AnasayfaBlogSosyal Medya Araçları Ve İş Kolları
Sosyal Medya

Sosyal Medya Araçları Ve İş Kolları

26 Ağustos 2019
Sosyal Medya Araçları Ve İş Kolları

Son yıllarda teknolojinin çok fazla gelişmesiyle birlikte sosyal medya da hayatımızda daha fazla önem kazandı. Önceden sosyal medya insanlar için sadece arkadaşlarıyla konuşup sohbet edebileceği ve fotoğraf paylaşabilecekleri Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal platformları ifade ederken yaşanan gelişmelerle birlikte günümüzde günlük aktivitelerinin çoğunu çevrimiçi olarak yapabilecekleri bir mecra haline geldi. Artık sosyal medya her yerde. 

Hızlı Dijitalleşme

Bilgiye istenildiği zamanda ve dünyanın herhangi bir yerinden saniyeler içinde ulaşmamızı sağlayan sosyal medya, geleneksel medya anlayışını geride bırakarak zamanla insanların bir numaralı tercihi oldu. 

Sosyal medya araçlarında en fazla neler kullanılıyor?

Bugün insanlar aktif olarak hava durumu tahminleri, son dakika haberleri, GPS odaklı yol tarifleri ve çevrimiçi kütüphane gibi hizmetler için sosyal medya araçlarını sıkça kullanmakta. Hatta gezmek istedikleri mekânları simülasyonlar yardımıyla çevrimiçi ziyaret edebilmeleri de mümkün. Bu hızlı dijitalleşme sürecinde günlük hayatımızdaki yeri artan sosyal medya iş dünyasını da oldukça etkiler hale geldi. Sosyal medya sayesinde artan olanaklar birçok alanda olduğu gibi yeni iş alanları yaratmada da kendisini gösterdi.

Sosyal Medyanın Sağladığı İş Olanakları

Günümüzde hızla gelişmekte olan internet çağını yakalamak ve daha fazla müşteri çekmek isteyen markalar ürünlerini pazarlamak için de bu tarz sosyal medya platformlarını çokça kullanır hale geldi. Şirketler hedefledikleri kitleye bu yolla daha kolay bir şekilde ulaşmayı amaçlamakta. Bu noktada ürünlerinin tanıtılmasını ve duyurulmasını isteyen markalar yeni iş kollarının oluşmasına da olanak sağladı. 

Sosyal medya sayesinde hangi iş kolları oluştu?

Sosyal medya yöneticisi, içerik uzmanı, kitle yöneticisi, sosyal strateji uzmanı ve marka temsilcisi bu iş kolları arasında en önemlileridir.

Bu tarz meslekler tüketici ve marka arasında bir köprü görevi görür. Müşterinin beğenisini ölçer ve buna bağlı olarak plan geliştirir. Markaların sosyal medya hesaplarında sürekli müşteri ile etkileşim halindedirler. Aynı zamanda markanın müşteriler tarafından unutulmaması ve sürekli akıllarında kalması açısından da gerekli kampanyaları düzenleyerek daima güncel ve dinamik kalmayı amaçlarlar. Özellikle piyasaya yeni çıkan ürünler için müşterilerden edindikleri izlenimleri markaya aktarmaları da oldukça önemlidir. Şirketler bu sayede beğenilmeyen özellikleri kolayca kavrayabilir ve güçlü yönlerine odaklanabilirler.

İçerik Üretmek

Kurumsal şirketler haricinde bireysel olarak da bu tarz sosyal mecralardan iş imkânı yaratmak mümkün. Günümüzde sosyal medya hesaplarının kullanımının artmasıyla birlikte blog gibi kişilerin kendi yaratıcılıklarını, içeriklerini ve ürünlerini aracı olmaksızın başkalarına ulaştırabildikleri platformlar da bugün YouTuber, blogger ve sanal işletme hesapları gibi iş kollarının oluşmasına olanak sağladı. 

Günlük olarak video çekmeyi seven ve bu şekilde özgün içerikler üretmeyi seven kişiler YouTube aracılığıyla ürettiği içeriklerden para kazanabilir. Seyahat etmeyi seven kişiler de gezi odaklı blog hesapları açabilir ve yine bu içeriği seven hedef kitlesiyle de kolayca etkileşime geçebilir. Ayrıca el işi ürünler, tasarımlar ve sanat eserleri üretmekte olan kişiler de yine bu mecraları kullanarak işletme hesapları oluşturabilir ve müşteri kitlesi sayesinde para kazanabilir. 

Sosyal Medya Uzmanlığı 

Hobi olarak başlanan bu tarz işler zamanla ek gelir ihtiyacını karşılayabilir veya tam zamanlı meslek halini alabilir. Kişilerin zamanla bireysel olarak markalaşıp sanal işletmeler haline gelmeleri de mümkün. Sosyal medya yeni iş kollarını yaratmak haricinde eski iş kollarını değiştirme ve dönüştürme gücüne de sahiptir. Köklü bir sektör olan reklamcılık da dönüşüme uğrayan sektörlerden biri olarak sayılabilir.

Sosyal medya ve markalar sayesinde kurumsal firmalar da artık YouTuber, blogger gibi etki bırakabilecek kişilerle sponsorluklar kurarak farklı bir reklam stratejisi izleyebilmekte. Kişiler kendi ilgi alanlarına göre bir yol çizip buradan kolaylıkla gelir elde edebilir. Bu tarz platformları kullanarak edinebileceğiniz iş imkânı olanakları sınırsız. Bu nedenle büyük küçük birçok firma sosyal medya uzmanları ile çalışıyor. Günümüzde sosyal medya uzmanlığı en çok tercih edilen mesleklerden biri haline geldi. 

Sosyal medya uzmanlığı üzerine eğitim var mı?

Bu nedenle bu mesleği yapmak isteyen kişiler online eğitimler aracılığı ile sosyal medya uzmanlığı eğitimi alarak ve bu eğitimi belgelendirerek şirketlere başvuruda bulunabilirler. Bu eğitimi ücretsiz ve online olarak sunan kurumlardan biri İstanbul İşletme Enstitüsüdür. 

Yazar: Buse Çetinkaya

sosyal medya araçlarıonline eğitimler sosyal medya sosyal medya araçları sosyal medya uzmanlığı eğitimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.