AnasayfaBlogBlog Yazmak İsteyenler İçin İpuçları
Blog Yazmak

Blog Yazmak İsteyenler İçin İpuçları

15 Mayıs 2019
Blog Yazmak İsteyenler İçin İpuçları

Blog yazmak yani farklı konularda "içerik üretmek ve bunu yayımlamak" son dönemlerde yeni, farklı bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle, tüm dünyada internet kullanımının artmasıyla ve dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte, blog yazmanın önemi ve popülerliği gittikçe artmaktadır. Ayrıca blog yazarlığı, insanlara ve işletmelere yeni bir iş alanı sunmaktadır.

Bu açıdan önemini korumaya devam etmektedir. Deneyimlerinizi paylaşmak, ilgilendiğiniz, yetkin olduğumuz konularda içerikler üretmek ve bunu tüm dünyaya yayımlamak, sizce de kulağa hoş gelmiyor mu? O zaman siz de, bu dijital alanda yerinizi almalısınız. Özellikle; araştırmayı, okumayı, yazmayı ve düşüncelerinizi paylaşmayı seviyorsanız blog yazmak tam size göre!

Blog Yazmak ve Etkileri Neler?

Günümüzde dijitalleşmeyle birlikte, yeni bir alan olarak doğan blog yazarlığı; insanlara ve işletmelere pek çok avantajlar sağlamıştır. İnsanlara faydası açısından blog yazmak; belli bir birikimi olan, araştırmayı ve okumayı seven, tecrübelerini paylaşmaya hazır olan insanlar için, harika bir alandır. Özellikle freelance çalışmak isteyenler son dönemde bu alana yönelmektedir.

Bir yandan dijitalleşmenin getirdiği bu alan size, yeni ve farklı bir hobi türü sağlayacak, diğer yandan ise; bu hobinizi kazanca dönüştürme şansı yakalayabileceksiniz. İşletmeler açısından ise; blog yazmak, artık zorunluluk haline gelmiştir. İşletmelerin, varlıklarını sürdürebilmek ve büyüyebilmek için, bu alana önem vermeleri ve bu alanda istihdam sağlamaları gerekmektedir.

Günümüzde internet teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, tüketiciler bir ürünü veya hizmeti almadan önce, internette araştırmalar yapıyor; bu yüzden işletmelerin ürünleri ve hizmetleriyle ilgili içerikler oluşturmaları oldukça önemlidir. Blog yazmak, tüketicinin ürün veya hizmeti satın alma konusunda kararı için, büyük önem taşıyor. İster kendi sitenizi oluşturup yazın, ister bir işletmeye bağlı çalışın; bu alan size  mutlaka fayda sağlayacaktır.

İyi Bir Blog Yazısı Nasıl Olmalıdır?

Blog yazmak için, en önemli şart; özgün olmaktır. Bunun için, çok okumalı ve araştırma yapmalısınız. Bir yazıyı ne kadar özgün yaparsanız, değeri de o derece artacaktır. Blog yazmak için, en önemli şart; özgün olmaktır.  İçerik yazmaya başlamadan önce, mutlaka SEO konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. SEO kurallarına uygun içerikler ürettiğinizde, içeriklerinizin arama sonuçlarında çıkmasını sağlayabilirsiniz. İçeriklerinizde insanlara bilgi vermelisiniz.

İnsanların fayda sağlayabileceği, ilgi göstereceği türlerde yazmalısınız. Böylece kitlenizi artırabilirsiniz. Yazınızı mümkün olduğunca kısa ve öz bir şekilde yazın, bu şekilde okuyucunuz sıkılmayacaktır. Yazıda sorular sorarak, okuyucuyu düşündürebilirsiniz. İyi bir blog yazısı için bunlara dikkat edin.

Blog Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Blog yazmak için, mutlaka doğru kaynaklardan araştırma yapmalısınız. Kesinlikle, kopya bilgilerle içerikler üretmemelisiniz. Araştırma yaptıktan sonra, kendi cümlelerinizle yazınızı yazmalısınız. Alıntı yapmanız durumunda, mutlaka kaynağı belirtmelisiniz. Yazınızda mutlaka yazım, noktalama, imla hatalarına dikkat etmelisiniz. Kitleniz yazım hatalarıyla dolu bir yazıyı okumayacaktır.

Yazınızda kelimelerinizi farklı anlamlarıyla kullanmalısınız, bu yazınızın kaliteli, özenli yazılmış olduğunu gösterecektir. Klişe kelimeler kullanmak, yazınızın dikkat çekmemesine sebep olur.
 
Blog yazmak için, her şeyden önce bu işi sevmeniz, yazarken zevk almanız gerekir. Bu işi severek ve yaratıcılığınız ile yaparsanız, zamanla büyük bir kitleye sahip olabilirsiniz. Blog yazmak, hem kendinizi hem de işletmenizi geliştirecektir. Blog yazmak, sürekliliği olan bir alandır; bunun için yaratıcılığınızı devamlı geliştirmeli, her gün okumalı, yeni bilgiler öğrenerek içeriklerinizi zenginleştirmelisiniz.

Dijitalleşen dünyamızda yeni bir alan olan; blog yazarlığı, ilerde popülerliğini daha da artıracaktır. Bugün bile blog yazarlığı freelance yapılacak işlerin başında gelmektedir.

Siz de iyi bir blog yazarı olmak istiyorsanız İstanbul İşletme Enstitüsünden online Blog Yazarlığı Eğitimi alın. İster farklı sitelere içerik oluşturarak isterseniz de kendinize bir web sitesi açarak para kazanın.

Yazar: Esin Özgan

blog yazmak blog yazarlığı freelance çalışmak freelance yapılacak işler blog içerik üretmek blog yazarlığı eğitimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Blog Yazmak Bilgi Birikimi İster
Blog Yazmak

Blog Yazmak Bilgi Birikimi İster

02 Ekim 2019
Blog Yazmak İçin Oluşum
Blog Yazmak

Blog Yazmak İçin Gerekenler

30 Ağustos 2019