AnasayfaBlogNasıl Influencer Olunur?
Meslekler

Nasıl Influencer Olunur?

24 Mayıs 2019
Genç bir kadın doğrudan kameraya bakıyor, yüzünü aydınlatan parlak bir gülümseme var. Ellerini havaya kaldırmış, başını hafifçe yana eğmiş, gözleri kocaman ve yüzü sevinçle dolu. Üzerinde parlak sarı bir gömlek ve mavi bir kot pantolon var. Arkasında, sırtı kameraya dönük başka bir kadını gösteren bir ekrana sahip bir kamera görülebiliyor. Sarı tişörtlü kadın, yüzü neşeli bir ifadeyle aydınlanmış diğer kadının fotoğrafını çekmektedir. Sahnedeki renkler canlı ve ortam neşelidir.
Influencer Olma YöntemleriDoğruYanlış
Hızlı Sonuç BeklemekÖncelikle bunun uzun ve sabır gerektiren bir iş olduğunu bilin.Keşfedilmenin ve sevilmenin zaman içinde olacağını unutmayın.
Marka İşbirliği Yapmakta Acele EtmekÖncelikle insanlar ile samimi bir bağ kurmaya çalışın.Birkaç paylaşımın ardından markalarla işbirliği yapmaya çalışmayın.
Uzmanlık Gerektiren Alanlarda Görüş BildirmekDeneyimlerinizi paylaşın, ancak uzman olmadığınız konularda görüş bildirmeyin.Her konuda uzman gibi görüş bildirmeye çalışmayın.
Negatif SöylemlerPaylaşımlarınızı mümkün olduğunca eğlenceli ve ilham veren hale getirin.Negatif söylemler insanları uzaklaştırabilir.
Markalarla Fazla İşbirliği YapmakDoğru ve dengeli bir işbirliği stratejisi benimseyinHer paylaşımınızı reklama dönüştürmeyin.
Kendini TekrarlamakFarklılık ve yeniliklere açık olun.Aynı konular üzerinde durmayın ve kendinizi tekrar etmekten kaçının.
Paylaşımın Dozunu KaçırmakAnasayfada daha özenli ve dikkat çekici paylaşımlar yapın.Arka arkaya çok sayıda paylaşım yapmayın.
Paylaşımlar Arası UyumRenk ve içeriklerin uyumlu olmasını sağlayın.Uyumsuz ve kopuk görsel ve içerikler kullanmayın.
Farklı Açıdan BakmaFarklı bakış açıları geliştirin ve özgün kareler yakalayın.Sıradan ve herkes tarafından kullanılan bakış açılarını tercih etmeyin.
İlham VermeTakipçilere ilham verin ve onları motive edin.İlham vermekten uzak, sıradan bir içerik oluşturmayın.

Günümüzde çok büyük bir yer kaplayan sosyal medya araçları beraberinde yeni kavramları ve yeni iş tanımlarını da hayatımıza soktu. İnfluencer da bunlardan biri. İngilizcede ''etkileyen'' anlamına gelen influencer kelimesi yaptıkları yorum, tavsiye ve paylaşımlarla insanların satın alma eğilimlerinde etkili olan çok takipçili kişiler için kullanılmakta.  

Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de nüfusun yüzde 60'ı gün içinde en az üç saatini sosyal medyada geçiriyor. Yine araştırmalara göre Türklerin en çok sevdiği mecra Instagram. Instagram'da 33 milyonluk kullanıcı sayısıyla dünyada 5. sırada yer alan Türkiye aynı zamanda en çok Instagram kullanan 2. ülke. Hal böyle olunca özellikle reklam alanında bu mecraların kullanılması da kaçınılmaz oluyor.

Influencer olmak günümüzde freelance yapılacak işler arayan birçok insanın ilk tercihleri arasında. Şu anda birçok influencer reklam iş birlikleri sayesinde inanılmaz paralar kazanıp tabiri caizse özendiğimiz hayatları yaşıyorlar. Peki gelelim asıl soruya: "Influencer nasıl olunur, yapılması ve yapılmaması gerekenler nelerdir?''

Influencer Olma Yolunda Yapılan Hatalar

Hızlı Sonuç Alma Beklentisi 

Öncelikle bunun uzun ve sabır gerektiren bir iş olduğunu unutmayın. Keşfedilmenin ve en önemlisi sevilmenin zaman içinde olacağını bilin.  

Marka İş Birliği Yapmakta Acele Etmek 

Birkaç paylaşımın ardından markalarla iş birliği yapmayı beklemeyin. Öncelikle insanlar ile samimi ve içten bir bağ kurmaya çalışın. Markaların her zaman takipçileriyle gerçek ve samimi bağ kuran hikaye anlatıcılarıyla çalışmak isteyeceklerini bilin. 

Uzmanlık Gerektiren Alanlarda Görüş Bildirmek 

Bu mecraların daha çok deneyimlerimizi paylaşmak için olduğunu ve uzman olmadığımız her konuda uzman gibi görüş bildirmenin yanlış olduğunu unutmayın. Bunu yapmak aynı zamanda takipçilerinizi rahatsız edecek ve sizi gerçekçi bulmamaya başlayacaklardır. Bu da takipçi kaybetmenize neden olabilir.  

Negatif Söylemler 

Çoğu insanın sosyal medyayı kafa dağıtma, günün yorgunluğunu ve stresini atma amaçlı kullandığını bilin. Negatif söylemler insanların sizden uzaklaşmasına takip etmek istememesine neden olabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca eğlenceli ve ilham veren paylaşımlarda bulunmaya çalışın. 

Markalarla Fazla İş Birliği Yapmak 

Her paylaşımı reklama dönüşmüş, tavsiyeleri birbiri içinde çelişen bir hesap takdir edersiniz ki gerçekçiliğini yitirir. Rakip iki firmanın ikisinin de reklamını yapan bir influencer takipçilerinin gözünde inandırıcılığını ve etki gücünü kaybedecektir. Sürekli reklam yayınlayarak bir markanın sosyal medya uzmanlığını yapıyor gibi görünmemeye de dikkat etmelisiniz.

Kendini Tekrarlamak 

Değişen ve gelişen dünyada bir influencer olarak yeri geldiğinde trend bile yaratabileceğinizi düşünürsek kendini tekrarlamak sizinle kesinlikle bağdaşmayacak bir durum olacaktır. Farklı şeyler denemeye farklı paylaşımlara da yer vermeye kısacası profilinize heyecan katmaya ihtiyacınız var. Yaptığınız her şeye ufak da olsa farklılık katmaya çalışın.  

Paylaşımın Dozunu Kaçırmak 

Burada paylaşım sıklığı kendi içinde değişim gösterse de arka arkaya yapılan çokça paylaşım takipçileriniz üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Arka arkaya sık paylaşımlar için story kısmını kullanıp anasayfada daha özenli paylaşımlara yer vermenizde fayda var. 

Influencer Olma Yolunda Yapılması Gerekenler

Paylaşımlar Arası Uyum

Profile ilk bakışta beyin tüm fotoğrafları tek bir resim olarak algılar. Eğer bu resim içinde kopmalar ve aykırı parçalar yoksa yani renk ve içerikler birbiriyle uyumluysa yüzde 90 geri dönüş alırsınız. Bir kişi sizi takip edip etmeme kararını çoğunlukla bu uyuma bakarak birkaç saniye içinde verir. Bu sebeple bir influencer için belki de en önemli şey budur. 

Farklı Açıdan Bakma 

Hesabınızı diğer hesaplardan ayıracak en önemli özellik de bakış açınızdır. Herkes fotoğraf çekebilir onu özel yapan ise farklı bir bakış açısı bulmak ve herkesin gördüğü açıdan farklı bir kare yakalamaktır. Bunu yakaladığınızda tek bir fotoğrafla bile binlerce insana ulaşabilirsiniz. 

İlham Verme  

İnsanların sizi takip etmeleri için onlara ilham vermeniz çok önemli. Bu hem sizi sevmelerini hem de takip etmek istemelerini sağlayacaktır.

Hızlı Sonuç Beklemek, Öncelikle bunun uzun ve sabır gerektiren bir iş olduğunu bilin, Keşfedilmenin ve sevilmenin zaman içinde olacağını unutmayın, Marka İşbirliği Yapmakta Acele Etmek, Öncelikle insanlar ile samimi bir bağ kurmaya çalışın, Birkaç paylaşımın ardından markalarla işbirliği yapmaya çalışmayın, Uzmanlık Gerektiren Alanlarda Görüş Bildirmek, Deneyimlerinizi paylaşın, ancak uzman olmadığınız konularda görüş bildirmeyin, Her konuda uzman gibi görüş bildirmeye çalışmayın, Negatif Söylemler, Paylaşımlarınızı mümkün olduğunca eğlenceli ve ilham veren hale getirin, Negatif söylemler insanları uzaklaştırabilir, Markalarla Fazla İşbirliği Yapmak, Doğru ve dengeli bir işbirliği stratejisi benimseyin, Her paylaşımınızı reklama dönüştürmeyin, Kendini Tekrarlamak, Farklılık ve yeniliklere açık olun, Aynı konular üzerinde durmayın ve kendinizi tekrar etmekten kaçının, Paylaşımın Dozunu Kaçırmak, Anasayfada daha özenli ve dikkat çekici paylaşımlar yapın, Arka arkaya çok sayıda paylaşım yapmayın, Paylaşımlar Arası Uyum, Renk ve içeriklerin uyumlu olmasını sağlayın, Uyumsuz ve kopuk görsel ve içerikler kullanmayın, Farklı Açıdan Bakma, Farklı bakış açıları geliştirin ve özgün kareler yakalayın, Sıradan ve herkes tarafından kullanılan bakış açılarını tercih etmeyin, İlham Verme, Takipçilere ilham verin ve onları motive edin, İlham vermekten uzak, sıradan bir içerik oluşturmayın
influencer sosyal medya marka iş birlikleri sosyal medya reklamları freelance yapılacak işler
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.