AnasayfaBlogİşsizlik Depresyonu Nedir? Bireyi Nasıl Etkiler?
İş Arama

İşsizlik Depresyonu Nedir? Bireyi Nasıl Etkiler?

30 Aralık 2020
İşsizlik Depresyonu Nedir? Bireyi Nasıl Etkiler?

Bireylerin sosyal hayatlarında huzurlu ve mutlu bir yaşam sürdürebilmeleri için aktif çalışma hayatı içinde bulunmaları büyük önem taşır. İş sahibi olanlar için ilk akla gelen seçenek muhakkak ki maddi anlamda daha rahat olmasıdır.

Maddi kaygısı istinaden az olan veya olmayan bireyler daha mutlu ve aktif bir hayat olanaklarına sahipler. Fakat bazı sebeplerden ötürü işini kaybeden, hiç iş bulamayan veya artık iş bulma olgusundan ümidini yitirmiş işsizler için maddi anlamda imkânsızlık, akıp geçen hayata adapte olamama, özgüven eksikliği, kendini yetersiz hissetme hali vb. durumlar birbirini takip ederek kişiyi psikolojik bir çıkmaz içine sokar. Buna bağlı kişi ağır bir depresyon yaşayabilir.

İşsizlik teknik bir dille sosyal hayatta işgücü arzının talep dengesini sağlayamamasından doğar. Bu durum toplumda kabul edilen olağan duruma aykırıdır. İşsiz kalan insan toplumda normal bir şekilde hayatını devam ettirebilme yeteneğini kaybetmeye başlar. Kişinin kaybetmeye başladığı bu noktada olaylarla baş etmekte yetersiz kalması ve mücadele etme isteğini yitirip ümitsiz kalması hali işsizlik depresyonudur.

İşsizlik Depresyonu Bireyi Nasıl Etkiler?

İşsizlik depresyonu cinsiyet, sosyal çevre vb. faktörlerle beraber insanın kendisini de göz önünde bulundurarak kişiden kişiye farklılık gösterebilecek bir durumdur.

İnsan fıtratı gereği üretme eğilimindedir ve bu doğrultuda günlük yaşantısını düzenler, programlar, kendine amaçlar edinir. Oluşturulan sistem içerisinde çalışır, eğlenir, üzülür belki mutlu olur veya olmaz fakat sonunda yaşadığı hayatın olağan seyrini kendi kontrol altında tutar.

Birey işsiz kaldığı noktada iplerin yavaş yavaş elinden kaybolduğunu düşünüp hayatının kontrolünü kaybetmeye başlar. Bu genellikle büyük bir panik duygusu oluşturur. Kişi hayal kuramamaya, geleceğine dair öngörüde bulunamamaya başlar. Gelecek kaygısı ve özgüven eksikliği oluşur. Süreç içerisinde olumsuz birkaç görüşmesi de yapılmış ise bu olumsuz tablo daha da pekişir. Beraberinde kendini yetersiz hissetme ve belirsiz bir sürecin içerisinde sıkışıp kalma hali baş gösterir.

Kişiden kişiye farklılıkların gözlenebileceği en önemli süreç bu noktadan sonra başlar. Çünkü her birey bu ruhsal devinimlere karşı farklı tepkiler gösterir. Kimi tekrar tekrar başa sarar ve yeniden dener. Nitekim bunu başarıncaya kadar sürdürür. Başaramayanları ise daha büyük bir ümitsizliğin içerisine sürüklenir.

Kimi ideallerinde diretir kişisel gelişime ağırlık vererek eğitimler alıp sürece dâhil olmaya çalışır. Başarıncaya kadar azmeder. Ve yine başaramayan için sonuç daha büyük bir hüsran olur. Kimi kendine belirlediği ideallerinden vazgeçer ve hayat meşgalesi içerinde hiçbir şeye aidiyet oluşturmadan mutsuz bir hayata tabii olur. Kimi ise mücadeleden vazgeçip ümitsizliğe kapılan kesimdir. Bu kesim tehlike arz eder. Bunun sebebi kişilerin kendileriyle olan psikolojik savaşlarından mağlup ayrılıp intihara eğilimli olmalarıdır.

Bu bireyler artık kendilerini işe yaramaz ve gereksiz hissederler. Hayatlarında amaçları kalmadığını düşünür, gelecekten ümidini keserler. Madde bağımlı olabilir, toplumda suç unsuru oluşturacak eylem ve davranışlarda bulunabilirler. Bu durumun kesinlikle hafife alınmaması gerekir. Gerek devlet otoritesi gerek özel teşebbüsler tarafından ivedilikle ele alınması gerekir.

Kişi Kendini İşsizlik Depresyonundan Koruyabilir Mi?

Depresyon önce zihinde daha sonra beraberinde birçok fiziksel rahatsızlığa sebebiyet verir. “Hayat devam ediyor” olgusuna zorlu süreçlerle başa çıkabilmek için sıkı sıkıya tutunmak gerekiyor. Olması zor gelebilir. Yenik düşmeye eğilimli ruh hali “Hayat devam ediyor” a “ama nasıl devam ediyor diye düşünüyor musun?” sorusunu çokça da sorar.

İnsan sürekli her yeni günün yeni bir başlangıca gebe olduğunu, bulduğumuzun belki de umduğumuzdan daha güzel sonuçlar verebileceğini düşünmeli. Her şeyden önemlisi sağlık. Sağlık olmazsa işin varlığı bir anlam ifade etmez.

En çok fiziksel ve mental sağlığımızı korumamız gerektiğini bilmeliyiz. Daha sonra sürecimizi gözden geçirmeli kendimize doğrular ve yanlışlar ışığında yeni bir yol çizmeliyiz. Zorluklar insanlar için var ve hepimiz de bunlarla başa çıkabilecek kadar yetenekli alternatifler üretebilecek kadar zekiyiz.

Kendimize inancımızı asla ama asla hiçbir koşulda yitirmemeliyiz. Bildiğimiz yoldan olmuyorsa yeni yollar keşfederiz. Bu inanç kişinin özünde sarsılmadan kendini koruyabilirse ayakları yere sağlam basan psikolojisi daha dayanıklı ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsenmiş olur. Böylece depresyonla mücadelede daha başarılı sonuçlar elde edilebilir.

İşsizlik işsizlik depresyonu işsizlik depresyonu nedir işsizlik depresyonunun etkileri stres yönetimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?
İşten Ayrılma

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

21 Eylül 2021
İşsizlik Maaşı Ne kadar?
İnsan Kaynakları

İşsizlik Maaşı Ne kadar?

21 Şubat 2020
İşsizlik Türleri ve Sebepleri
İşten Ayrılma

İşsizlik Türleri ve Sebepleri

05 Eylül 2019
İşsizlik Maaşı Alma Şartları
İşten Ayrılma

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

31 Aralık 2019
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500209
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
550209