AnasayfaBlogNasıl Influencer Olunur?
Meslekler

Nasıl Influencer Olunur?

24 Mayıs 2019
Nasıl Influencer Olunur?

Günümüzde çok büyük bir yer kaplayan sosyal medya araçları beraberinde yeni kavramları ve yeni iş tanımlarını da hayatımıza soktu. İnfluencer da bunlardan biri. İngilizcede ''etkileyen'' anlamına gelen influencer kelimesi yaptıkları yorum, tavsiye ve paylaşımlarla insanların satın alma eğilimlerinde etkili olan çok takipçili kişiler için kullanılmakta.  

Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de nüfusun yüzde 60'ı gün içinde en az üç saatini sosyal medyada geçiriyor. Yine araştırmalara göre Türklerin en çok sevdiği mecra Instagram. Instagram'da 33 milyonluk kullanıcı sayısıyla dünyada 5. sırada yer alan Türkiye aynı zamanda en çok Instagram kullanan 2. ülke. Hal böyle olunca özellikle reklam alanında bu mecraların kullanılması da kaçınılmaz oluyor.

Influencer olmak günümüzde freelance yapılacak işler arayan birçok insanın ilk tercihleri arasında. Şu anda birçok influencer reklam iş birlikleri sayesinde inanılmaz paralar kazanıp tabiri caizse özendiğimiz hayatları yaşıyorlar. Peki gelelim asıl soruya: "Influencer nasıl olunur, yapılması ve yapılmaması gerekenler nelerdir?''

Influencer Olma Yolunda Yapılan Hatalar

Hızlı Sonuç Alma Beklentisi 

Öncelikle bunun uzun ve sabır gerektiren bir iş olduğunu unutmayın. Keşfedilmenin ve en önemlisi sevilmenin zaman içinde olacağını bilin.  

Marka İş Birliği Yapmakta Acele Etmek 

Birkaç paylaşımın ardından markalarla iş birliği yapmayı beklemeyin. Öncelikle insanlar ile samimi ve içten bir bağ kurmaya çalışın. Markaların her zaman takipçileriyle gerçek ve samimi bağ kuran hikaye anlatıcılarıyla çalışmak isteyeceklerini bilin. 

Uzmanlık Gerektiren Alanlarda Görüş Bildirmek 

Bu mecraların daha çok deneyimlerimizi paylaşmak için olduğunu ve uzman olmadığımız her konuda uzman gibi görüş bildirmenin yanlış olduğunu unutmayın. Bunu yapmak aynı zamanda takipçilerinizi rahatsız edecek ve sizi gerçekçi bulmamaya başlayacaklardır. Bu da takipçi kaybetmenize neden olabilir.  

Negatif Söylemler 

Çoğu insanın sosyal medyayı kafa dağıtma, günün yorgunluğunu ve stresini atma amaçlı kullandığını bilin. Negatif söylemler insanların sizden uzaklaşmasına takip etmek istememesine neden olabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca eğlenceli ve ilham veren paylaşımlarda bulunmaya çalışın. 

Markalarla Fazla İş Birliği Yapmak 

Her paylaşımı reklama dönüşmüş, tavsiyeleri birbiri içinde çelişen bir hesap takdir edersiniz ki gerçekçiliğini yitirir. Rakip iki firmanın ikisinin de reklamını yapan bir influencer takipçilerinin gözünde inandırıcılığını ve etki gücünü kaybedecektir. Sürekli reklam yayınlayarak bir markanın sosyal medya uzmanlığını yapıyor gibi görünmemeye de dikkat etmelisiniz.

Kendini Tekrarlamak 

Değişen ve gelişen dünyada bir influencer olarak yeri geldiğinde trend bile yaratabileceğinizi düşünürsek kendini tekrarlamak sizinle kesinlikle bağdaşmayacak bir durum olacaktır. Farklı şeyler denemeye farklı paylaşımlara da yer vermeye kısacası profilinize heyecan katmaya ihtiyacınız var. Yaptığınız her şeye ufak da olsa farklılık katmaya çalışın.  

Paylaşımın Dozunu Kaçırmak 

Burada paylaşım sıklığı kendi içinde değişim gösterse de arka arkaya yapılan çokça paylaşım takipçileriniz üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Arka arkaya sık paylaşımlar için story kısmını kullanıp anasayfada daha özenli paylaşımlara yer vermenizde fayda var. 

Influencer Olma Yolunda Yapılması Gerekenler

Paylaşımlar Arası Uyum

Profile ilk bakışta beyin tüm fotoğrafları tek bir resim olarak algılar. Eğer bu resim içinde kopmalar ve aykırı parçalar yoksa yani renk ve içerikler birbiriyle uyumluysa yüzde 90 geri dönüş alırsınız. Bir kişi sizi takip edip etmeme kararını çoğunlukla bu uyuma bakarak birkaç saniye içinde verir. Bu sebeple bir influencer için belki de en önemli şey budur. 

Farklı Açıdan Bakma 

Hesabınızı diğer hesaplardan ayıracak en önemli özellik de bakış açınızdır. Herkes fotoğraf çekebilir onu özel yapan ise farklı bir bakış açısı bulmak ve herkesin gördüğü açıdan farklı bir kare yakalamaktır. Bunu yakaladığınızda tek bir fotoğrafla bile binlerce insana ulaşabilirsiniz. 

İlham Verme  

İnsanların sizi takip etmeleri için onlara ilham vermeniz çok önemli. Bu hem sizi sevmelerini hem de takip etmek istemelerini sağlayacaktır.

influencer sosyal medya marka iş birlikleri sosyal medya reklamları freelance yapılacak işler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Pazarlama İletişimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
500209
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259