AnasayfaBlogKüçük İşletme Sahipleri İçin Sosyal Medya
Sosyal Medya

Küçük İşletme Sahipleri İçin Sosyal Medya

05 Kasım 2021
Küçük İşletme Sahipleri İçin Sosyal Medya

Sosyal medya hayatımızın tamamen içerisinde artık. Neredeyse her yaş grubu sosyal medyayı kullanıyor. Yeni doğan bebeklere bile aileleri sosyal medya hesapları açıyor. Hatta bazen bebek adına konuşarak fotoğraf bile paylaşıyorlar. O derece hayatımıza girdi anlayacağınız. Hem çok yararlı hem de çok zararlı bir platform. Yani her şeyde olduğu gibi sosyal medyanın da artı ve eksileri var. O yüzden bilinçli bir şekilde kullanmak da oldukça önemli hale geliyor. Sosyal medya reklam alanında da artık televizyon kadar etkili. Hatta televizyondan daha etkili olduğu zamanlar da oluyor. İnsanlar bir ürün veya bilgi alacaklarında ilk olarak sosyal medyaya giriyorlar. İsteklerine göre incelemeler yapıyorlar ve ona göre alıyorlar. Genellikle akıllı cihazlar kullanılmadan alışveriş yapılmıyor diyebiliriz. Yani sosyal medyanın reklam alanında çok büyük bir gücü var. İster kişisel reklamınız ister markanız ister işyeriniz. Neyi tanıtmak isterseniz bunun için sosyal medyayı kullanabilirsiniz. Sosyal medya platformları tanıtım için çok uygun. Potansiyel müşterileri de bulabilirsiniz, içerikleriniz ilgisini çeken kitleyi de. Paylaşımlarınız için ilham alabileceğiniz başarılı örnekleri görebilirsiniz. Sosyal medyaların bir algoritması var. Oluşturduğunuz her verinin püf noktası var. Bunun için bilmeniz gereken bazı detaylar oluyor. Algoritmanın çalışma mantığını ve bu detayları öğrenebilirsiniz. Yani paylaştığınız saatten yaptığınız etikete kadar önemli. Ne kadar fark yarattığına ve ulaştığı kitlenin sayısına şaşırırsınız.

Küçük İşletme Sahipleri İçin Sosyal Medya Stratejileri

Küçük işletme sahiplerinin genelde tanınmak için reklam yapması mecburidir. Diğer türlü ancak önünden geçen veya orada oturan insanlara kendini tanıtabilir. Ancak bu bir işletmenin dönmesi için yeterli değildir. Tabi bu dediklerim bir dükkânı olan küçük işletmeler için. Home Office çalışan birçok küçük işletme de var. Örneğin şu an takı tasarlayıp satan küçük işletmeler oldukça popüler. Özellikle home office çalışan küçük işletmelerin sosyal medyaya girmesi zorunlu. Yani başka nasıl kendilerini tanıtacaklar ki yoksa? Sosyal medyaya girmeli, küçük işletmelerinin reklamını yapmalılar. Bu sayede potansiyel müşterilerine ulaşacak, küçük işletmelerinin sesi olacaklar. Dediğimiz gibi artık sosyal medya bütün alışverişleri etkiliyor. Bu aslında çok da mantıklı bir durum. Sonuçta teknoloji çağındayız, işlerin de sanaldan yürümesine şaşırmamak gerek. Neredeyse herkesin elinde telefon ve sosyal medya platformlarına ulaşma imkânı var. Çocuklar bile küçücük yaşta sosyal medya ile tanışıyorlar. İllaki bir yerde insanların hayatlarını etkileyecekti bu durum. Özellikle bir de influencerlar var ki bu çok ayrı bir konu. Giydiğinden taktığına, yediğinden içtiğine her şey insanları yönlendiriyor. Hepsinin bir kitlesi var ve bu kitle sıkı bir şekilde onları takip ediyor. Küçük işletmelerle çalışan ve onları destekleyen de çok sayıda influencer var. Bu da küçük işletmelerin sosyal medyadan yararlanma yöntemlerinden biri.

Bir başka yöntem ise müşterilerle iletişimde olmaktır. İnsanlarla ne kadar çok iletişime geçerseniz etkileşiminiz o kadar çok artar. Sosyal medya size bunun imkanını veriyor. İletişim aslında tahmin ettiğinizden de önemli. Hem mevcut olan müşterilerinizle ilişkinizi pekiştirir. Hem yeni gelecek olan potansiyel müşterilerinizin güvenini kazanmanızı sağlar. Onlara neden sizi tercih etmeleri gerektiğini ve onlara neler vaat ettiğinizi anlatabilirsiniz. Bazen birebir sohbetler sandığınızdan daha etkili olabiliyor. Özellikle alışverişte güven çok önemli bir duygudur. Hele bir de sadece sosyal medya üzerinden satış yapıyorsanız. Sosyal medyada insanları dolandıran çok fazla sayfa var. Sahte takipçi satın alarak etrafa güvenilir bir görünüm vermeye çalışıyorlar. Yani eğer bir küçük işletmeniz varsa iletişime dikkat etmelisiniz.

Büyük işletmelerle genelde çok iletişime geçilmez. Cevap verilmeyeceği ve yardım alınamayacağı düşünülür. Ancak küçük işletmelerde durum böyle değildir. Onlardan cevap almak daha kolaydır. Tabi bir de mesajları çok uzun süre bekletmemek gerekir. Yani sizin aktifliğiniz de karşınızdaki potansiyel müşterileri etkileyecektir. Yaptığınız her hareket, verdiğiniz her reklam sizin imajınızı belirleyecektir. Markanızın, küçük işletmenizin nasıl bir karakteri olduğunu gösterecekti. Basit deyip geçmemek gerekiyor o yüzden. Verdiğiniz izlenimin nasıl olmasını istiyorsanız ona göre hareket etmelisiniz. Müşterilerle iletişime geçmenin başka bir güzel yanı daha vardır. Onlardan yapıcı eleştiriler alabilirsiniz. Eğer bir küçük işletmeniz varsa yardıma ihtiyacınız olacaktır. Hitap ettiğiniz kitleden yardım almak da sizi çok etkileyecektir. Çünkü sonuçta yaptıklarınız bir hedef kitle için. Bu kitledeki insanlar size sürekli bir şeyi böyle yapmamanızı söylerse onlara kulak vermelisiniz. Belki de gerçekten istediğiniz hedef kitleye yeterince hitap edemiyorsundur. 

Küçük işletmeler bireysel ya da küçük gruplar halinde olabilmektedir. Kendileri gibi diğer küçük işletmelerle iletişime geçmeleri de etkili bir yol olacaktır. Küçük işletmeler, özellikle aralarında bir uyum olanlar birbirlerini desteklemektedir. Yani örneğin bir takı markası ile bir saç aksesuarları markası birbirini destekleyebilir. Sonuçta birbirlerinin işlerine de engel olmayacaktır bu beraberlik. Bu sayede kendi durumlarından anlayan birileri ile karşılaşmış da olacaklar. Birbirlerinden destek ve tavsiye de alabilirler. Yani aslında tanıştığınız bir küçük işletme sahibi bile işletmenizi taşıyacak bir adım olabilir.

Küçük işletmenizi bir anda büyütmek isteyebilirsiniz. Ancak bir anda parlayanların bir anda da sönebileceğini unutmamalısınız. Bu yüzden çok pahalı reklamlar vermekten kaçınmalısınız. Daha cüzi fiyatlara, daha küçük kitlelere ulaşmakla başlamalısınız. Bu sayede adım adım büyürsünüz. Daha sağlam bir hedef kitleniz oluşur. Hele ki takipçi satın alma işlerine karışırsanız, işletmenize sahtelik bulaşır. Sahte takipçi satın alan hiçbir sayfanın insanların gözünde güvenilirliği olmaz. Dolayısıyla biraz sabırlı olmanız gerekmektedir. Yavaş yavaş büyüse dahi size ait sağlam bir kitleniz olacaktır. Bu sizin küçük işletmenizin geleceğini de olumlu yönde etkileyecektir. Çünkü belli müşteriler sizi hiç bırakmayacaktır.

Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi

Sosyal medyada kullanabileceğiniz platformlar da çeşitli. Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest ve LinkedIn. Eğer bir küçük işletme sahibiyseniz bu platformlardan en az birkaçını kullanmanız lazım. Potansiyel müşterinin nereden geleceği belli olmaz çünkü. Yeni başlayan biri için de bu platformlar çok kolay olmayacaktır. Dikkat etmesi gereken birçok detay olacaktır. bu işi doğru yapmak küçük işletmenizin geleceği için de önem taşıyor. Düzenli olmanız, doğru saatte içerik paylaşmanız, müşterilerle iletişimde olmanız. Daha ne detaylar var bir bilseniz.  
Sosyal medyayı bilinçli kullanmak önemli demiştim. Bunun için de bazen bir eğitim çok yararlı olabiliyor. Enstitüde sosyal medya ile ilgili güzel eğitimler mevcut. Bunlardan birisi Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi. Bu eğitim sayesinde sosyal medyayı nasıl etkin bir şekilde kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. TEDx konuşmacısı olan başarılı bir eğitmen tarafından eğitim alabiliyorsunuz. Yani Enstitünün eğitmenleri de basit eğitmenler değiller. Alanında uzman ve yetenekli kişiler eğitim veriyor. Sosyal medya uzmanlığı eğitiminde öğreneceğiniz konular şu şekildedir: 

 • Yeni müşterileri ve kullanıcıları kazanmak için uygulamanız gereken taktikler

 • Dijital kanalların yardımıyla iş ve fikirleri nasıl geliştirebileceğiniz

 • Sosyal medyada trend olanlar

 • Reklamcılığın çeşitleri ve şekilleri

 • Sosyal medyada başarılı ve bilinir olmanın yolları

 • Networku nasıl geliştirebileceğiniz

 • Kriz anında nasıl bir davranış sergilemeniz gerektiği

 • Sosyal medyada strateji oluşturmak

 • Kurumsal kimliği nasıl kullanacağınız

 • Sosyal medya yönetim araçları ile sosyal medyayı nasıl yöneteceğiniz

 • Sosyal medyada uzmanlaşmanızı sağlayacak ipuçları

sosyal medya uzmanlığı sosyal medya küçük işletmeler için sosyal medya
Gül Yücel
Gül Yücel
Blog Yazarı

2000 yılında Almanya’da doğdu. Gazi Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü öğrencisi. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi AÖF Radyo ve Televizyon Programcılığı bitirdi. Daha 17’yim adında bir kitap yazdı ve kitabı 2019 yılında basıldı. Şimdi de İstanbul İşletme Enstitüsü’nde yazılar yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259