bir kısmını bu mecralara adamış durumda. Hatta ve hatta insanlar, sosyal medyayı ticari alan olarak kullanan kişilerle tanıştı. Gelişim gösteren ve halen gelişmeye devam eden internet aleminin gizli bir silahı var; hashtag. Aslında gizli bir silah da diyemeyiz. Çünkü çoğu internet kullanıcısı hashtag kavramını bilir. Bilmese de ne işe yaradığını ya da en azından ismini bir kere de olsa duymuştur.  

Sosyal medya mecralarını her insan sadece gezinmek, sörf yapmak ve video izlemek için girmez. Bazı bireyler Facebook, Twitter, Instagram ve son zamanlarda dahil olan Tiktok uygulamalarına içerik üretir. Özgün ve orijinal içerik üretebilmek içinde daha fazla etkileşim almanın yollarına başvururlar. Onların tabiriyle takipçi ya da izleyici kasarlar. Bu sayede keşfedilmeyi ve reklam firmaların ilgisini çekerek, kendilerine sosyal medyayı bir gelir kapısı haline dönüştürürler. Şimdi asıl konumuza geldiğimizde belki diyeceksiniz, anlattıklarınla ne ilgisi var. Fakat hashtag, sosyal medya için oldukça önem taşır. Bu yazımızda Hashtag nedir sorusunu cevaplarken diğer yandan doğru kullanıldığında ne kadar önemli olduğunu sizlere göstermiş olacağız.  

Hashtag Ne Demek? 

Hashtag kısa anlamıyla Türkçe karşılığında etiket manasına gelir. Sosyal medya kullanıcıları da bu ismiyle bilir. İngilizceden dilimize dahil olan kelime, etiket yerine daha çok hashtag olarak kullanılır. Hashtag, sosyal ağlarda yer alan uygulamalar için geliştirlen bir dizi sözcük sistemidir. Sadece sosyal mecralar değil, farklı blog sistemlerinde de etiket uygulaması yer alır. Hashtag ‘’#’’ işareti ile gösterilir. Bu işaret ile birlikte belirlenen sözcükler veya sözcük öbekleri yazılır. Bu sayede o sözcükler etiketlenmiş olur.  

Hashtag ismini ilk duyduğumuzda seneler 2007’leri göstermekteydi. Yani Twitter uygulamasının duyurulması ile paraleldi. Zaten etiket, Twitter ile birlikte ün yapmıştır. İlk kullanıldığı sosyal ağ Twitter olarak bilinir. Twitter’ın büyük bir sükse yaparak tanıtıldığı gerçek. Çıktığı yıldan bu zamana kadar kullanıcı sayısında ciddi derecede artış yaşanmıştır. Etiket sistemini getirerek sosyal ağlarda hiç olmayan, yeni bir olguyu denemiş oldu. Yaptığı bu büyük değişim öyle bir tuttu ki diğer sosyal medya sahibi şirketlerde Twitter’dan ilham aldı. 

Twitter üzerinden günde ortalama 100 bin tweet atılıyor. Sosyal medya uygulamasının üye sayısı ise, 300 milyonu geçiyor. Kullanıcılar tarafından en çok ziyaret edilen siteler arasında yer almayı da başarıyor. Kendine özgü bir uygulama oluşu ve diğer mecralardan farklı yapıya sahip olması her kesimin ilgisini çekiyor. 

Hashtag Ne İşe Yarar? 

İnternet dünyasında gündem olmak ve insanların bizleri takip etmesini kim istemez ki? Popüler olmak, paylaştığım içeriğin beğenilmesini istemek herkesin doğal hakkı. Ancak bunu yapabilmek için hashtag gibi sosyal medyada farklı yollara başvurmak gerekebilir. Etiket sayesinde dünyada ulaşamayacağınız kimse yok. Düşünsenize normal şartlarda Amerika veya Çin, Japonya ülkelerinde yer alan bir kişiye ulaşmak neredeyse imkansız. Ancak sosyal medya üzerinden ulaşmak hiç o kadar da zor değil.  

Sosyal medyanın veya internetin en güzel noktası da işte bu. Dünya üzerinde istediğiniz kişilerle hemen etkileşim haline girebiliyorsunuz. Kimseyi tanımanıza da gerek yok. Paylaşım yaptığınız içeriği çeşitlendirerek ulaşılması güç ücralara bile gitmek çocuk oyuncağı. Evet çocuk oyuncağı diyerek abartmış olabiliriz ama iyi yöntemler kullandığınız takdirde gerçek manada ulaşılabilirsiniz. Hashtag bu konuda sizin birinci kurtarıcınız olabilir.

Herhangi bir sosyal medya uygulamasında bir içerik hazırladıktan sonra etiket yaparak paylaşım yapmak gerekir. Paylaştığınız içeriğe göre etiket koymak sizi 1 – 0 önde başlatacaktır. Seçtiğiniz etiketler paylaşımla uyumlu olması halinde daha fazla kişi tarafından görülebileceksiniz. Örnek verecek olursak; Safranbolu’da bir manzara fotoğrafı çektiniz ve Instagram uygulamasına yüklediniz. Hemen göndermek yok sakın. Yolladığınız lokasyonu etiket olarak kullanın. Sonra fotoğrafta çektiğiniz objeleri etiket ile ilişkilendirin. Günü veya o zamanın tahini de etiketleyebilirsiniz. Yani şu şekilde; #safranbolu, #manzara, #pazartesi, #safranbolutarihievler gibi etiketler çoğaltılabilir.  

Verdiğimiz örnekten yola çıkarak sizlerde etiketli paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Yapacağınız bu gibi paylaşımlarla birden fazla kişilerle etkileşim haline girebilirsiniz. Elbette aramızda işin piri olan insanlarda vardır. Ancak bilgileri tazelemek de ve yeniden anlatmakta fayda var.  

Gündemde Yer Almanın Kolay Yolu Hashtag 

Sürekli gündemi takip eden ve her gün paylaşımlarda bulunan bireyler için hashtag oldukça önemlidir. Özellikle de Twitter hashtag ile gündemde her zaman kalmak mümkün. Instagram da Twitter gibi içerik paylaşımı konusunda oldukça iddialı. Her gün yüzlerce fotoğraf karesi bu sosyal medya mecrasında paylaşılmakta. Etiketler sayesinde kendinizi ön plana çıkarmanın kolay yolu da iyi seçimler yapmak.  

Sadece bireyler, etiketleri kullanmıyor. Büyük organizasyon şirketleri, sivil toplum kuruluşları, siyasi görüşler, dizi ve filmler gibi birçok alanda yer alan kurumlar etiket adı altında paylaşım da bulunuyor. Özellikle sivil toplum kuruluşları buna en güzel örnek olarak gösterilebilir. İsrail’in Filistin halkına karşı uyguladığı şiddetli baskıya karşı, İHH kurumu örneğin; #filistiniçinayaklan etiketini açarak birden fazla insanla etkileşime girmeye çalışıyor. Kadın derneklerinden de örnek ermek gerekirse; #evdesiddetehayir hashtag ile insanlara seslerini duyurmaya çalışıyor.

Etiketler sayesinde insanlar bir sosyal medya toplanma alanı oluşturmuş oluyor.  Etiket yazarken, konuya bağlantılı ve anahtar sözcük seçmek de yarar var. # işaretini koymadan yaptığınız hashtagler hiçbir zaman kabul olmaz. Birden fazla hashtag girmek için virgül ile ayırmanız gerekir. Ayrıca etiketler birden fazla kelime de olsa birleşik yazılmalıdır. 

Enstitü İle Sosyal Medya Eğitim Alın 

Sosyal medya ile ilgili daha fazla eğitim almak ve geliştirmek isterseniz, Enstitü sizin daima yanınızda. Enstitü’nün sitesinde online eğitimler kategorisinde birden fazla kurs seçenekleri mevcut. Sosyal medya ile alakalı sosyal medya uzmanlığı eğitimi alabilirsiniz. Sosyal medyada reklam oluşturma ve kampanya düzeneleme gibi üst düzey bir eğitim isterseniz, Facebook ve Instagram reklamcılığı kursunu seçebilirsiniz. Alacağınız kursların hepsinde size sertifika da verilecektir. Ayrıca bir haftada iki eğitim seçme olanağı da mevcut.  

Etiket kullanmak mecburi mi? 

Elbette hayır. Sosyal medyayı kullanıyorum diye illa etiket kullanımanıza gerek yok. Ancak etiketin uygulamalarda ayrı bir yeri vardır. Daha fazla insan ile etkileşim hedeflenir. 

Etiket hangi mecralarda güçlüdür? 

Hashtag, daha çok Twitter ve Instagram uygulamalarında kullanılır. Bu sosyal medya ağlarında daha kuvvetlidir. Bundan hariç diğer platformlarda da kullanımı yaygındır.  

Sosyal medya ile ilgili eğitim almak gerekli midir? 

Bilsek de bilmesek de bizce gereklidir. Çünkü sosyal medya ağları artık bir iş gözüyle bakılıyor. Firmalar iş ilanlarında artık sosyal medya uzmanı arıyor. Eğer bir eğitim alırsanız ve bir başarı belgesi elinizde bulunursa sizler için daha avantajlı olur.  

hashtag etiket twitter hashtag hashtag nedir hashtag ne demek
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
269179
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
470279
İçerik yazarlığı, içerik editörlüğü kursu. Sertaç dalgalıdere
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat
WordPress Eğitimi
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat