Close
Mobil Menu Bars

İlginç Sunum Konuları

27 Mart 2020, 16453 defa okundu.
İlginç Sunum Konuları
sunum konusu, sunum yapmak, ilginç sunum konuları, sunum konusu seçimi, etkili sunum, sunum teknikleri

Hepimiz üniversite yıllarında sunum yapmışızdır. Yaptığımız sunumların çoğunu akademisyen tarafından belirlenen konular oluşturmuştur. Peki, sunum konusu size bırakılsaydı siz hangi alanda sunum yapmak isterdiniz? Eğer etkili ve ilginç bir konuya sahip aynı zamanda ilgi çekici bir sunum yapmak istiyorsanız bu yazı tam size göre. İlginç sunum konuları bularak bu hedefinize rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Peki, bir sunumu ilginç sunum konuları arasında kabul etmek için ne yapmamız gerekir.

Bir sunumun ilginç sunum konuları arasında yer alması için ilk aşama anlatacağınız sunumun çoğu kişi tarafından bilinmemesi gerekir. Dinleyicilerinizin anlatacağınız konu hakkında bilgi sahibi olmaması sizin sunumunuzu ilginç kılar. Buradan anlayacağımız ilginç sunum konuları bulmak için saatlerce veya günlerce araştırmaya yapmaya gerek yok. Peki, ben bireylerin neyi bilip bilmediğini nereden bileceğim dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız.

Bu aşamada da başka bir kural gelmesi gerekir. Anlatacağınız konunun yeterince derinine inerek anlattığınızda sunumunuz ilginç sunum konuları arasında yer alır. Örneğin, Linkedin alanında bir sunum yapacaksınız. Bir analoji oluşturarak Linkedin platformunu bir ülkeye benzetebilirsiniz. Ülke olsaydı nüfusu bu kadar olurdu. Ülkeler arasında şu sıralamalarda yer alırdı diye bilgiler verebilirsiniz. Sunum konusu istatistiki bilgilerle donatılabilir. Sadece analoji yapmak ve istatistiki bilgiler kullanmak ilginç sunum yapmak için yeterli değildir. Sadece istatistiki bilgiler ilginç sunum konuları oluşturmaya yetseydi TÜİK vb. kuruluşlar en ilginç kuruluşlar olurdu. Bu durumda bizi başka bir kurala götürmektedir.

sunum konusu, sunum yapmak, ilginç sunum konuları, sunum konusu seçimi, etkili sunum, sunum teknikleri

Diğer kural ise anlatacağınız konuyu ilgi çekici hale getirmeyi başarmalısınız. Sizin heyecanınız konuyu ilgi çekici hale getiren en önemli kuraldır. Gerçekten bilgili olduğunuz bir konuyu seçerseniz daha başarılı olur ve sorulara daha doğru cevap bırakabilirsiniz. Örneğin, bilgisayar mühendisi olan biri sunum konusu olarak “Bilgisayar Nasıl Alınır?” seçti. Bu sunum konusu bu kişinin anahtar rolü olduğu için birey konuya daha ilgili ve daha bilgili olur. Bunu da dinleyicilerine yansıtır. Sunum konusu anlatıldıktan sonra soru-cevap kısmı da daha rahat ve etkili bir şekilde geçer.

Örnekten yola çıkarak toparlayalım. Genel olarak dinleyicilerin bilgisayar üzerine derinlemesine bilgisi yok. İkincisi bireyin anahtar rolü olduğu için sunum konusu hakkında derinlere inebildi ve sunum yapmak daha kolay bir hal aldı. Dinleyiciler arasında bilgisayar alacak olanlar bu konuşma sayesinde etkilendi. Sunum, dinleyiciler için daha ilginç bir hal aldı.

Son olarak bireyler için ilginç sunum konuları başında kendilerine fayda sağlayacak konular gelir. Onlara bilgiler veren, bir şeyler öğreten, bir şeyin nasıl yapılacağını öğrendiren, ilk yapılan şeyler, bir şeyin ucuzunun ve iyisinin nasıl alınacağını vb. öğreten konular ilginç sunum konuları olarak adlandırılır. Seçilen sunum konusu sayesinde konuşmacı, dinleyiciler üzerinde büyük etki yaratır. Aynı zamanda konuşmacı için sunum yapmak daha kolay bir hal alır. İlginç sunum konularına örnek verelim.

İlginç Sunum Konularına Örnekler

sunum konusu, sunum yapmak, ilginç sunum konuları, sunum konusu seçimi, etkili sunum, sunum teknikleri

 • Toplumun İlaç Tüketme Merakı: İlaçlar hastalık zamanlarında bireylere en büyük faydayı sağlamaktadır. Hasta olduğumuz zaman neye ihtiyacımızın olduğu ise tıp alanının işidir. Ancak toplumda bireylerin çoğu en ufak bir baş ağrısında bile ilaçlara sarılmaktadır. Zaman içerisinde bireylerin vücudu ilaca karşı bağışıklık kazanır ve bir süre sonra o ilacı kullandığında vücuda tepki vermez. Bu nedenle ilaç tüketimi çok önemli bir konudur. Bu konu üzerine toplum bilinçlendirilmelidir. En ufak durumlarda ilaçlara sarılmak yerine daha sağlıklı bir yaşam tarzı önerilmelidir. Tıp alanında uzman kişilerin öneriler ve kullanma talimatları doğrultusunda kullanılması gerektiği vurgulanmalıdır. Devletin son yıllarda uygulamaya koyduğu antibiyotik tüketimini azaltma çalışmaları, reçeteli ve reçetesiz ilaç alımları gibi konulara yer verilmeli. Kişisel deneyim ve tecrübelerden örnekler verilerek karşı tarafa heyecan uyandırılmalıdır. Derinlemesine ve herkesin anlayacağı bir üslup kullanılmalıdır.
 • Dünya’nın İlk Aşk Şiiri: Dünyada yazılan ilk aşk şiiri Sümerlilere aittir. Sümerlilerin ülkesi günümüz Mezopotamya topraklarının büyük bir kısmını kaplamaktaydı. Bu coğrafya üzerinde yapılan kazılarda Bağdat’ın 150 km uzağında bir tablet bulundu. Bu tablet 1889 yılında bulundu. Bu tabletin özelliği ise üzerinde bir aşk şiirinin yazıyor olmasıydı. Tablet dünyaca ünlü Sümerolog Samuel Noah Kramer tarafından çevrilmiştir. Şiirden bir alıntı;

“…Annem söyle sana güzel şeyler verecektir.
Babam, sana hediyeler verecektir.
Sen beni sevdiğin için.
Lütfet bana okşayışlarını.
Benim tanrım, benim koruyucum.
Tanrı Ellil'in kalbini memnun eden Şusin'im.
Lütfet bana okşayışlarını…

sunum konusu, sunum yapmak, ilginç sunum konuları, sunum konusu seçimi, etkili sunum, sunum teknikleri

Bu bilginin ve şiirin çoğu kişi tarafından bilinmiyor olması bu konuyu ilginç sunum konuları arasında yer almasını sağlamaktadır. Konuyu anlatırken dinleyicileri sıkmadan ve derine inerek anlatılması gerekir. Konuyu dinleyicilerin ilgisini çekecek bir şekilde sunmak da büyük bir fayda sağlar.

 • Dünya’da Susuzluk ve Suyun Önemi: Bu sunum konusu oldukça bilindik gelse de içerdiği anlam oldukça büyüktür. Sunum yapmak için seçilebilecek en önemli ve etkisi büyük bir konudur. Suyun önemi, susuzluk durumu, insan vücudu ve su oranı gibi spesifik konulara inilmeli. Mikro yaşamdan makro yaşam alanlarına kadar bütün önemi ve yararları anlatılmalıdır. Derinlere inerek, ilgi çekici bir şekilde sunulmalıdır. Verdiğiniz bilgiler dinleyicilere fayda sağlayarak bu alanda bilinçlenmeleri sağlanmalıdır.
 • Corona Virüsünün Toplumsal Yansımaları: Tüm dünyayı etkisi altına alan ve almaya devam edecek olan Corona Virüs hakkında sunum yapmak. Bu virüsün bireylere sağlık alanında etkisi olduğu gibi sosyolojik olarak da toplumlarda birçok etki yaratmıştır. Toplumların karantina altına alınarak sosyalizasyon süreçlerini etkilemektedir. Sosyalizasyon süreçlerinin etkilenmesiyle eve kapanan bireylerde boşanma olaylarının yaşandığı görülmüştür. Toplumların temizlik anlayışlarını değiştirmesi, toplumların sağlıklı beslenme ve temizliğin önemi konusundaki bakış açılarının değişmesini sağlamıştır. Yaşanan yağmalama olayları ile ahlak, sosyal sapma vb. konuları tekrar gündeme getirmiştir. Çoğu kişinin yaşananların farkında bile olmadığı apaçık ortada. Sosyoloji ve diğer sosyal bilimler ışığında toplumsal etkileri ile ilgili bir sunum konusu hazırlanabilir. Yansımaların çoğu kişi tarafından bilinmemesi bu konuyu ilginç kılmaktadır. Konuyu derine inerek ve ilgi çekici hale getirerek bireylere fayda sağlanabilir. Bu konuda sunum yapmak dinleyicilere birçok bilgi vereceğinden faydalı olabilir.

Sunum Konusu Seçimi

Sunum konusu seçimi oldukça önemlidir. Sunum konusu seçimi yapmak aslında sunum yapmak sayılabilir. Seçilen konu yapılacak olan sunum için atılan ilk adımdır. Bu doğrultuda doğru sunum konusu seçimi yapmak gerekir. Sunum konusu seçimi doğrultusunda araştırmalar yapılır ve hazırlıklara başlanır. Peki, sunum konusu seçimi nasıl yapılır?

sunum konusu, sunum yapmak, ilginç sunum konuları, sunum konusu seçimi, etkili sunum, sunum teknikleri

 • Sunum konusu seçimi yaparken kendinize farklı metotlar uygulayabilirsiniz. Mesela çok fazla vakit harcadığınız, arkadaşlarınızdan bile daha fazla ilgi gösterdiğiniz, hobi vb. birkaç konu bulun. Ardından belirtilen vb. doğrultusunda aklınıza gelenleri bir kağıda yazın. Örnek olarak, geçen hafta uğraştıklarınızla ilgili, izlediğiniz film ve dizi ile ilgili, internette en çok ne ile uğraştığınız, cep telefonunuzu en çok hangi amaçla kullandığınızla ilgili bir konu bile olabilir. Konu hiç fark etmez.
 • Kağıda yazmış olduğunuz konuları başka bir konuşmacı tarafından dinleyecek olsaydınız hangisini dinlemek isterdiniz? Bu soruya olumlu bir yanıtınız varsa kağıda yazmış olduğunuz konunun yanına bir tik işareti koyun.
 • Daha sonra belirttiğiniz konular hakkında bir araştırma yapacak olsaydınız hangi konu için daha kolay araştırma yapabilirdiniz? En kolay araştırma yapabileceğiniz konunun yanına bir tik işareti koyun.
 • Sunum yaptıktan sonra soru-cevap bölümünde gelen sorulardan hangisine daha iyi ve kolay cevaplar verebilirsiniz? Seçtiğiniz konunun yanına bir tik işareti koyun.
 • Kağıda yazmış olduğunuz konulardan hangisi en güncel konuysa yanına bir tik işareti koyun.
 • Yazmış olduğunuz konulardan dinleyicilerinize en çok fayda sağlayan konunun yanına bir tik işareti koyun.
 • En çok tik işareti alanı seçin. Bu yolla sunum konusu seçimi daha verimli olur. Aynı zamanda sunum konusu seçimi bu yolla yapıldığı zaman sunumunuz ilginç sunum konuları arasında yer alır.

Etkili Sunum Yapma Kuralları Nelerdir?

Sunum konusu seçimi yaptıktan sonra geriye sunum yapmak kalıyor. Sunum yapmak kadar yapılan sunum üzerinden etki bırakmak oldukça önemlidir. Sunum yaparken dinleyicilerin dikkatini nasıl üst düzeyde tutmanızı bilmek de önemli bir konudur. Sunum yaparken karşısında uyuya kalmış, telefonuyla oynayan veya sıkılmış bir gruba kimse konuşma yapmak istemez. Bu durumu yaşamak istemeyen kimseler etkili sunum yapma kurallarına uymak zorundadır. Ya da Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi alıp etkili sunum nasıl yapılır öğrenebilirsiniz. Etkili sunum yapabilmek için bazı kurallar bulunur. Etkili sunum yapma kuralları;

sunum konusu, sunum yapmak, ilginç sunum konuları, sunum konusu seçimi, etkili sunum, sunum teknikleri

 • Sunumlarınızda kullandığınız bilgileri özelleştirmeniz gerekir.
 • Sunumun konusu kadar dikkatleri üzerinize toplayabileceğiniz iyi bir diksiyon size avantaj sağlar. Ayrıca iletişiminizi güçlendirmek için doğru ve etkili konuşma da önemlidir.
 • İyi bir anlatımı görsel olarak da desteklemeniz gerekir. Görsellik dinleyicilerin bilinçaltı içerisinde daha fazla etki bırakacaktır.
 • Sunum yaparken gereksiz bilgilere yer vermeyiniz. Sunumun ana fikrine odaklanın. Ana fikri destekleyen açıklamalarda bulunun.
 • Dinleyicilerin dikkatlerini hangi noktaya çekeceğinizin planlarını yapmanız gerekir. Bunun için beden diliniz ile etkili iletişim yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.
 • Konuşma esnasında olabildiğince rahat olmaya çalışın. Topluluk önünde konuşma yaparken mutlaka ilk dakikalar heyecan olur. Bu gayet normal bir durumdur. İlerleyen dakikalarda rahat olmaya odaklanın ve konsantrasyon sağlayın. Kendinizi rahat bir şekilde ifade ettiğinizde sunumunuzun daha verimli geçeceğinden emin olun.
 • Konuşma yaparken farklı teknolojik aletleri kullanın. Bu durum daha fazla verim ve etki sağlayacaktır.
 • Konuşma anında iletilerinizi dinleyicilere sunarken çok küçük aralar verin. Çok küçük dahi ara vermek dinleyicinin nefes almasını sağlar. Aynı zamanda konuşmanıza daha fazla odaklanmalarını sağlar. Bu da konuşmanızın dinleyici üzerinde etkisini arttırır.
 • Etkili sunum yapabilmek için iyi hazırlanılmalıdır. Konuşmanızdan önce konuşma yapacağınız yer önceden ziyaret edilmeli. Kullanacağınız teknolojik aletler kontrol edilmeli. Ses, ışık gibi etkenlere özenle dikkat edilmelidir. Gerekli kontroller yapılmalıdır. Bu sayede konuşma esnasında oluşabilecek olumsuz durumlardan uzak durulması sağlanır. Aynı zamanda dinleyiciler üzerinde olumsuz bir etki bırakılmayacağından dolayı etkili sunum yapılmış olur.
 • Konuşmanız bittikten sonra soru-cevap kısmının yararlı geçeceğinden emin olmanız gerekir. Size sorulacak olan soruları tahmin etmeye çalışın.

İlginç sunum konusu ne demek?

Dinleyicilerinizin çoğunun anlatacağınız konuyu bilmemesi, anlatacağınız konuyu detaylarına girerek anlatmanız ilk aşamalardır. Anlatacağınız konuyu ilgi çekici hale getirmek ve heyecanınızı karşı tarafa yansıtmak ise diğer aşamalardır. Son olarak da anlatacağınız konunun dinleyicilere bir fayda sağlaması sunumunuzu ilginç kılar.

İlginç sunum konuları örnekleri nelerdir?

Toplumun ilaç tüketme merakı örnek verilebilir. Ardından İlk feminist örgüt, dünyanın ilk aşk şiiri olarak devam edebilir. Son olarak da dünyada susuzluk ve suyun önemi, corona virüsünün toplumsal yansımalarını örnekler olarak sayabiliriz.

Etkili sunum yapma kuralları nelerdir?

Sunumda kullandığınız bilgileri özelleştirmek ilk kuraldır. Ardından sunumu görsellerle desteklemek ve gereksiz bilgilere yer vermemek gelir. Konuşmaya iyi hazırlanmak, konuşma anında rahat olmak ve farklı teknolojik aletlerden yararlanmak kurallar arasında sayılabilir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!