AnasayfaBlogSosyal Ağların Toplum Üzerindeki Etkisi
Sosyal Medya

Sosyal Ağların Toplum Üzerindeki Etkisi

02 Ocak 2019
Sosyal Ağların Toplum Üzerindeki Etkisi

Sosyal medya nedir? Dijital dönüşüm ile birlikte değişen ve gelişen dünyada bireylerin karşılıklı bir etkileşim içerisinde olmasını sağlayan sosyal ağların bütününe sosyal medya adı verilir. Son yıllarda geleneksel medyanın yani televizyon, radyo ve gazete gibi iletişim araçlarının yerini daha hızlı ve daha çabuk tüketilebilir olan kaynaklar almıştır.

Örneğin; artık internet üzerinden dünyada olup biten olaylar hakkındaki bilgilere bir tık ile ulaşabiliyor ve yine İtalya’daki bir akrabanız ile sosyal ağlar üzerinden görüntülü sohbetler yapabiliyorsunuz. İşte bu yeni medyanın dijitalleşmenin gelişimi bilgiye erişimi kolaylaştırırken aynı zamanda insanlar arasındaki etkileşimi de arttırıyor. Böylelikle sosyal ağların varlığı bireyler tarafından bir ihtiyaç haline gelmiş oluyor. Bu süreç ile birlikte elbette birçok olumlu ve olumsuz faktörler de ortaya çıkmış oluyor.

Tüketiciye Daha Kolay ve Daha Az Maliyetle Ulaşma Aracı 

Son dönemde sosyal ağların sıklığı ile bu platformlara üye olan kişi sayısındaki hızlı artış bireylerin fikir dünyalarına, isteklerine, beklentilerine ve deneyimlerine yer vermeleri ile bilinirliği arttırmıştır. Ülkemizdeki aktif sosyal medya kullanıcıları da 2019 yılına dair araştırmalarda %63 olarak açıklanmıştır. 

Bu durum hedef kitlenin belirlenmesi açısından kolaylık yaratarak pazarlama sektörüne birtakım avantajlar sağlamıştır. Artık sosyal platformları aktif bir şekilde kullanan markalar ve işletmeler şikayetlere daha hızlı geribildirim veriyor. Ve sorunları daha hızlı bir şekilde çözme gücünü elde ediyor. Örneğin markalar Instagram üzerinde belirli bir takipçi oranına sahip olan kullanıcılarla işbirliği yapıyor. 

Ürünlerini sayfalarında paylaşmalarını sağlıyor ve böylelikle istedikleri ürünlerin satışını etkileyebiliyorlar. Artık televizyonda bir ürünün reklamını yaparak büyük paralar harcamayı tercih etmiyorlar. Hal böyle olunca daha az maliyet ile hedef kitleye ulaşılabilirlik açısından bu yol son zamanların en çok tercih edilen pazarlama stratejisi haline geldi. Sosyal medyadaki bu takipçi kitlesine sahip olan kullanıcıların yaptığı iş “influencer” adı ile anılıyor ve bir nevi günümüzün meslekleri arasına şimdiden adını yazdırıyor. 

İyi bir influencer olmak için eğitim var mı?

Enstitü tarafından verilen ücretsiz online eğitimler alabilirsiniz. İçerik editörlüğü, sosyal medya uzmanlığı veya dijital pazarlama gibi eğitimler alarak kendinizi geliştirebilir bu alanda bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu eğitimlerin sonunda alacağınız sertifika da bilgilerinizin yazılı bir temsilcisi olacaktır.

Sosyal Yaşantımızda Sosyal Medya Kimliklerinin Yeri

Sosyal medya kişiler arasında zaman ve mekan kısıtlaması olmaksızın bir iletişim çemberi yaratır. Bir konuya dikkat çekme, farkındalık yaratma konusunda da sosyal medyanın önemi azımsanamayacak derecede etkilidir. Fakat kitleleri bir araya getirebildiği gibi yine birbirinden ayrıştırabilir ve linç kültürüne olanak verebilir. Örneğin: ABD’de yapılan araştırmalar siber zorbalıklar ile intihar sayıları arasındaki korelasyonun doğru orantılı olduğunu gösteriyor. 

Sosyal medya kullanıcıları artık herkes hakkında her şeyi en sert haliyle söyleyebilme lüksüne sahip olduğunu zannediyor. Yine öte yandan günümüzde birçok kişi sosyal medya üzerinden kendini değerli hissetme ve beğenilme arzusu ile paylaşımlarını özenle yapıyor. Alınan her beğeni (like) sayısını bir değer olgusu olarak görüyor. Tatminsizlik duygusunu hissettiğinde ise psikolojik açıdan ruhsal bozukluklar yaşayabiliyor. Ardından ise olumsuz tutumlar geliştirebiliyor. 

Başkalarının Hayatı

Bir başka grup ise gördükleri kişilerin hayatlarını arzulamaya başlayanlar. Karşı tarafın mükemmel bir hayata sahip olduğunu ve kendilerinin öyle bir hayata asla sahip olamayacağını düşünüyorlar. Oysa ki sosyal medyadaki kişilerin yalnızca en iyi taraflarını göstermeye çalıştığı artık bilinen ve gözlemlenen bir gerçek. Sosyal medya uğruna çekilen “selfie” modası ise sıklıkla ölümler ile sonuçlanabiliyor.

Bir diğer açıdan bakacak olursak gördüğümüz her yazı, fotoğraf ve birbirinden farklı içerikler aslında zihnimizi bulandırıyor. Yaratıcılığımızı engelliyor. Uzmanların önerdiği şeylerin başında sosyal medya kullanımında zaman yönetimini iyi ayarlayabilmek geliyor. Çünkü artık kişiler bu sanal alemde bir şeyleri kaçırma duygusundan korkuyor ve bu durum tüm dünyada “Fear Of Missing Out” adlı bir kavramı ortaya çıkarıyor. 

Yazar: Buse Özayazmalı

Influenceronline eğitimpaylaşımsosyal ağsosyal medya tüketicizaman yönetimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349