AnasayfaBlogİtibar Yönetimi Araçları
İtibar Yönetimi

İtibar Yönetimi Araçları

25 Ekim 2021
İtibar Yönetimi Araçları

Günümüz bireylerin %90’ ından fazlası yerel işletmeleri bulmak için çevrimiçi ortamlardan yararlanmaktadır. Bireylerin sanal ortamda eğer işletmeniz hakkında konuşuyorsa bunu bilmek işletme olarak en doğal hakkınız. Özellikle günümüz bireylerinin %97’ sinin küçük işletmeleri bulmak için sanal ortamı kullandığı düşünülürse bireylerin işletmeleriniz hakkında düşündüklerini yadsıyamazsınız. Bireyler, internet üzerinden yerel bir işletmeyi bulamazlarsa veya buldukları işletme hakkında yazılan yorumları beğenmezlerse, o işletmeyi seçmezler. Buradan hareketle, birçok işletme inceleme sitesi ve sosyal ağlarda doğru ve tutarlı listelere sahip olunması gerektiği gerçeği karşımıza çıkar.

Olumlu bir çevrimiçi itibarı korumak için güncel ve doğru bilgilere sahip olunması gerekir. Bu durumu gerçekleştirebilmek için tek tek siteleri incelemek zaman yönetimi açısından olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Aynı zamanda bireyleri zorlamaktadır. Zaman yönetimi açısından ve işletme sahiplerinin bu kadar karışık duruma kafa yormaması için itibar yönetimi araçları devreye girmektedir. Bireylerin işletmeniz hakkında yaptıkları yorumlar sizin nasıl bir yol almanız gerektiği ile bilgi verir. Bu yüzden kişilerin yaptıkları olumlu ya da olumsuz yorumlar çok önemlidir. Tabi ki işletmeniz hakkında yapılan onlarca, yüzlerce belki de binlerce yorumu tek tek inceleme fırsatı mümkün değildir. İşinizi kolaylaştıran ve sizin karar almanızı şekillendirmenizi sağlayacak araçları kullanmanız gerekir. Bunlar itibar yönetim araçları olarak bilinmektedir.

İlk önce itibar yönetimi hakkında siz değerli okuyucularıma bilgi vermek isterim. Bu kavram hakkında bilgi sahibi olduktan sonra itibar yönetimi araçları hakkında bilgi sahibi olarak konunun derinliklerine inelim. Ben başlıyorum, beni takip edin!

İtibar Yönetimi Nedir?

Dijital kavramının yaşamlarımıza girmesiyle adını daha fazla duyduğumuz itibar yönetimi işletme veya bireylerin itibarlarını korumak ve bu konuda çalışma yapmaları için oluşturulmuş bir kavramdır. İtibar yönetimi internet dünyasında yönettiğiniz marka ile ilgili algıyı yönetmek için yapılan çalışmalara denilir. Yönettiğiniz marka ile ilgili yapılan tüm yorumları ve değerlendirmeleri kontrol etmenizi sağlayan bir kavramdır. Bu sayede işletmeniz hakkında yapılan görüşleri takip etme olanağını yakalamış olursunuz. Yönettiğiniz marka ile ilgili yapılan olumlu ya da olumsuz her türlü değinme itibar yönetimi için oldukça önemlidir. Bu alanda yapılan araştırmalara göre ilginin en çok olumsuz değinmelerden geldiğini gözler önüne sermiştir. Özellikle internet ortamında yönettiğiniz işletme ile ilgili müşterilerinizin karşısına çıkan bir olumsuz yorum dahi markanıza zarar vermektedir. İtibar yönetimi kavramı burada devreye girerek olumsuz yorumların tespit edilerek işletmenin bu deneyiminin iyileştirilmesini sağlamaya çalışmaktadır.

İtibar yönetimi bir işletmenin yaptığı yararlı işleri ilişki içinde olduğu kesimlere aktarması olarak da tanımlanabilir. Eğer bir marka yaptığı iyi işleri anlatamadığı taktirde, bilgi eksikliği yaşanır bu da toplum tarafından markanın yanlış değerlendirilmesine neden olur. İtibar yönetiminde markanın amacı içselleştirilir ve değerleri tanımlanır. Etik değerler ile beraber hesap verilebilirlik uygulamaları geliştirilir. Müşteri odaklı bir anlayış benimsenerek müşteri memnuniyetinin sağlanması için gerekli ilkeler uygulanır. Müşteri memnuniyetinin yanında marka çalışanlarının da memnuniyeti sağlanır. Çalışanların kariyer gelişim politikaları geliştirilir.

İtibar yönetiminde farklı uzmanlık alanlarından yararlanılır. Bunların başında liderlik yönetimi, kriz iletişimi yönetimi, medya ilişkileri yönetimi, halkla ilişkiler ve reklamcılık, kurum içi iletişim, yatırımcı ilişkileri yönetimi, web PR, sponsorluklar vb. alanlardan yararlanılır. Belirtilen uzmanlık alanları itibar yönetimine kazanım kazandırmaktadır.

İtibar Yönetimi Araçları Nelerdir?

Günümüzde internet kullanımının artması ve bireylerin yaşamlarını şekillendirmesi ile itibar yönetimi araçları online itibar yönetimi sağlamaya yönelmiştir. İnternet kullanıcıları, sosyal medya araçları kullanarak içerik üretmektedir. Ürettikleri içerikleri paylaşmakta, diğer kullanıcılarla iletişim kurmaktadır. İnternet kullanıcıları aynı zamanda takip ettikleri markalardan, kişilerden ve kuruluşlardan haberdar olmaktadır. İnternet ve sosyal medya ağlarının kullanılması ile online itibar yönetimi alanına evrilen itibar yönetim araçları nelerdir?

Sosyal Ağlar:

Sosyal ağlar internet kullanıcılarının kişisel profil oluşturup ağa katılıp diğer kullanıcılar ile iletişime geçmesini sağlar. Aynı zamanda sosyal ağlar kullanıcıların paylaşımda bulundukları ve diğer kullanıcılarla etkileşim yapıldığı ağlardır. Kullanım amaçlarına göre Facebook, Google + , Linkedin vb. sosyal ağlar bulunur. İnternet kullanıcıları da bu sosyal ağlar içerisinde yer alarak kendilerini yansıtan profiller oluşturmaktadır. Ardından kullanıcılar ilgi alanları doğrultusunda gruplara katılabilmekte ve kişilerle etkileşim oluşturabilmektedir. Sosyal ağlar her geçen gün daha fazla kullanıcıya ve markaya ev sahipliği yaptığı düşünüldüğünde online itibar yönetimi sağlamak için mükemmel bir araçtır. İtibar yönetimi araçları içerisinde yer alan sosyal ağlar nasıl online itibar yönetimi sağlamaktadır?

  • İşletmeler verdikleri hizmeti kişiselleştirerek kullanıcısına sunabilir,

  • Kullanıcılarına tatmin olma duygusu yaşatabilir,

  • Kullanıcılarının taleplerine bağlı olarak paylaşım sistemi kurabilir,

  • Sahip olduğu ağ sistemi aracılığıyla online konferanslar düzenleyebilir,

  • Kullanıcılarının uzman kişiler ile irtibatta olmasını sağlayabilir.

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre sosyal ağlar içerisinde vakit geçirmek son beş yılın en hızlı büyüyen trendidir. Araştırmadaki verilere göre 16-64 yaş aralığındaki kişilerin %91’ i en az bir tane sosyal ağa sahiptir. Buradan yola çıkarak sosyal ağlar sanal ortamdaki kullanıcılara ulaşabilir, belirli hedef kitlelere ulaşmakta zorluk çekmeyebilir, kullanıcılarla daha kişisel bir iletişim deneyimi sağlayabilir, kullanıcıları için daha zengin bir marka deneyimi sunabilir.

Google Alerts:

Google Alerts önceden eklemiş olduğunuz anahtar kelimeleri içeren ve yeni bir içerik eklendiği zaman bunu sizlere bildirme özelliği taşıyan bir servistir. Google Alerts, Google ağı içerisinde yer alan makale, blog sayfası, site, araştırma yazısı vb. yerlerden içeriğini alır. İçeriği alırken içeriği denetleyerek size gönderir. Google Alerts ücretsiz bir servis olmasının yanında kurulumu da oldukça basittir. Google Alerts kullanırken ilk önce istediğiniz kelimeleri girmeniz gerekmektedir. Ardından Google Alerts servisine içerik tipini ve ne kadar sıklıkla sizi bilgilendirilmek istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Son adım olarak Google Alert servisine yollaması gerektiği bilgileri nereye göndermesi gerektiğini belirtmeniz gerekmektedir.

HootSuite:

HootSuite dünya genelinde yaklaşık olarak 16 milyon kullanıcıya sahip sosyal medya yönetim platformudur. Aynı zamanda HootSuite dünyada en çok kullanılan sosyal medya yönetim platformudur. Birden fazla sosyal medya ağında strateji yürütmek için tasarlanmış bir yönetim platformudur. HootSuite tek bir yerden sosyal medya ağlarınızı yönetebilme imkanı sunmaktadır. HootSuite ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı kullanım özelliği sunmaktadır. Eğer ücretsiz HootSuite kullanmak istiyorsanız en fazla 3 adet sosyal medya platformunu yönetebilirsiniz. HootSuite sayesinde marka yönetimi, kullanıcılarına ve hedef kitlesine rahat bir şekilde ulaşabilir, onlara kişisel bir hizmet keyfi sunabilir ve onların istek ve önerilerini dikkate alarak düzelmeler sağlayabilir. Buradan bakıldığında HootSuite itibar yönetimi araçları içerisinde oldukça amaca yatkın hizmet sunmaktadır.

Reputology:

Reputology online itibar yönetimi alanında kullanıcılarına büyük kazanım sağlayan bir araçtır. HootSuite gibi Reputology de itibar yönetimi araçları arasında amaca yatkın hizmet vermektedir. Reputology bir markanın kullanıcılarının yolladığı olumsuz ya da önemli e-postalarını markaya gelmesini sağlamaktadır. Reputology marka kullanıcılarından markaya gönderilen geri bildirimleri bir sıraya koyarak gönderir. Belirli periyotlarla en önemlilerini markaya iletme görevini üstlenir. Bu bakımdan Reputology itibar yönetimi alanında büyük kazanım elde edilmesini sağlar. Kullanıcılar ile marka arasında köprü vazifesi görür. Kullanıcıların markaya gönderdiği olumsuz geri bildirimleri hemen almasını sağlayarak markanın bunu düzeltmesi için harekete geçmesini sağlar. Markanın itibar yönetimi alanında taviz vermesini engeller.

itibar yönetimi itibar yönetimi araçları
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.