AnasayfaBlogBlog Yazmak İsteyenler İçin İpuçları
Blog Yazmak

Blog Yazmak İsteyenler İçin İpuçları

15 Mayıs 2019
Bir kadın, üzerinde dizüstü bilgisayar ve çeşitli yiyeceklerin bulunduğu bir masada oturuyor. Elleri dizüstü bilgisayarın üzerinde, muhtemelen bir şeyler yazıyor. Dizüstü bilgisayar kucağında oturuyor ve bir gözlük takıyor. Arka planda sarı bir şişe ve dizüstü bilgisayarın yanında bir kase yiyecek var. Ön planda bir bardak portakal suyu ve arka planda bulanık bir dağ silsilesi görülüyor. Kadının sırtı kameraya dönük, koyu kahverengi saçları arkaya toplanmış. Açık renkli bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymiştir.
KonuAçıklamaEk Bilgi
Blog Yazmanın ÖnemiBlog yazmak, bilgi ve deneyimlerinizi paylaşmak için etkili bir araçtır ve popülerliği gittikçe artıyor.Internet kullanımının artmasıyla, işletmeler ve bireyler için önemli bir alan haline gelmiştir.
Blog Yazmanın EtkileriBlog yazmak, bireyler ve işletmeler için bir dizi avantaj sağlar.İnsanlara faydası, belli bir birikimi olan ve tecrübelerini paylaşmayı seven kişiler için harika bir platform sunmasıdır.
İyi Bir Blog Yazısı Nasıl Olmalıdır?Özgün, SEO uyumlu ve okuyucuya bilgi sunan bir yazı, iyi bir blog yazısıdır.Ayrıca yazının mümkün olduğunca kısa ve öz olması, okuyucunun sıkılmasını engeller.
Blog Yazarken Dikkat Edilmesi GerekenlerDoğru ve güvenilir kaynaklardan araştırma yapmak, kopya içeriği engellemek ve yazım hatalarına dikkat etmek önemlidir.Kullandığınız kelimelere ve cümlelere dikkat ederek, yazınızın kaliteli ve özenli olduğunu gösterin.
İşletmeler ve Blog YazmaÖzellikle işletmeler için blog yazmak, tüketicilere ulaşma ve onları bilgilendirme açısından önemlidir.İşletmeler, ürün ve hizmetler hakkında bilgi vermek için blogları etkin bir şekilde kullanabilir.
Freelance Blog YazarlığıBirçok kişi freelance çalışarak blog yazmayı seçer ve bu bir kazanç kapısı olabilir.Bu alanda profesyonelleşmek, daha geniş bir kitleye ulaşıp daha çok gelir elde etmeyi mümkün kılar.
SEO OptimizasyonuSEO kurallarına uygun içerik üretmek, sizin blog yazınızın Google'da üst sıralarda çıkmasını sağlar.Daha çok kişiye ulaşmak ve popülerlik kazanmak için SEO optimizasyonu önemlidir.
Alıntı ve Kaynak Gösterme Alıntı yapılan bilgilerin kaynağının belirtilmesi, blogun güvenilirliğini artırır.İyi bir blog yazarı, okuyucularının güvenini sağlamak için bilgi paylaşırken dikkatli olmalıdır.
Dil ve İmlaBlog yazılarında dil, imla ve yazım kurallarına dikkat edilmeli.Yanlış dil kullanımı veya hatalı yazım, blogun profesyonel görünümünü ve okuyucu güvenini zedeler.
Yaratıcı ve Özgün YazılarBlog yazarlarının özgün ve yaratıcı olmaları, daha çok okuyucunun dikkatini çeker ve blogun takipçi sayısını artırır.Özgünlük ve yaratıcılık, bloglardaki rekabeti belirleyen önemli faktörlerdendir.

blog yazmak yani farklı konularda "içerik üretmek ve bunu yayımlamak" son dönemlerde yeni, farklı bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. özellikle, tüm dünyada internet kullanımının artmasıyla ve dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte, blog yazmanın önemi ve popülerliği gittikçe artmaktadır. ayrıca blog yazarlığı, insanlara ve işletmelere yeni bir iş alanı sunmaktadır.

Bu açıdan önemini korumaya devam etmektedir. Deneyimlerinizi paylaşmak, ilgilendiğiniz, yetkin olduğumuz konularda içerikler üretmek ve bunu tüm dünyaya yayımlamak, sizce de kulağa hoş gelmiyor mu? O zaman siz de, bu dijital alanda yerinizi almalısınız. Özellikle; araştırmayı, okumayı, yazmayı ve düşüncelerinizi paylaşmayı seviyorsanız blog yazmak tam size göre!

Blog Yazmak ve Etkileri Neler?

Günümüzde dijitalleşmeyle birlikte, yeni bir alan olarak doğan blog yazarlığı; insanlara ve işletmelere pek çok avantajlar sağlamıştır. İnsanlara faydası açısından blog yazmak; belli bir birikimi olan, araştırmayı ve okumayı seven, tecrübelerini paylaşmaya hazır olan insanlar için, harika bir alandır. Özellikle freelance çalışmak isteyenler son dönemde bu alana yönelmektedir.

Bir yandan dijitalleşmenin getirdiği bu alan size, yeni ve farklı bir hobi türü sağlayacak, diğer yandan ise; bu hobinizi kazanca dönüştürme şansı yakalayabileceksiniz. İşletmeler açısından ise; blog yazmak, artık zorunluluk haline gelmiştir. İşletmelerin, varlıklarını sürdürebilmek ve büyüyebilmek için, bu alana önem vermeleri ve bu alanda istihdam sağlamaları gerekmektedir.

Günümüzde internet teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, tüketiciler bir ürünü veya hizmeti almadan önce, internette araştırmalar yapıyor; bu yüzden işletmelerin ürünleri ve hizmetleriyle ilgili içerikler oluşturmaları oldukça önemlidir. Blog yazmak, tüketicinin ürün veya hizmeti satın alma konusunda kararı için, büyük önem taşıyor. İster kendi sitenizi oluşturup yazın, ister bir işletmeye bağlı çalışın; bu alan size  mutlaka fayda sağlayacaktır.

İyi Bir Blog Yazısı Nasıl Olmalıdır?

Blog yazmak için, en önemli şart; özgün olmaktır. Bunun için, çok okumalı ve araştırma yapmalısınız. Bir yazıyı ne kadar özgün yaparsanız, değeri de o derece artacaktır. Blog yazmak için, en önemli şart; özgün olmaktır.  İçerik yazmaya başlamadan önce, mutlaka SEO konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. SEO kurallarına uygun içerikler ürettiğinizde, içeriklerinizin arama sonuçlarında çıkmasını sağlayabilirsiniz. İçeriklerinizde insanlara bilgi vermelisiniz.

İnsanların fayda sağlayabileceği, ilgi göstereceği türlerde yazmalısınız. Böylece kitlenizi artırabilirsiniz. Yazınızı mümkün olduğunca kısa ve öz bir şekilde yazın, bu şekilde okuyucunuz sıkılmayacaktır. Yazıda sorular sorarak, okuyucuyu düşündürebilirsiniz. İyi bir blog yazısı için bunlara dikkat edin.

Blog Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Blog yazmak için, mutlaka doğru kaynaklardan araştırma yapmalısınız. Kesinlikle, kopya bilgilerle içerikler üretmemelisiniz. Araştırma yaptıktan sonra, kendi cümlelerinizle yazınızı yazmalısınız. Alıntı yapmanız durumunda, mutlaka kaynağı belirtmelisiniz. Yazınızda mutlaka yazım, noktalama, imla hatalarına dikkat etmelisiniz. Kitleniz yazım hatalarıyla dolu bir yazıyı okumayacaktır.

Yazınızda kelimelerinizi farklı anlamlarıyla kullanmalısınız, bu yazınızın kaliteli, özenli yazılmış olduğunu gösterecektir. Klişe kelimeler kullanmak, yazınızın dikkat çekmemesine sebep olur.
 
Blog yazmak için, her şeyden önce bu işi sevmeniz, yazarken zevk almanız gerekir. Bu işi severek ve yaratıcılığınız ile yaparsanız, zamanla büyük bir kitleye sahip olabilirsiniz. Blog yazmak, hem kendinizi hem de işletmenizi geliştirecektir. Blog yazmak, sürekliliği olan bir alandır; bunun için yaratıcılığınızı devamlı geliştirmeli, her gün okumalı, yeni bilgiler öğrenerek içeriklerinizi zenginleştirmelisiniz.

Dijitalleşen dünyamızda yeni bir alan olan; blog yazarlığı, ilerde popülerliğini daha da artıracaktır. Bugün bile blog yazarlığı freelance yapılacak işlerin başında gelmektedir.

Siz de iyi bir blog yazarı olmak istiyorsanız İstanbul İşletme Enstitüsünden online Blog Yazarlığı Eğitimi alın. İster farklı sitelere içerik oluşturarak isterseniz de kendinize bir web sitesi açarak para kazanın.

Yazar: Esin Özgan

Blog Yazmanın Önemi, Blog yazmak, bilgi ve deneyimlerinizi paylaşmak için etkili bir araçtır ve popülerliği gittikçe artıyor, Internet kullanımının artmasıyla, işletmeler ve bireyler için önemli bir alan haline gelmiştir, Blog Yazmanın Etkileri, Blog yazmak, bireyler ve işletmeler için bir dizi avantaj sağlar, İnsanlara faydası, belli bir birikimi olan ve tecrübelerini paylaşmayı seven kişiler için harika bir platform sunmasıdır, İyi Bir Blog Yazısı Nasıl Olmalıdır?, Özgün, SEO uyumlu ve okuyucuya bilgi sunan bir yazı, iyi bir blog yazısıdır, Ayrıca yazının mümkün olduğunca kısa ve öz olması, okuyucunun sıkılmasını engeller, Blog Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Doğru ve güvenilir kaynaklardan araştırma yapmak, kopya içeriği engellemek ve yazım hatalarına dikkat etmek önemlidir, Kullandığınız kelimelere ve cümlelere dikkat ederek, yazınızın kaliteli ve özenli olduğunu gösterin, İşletmeler ve Blog Yazma, Özellikle işletmeler için blog yazmak, tüketicilere ulaşma ve onları bilgilendirme açısından önemlidir, İşletmeler, ürün ve hizmetler hakkında bilgi vermek için blogları etkin bir şekilde kullanabilir, Freelance Blog Yazarlığı, Birçok kişi freelance çalışarak blog yazmayı seçer ve bu bir kazanç kapısı olabilir, Bu alanda profesyonelleşmek, daha geniş bir kitleye ulaşıp daha çok gelir elde etmeyi mümkün kılar, SEO Optimizasyonu, SEO kurallarına uygun içerik üretmek, sizin blog yazınızın Google'da üst sıralarda çıkmasını sağlar, Daha çok kişiye ulaşmak ve popülerlik kazanmak için SEO optimizasyonu önemlidir, Alıntı ve Kaynak Gösterme , Alıntı yapılan bilgilerin kaynağının belirtilmesi, blogun güvenilirliğini artırır, İyi bir blog yazarı, okuyucularının güvenini sağlamak için bilgi paylaşırken dikkatli olmalıdır, Dil ve İmla, Blog yazılarında dil, imla ve yazım kurallarına dikkat edilmeli, Yanlış dil kullanımı veya hatalı yazım, blogun profesyonel görünümünü ve okuyucu güvenini zedeler, Yaratıcı ve Özgün Yazılar, Blog yazarlarının özgün ve yaratıcı olmaları, daha çok okuyucunun dikkatini çeker ve blogun takipçi sayısını artırır, Özgünlük ve yaratıcılık, bloglardaki rekabeti belirleyen önemli faktörlerdendir
blog yazmak blog yazarlığı freelance çalışmak freelance yapılacak işler blog içerik üretmek blog yazarlığı eğitimi
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Parlak sarı kazaklı bir kadın yumrukları havada duruyor. Yüzü kameraya dönük, doğrudan kameraya bakıyor. Kolları dirseklerinden bükülmüş, yumrukları kararlı bir duruşla sıkılmış. Yüz ifadesi sert ve duruşu kendinden emin. Saçları kısa ve koyu renktir ve siyah pantolon giymektedir. Beton bir zemin üzerinde, loş bir alanda duruyor gibi görünüyor. Sarı kazağı karanlık arka planla keskin bir kontrast oluşturuyor ve varlığı hükmedici ve güçlü. Güçlü ve kararlı görünüyor, önündeki her türlü zorluğun üstesinden gelmeye hazır.
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim ve Blog

01 Mayıs 2018
Yakın planda, siyah beyaz bir klaket tahtasının yanında siyah gümüş bir kalem tutan bir el görülüyor. Klaket açık ve elde tutulmakta, kalem ise önündeki defterin hemen üzerinde durmaktadır. Defterin birkaç sayfası el yazısıyla doldurulmuştur. Resmin sağ tarafında vidalı metal bir plaka görülüyor. Görüntü hafif koyu ve sessiz bir tona sahip ve görüntüdeki el ve nesneler keskin odakta.
Nasıl Yapılır?

Senaryo Yazımına Dair

29 Ocak 2021
Bir grup insan bir odada toplanmış, duvardaki çeşitli posterlere bakmaktadır. Posterlerin üzerinde, odaya bir mesaj veren metinler basılıdır. Odanın ortasında, beyaz paltolu bir adam elleri cebinde durmaktadır. Onun iki yanında kırmızı eşofmanlı bir kişi ve siyah pantolonlu bir başka kişi duruyor. Odanın ön tarafında kırmızı gömlekli bir adam bir masada oturmaktadır. Arka planda bir grup insanın posteri vardır. Ön planda bir grup insan bir bankta oturmaktadır. Alt köşede, üzerinde desen olan bir eteğin yakın çekimi var. Son olarak, üzerinde metin bulunan bir poster var. Tüm bu unsurlar bir araya gelerek büyüleyici bir görüntü oluşturuyor.
Kişisel Gelişim

Dünyadaki Uyarlama Senaryolar

19 Şubat 2021