AnasayfaBlogSosyal Medya Meslekleri
Meslekler

Sosyal Medya Meslekleri

06 Mayıs 2021
Sosyal Medya Meslekleri

Sosyal medya deyince hepimizin aklına direkt; Instagram, Twitter, Facebook gibi uygulamalar gelecektir. Bolca eğlendiğimiz, vakit harcadığımız bu medyalar sayesinde ortaya çıkan meslekler hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Şimdi işin perde arkasına gidip her gün üstüne çift tıkladığımız içeriklerin nereden geldiğine ve kimler tarafından yaratıldığına bakacağız. Öncelikle sosyal medyanın ne olduğuyla başlayalım.

Sosyal Medya Nedir?

Bazılarımızın acaba bağımlısı mıyım değil miyim diye düşündüğü kimi zaman gün içinde saatlerimizi çalmasıyla suçladığımız dijital medya araçlarıdır sosyal medyalar. Sosyal medyanın klasik tanımına bakacak olursak da kişilerin kendi içeriklerini yayınlayabildiği ve başkalarınınkileri görebildiği, internet sayesinde yedi yirmi dört iletişimde kalınabildiği online platformlardır.

Sosyal medya özünde paylaşmak fiilini barındırıyor. Herkes uygulamanın koyduğu kurallar çerçevesinde ister yemeğini, ister tatlı köpeğini, isterse de sabah koşusunu paylaşabiliyor. Böyle düşününce aslında hedef kitle belirlemede ne kadar ideal olduğunu fark ettiniz mi? İşte şirketlerin büyük yatırımlar yaptığı sosyal medyalarda reklam yapıp markalarını duyurmak şirketler için çok daha kolay hale geldi.

Hemen hemen herkesin sosyal medyada bir kimliği var ve bunlar ulaşılması zor şeyler de değil. Sosyal medya meslekleri de bunlar sayesinde ortaya çıkan ve gün geçtikçe cazibesini artıran bir iş kolu haline geliyor. Öyleyse neymiş bu anlata anlata bitiremediğimiz sosyal medyanın meslekleri beraber bakalım.

Sosyal Medya Meslekleri Nelerdir?

Sosyal medyanın doğuşuyla ortaya çıkan birçok mesleği incelemeye başlayalım.

  • Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal medya deyince görsellik ve yaratıcılık demeden olmaz. Sosyal medya uzmanlığının temel iş tanımı direkt olarak tasarımla ilgili olmasa da bir ekip işi olduğunu ve tasarımın da bir parçası olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal medya uzmanları ise stratejik yönetim becerisine sahip kişilikler olarak karşımıza çıkıyor. Reklamını yaptığı şirket adına sosyal medyanın maksimum faydayla nasıl kullanılabileceğine dair çalışan bir ekibi yönetir. Her gün yenilenen bilgiler, yeni güncellemeler ve ‘trendler’ mesleğimize sahip kişilerin sürekli gündemi takip ediyor olması gerekliliğinin göstergeleri.

İş tanımı biraz geniş bir meslek. Sosyal medya çok ayrıntılı ve uzantılı başka bir dünya adeta. Dolayısıyla takibi ve yönetiminden söz ederken geniş bir yelpazeden bahsediyoruz. Şirketin bilinirliğini artıracak, takipçi sayısını yukarılara taşıyıp katkı sağlayacak çalışmalar yürütmek ve bunları üst birimlere raporlamak da bir parçası. Özetle bu iş için yoğun bir tempo ve emek söz konusu, araştırmayı seven ve sosyal medyayı kullanmayı iyi bilen kişiler için ideal mesleklerden biri.

  • Sosyal Medya Strateji Uzmanı

Sosyal medya uzmanlığının bir kolu gibi görünen mesleğimizin iş tanımı şirketin hedeflerine uygun sosyal medya planlaması yapmaktır. Sosyal medyanın nasıl kullanılması gerektiğini, hangi içeriklerin neler katabileceğini araştırır, stratejiler oluşturur ve bu yönde ilerlemeyi sağlar.

  • Sosyal Medya Etkinlik Uzmanı

Sosyal medya etkinlik uzmanı, temsil ettiği marka adına gerek online gerekse fiziki ortam etkinliklerini düzenlemekten sorumludur. Düzenlediği etkinliklerle kitleyi olabildiğince toplamayı, markanın reklamını artırmayı ve bilinirliğini yükseltmeyi hedefler. Bunun için en etkili yöntemlerden biri kuşkusuz ünlü isimlerle çalışmak olacaktır. Çoğumuz bir markadan ilk kez alışveriş yapacağımız zaman kullanıcıların yorumlarına dikkat ederiz. Özellikle günümüzde popüler tanımlardan biri olan ‘influencer’ kişiliklerinin tavsiyeleri bizlere cazip gelir. İşte sosyal medya etkinlik uzmanı ünlü kişileri markanın etkinliğinde misafir ederek müşteri kazanmayı amaçlar.

  • Sosyal Medya Hukuk Danışmanı

Evet sosyal medya birçok içerik paylaşılabilen özgür bir ortam. Fakat elbette belli hukuki çerçevede kuralları olmalıdır. Bunlar telif hakları, uygunsuz içerik paylaşımları gibi konuları içerir. Sosyal medya hukuk danışmanı böyle durumlarda devreye girer ve şirketin haklarını gözetir.

  • Medya yöneticisi

Markanın sosyal medya sayfasının görsel ve video içeriklerinden sorumlu meslek grubudur. Örneğin milli bayramlarda paylaşılan ve nefeslerimizi kesip gözlerimizi dolduran video içerikleri için alkışı hak eden kısımdadırlar. 

  • Blogger

Hemen hemen her markanın bir blog sayfası mevcut. Bu sayfalarda yer alan içerikleri üretmek ve medyanın görünürlüğüne katkı sağlamak blogger mesleğinin iş tanımına giriyor. Amacı müşteriyi sayfaya çekmek ve kaliteli içerikler sergilemektir. 

Bloggerlık kurum bazlı yapılabildiği gibi belirli bir takipçi sayısı üzerine çıkıldığında reklamlar alıp içerikler paylaşılarak kişi bazlı olarak da yapılabiliyor. Instablogger kavramı buna bir örnek teşkil edecektir.

  • Marka temsilcisi

Bu mesleğimiz sosyal medya uzmanlarıyla iş birliği halinde çalışabilmekte. Şirketin ürünlerinin kategorisine göre uzmanlaşılan bir alan. Markanın sosyal platformlarda temsil edilme süreçlerini takip eder, marka itibarını yöneterek prestijini artırmayı amaçlar.

  • İçerik yöneticisi

İçerik üretiminden ve paylaşımından sorumlu birkaç sosyal medya mesleği olduğu doğrudur. Fakat içerik yöneticileri bunun yanında içeriklerin takibini ve analizini de yapar. İçeriğe kaç kişi erişim sağlamış, ne kadar beğeni toplamış, kaç kişi içerik aracılığıyla sayfaya geçiş yapmış, bütün bunların detaylarını analiz eder. Ürüne uygun bir içerik olup olmadığına, kitleye uygunluğuna bakarak içeriğe ek metinler oluşturur.

  • İçerik strateji uzmanı

İşin pazarlama kısmına odaklanır. İçeriği ürüne en uygun şekilde nasıl geliştirebileceğine dair stratejiler yürütür. Bunun için yine bolca araştırma ve gündemde kalmak şarttır. En trend ne ise bunu nasıl ürüne adapte edebileceğine ve getirisinin neler olabileceğine dair planlamalar yapar.

  • Kitle yöneticisi

‘Anket zamanı’, ‘çekiliş zamanı’ gibi çarpıcı başlıklar hep müşterinin nabzını yoklamaya yöneliktir. İşte kitle yöneticileri kendini sosyal medya takipçileri yerine koyarak düşünür ve medya araçlarıyla çeşitli analizler yapar. Bu sayede eksik kalan, geliştirilmesi gereken veya yeni yönlenebilecek alanlarda markaya katkı sağlamayı hedefler. Bu mesleğimizin daha çok büyük şirketlerde veya yurt dışında iş sahasına sahip olduğunu da belirtelim.

Sosyal Medya Mesleklerinin Kazancı Nasıldır?

Tabi sosyal medya ve kazanç deyince şirketten şirkete büyük farklılıklar ortaya çıkacaktır. Büyük şirkette sosyal medya yöneticiliği ile küçük işletmelerde bu mesleğin getirisi arasında farklar görüyoruz. Bu durum sadece şirketlere bağlı değil kişinin deneyimine ve uzmanlıklarına da bağlı olarak değişecektir. Ortalama olarak konuşalım öyleyse. Bir sosyal medya yöneticisi ayda ortalama 3200 civarında seyreden aylık bir maaşa sahip olabiliyor. Bu maaş aralığına benzer şekilde yine sosyal medya uzmanları da asgari ücret ile 5000 arası aylık ortalama bir maaşa sahip. Sosyal medya bloggerleri de benzer maaşlar alabildiği gibi belli bir kitleye ulaşabilmiş bloggerler marka başına çok iyi ücretler de alabilmekte.

Sosyal Medya Meslekleri Sosyal Medya Meslekleri nelerdir Sosyal Medya Mesleklerinin kazancı sosyal medya uzmanı içerik yöneticisi blogger
Beyda Çalışkan
Beyda Çalışkan
Blog Yazarı

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği 4. sınıf öğrencisidir. Okumak, yazmak, araştırmak dışında müzikle ilgilenmeyi seviyor. Fakülte sosyal kulüplerinden birinin de kurucuları arasında. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
180119
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119
Blog Yazarlığı Eğitimi
4.5
(87)

Blog Yazarlığı Eğitimi

9 Konu5 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
40099