AnasayfaBlogSosyal Medya ve Markalar
Sosyal Medya

Sosyal Medya ve Markalar

14 Mayıs 2019
Sosyal Medya ve Markalar

Sosyal medya, kullanıcıların oluşturduğu bilgi ve içeriklerin eş zamanlı ve çift taraflı paylaşılmasını sağlayan iletişim kanallarıdır. Farklı insanlarla iletişim kurma, toplumsal ve ticari globalleşme ve bilgi edinme amacıyla kullanılan bu platformlar özellikle genç yetişkinlerin hayatında önemli bir yer edinmeye başladı. Digital Türkiye 2019 verilerine göre Türkiye’de 59,36 milyon aktif internet kullanıcı arasından 52,00 milyon kullanıcı aktif olarak sosyal medya kullanıcısıdır. 

Sosyal medya, gerek kolay etkileşim gerekse maliyet açısından sağladığı kolaylık ile geleneksel meydanın önüne geçmeyi başardı. Düşük bütçeler ile zaman ve mekan kısıtlaması olmadan ilgili içerikleri, kampanyaları ve reklamları hedeflenen kitlelere ulaştırmayı kolaylaştırdı. 

Sosyal Medya Geleneksel Medyayı Unutturuyor mu?

Geleneksel medya, bilgiyi kullanıcılara tek taraflı sağladığı için kullanıcılar sadece gözlemleyen ve dinleyici konumundadır. Bu yüzden kullanıcılar arası etkileşim çok mümkün değildir. Sosyal medyanın anında etkileşim kolaylığı ile kullanıcıların karşılıklı fikir alışverişini ve bireylerin birbirlerine güvenlerini olumlu derecede etkilediğini görüyoruz. Hedef kitleye kolay ulaşımı sayesinde sosyal medya herkesin ilk tercihi haline geldi. Bu sebeple de özellikle firmaların bu mecrayı kullanım oranı oldukça artmıştır. 

Firmalar ticari amaçla kullandığı sosyal medya hesaplarını çıkabilecek sorunları gözlemlemek ve bu sorunları en aza indirgemek için aktif olarak kullanır ve tüketicilerin marka algıları ve desteklerinin kolaylıkla yorumlanabilmesine yardımcı olur. Firmalar dışında, kişiler de sosyal medya kanallarında kişisel marka oluşturarak kendi hedef kitlelerine yayın yapmakta ve gelir elde etmektedir.

Firmaların Sosyal Medya Amaçları 

• Markaya karşı algı yaratmak

• Sosyal medya aktifliğini vurgulamak

• Tüketici ile birebir iletişim kurmak

• Tüketici sorunlarına samimi etkileşimler ile çözüm üretmek

• Marka, ürünler ve hizmetler hakkında kullanıcılara bilgi aktarmak ve geri bildirim almak 
 
Kurumlar bu hedefleri sosyal medyayı aktif kullanarak kolaylıkla gerçekleştirir. Böylelikle kurumlara sağlanan bu yarar tüketici içinse satın alma kararlarını belirleme de önemli bir kaynak olarak ön plana çıkar. Bu nedenle büyük küçük birçok firma sosyal medya uzmanları ile çalışıyor. Günümüzde sosyal medya uzmanlığı en çok tercih edilen mesleklerden biri haline geldi.

Tüketici sosyal medya ile markayı rahatlıkla yorumlar, tavsiyelerde bulunur. Böylece internet üzerinden insanların yakın çevresine verdiği bilgiler, tavsiyelerle satın alma kararları büyük ölçüde etkilenir.

Hayatımıza Etkileri

Sosyal medya ile hem fikirlerimiz hem de insanlar ile iletişimimizin doğrudan etkilendiğini söyleyebiliriz. Aslında bu sayede bireylerin birbirine olan güvenleri de olumlu yönde etkilenir. Özellikle teknoloji çağına denk gelmiş Y kuşağı medya ve iletişim araçlarını gündelik yaşamda çok sık kullanan sosyal medyanın en etkili ve en aktif kullanıcılarıdır. Bu kuşak dijital dünyanın hem üreticileri hem de tüketicileridir. Satın alma kararlarında en çok bu genç yetişkinler etkilenir çünkü medyadaki yorumlara ve tavsiyelere çok önem verirler ve doğrudan etkilenirler.

Sosyalleşme anlamında olumlu etkileri görmezden gelinemez ama insanlar üzerindeki davranış bozukluklarına da değinilmesi gerekiyor. Yeni edinilen arkadaşlıklar, sosyal ve etkin bir çevre, girişimcilik, kendini daha iyi ifade edebilme açısından en önemli olumlu etkilerini sıralayabiliriz. Öte yandan yemek alışkanlıklarımız, ego tatmini, önceliklerimize olan etkilerini de olumsuz olarak sıralayabiliriz. 

Öncelikler değişiyor, yani biraz açacak olursak güne artık sosyal medya hesaplarını kontrol etmeden başlanmıyor. Facebook, Instagram,Twitter gibi yaygın kullanılan sosyal medya hesapları kullanıcıların hayatında artık ilk sırada yer alıyor demek yanlış olmayacaktır. Aslında hepimiz sosyal medyaya karşı en ön yargılı olanlar bile bu yüzden gündelik işlerimizin çoğunu ya erteliyor ya da iptal ediyoruz. 

Hayatımızın her alanında her zaman karşılaşabileceğimiz zor durumlarda bile ilk akla gelen sosyal medya ve olan biteni orada paylaşmak oluyor. Acil durumlarda yardıma koşmak, itfaiye, polis, ambulansı aramak yerine ya fotoğrafını paylaşıyor ya da videoya çekiliyor. Bu mecranın insanlığa getireceği etkiler zamanla daha da artacak.

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya, kullanıcıların oluşturduğu bilgi ve içeriklerin eş zamanlı ve çift taraflı paylaşılmasını sağlayan iletişim kanallarıdır. Farklı insanlarla iletişim kurma, toplumsal ve ticari globalleşme ve bilgi edinme amacıyla kullanılır. 

Sosyal Medya Geleneksel Medya Farkı Nedir?

Geleneksel medya, bilgiyi kullanıcılara tek taraflı sağladığı için kullanıcılar sadece gözlemleyen ve dinleyici konumundadır. Bu yüzden kullanıcılar arası etkileşim çok mümkün değildir. Sosyal medyanın anında etkileşim kolaylığı ile kullanıcıların karşılıklı fikir alışverişini ve bireylerin birbirlerine güvenlerini olumlu derecede etkilediğini görüyoruz. 

Firmaların Sosyal Medya Amaçları Nelerdir?

Markaya karşı algı yaratmak, sosyal medya aktifliğini vurgulamak, tüketici ile birebir iletişim kurmak ve tüketici sorunlarına samimi etkileşimler ile çözüm üretmek firmaların sosyal medya amaçları arasındadır.

Yazar: Büşra Akçay

sosyal medya sosyal medya uzmanlığı tüketici sorunlarına çözüm üretmek dijital dünya sosyalleşme y kuşağı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?
Sosyal Medya

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

28 Nisan 2021
Sosyal Medya Kanallarında Kişisel Marka
Kişisel Markalaşma

Sosyal Medya Kanallarında Kişisel Marka

04 Ekim 2018
Sosyal Medya Bir Fırsat
Sosyal Medya

Sosyal Medya Bir Fırsat

18 Temmuz 2019
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
389219
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
369219
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
695305