AnasayfaBlogÖğrenci Hemşirelere Kişisel Gelişim İpuçları
Kişisel Gelişim

Öğrenci Hemşirelere Kişisel Gelişim İpuçları

26 Şubat 2020
Öğrenci Hemşirelere Kişisel Gelişim İpuçları

Öğrenci hemşireler olarak zorlu bir eğitim hayatına adım attık. Sürekli yeni gelişmeleri olan gün geçtikçe daha da ilerleme gösteren mesleğimiz varken, kendi gelişimimiz adına bizler neler yapıyoruz? Bundan yola çıkarak kendi öğrenci hemşirelik hayatımdan ipuçları vermeye karar verdim.

Kişisel Gelişim Bizim İçin Neden Önemli

Bizler insanların hayatlarında değişim yaratmak için yola çıkıyoruz. Peki kendi hayatımızdaki değişimi gerçekleştiremeden başkalarına ne kadar fayda sağlayabiliriz? Öğrenci hemşireler olarak kendimizi tanımalı, geliştirmeli ve daha farklı objektiflerden bakmalıyız . Bakım verdiğimiz grup oldukça komplike bir varlık. İnsan yapısı, psikolojisi hepsi birbirinden oldukça farklıdır.

Kendimizi ne kadar çok alanda geliştirebilirsek bakım verdiğimiz bir çok hastada da o oranda değişim yaratırız. Öğrenci hemşirelerin kendilerini ilerletmeleri demek bir toplumun yaşam kalitesinin ilerlemesi demek bu yüzden kişisel gelişim adına öğrencilik sıralarında bir şeyler yapmalıyız.

Okumak

Okumak hepimizin çok ucuza elde edebileceği inanılmaz uçsuz bucaksız bir bilgi kaynağıdır. Okumak insanı geliştiren bir eylemdir. Bu faydalı eylemi öğrenci hemşireler hayatlarının bir parçası haline getirmelidir. Bilginin çok çabuk yenilendiği ve kaynakların oldukça fazla olduğu bir dönemdeyiz. Tıptaki gelişmeler de oldukça çabuk değişiyor. Bu gelişmeleri takip etmeli, dergilerden, makalelerden bu yeniliklere erişmeli ve kendi uygulamalarımızda kullanmalıyız. Eğer bir öğrenci hemşire iseniz okumamak gibi bir seçeneğiniz de yoktur zaten. Kendinize bir okuma planı oluşturun bu sizin için daha faydalı olacaktır; hatta okuduklarınızdan notlar çıkarmayı da ihmal etmeyiniz. Tüm bunlar ilerde çok işinize yarayacak.

Etkinlik Düzenle

Üniversitende eğer ki hemşirelik alanında etkinlikler yoksa sen bunun için bir adım atabilirsin. İhtiyacın olan tek şey biraz cesaret. Arkadaşlarınla bir grup oluşturup fikirlerinizi paylaşın. Unutmayın ekip olduğunuzda daha çok şey başarırsınız. Hocalarınızdan bu konuda danışmanlık isteyin eminim büyük bir zevkle size yardımcı olmak isteyeceklerdir. Öğrenci hemşirelerin düzenledikleri etkinliklerin de oluşturma aşamasında yer almaya çalışın.

Hemşirelik Toplulukları

Üniversitende muhakkak bir topluluk vardır. Bu topluluğa katıl, gelişiminde çok faydası olacaktır. Bir çok hemşirelik fakültesinde öğrenci hemşirelerin kulüpleri ya da dernekleri oluyor eğer yoksa kurulması için bir girişimde bulunabilirsin.

Gönüllü Ol

Seçebileceğin yurt içi, yurt dışı gönüllülük projeleri var. Bu projelere katılım sağlaman, sana birçok yeni arkadaşla birlikte farklı bakış açıları kazandıracaktır. Gönüllü öğrenci hemşireler her yıl bir çok proje de yerini alıyor. Gönüllülük duygusunu tadınca bir daha bırakmayacağına  da eminim. Ben tesadüfen katıldığım gönüllülük projesine hala devam ediyorum ve bu sayede farklı ülkelerden , farklı görüşlerden insanla tanıştım ve aynı amaç için bir ekipte beraber çalışma fırsatı yakaladım. Neden sen de bu tecrübeleri yaşamayasın ki.

Yaz

Yaz, yaz ve yaz diyorum. Çok ünlü bir atasözümüz var bilirsin “Söz uçar yazı kalır”. Bizleri ilerisi için kalıcı yapacak şeylerden biri de yazmaktır. Bir günlük tutabilir ya da bir blog sayfası açabilirsin. Kendi blogundan yaşadığın tecrübeleri diğer öğrenci hemşirelerle paylaşabilirsin. Kim bilir belki bunu bir alışkanlık haline getirir ve ileride bir kitap bile çıkarabilirsin. Eğer kitap çıkarmak gibi bir hayalin varsa blog yazmak senin için iyi bir tecrübe olabilir. Öğrenci hemşirelerin Türkiye’de çok fazla blogları yok hatta yok denecek kadar az. Sen de bu alanda hemşire adaylarını temsil edebilir ders, staj, klinik deneyim, hasta iletişimi hakkında deneyimlerini paylaşabilirsin.

Eksik Yönlerini Keşfet

Katıldığım bir projenin üzerinde hayal et, vazgeçme, harekete geç, gönüllü ol gibi mottoları olan rozetleri vardı. Bu rozetleri seçtirip bu belki de sizin hayatınızdaki eksik bir yöndür ve bu sizin mottonuz olsun derdik. Sizler hayatınızdaki eksik yönleri kendinizi tanıyarak keşfedin. O yönünüzün üstüne gidin. Üniversitemde psikiyatri hemşireliği ana bilim dalında bir hocam kendini tanımanın her şeyin başı olduğunu söyler. Öğrenci hemşireler olarak kendimizi iyi tanımalı ve gelişimimizi ömür boyu bir öğrenen bir hemşire olarak tamamlamalıyız.

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişilerin mevcut bulundukları hal ve durumdan kendilerindeki en yüksek potansiyeli ortaya çıkarma süreci "kişisel gelişim" olarak tanımlanır. Bu süreçte aynı zamanda başkalarıyla iyi ilişkiler kurmak ve iletişime yönelik de adımlar atılır. 

Kişisel Gelişimimiz İçin Neler Yapmalıyız?

Kitap okumak, blog sayfası açmak ya da makale yazmak, gönüllü projelerde yer alarak sürekli kendimizi yeni bir şeyler eklemek kişisel gelişimimize olumlu yönde katkı sağlar. 

Kişisel Gelişim Eğitimleri Nelerdir?

Kişisel gelişim eğitimleri oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. İstanbul İşletme Enstitüsü bünyesinde online verilen blog yazarlığı, hızlı okuma teknikleri, fotoğrafçılık ve yaratıcı yazarlık gibi pek çok alanı kapsayan eğitimlerden yararlanabilirsiniz.

Goncagül Özdemir - Hemşirelik Öğrencisi

öğrenci hemşirelere kişisel gelişim ipuçları kişisel gelişim nedir kişisel gelişim okuma kişisel gelişim yazmaketkinlik
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Zihin Haritaları Eğitimi
Salim AkkökSalim Akkök
280150
Hafıza Teknikleri Eğitimi
4.9
(59)

Hafıza Teknikleri Eğitimi

13 Konu5 Saat