AnasayfaBlogReklamlar Karar Vermeyi Ne Kadar Etkiliyor?
Video

Reklamlar Karar Vermeyi Ne Kadar Etkiliyor?

08 Temmuz 2021
Bir grup insan kollarını önlerinde kavuşturmuş, tek bir kare içinde bir arada durmaktadır. Ortadaki kadın siyah beyaz puantiyeli bir gömlek giymiş ve uzun saçlı. Kollarını rahat bir şekilde kavuşturmuş. Solunda kollarını kavuşturmuş başka bir kadın var ve yüzü odakta. Daha solda beyaz harflerle yazılmış siyah beyaz bir tabela var. Gruptaki herkes rahat bir tavırla gözlerini kapatmış. Görüntünün atmosferi rahat ama güçlü.
Konu BaşlığıÖzet BilgilerAyrıntılı Bilgiler
Dr. Nihan Tomris Küçün Kimdir?Dr. Nihan Tomris Küçün, lisansını felsefe ve psikoloji alanında tamamlamış bir akademisyendir.Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi'nde pazarlama alanında yüksek lisans yapmış ve Trakya Üniversitesi'nde pazarlama alanında doktora tamamlamıştır. Şu anda Eskişehir Anadolu Üniversitesi reklamcılık ve halkla ilişkiler doktora programında öğrencidir.
UX Nedir?UX, 'Kullanıcı Deneyimi' anlamına gelirKullanıcı deneyimi tasarımı yeni bir iş alanı olarak ortaya çıktı ve fonksiyonel faydasından estetik tasarımına kadar bir deneyim bütünlüğünü ifade eder.
Kullanıcı Deneyimi Tasarımları Nasıl Uygulanır?Kullanıcı deneyimi tasarımları, farklı disiplinlerden gelen araştırmacıların bir arada çalışması ile uygulanır.Bilgisayar mühendislerinden grafik tasarımcılara ve psikologlara kadar, bu alanda 50-55 farklı bilim dalından uzmanların bir arada çalıştığı bir çalışma şeklidir.
Reklamların Karar Verme Üzerindeki EtkisiReklamlar, pazarlama iletişiminin çok önemli bir parçasıdır ve markaların tüketici üzerindeki etkisini belirler.Reklamlar, hedef kitleye ulaşmayı ve tüketici davranışlarını şekillendirmeyi hedefler. Tüketicinin ürün hakkında bilgi almasının yanı sıra, bazı durumlarda satışları da teşvik eder.
Kullanıcı Deneyim TürleriKullanıcı deneyiminde birden fazla deneyim şekli vardır.Bu deneyimler, ürünle ilk karşılaşıldığı andan itibaren başlar. Estetik deneyim ve fonksiyonel deneyim bunlardan bazılarıdır.
Kullanıcı Deneyimi Tasarımında Geleneksel ve Yeni YöntemlerKullanıcı deneyimi tasarımında hem geleneksel hem de yeni yöntemler kullanılmaktadır.Retro pazarlama gibi geleneksel yöntemlerin yanı sıra, teknolojinin gelişmesi ile birlikte yeni yöntemler de bu alanda kullanılıyor.
Nöromarketing ve UX Arasındaki İlişkiNöromarketing ve UX arasında önemli bir ilişki vardır.Nöromarketing, tüketici kararlarını bilinçaltı seviyesinde inceleyerek, markaların deneyim tasarımı konusunda daha etkili olmalarına yardımcı olur.
Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Eğitimine KatılımKullanıcı Deneyim Tasarımı (UX Design) Eğitimine katılım geniş çaplıdır.Bu alanda eğitim, multidisipliner yaklaşımı anlama ve ticari ürün tasarlamada bu yeteneği kullanmayı öğrenmek için herkese açıktır.
UX Design Nerelerde Çalışabilir?UX Design'ın çalışma alanı geniştir.Dijitalleşmenin artmasıyla birlikte, insanların dijital unsurlarla etkileşim yaşadığı her an, kullanıcı deneyimini ileriye götürmek için bir unsur olmuştur.

Reklamlar karar vermeyi ne kadar etkiliyor? Karar vermeyi en çok etkileyen nedir? Markalar bunu nasıl başarıyor? Dr. Nihan Tomris Küçün kullanıcı deneyimlerini anlattı. 

Dr. Nihan Tomris Küçün kimdir?

Lisansımı Uludağ Üniversitesi’nde felsefe yan dalım psikoloji olarak tamamladım. Sonrasında yüksek lisansta Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi pazarlama alanına geçiş yaptım. Doktorayı da Trakya Üniversitesi’nde yine pazarlama alanında tamamladım. Şu anda Eskişehir Anadolu Üniversitesi reklamcılık ve halkla ilişkiler doktora programında öğrenciyim. Kronik öğrenciyim. Öğrenmekten keyif alıyorum. 

UX ne anlama geliyor?

Kullanıcı deneyimi diyebiliriz. Kullanıcı deneyimi tasarımı yeni bir iş alanı olarak ortaya çıktı. Daha ziyade dijitalde kullanılıyor. Fonksiyonel faydasından, estetik tasarımına kadar sizde oluşturduğu deneyim bütünlüğüne deniliyor.

Kullanıcı deneyimi tasarımları nasıl uygulanıyor?

Yeni nesil pazarlama ile çok benziyor. Ciddi anlamda farklı disiplinlerden gelen araştırmacılar bir aradalar. Bilgisayar mühendislerinden grafik tasarımcılara, psikologlara, sosyologlara, içinde 50-55 tane bilim dalı var. İnsan bilgisayar etkileşimini daha iyi yere taşıyacak ara yüzü oluşturmak için. UX de insan bilgisayar etkileşimi sonucu ortaya çıkan bir alan. 

Kullanıcı deneyimi tasarımına örnek olarak reklamları verebilir miyiz? 

Çok net pazarlamanın öncelikli amacı deneyimi hissettirmek. Tüketici bir ürünle karşı karşıya kaldı. Cep telefonu gibi. Ürünle karşı karşıya kaldığımızda bir riskle de karşı karşıya kalıyoruz. Her üründe olmasa da bazı şeyler tek seferli oluyor. İnsanlar çekinerek bazı kararları veriyorlar. Sizin bir deneyim yaşatmanız lazım. Satın alma riskine karşılaşmadan bir kere denemesini sağlarsanız bu süreç çok daha kolay bir alım gerçekleşir. Ev reklamlarında dert sadece evi satmak değil. Ortak noktası çok fazla.

Reklamlar karar vermeyi ne kadar etkiliyor?

Reklamlar pazarlama iletişiminin çok önemli parçası. Remarketing denilen çalışma var. Siz alışveriş sitesine girdiniz, ürünü sepete attınız ama ödeme yapmadınız unuttunuz. Girdiniz mailinize yan tarafta o sepette unuttuğunuz şey çıkıyor. Sürekli bir geri dönüp hatırlatma hali var. İnsan değen hedef kitleye ulaşmamızı sağlayacak her yol önemli. İnsanlar ürün hakkında bilgi almak için reklam izlemiyor. Bazıları sınırlı sayıda satışı teşvik ediyor. Markanın reklamı nasıl kullandığı ve diğer pazarlama ürünleri karar vermemizde etkili.

Kullanıcı deneyim türleri neler?

Deneyim türlerinde birden fazla deneyim şeklinden bahsediyor. Sadece o ürünü görmeniz bile karşılaştığınız andan itibaren süreç başlamış oluyor. Estetik deneyim var. Fonksiyonel deneyim, ne kadar işimize yarıyor kısmı. 

Geleneksel yöntemler mi yeni yöntemler mi kullanılıyor?

Her ikisi de var. Üzerine koyarak gidiyor bu alanda. Retro pazarlama var. Tasarım açısından da artık gelenekselleşmiş bazı uygulamalar var. Aşina olduğumuz logolardaki renklerin bazı anlamları çağrıştırması gibi. Köşeli tasarımlar gibi unsurlar var. Teknoloji geliştikçe farklı boyutlara gidiyor. 

Kullanıcı deneyimi tasarımları geçmişte nasıl yapılıyordu?

geleneksel araştırma yöntemleri dediğimiz yöntemler var. odak grup toplantısı var. ara yüz tasarladığınızda, ürün tasarladığınızda belli topluluklara örnek koyup yorum bildirmeleri isteniyordu. hala benzer çalışmalar izlenebiliyor. markete gittiğinizde peynir kesiyorsa o da bir deneyimi yakalama şekli. ürün pazara çıkmadan promosyonların verilmesi. influencerlar deniyor önce. anketler kullanıyordu. sürümleri değişiyordu. 

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX) eğitiminize kimler katılmalı? Katıldıklarında neler öğreniyorlar?

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX Design) Eğitiminde en temel olarak artık yeni çalışma alanları, geleceğin meslekleri dediğimiz alanlar ortak çalışmayı gerektiriyor, multidisipliner yaklaşım nedir onu öğreniyoruz. Derdimiz saf AR-GE yapmak değilse ticari ürüne de dönüşmesi gerekiyor. Grafik tasarımılar metin yazarları bir araya geldiğinde iyi hal aldığını öğreniyorlar. Herkesi bekliyoruz.

Nöromarketing ve UX arasında bir benzerlik veya bağ var mı?

Var. Küçücük startuplar büyük şirketlere dönüşüyor. Fırsat eşitliğine dönüşüyor dijital pazarlama. Rekabet ortamını marka açısından da zor hale getiriyor. Yapılan araştırmalar duygu odaklı düşündüğümüzü ortaya koyuyor. Deneyimi de bundan ayrı düşünmem mümkün değil. Tiktok ve twitter diğerinden ayıran neydi? Nöropazarlama o karar anını inceliyor. Bilinçaltındaki faktörleri de anlamaya çalışıyoruz. Kullanıcı deneyimi tasarımı deneyimi anında görüntüleyebilmek için nöropazarlama yöntemleri kullanılıyor. Aynı ön kabulden hayatta kalmak için markaladığı önemsediği iki konu diyebilirim. 

UX desing nerelerde çalışabilir? 

Azalmayacak. Dijitalleşme artacak. Pandemi sebebiyle hızlı bir dönüşüme girdi ancak öncesi vardı. Dijital unsurlarla insanın etkileşim yaşadığı her an kullanıcı deneyimini ileriye götürmek için bir unsur. Şu anda da çok popüler. Giderek iş kolları daha fazla dijitale taşınmaya başladı. Burada insanlara hitap edebilmek uzun soluklu bir iş. 

UX ne anlama geliyor? 

Kullanıcı deneyimi diyebiliriz. Kullanıcı deneyimi tasarımı yeni bir iş alanı olarak ortaya çıktı. Daha ziyade dijitalde kullanılıyor. Fonksiyonel faydasından, estetik tasarımına kadar sizde oluşturduğu deneyim bütünlüğüne deniliyor.

Kullanıcı deneyim türleri neler?

Deneyim türlerinde birden fazla deneyim şeklinden bahsediyor. Sadece o ürünü görmeniz bile karşılaştığınız andan itibaren süreç başlamış oluyor. Estetik deneyim var. Fonksiyonel deneyim, ne kadar işimize yarıyor kısmı. 

Reklamlar karar vermeyi ne kadar etkiliyor?

Reklamlar pazarlama iletişiminin çok önemli parçası. İnsan değen hedef kitleye ulaşmamızı sağlayacak her yol önemli. İnsanlar ürün hakkında bilgi almak için reklam izlemiyor. Markanın reklamı nasıl kullandığı ve diğer pazarlama ürünleri karar vermemizde etkili.

Dr Nihan Tomris Küçün Kimdir?, Dr Nihan Tomris Küçün, lisansını felsefe ve psikoloji alanında tamamlamış bir akademisyendir, Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi'nde pazarlama alanında yüksek lisans yapmış ve Trakya Üniversitesi'nde pazarlama alanında doktora tamamlamıştır Şu anda Eskişehir Anadolu Üniversitesi reklamcılık ve halkla ilişkiler doktora programında öğrencidir, UX Nedir?, UX, 'Kullanıcı Deneyimi' anlamına gelir, Kullanıcı deneyimi tasarımı yeni bir iş alanı olarak ortaya çıktı ve fonksiyonel faydasından estetik tasarımına kadar bir deneyim bütünlüğünü ifade eder, Kullanıcı Deneyimi Tasarımları Nasıl Uygulanır?, Kullanıcı deneyimi tasarımları, farklı disiplinlerden gelen araştırmacıların bir arada çalışması ile uygulanır, Bilgisayar mühendislerinden grafik tasarımcılara ve psikologlara kadar,  bu alanda 50-55 farklı bilim dalından uzmanların bir arada çalıştığı bir çalışma şeklidir, Reklamların Karar Verme Üzerindeki Etkisi, Reklamlar, pazarlama iletişiminin çok önemli bir parçasıdır ve markaların tüketici üzerindeki etkisini belirler, Reklamlar, hedef kitleye ulaşmayı ve tüketici davranışlarını şekillendirmeyi hedefler Tüketicinin ürün hakkında bilgi almasının yanı sıra, bazı durumlarda satışları da teşvik eder, Kullanıcı Deneyim Türleri, Kullanıcı deneyiminde birden fazla deneyim şekli vardır, Bu deneyimler, ürünle ilk karşılaşıldığı andan itibaren başlar Estetik deneyim ve fonksiyonel deneyim bunlardan bazılarıdır, Kullanıcı Deneyimi Tasarımında Geleneksel ve Yeni Yöntemler, Kullanıcı deneyimi tasarımında hem geleneksel hem de yeni yöntemler kullanılmaktadır, Retro pazarlama gibi geleneksel yöntemlerin yanı sıra, teknolojinin gelişmesi ile birlikte yeni yöntemler de bu alanda kullanılıyor, Nöromarketing ve UX Arasındaki İlişki, Nöromarketing ve UX arasında önemli bir ilişki vardır, Nöromarketing, tüketici kararlarını bilinçaltı seviyesinde inceleyerek, markaların deneyim tasarımı konusunda daha etkili olmalarına yardımcı olur, Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Eğitimine Katılım, Kullanıcı Deneyim Tasarımı (UX Design) Eğitimine katılım geniş çaplıdır, Bu alanda eğitim, multidisipliner yaklaşımı anlama ve ticari ürün tasarlamada bu yeteneği kullanmayı öğrenmek için herkese açıktır, UX Design Nerelerde Çalışabilir?, UX Design'ın çalışma alanı geniştir, Dijitalleşmenin artmasıyla birlikte, insanların dijital unsurlarla etkileşim yaşadığı her an, kullanıcı deneyimini ileriye götürmek için bir unsur olmuştur
reklam
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görsel dijital pazarlama alanında bir online kursu tasvir etmektedir. Sakallı ve bıyıklı bir adam çerçevenin ortasında parmağıyla işaret ediyor. Beyaz gömleği ve sarı arka planı parlak ve canlı bir kontrast oluşturuyor. Arka planda ayrıca bir bileziğin ve bir adamın yüzünün yakın çekimini görebiliyoruz. Bu görsel, dijital pazarlama kursunun ideal bir temsili olup, ön planda materyalin önemini gösteren bir erkek yer almaktadır. Renklerin, nesnelerin ve yüz ifadelerinin birleşimi, görsele dijital pazarlama için bir coşku ve heyecan hissi veriyor. Bu görsel, dijital pazarlamanın getirebileceği bilgi ve heyecanın mükemmel bir temsili.
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
775519
Bu görüntü kırmızı ve siyah ekose pazen gömlekli bir adamı gösteriyor. Tam sakallı ve saçları yüzünün yanlarından görünüyor. Gömlek yakasına kadar düğmeli ve kırmızı renk gömleğe hakim. Gömleğin kumaşı dokulu ve küçük siyah ve beyaz karelerle dokunmuş. Adam düz beyaz bir arka plan üzerinde durmaktadır. Hafifçe sola bakıyor ve ifadesi nötr. Kolları yanında dik durmaktadır ve elleri görüntüde görünmemektedir.
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Genç bir adam, parlak kırmızı ve siyah ekose bir gömlek giymiş, düz bir arka planın önünde duruyor. Kısa siyah saçları var ve kollarını kavuşturmuş hafifçe gülümsüyor. Siyah kot pantolon ve siyah ayakkabı giyiyor. Duruşu kendinden emin ve rahat. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında, genç ve sağlıklı bir ten rengine sahip gibi görünüyor. Dörtte üçlük bir pozda duruyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Yüzünde dostça bir ifadeyle anın tadını çıkarıyor gibi görünüyor.Oğuzhan Yılmaz
12860