AnasayfaBlogSatış Pazarlama Alanında Çalışan Kadınlar İçin İpuçları!
Satış - Pazarlama

Satış Pazarlama Alanında Çalışan Kadınlar İçin İpuçları!

06 Kasım 2015
Satış Pazarlama Alanında Çalışan Kadınlar İçin İpuçları!

Satış pazarlama sektöründe deneyim kazandıkça satış pazarlamayı tamamen yanlış anladığımı fark ettim. Ben hep satış pazarlama elemanlarının gece hayatına düşkün ve partiden partilere koşan insanlar sanırdım. Duvara bile satış yapabilecek insanlar zannettiğim de oldu. Ama zamanla öyle olmadığını öğrendim. Yani en azından ben hala öyle değilim. Anladığım en önemli şeylerden biride; sizi iyi bir satış pazarlama elemanı yapan şey "karizma" değil.

En iyi satış pazarlama elemanları güçlü, devamlı, güven verici ilişkiler yetiştirirler. Ama kadınların odaklandığı şey bu değil. Araştırıcı sorular sorarız, dikkatle dinleriz, samimi konuşmalar yaparız ve bağlantılar oluştururuz ki bu da satış pazarlamada kadınlara güçlü bir avantaj verir. Kadınlar nasıl ilişki yaratacaklarını bilirler. Bizler besleyici, bağlayıcı ve işbirlikçi olmak için donatılmışız. İş cambazı olmak için erkekler gibi düşünmeye veya hareket etmeye ihtiyacımız yok. Aslında birçok satış pazarlama elemanı kadın satış pazarlama elemanlarından bir iki ders alabilir.

Satış Pazarlama Elemanları Bilirler ki Kadınlar Satışta Harikalar

"Bildiğim en iyi satış elemanları kadınlardır." Bunu bana erkekler söylüyor. Neden?

Kadınlar satışta neden çok başarılı olur?

Çünkü biz kadınlar:

  • Güçlü ilişkiler yaratırız ve müşterilerin güvenini kazanırız,

  • Sezgilerimiz vardır ve iç sesimizi dinleriz,

  • Anlaşmadaki karmaşıklıkları görür ve her bir müşteri için en iyi çözümü bulmak adına daha derine ineriz.

Satış pazarlamadaki kadınlar erkeklere göre daha farklı ilişkiler yaratırlar. Direkt olarak konuya dalmaktansa hikayeler paylaşmaya ve detayları ortaya çıkarmayı severler. Erkeklerin sonuçlara ve görevleri tamamlamaya odaklandığı yerde kadınlar, herhangi bir kararın uzun vadeli çıkarımlarını düşünmeye eğilimlidir. Biz ayrıca meraklı yaratıklarız; soğanın kabuğunu soymayı severiz ve problemin derinine ineriz. Belki de bu bizim anne ve teyzeler olmamızdan geliyor. Çocuklarla konuşurken biz ağızlarından çıkan ilk kelimelere nadiren inanırız. Onlara sorular sorarız, parçaları birleştiririz, boşlukları doldururuz, ne olduğunu anlarız ve çözüm buluruz. Satış pazarlama ise bizim başka bir yeteneğimiz.

Satış pazarlama alanında maaşlarda cinsiyet ayrımcılığı var.

Zeki satış liderleri de kadın satış pazarlama elemanlarının masaya getirdiği değerleri anlarlar. Aslında çalışmalar gösterdi ki satış pazarlama sektöründeki kadınlar erkek meslektaşlarını kotaya ulaşmada ve liderlik yapmada geçiyorlar. Yine de erkekler kadın satış  pazarlama elemanlarına göre daha çok komisyon alıyorlar ve kadınlar daha düşük maaş alırlar. Maaş ayrımcılığı var. Geçtiğimiz 50 yıl içindeki sosyal gelişimden sonra kadınların harika bir satış pazarlama elemanı ve mükemmel bir lider olduğunu kanıtlayan araştırmalar var. Neden ve biz bunun hakkında ne yapabiliriz?

Satış Oyununu Değiştirmeye Hazır mıyız?

Cinsiyet ayrımcılığı eskisi kadar yok. Günümüzde hakaret veya taciz edilmek azaldı. Ama bunun yerine daha kötü birşey geldi. Göz ardı edilmek! Kadınlar daha çok göz ardı ediliyor. Bunun kadar önemli bir şey de kadınların kariyerlerini kendi ellerinin içine alması gerekir. Bakış açılarını değiştirmek, şirket amaçlarına katkıda bulunmak ve kendi başarımızı hızlandırmak bize bağlı.

Satış pazarlama geleceğinizi değiştirmeye hazır mısınız? İşe nasıl başlamalısınız:

Sesinizi duyurun. Düşünceleriniz ve sezgileriniz erkek meslektaşlarınızınkiler kadar önemli. Yine de her konuştuğum kadın bu hikayeyi paylaşıyor: "Bir toplantıdayım, tartışılan konuya mükemmel bir çözüm ürettim. Hiç kimse yorum yapmıyor. 10 dakika sonra benim söylediğim şeyin neredeyse aynısını bir erkek söylüyor ve herkes harika bir fikir olduğunu düşünüyor." Meslektaşlarımdan biri, bir şirketin ortağı ve ne zaman bu senaryo gerçekleşse cevabı hazır! Hemen "fikrimi sevdiğinize sevindim" diyor. Bu insanların ağzını çabuk kapatıyor ve onun da liderlik ve güç pozisyonuna katkı sağlıyor. Saygı duyduğunuz insanlardan tavsiye isteyin. Kadın veya erkek fark etmez. Dikkatlice dinleyin ve sizin eşsiz kişiliğinize ve satış pazarlama stilinize dayalı olarak ne anlam ifade ediyorsa ona uyarlayın. Hepimizin tavsiyelere ve rehberliğe ihtiyacı vardır ve kadınlar yardım istemeye daha açıktırlar. Ayrıca yardım etmeyi de severiz. Kendimi hiçbir zaman bir akıl hocası olarak görmemiştim. Birgün bir psikolog - yazar bana "biz herkes için akıl hocasıyız" demişti. "Biz satış pazarlama hakkında konuşur ve yazarız. İnsanlar bizim paylaştığımız şeylerden bilgelik ve bakış açısı kazanıyorlar." Siz nasıl akıl hocası buluyorsunuz? Sorun.

İnsanlar akıl okuyamazlar. Güvendiğiniz ve takdir ettiğiniz birini bulun ve bir ilişki yaratmaya başlayın. Konfor bölgenizden yeni çalışma yönlerini test etmek için çıkın. İzin istemektense özür dilemek daha iyidir. Eğer mevcut satış planı iyiyse bunu yapmaya devam edin. Diğer şekilde değiştirin. Bir satış pazarlama elemanı için işe yarayan şey sizin için doğru olmayabilir. Kendi çizginizi bulun. İstediğiniz iş için giyinin, sahip olduğunuz iş için değil.

İş arkadaşlarınız kotlarla ve terliklerle gelse bile zeki kadın satış pazarlama elemanları başarı için giyinir. Her gün takım ve topuklu ayakkabı giymenize gerek yok ama bunun için ne yapmanız gerektiğini düşünün. Eğer kariyerinizde ilerlemek istiyorsanız herkes gibi gözükmemeniz lazım. En iyi düşünür ve yenilikçi olabilirsiniz ama eğer kirliyseniz hiçbir zaman müşterilerinizle yüz yüze vakit bulamazsınız. Ya da sizden daha iyi insanlarla. Kendiniz ve umursadığınız insanlar için zaman yaratın. Kurumsal dünyanın enerjinizi emmesine ve yaratıcılığınızı yok etmesine izin vermeyin. Satış pazarlamada başarılı olmak için bu ikisine de ihtiyacınız var. Başarılı satış organizasyonları 21. Yüzyılda kadın ve erkeğin iyi özelliklerini güçlendiren takımlara kolaylık sağlayacak. Zeki satış pazarlama liderleri farklı beceriler, deneyimler ve bakış açıları getiren çeşitli takımlar isterler. Kadınlar satış pazarlamada doğal olarak iyidirler. Biz bunu biliyoruz. Şimdi doğuştan gelen özelliklerinizden faydalanmanın, özgüven yaratmanın ve kendi yolunuzu bulmanın tam zamanı.

Satış Pazarlama Alanında Çalışan Kadınlar İçin İpuçları!satış pazarlama satış pazarlama kadınlar satış pazarlama elemanı satış pazarlama sektörü satış ve pazarlama
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Satış Koçluğu Eğitimi
4.9
(17)

Satış Koçluğu Eğitimi

10 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
750209
Satış Yönetimi Eğitimi
5
(21)

Satış Yönetimi Eğitimi

18 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
750209
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
Fatoş KanıtemizFatoş Kanıtemiz
755209