AnasayfaBlogPsikologlar İçin Ücretsiz Eğitimler
Online Eğitim

Psikologlar İçin Ücretsiz Eğitimler

01 Ağustos 2021
Psikologlar İçin Ücretsiz Eğitimler

Psikologlar, dünyanın en önemli mesleklerinden birini yerine getiriyorlar. Yoğun bir tempoda insan ilişkileri hakkında her gün yeni bir şeyler öğrenerek mesleği sürdürüyorlar. Ayrıca psikologluk oldukça dinamik bir meslek olduğu için kendilerini de sürekli geliştirmeleri gerekiyor. Psikoloji, disiplinlerarası bir alan olduğu için hem diğer alanlara ilham veriyor hem de diğer alanlardan besleniyor. Nitelikli ve farklı alanlarda bilgi birikimi edinmek isteyen bir psikolog, kendini mesleki anlamda geliştirecek alanlara yönelir. Biz de psikoloji alanı ile ilişkili olan ücretsiz eğitimler hakkında psikologları bilgilendirecek bir içerik hazırladık. Psikologlar için tavsiye ettiğimiz ücretsiz eğitimler, psikoloji öğrencileri için de geçerli. 

Psikologlar İçin Önereceğimiz Ücretsiz Eğitimler

Psikologlar için tavsiye edeceğimiz ücretsiz eğitimler, daha çok psikolojinin ilgi alanları ile alakalı olacak. Bilindiği üzere psikologlar sadece psikoloji alanında çalışmıyor. Pazarlama, eğitim, danışmanlık ve insan kaynakları alanlarında da psikoloji mezunlarının ve psikologların istihdam edildiğini biliyoruz. Yazı içeriğimizde psikoloji öğrencileri, mezunları ve psikologlara farkı bir bakış açısı ve insan psikolojisinin etkin olarak kullanıldığı alanlardan bahsedeceğiz. Önereceğimiz ücretsiz eğitimler dışında; ikna teknikleri, stres yönetimi, oyun terapisi, yaşam koçluğu ve deneyimsel oyun terapisi eğitimlerine de göz atabilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz tüm psikoloji ilişkili eğitimler; kendinizi geliştirmek, yeni bir bakış açısı oluşturmak ve daha önce ayrıntılı bilgi edinmediğiniz konuları tanımanız için size olumlu kazanımlar sunacaktır. Öyleyse psikologlar için tavsiye ettiğimiz ücretsiz eğitimlere geçelim. 

 • Duygusal Zekâ Eğitimi

Duygusal zeka, (EQ) IQ'nun tek zeka türü olarak tahtı sahiplendiği bir dönemde kendini kanıtlayarak oldukça popüler bir kavram hâline geldi. IQ ile beraber EQ zeka türünün insanlardaki varlığı da önemsenir oldu. Bugün duygusal zekâ, IQ'ya atfedilen pek çok barındırmasıyla ön planda. Empati gelişimi, öz bilinç stres yönetimi, motivasyon kaynağını keşfetme ve duygusal tepkilerdeki gelişim, EQ'nun bize kazandırdığı bazı önemli durumlardır. Peki duygusal zeka hakkında daha neler öğrenilebilir ve bir psikolog duygusal zekâ konusunda hangi noktalara değinebilir?

Duygusal zeka eğitimi; kendi duygusal süreçlerinizi anlamanıza önayak olur ve duygusal süreçlerde kişinin nasıl davrandığına yönelik duygusal zeka temelli gözlem yapabilmenize imkân tanır. Bir psikolog adayının ya da psikologun; eğitim psikolojisi, gelişim psikolojisi ve duygusal süreç yönetimi hakkında geniş bilgilere sahip olması beklenir. Özellikle alanı; eğitim, sosyal ve gelişim psikolojisi olan psikolog adaylarına eğitimi gönül rahatlığıyla öneririz. Duygusal zeka eğitimi konu başlıklarının bazılarını da aşağıda bulabilirsiniz. 

 • Çoklu Zeka Kuramı

 • Duygusal Zeka Nedir? Ne Değildir?

 • Duygusal Zeka Nasıl Gelişir?

 • Duygusal Zeka Süreci

 • Özgüven

 • Öz Bilinç

 • Johari Panceresi ile Kendini Keşfetmek

 • Duygu Yönetimi

 • Tükenmişlik Sendromu Eğitimi

Tükenmişlik sendromu dünyada ve ülkemizde oldukça yaygın bir rahatsızlık hâline geldi. İş süreçleri, motivasyonsuzluk, yoğun tempoda çalışma gibi unsurlar, tükenmişliğe giden yolu açabiliyor. Psikoloji alanının ilgilendiği konulardan biri olan yorgunluk, çeşitli şekillerde kendini gösteriyor. Zihinsel, fiziksel ve duygusal yorgunluk hâli, tükenmişlik sendromuna giden yolu açabiliyor.

Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenlere de tükenmişlik sendromu eğitimini öneriyoruz. Her ne kadar psikoloji mezunları ve psikologlar konu hakkında bilgiye sahip olsalar da olumlu etki edecek yeni ve farklı bilgiler edinmenin hiçbir zararı yok. Ayrıca endüstri psikolojisi ve ik alanında çalışan ya da çalışmayı hedefleyen psikologlar, en büyük çalışan sorunlarından birine de çözümler üretebilirler. Öyleyse tükenmişlik sendromu eğitiminin ders içeriklerine bir göz atalım. 

 • Tükenmişlik Sendromu Nedir?

 • Tükenmişlik Sendromunun Nedenleri

 • Tükenmişlik Sendromu ile Stres Arasındaki Fark

 • Tükenmişlik Sendromu ile Depresyon Arasındaki Fark

 • Tükenmişlik Sendromunun Görüldüğü Sektörler

 • Sendroma Dair Çalışma Sonuçları

 • Tükenmişlik Sendromu ile Nasıl Başa Çıkılır?

 • Tükenmişlik Sendromunun Sonuçları

 • Tüketici Davranışları ve Satın Alma

Psikoloji ile pazarlamanın ilişkisi malumunuz. Bugün nöropazarlama gibi bir alan varsa bunu nöroloji ile beraber psikolojiye de borçluyuz. Nöropazarlama alanı, sinirbilim ile beraber psikolojik bilgi ve verilerinden de yararlanıyor. Tüketici davranışları ve satın alma konusu nöropazarlamayı da ilgilendiren bir alan olmakla beraber kendi başına da çok bilgi barındıran bir alan. Tüketici davranışlarında, iç ve dış unsurlara dayalı oldukça geniş bir karar mekanizması devreye  giriyor. Birbirinden farklı tüketicileri anlamak için insan psikolojisini konu edinen psikolojiden yararlanılıyor. 

Tüketiciler yalnızca fizyolojik ihtiyaçlara göre hareket etmiyor. Satın alma öncesi ve satın alma durumunda, birbirinden farklı psikolojik süreçler devreye giriyor. İşte pazarlama uzmanları ve markalar da bu psikolojik süreçleri anlayarak tüketicinin kalbine ulaşmak için psikolojiden faydalanıyorlar. Psikologların bir kısmı, görevlerini devam ederken pazarlama ile ilgili araştırmalara katılabiliyorlar. Bir kısmı ise direkt olarak pazarlama alanında çalışarak tüketici davranışları ile ilgili bilgi ve veri analizi yapıyor. Peki tüketici davranışları ve satın alma eğitimi ne işe yarıyor?

Eğitim, satış ve pazarlama konusunda işletmelerinin hangi bilgi ve verilerle analiz etmeleri gerektiğinin uzman bilgisini aktarıyor. Satışları artırmak ve tüketiciye ulaşmak için neler yapılabilir sorusunu yanıtlıyor. Eğitimin bazı konu başlıkları şöyle;

 • Tüketici Davranışlarını Etkileyen Unsurlar

 • Tüketici Davranış Modelleri

 • Müşteri Tipleri ve Müşteri Renkleri

 • Müşteri Memnuniyeti

 • Müşteri Sadakati

 • Nöropazarlama Eğitimi

İnsan davranışlarını anlamak ve müşterinin karar verme sürecindeki tavır, duygudurumu ve bilinçaltı süreçlerini ele almak, nöropazarlamanın kapsamındadır. Psikologların bir kısmı da araştırma ve analiz kısımlarında, pazarlamacılar ve markalar ile çalışırlar. Özellikle kullanıcı deneyimi tasarımı, deneyimsel pazarlama ve nöropazarlama alanlarına yoğun olarak psikoloji bilimi kullanılır.

Önereceğimiz nöropazarlama eğitimi de nöropazarlama uygulamalarında, insan davranışlarına ve sinirbilime dayalı veri ve bilgiler sunuyor. Eğitimin ilgili konu başlıklarının bazıları ise şöyle:

 • Nöropazarlamanın Doğuşu

 • Nöropazarlama ile ilişkili Disiplinler

 • Tüketici Davranışlarında Etkili Olan İç ve Dış Faktörler

 • Nöropazarlama Analiz Yöntemleri

 • Nöropazarlama Örnekleri ve Uygulamaları

Nöropazarlamayı kullanan marka, pazarlama şirketleri ve araştırmacılar, psikologlarla da çalışıyorlar. Bundan dolayı pazarlama alanında da psikolog çalışabilir ya da akademik bir araştırmanızı bu alanda yaratabilirsiniz. 

Tavsiye ettiğimiz ücretsiz eğitim seçeneklerinin ilgili sayfalarına göz atabilirsiniz. Eğitimler ara ara ücretli hâle dönüşse de sıklıkla ücretsiz eğitimler arasında yer almaktadırlar. 

duygusal zeka eğitimi nöropazarlama eğitimi psikolog psikoloji psikoloji bölümü tüketici davranışları ve satın alma eğitimi ücretsiz eğitimler uzaktan eğitim online eğitim
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Pozitif Psikoloji Nedir?
İletişim

Pozitif Psikoloji Nedir?

19 Temmuz 2021
Eğitim Psikolojisi Nedir?
Nedir?

Eğitim Psikolojisi Nedir?

20 Ocak 2020
Oyun terapisi eğitimiyle oyunların iyileştirici ve tedavi edici yönünü keşfedin. Uzman psikolog ve eğitmen eşliğinde harika bir online program.
5
(16)

Oyun Terapisi Eğitimi

11 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
800259
Masal terapisi eğitimi psikologlar için yeni beceriler edinmesini sağlar. MAsal terapisi sertifikanızla bireysel, grup veya diğer seanslarınızda fark yaratın.
4.3
(3)

Masal Terapisi Eğitimi

16 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500229
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat