AnasayfaBlogİşsizlik Depresyonu Nedir? Bireyi Nasıl Etkiler?
İş Arama

İşsizlik Depresyonu Nedir? Bireyi Nasıl Etkiler?

30 Aralık 2020
Bir kadın silueti bir binanın pencere pervazında oturmaktadır. Kollarını kucağına dayamış ve başını hafifçe öne eğmiş. Görüntünün arka planı mavi ve yeşil ışıklardan oluşan bir bulanıklıktır ve kadının figürü pencere çerçevesine karşı hafifçe çizilmiştir. Saçları uzun ve siyahtır ve pencereden dışarı bakarak derin düşüncelere dalmış gibi görünmektedir. Atmosferde sessiz bir düşünme hali hakim, kadın figürü ise sakinlik ve huzur hissi veriyor.
İşsizlik DepresyonuBireysel EtkileriBaşa Çıkma Önerileri
İşgücü arzın talebi karşılayamamasıSosyal hayatta adapte olamamaHer yeni günün bir başlangıç olduğunu aklında tutmak
Hayatın olağan seyrini kaybetme durumuGelecek kaygısı ve özgüven eksikliğiKendine yeni yol çizme ve süreci gözden geçirme
Kendini yetersiz hissetme ve belirsiz sürece sıkışmaPsikolojik savaşlar sonucu intihara eğilimli olmaSağlığın önemini aklında tutma ve kendini koruma
Özgüven kaybı ve hayatın kontrolünün kaybolmasıMadde bağımlılığı veya suç unsuru oluşturmaKendine inanmayı sürdürme
İş görüşmelerinin olumsuz sonuçlanmasıHayatı mutsuz bir şekilde sürdürmeYeni yollar keşfetme ve azmederek başarıya gitme
İdealinden vazgeçme ve kimliğin kaybolmasıHayatta amaç kalmadığını düşünmeKendini psikolojik olarak güçlendirme
Tekrarlı denemelerde başarısızlıkBüyük hayal kırıklığı ve hüsranKişisel gelişime ağırlık vererek eğitim almak
Mücadeleden vazgeçip ümitsizliğe kapılmaİhtimallere karşı dirençsiz olmaAlternatifler üretebilecek kadar zeki olduğunu bilmek
İş hayatının anlamı olmamasıHayatta bir amaç kalmadığını düşünmeSağlıklı ve dayanıklı bir yaşam tarzı geliştirme
Devam eden süreçte olumsuz deneyimlerHayata dair umudu kesmeYenilgiye uğramak yerine yeni bir başlangıç yapma

Bireylerin sosyal hayatlarında huzurlu ve mutlu bir yaşam sürdürebilmeleri için aktif çalışma hayatı içinde bulunmaları büyük önem taşır. İş sahibi olanlar için ilk akla gelen seçenek muhakkak ki maddi anlamda daha rahat olmasıdır.

Maddi kaygısı istinaden az olan veya olmayan bireyler daha mutlu ve aktif bir hayat olanaklarına sahipler. Fakat bazı sebeplerden ötürü işini kaybeden, hiç iş bulamayan veya artık iş bulma olgusundan ümidini yitirmiş işsizler için maddi anlamda imkânsızlık, akıp geçen hayata adapte olamama, özgüven eksikliği, kendini yetersiz hissetme hali vb. durumlar birbirini takip ederek kişiyi psikolojik bir çıkmaz içine sokar. Buna bağlı kişi ağır bir depresyon yaşayabilir.

İşsizlik teknik bir dille sosyal hayatta işgücü arzının talep dengesini sağlayamamasından doğar. Bu durum toplumda kabul edilen olağan duruma aykırıdır. İşsiz kalan insan toplumda normal bir şekilde hayatını devam ettirebilme yeteneğini kaybetmeye başlar. Kişinin kaybetmeye başladığı bu noktada olaylarla baş etmekte yetersiz kalması ve mücadele etme isteğini yitirip ümitsiz kalması hali işsizlik depresyonudur.

İşsizlik Depresyonu Bireyi Nasıl Etkiler?

İşsizlik depresyonu cinsiyet, sosyal çevre vb. faktörlerle beraber insanın kendisini de göz önünde bulundurarak kişiden kişiye farklılık gösterebilecek bir durumdur.

İnsan fıtratı gereği üretme eğilimindedir ve bu doğrultuda günlük yaşantısını düzenler, programlar, kendine amaçlar edinir. Oluşturulan sistem içerisinde çalışır, eğlenir, üzülür belki mutlu olur veya olmaz fakat sonunda yaşadığı hayatın olağan seyrini kendi kontrol altında tutar.

Birey işsiz kaldığı noktada iplerin yavaş yavaş elinden kaybolduğunu düşünüp hayatının kontrolünü kaybetmeye başlar. Bu genellikle büyük bir panik duygusu oluşturur. Kişi hayal kuramamaya, geleceğine dair öngörüde bulunamamaya başlar. Gelecek kaygısı ve özgüven eksikliği oluşur. Süreç içerisinde olumsuz birkaç görüşmesi de yapılmış ise bu olumsuz tablo daha da pekişir. Beraberinde kendini yetersiz hissetme ve belirsiz bir sürecin içerisinde sıkışıp kalma hali baş gösterir.

Kişiden kişiye farklılıkların gözlenebileceği en önemli süreç bu noktadan sonra başlar. Çünkü her birey bu ruhsal devinimlere karşı farklı tepkiler gösterir. Kimi tekrar tekrar başa sarar ve yeniden dener. Nitekim bunu başarıncaya kadar sürdürür. Başaramayanları ise daha büyük bir ümitsizliğin içerisine sürüklenir.

Kimi ideallerinde diretir kişisel gelişime ağırlık vererek eğitimler alıp sürece dâhil olmaya çalışır. Başarıncaya kadar azmeder. Ve yine başaramayan için sonuç daha büyük bir hüsran olur. Kimi kendine belirlediği ideallerinden vazgeçer ve hayat meşgalesi içerinde hiçbir şeye aidiyet oluşturmadan mutsuz bir hayata tabii olur. Kimi ise mücadeleden vazgeçip ümitsizliğe kapılan kesimdir. Bu kesim tehlike arz eder. Bunun sebebi kişilerin kendileriyle olan psikolojik savaşlarından mağlup ayrılıp intihara eğilimli olmalarıdır.

Bu bireyler artık kendilerini işe yaramaz ve gereksiz hissederler. Hayatlarında amaçları kalmadığını düşünür, gelecekten ümidini keserler. Madde bağımlı olabilir, toplumda suç unsuru oluşturacak eylem ve davranışlarda bulunabilirler. Bu durumun kesinlikle hafife alınmaması gerekir. Gerek devlet otoritesi gerek özel teşebbüsler tarafından ivedilikle ele alınması gerekir.

Kişi Kendini İşsizlik Depresyonundan Koruyabilir Mi?

Depresyon önce zihinde daha sonra beraberinde birçok fiziksel rahatsızlığa sebebiyet verir. “Hayat devam ediyor” olgusuna zorlu süreçlerle başa çıkabilmek için sıkı sıkıya tutunmak gerekiyor. Olması zor gelebilir. Yenik düşmeye eğilimli ruh hali “Hayat devam ediyor” a “ama nasıl devam ediyor diye düşünüyor musun?” sorusunu çokça da sorar.

İnsan sürekli her yeni günün yeni bir başlangıca gebe olduğunu, bulduğumuzun belki de umduğumuzdan daha güzel sonuçlar verebileceğini düşünmeli. Her şeyden önemlisi sağlık. Sağlık olmazsa işin varlığı bir anlam ifade etmez.

En çok fiziksel ve mental sağlığımızı korumamız gerektiğini bilmeliyiz. Daha sonra sürecimizi gözden geçirmeli kendimize doğrular ve yanlışlar ışığında yeni bir yol çizmeliyiz. Zorluklar insanlar için var ve hepimiz de bunlarla başa çıkabilecek kadar yetenekli alternatifler üretebilecek kadar zekiyiz.

Kendimize inancımızı asla ama asla hiçbir koşulda yitirmemeliyiz. Bildiğimiz yoldan olmuyorsa yeni yollar keşfederiz. Bu inanç kişinin özünde sarsılmadan kendini koruyabilirse ayakları yere sağlam basan psikolojisi daha dayanıklı ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsenmiş olur. Böylece depresyonla mücadelede daha başarılı sonuçlar elde edilebilir.

İşgücü arzın talebi karşılayamaması, Sosyal hayatta adapte olamama, Her yeni günün bir başlangıç olduğunu aklında tutmak, Hayatın olağan seyrini kaybetme durumu, Gelecek kaygısı ve özgüven eksikliği, Kendine yeni yol çizme ve süreci gözden geçirme, Kendini yetersiz hissetme ve belirsiz sürece sıkışma, Psikolojik savaşlar sonucu intihara eğilimli olma, Sağlığın önemini aklında tutma ve kendini koruma, Özgüven kaybı ve hayatın kontrolünün kaybolması, Madde bağımlılığı veya suç unsuru oluşturma, Kendine inanmayı sürdürme, İş görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması, Hayatı mutsuz bir şekilde sürdürme, Yeni yollar keşfetme ve azmederek başarıya gitme, İdealinden vazgeçme ve kimliğin kaybolması, Hayatta amaç kalmadığını düşünme, Kendini psikolojik olarak güçlendirme, Tekrarlı denemelerde başarısızlık, Büyük hayal kırıklığı ve hüsran, Kişisel gelişime ağırlık vererek eğitim almak, Mücadeleden vazgeçip ümitsizliğe kapılma, İhtimallere karşı dirençsiz olma, Alternatifler üretebilecek kadar zeki olduğunu bilmek, İş hayatının anlamı olmaması, Hayatta bir amaç kalmadığını düşünme, Sağlıklı ve dayanıklı bir yaşam tarzı geliştirme, Devam eden süreçte olumsuz deneyimler, Hayata dair umudu kesme, Yenilgiye uğramak yerine yeni bir başlangıç yapma
İşsizlik işsizlik depresyonu işsizlik depresyonu nedir işsizlik depresyonunun etkileri stres yönetimi
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görüntü beyaz bir kutunun önünde duran iki kişiyi gösteriyor. Adam takım elbise giymiş, kravat takmış ve elinde bir yığın kağıt tutuyor. Kravatına yakından bakıldığında mavi ve beyaz çizgilerden oluşan bir desen görülüyor. Arkada, kutunun üst kısmını tutan bir kişinin elinin bulanık bir görüntüsü görülüyor. Kutunun daha ayrıntılı bir görüntüsü, ortasında beyaz bir arka plana sahip bulanık bir kare ortaya çıkarıyor. Bilgisayar ekranının önünde oturan kişinin beyaz bir ceket giydiği görülüyor.
İşten Ayrılma

İşsizlik Türleri ve Sebepleri

05 Eylül 2019
Bir grup insan uzun bir direğe monte edilmiş sarı bir trafik lambasının etrafında toplanmıştır. Işık kırmızı, sarı ve yeşil sinyallerle aydınlatılıyor. Ön planda, yeşil ve mavi arka planı olan ve üzerinde rakamlar bulunan bir tabela var. İşaretin solunda beyaz zemin üzerine kırmızı bir yazı bulunmaktadır. Sağda ise üzerinde adres ve rakamlar olan başka bir işaret var. Görüntünün ortasında mavi bir nesnenin yakın çekimi ve beyaz arka planlı mavi bir elbise var. Resmin sağ kenarında mavi bir nesnenin yakın çekimi var. Arka planda iki sokak tabelası ile sarı bir sokak lambası var. Bu görüntü işlek bir sokak köşesinden bir sahne yakalıyor.
İşe Alım

İstihdam ve İşsizlik İlişkisi

29 Ocak 2020
Bir kişi küçük altın paraları dikkatlice üst üste diziyor. Her bir madeni para dikkatlice yığının üzerine yerleştirilirken, kişi madeni paraların düzgün bir şekilde istiflendiğinden emin olmak için konsantre olmuş gibi görünüyor. Sikkelerin altın sikkeler olduğu ve bazılarının farklı bir tasarıma sahip olduğu görülüyor. Kişi madeni paraları yerleştirmek için ellerini kullanıyor, parmakları her birini özenle alıp yığının üzerine yerleştiriyor. Bozuk para yığını ahşap bir masanın üzerinde duruyor, pencereden gelen ışık bozuk paraların yansımasını yakalıyor. Sahne son derece ayrıntılı, mükemmel bir bozuk para yığını oluştururken kişinin yüzü konsantrasyonla dolu.
İşten Ayrılma

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

31 Aralık 2019
Bu görüntü Sosyal Güvenlik üzerine çevrimiçi bir kursu tasvir etmektedir. Bir kişi elinde bir tablet tutarken görülüyor ve cihazın yakın çekimi görülebiliyor. Ekranda, muhtemelen interaktif bir öğrenme modülü olan Sosyal Güvenlik kursuyla ilgili bilgiler yer almaktadır. Kurs, Sosyal Güvenlik ile ilgili olarak yardım almaya uygunluk, yardım başvurusunda bulunma ve Sosyal Güvenlik tarihini anlama gibi önemli konuları kapsamaktadır. Kurs, kullanıcılarına Sosyal Güvenlik sistemi ve bu sistemden en iyi şekilde nasıl yararlanabilecekleri hakkında kapsamlı bir anlayış kazandırmak için tasarlanmıştır. Kullanıcılar bu kursa katılarak sistemi daha iyi anlayabilir ve kendi yararlarına nasıl kullanabileceklerini öğrenebilirler. Bu online kurs, Sosyal Güvenlik hakkında bilgi edinmenin kolay bir yolunu sunarak kullanıcıların bu önemli kaynaktan en iyi şekilde yararlanmaları için ihtiyaç duydukları bilgileri edinmelerine yardımcı olmaktadır.
5
(11)

Sosyal Güvenlik Eğitimi

7 Konu5 Saat
Bu görüntü, içinde bir insan olan siyah bir daireden oluşuyor. Kişi kollarını iki yana açmış, kameraya dönük bir şekilde durmaktadır. Kişi beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Arka plan gri tonda. Kişinin açık kahverengi gözleri ve kısa siyah saçları var. Daire pürüzsüz, kavisli bir dokuya ve parlak bir yüzeye sahip. Kişi kendinden emin ve güçlü görünüyor. Çemberin ortasında dururken kararlı bir ifadesi var. Resmin atmosferi davetkâr ve sıcak.Ders Eğitmeni
1008411
Bu görselde ileri Excel eğitimi için dizüstü bilgisayar kullanan bir kişi yer almaktadır. Dizüstü bilgisayar açık ve kullanıcı klavyede yazıyor, bu da kursa aktif olarak katıldığını gösteriyor. Arka planda, öğrenme atmosferine katkıda bulunan siyah metinli bir tabela ve ahşap bir yüzey üzerinde bir tabak antep fıstığı görülebiliyor. Ayrıca, muhtemelen kurs sırasında içilen bir fincan kahvenin yakın çekimi ve rahatlatıcı ve konforlu bir ortam yaratan bir bitkinin yakın çekimi de bulunmaktadır. Dizüstü bilgisayar ekranında, kullanıcının aktif olarak verileri analiz ettiğini gösteren bir grafik görülebiliyor. Tüm bunlar bir araya gelerek bu ileri düzey Excel eğitim kursu için ideal bir öğrenme ortamı oluşturuyor.
4.9
(302)

İleri Excel Eğitimi

25 Konu4 Saat
Bu online kurs, öğrencileri dış ticaret alanında eğitmek için tasarlanmıştır. İthalat ve ihracat ilkelerinin yanı sıra ilgili yönetmelik ve prosedürlerin anlaşılmasını sağlamaya odaklanmaktadır. Kurs, küresel ekonomi ve uluslararası ticaret topluluğuna genel bir bakış sağlamakta ve uluslararası ticaretin zorluklarını ve fırsatlarını araştırmaktadır. Ayrıca tarifeler, vergiler ve ticaret anlaşmaları gibi konuların yanı sıra dış ticarette lojistiğin önemini de kapsamaktadır. Devlet destekli ticaret gibi çeşitli uluslararası ticaret türlerinin yanı sıra belgelerin, formların ve elektronik sistemlerin kullanımı hakkında derinlemesine bilgi sağlar. Ayrıca, öğrenciler dış ticaretin işletmeler, çevre ve toplum üzerindeki etkilerini anlayacaklardır. Son olarak, kurs öğrencileri dış ticaret sektöründe başarılı olmak için gereken becerilerle donatmaktadır.
4.7
(82)

Dış Ticaret Eğitimi

11 Konu5 Saat
Bu görüntü, içinde bir insan olan siyah bir daireden oluşuyor. Kişi kollarını iki yana açmış, kameraya dönük bir şekilde durmaktadır. Kişi beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Arka plan gri tonda. Kişinin açık kahverengi gözleri ve kısa siyah saçları var. Daire pürüzsüz, kavisli bir dokuya ve parlak bir yüzeye sahip. Kişi kendinden emin ve güçlü görünüyor. Çemberin ortasında dururken kararlı bir ifadesi var. Resmin atmosferi davetkâr ve sıcak.Ders Eğitmeni
1151554
Bu görüntü stres yönetimi üzerine çevrimiçi bir kursa ait. Bir yığın siyah beyaz tabelanın önünde gülümseyen bir kadın. Kadın bir kolye takıyor ve görüntüde ağzının yakın çekimi yer alıyor. Ayrıca bazı beyaz metinlerin yakın çekimi de var. Arka plandaki işaretler bunun stresle başa çıkma konusunda bir online kurs olduğunu düşündürüyor. Kadının ifadesi ve tabelalardaki metin, bunun insanların stresi azaltmayı ve daha mutlu olmayı öğrenmelerine yardımcı olacak bir kurs olduğunu ima ediyor. Bu kurs muhtemelen stresle sağlıklı bir şekilde nasıl başa çıkılacağı ve yaşamda daha fazla denge yaratılacağı konusunda ipuçları ve stratejiler sağlayacaktır. İşaretler ayrıca kursun insanların strese karşı daha dirençli olmalarına ve daha olumlu bir bakış açısı oluşturmalarına yardımcı olacağını göstermektedir. Bu online kurs, insanların stresi nasıl azaltacaklarını ve genel sağlık durumlarını nasıl iyileştireceklerini öğrenmeleri için mükemmel bir yol gibi görünüyor.
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat