AnasayfaBlogİlginç Sunum Konuları
Sunum Teknikleri

İlginç Sunum Konuları

24 Mart 2020
Gözlüklü ve mavi elbiseli genç bir kadın yeşil bir tabelanın önünde duruyor. Gözleri yakın plandadır ve silueti görülebilir. Siyah bir gömlek giyiyor ve boynu yakından görülebiliyor. Sağ alt köşede, yeşil metinli siyah bir daire var. Bunun üzerinde yeşil ve beyaz bir O harfi ve solda yeşil zemin üzerinde beyaz bir harf görülüyor.
Sunum KonularıKonu AçıklamasıNeden ilginç?
Toplumun İlaç Tüketme MerakıGereksiz yere ilaç tüketimi ve bunun zararlarının anlatılması.Bu konu üzerine yapılan sunumlar, toplumu bilinçlendirme amaçlıdır ve bu herkesin ilgisini çekebilir.
Dünyanın ilk aşk şiiriSümerlilere ait bu ilk yazılı aşk şiirinin anlatılması.Aşkın en eski hali, bunun tarihi ve kültürel önemi herkesin ilgisini çekebilir.
Bilgisayar nasıl alınmalı?Doğru bilgisayar seçmek ve teknik bilgiler hakkında bilgilendirme.Çoğu insanın bilgisayar kullanmasına rağmen teknik ayrıntıları bilememesi ve alırken nelere dikkat etmeleri gerektiği ilgi çekici olabilir.
Linkedin AnaliziLinkedin platformunun analizi ve bu platformu daha verimli kullanma yolları.İş ve profesyonellik odaklı bu platformun detayları ve kullanımı, çoğu kişi için ilginç olabilir.
Sağlıklı yaşam tarzıSağlıklı bir yaşam tarzı için yapılması gerekenler ve bu konuda yapılan yanlışlardan bahsetme.Sağlıklı yaşam herkesin ilgi alanıdır ve bu konu üzerine yapılan sunumlar her zaman ilgi çeker.
İstatistiki Bilgiler ve AnalizGenel olarak istatistiklerin anlaşılması ve analiz edilmesi.Sayısal verilerin analizi ve bunun pratik yaşamda nasıl kullanabileceği çoğu insanı ilgilendirebilir.
Antibiyotik TüketimiAntibiyotik kullanımı ve bunun zararları hakkında bilgilendirme.Hatalı antibiyotik kullanımının toplum sağlığına olan etkisi ve bu konuda yapılacak bilgilendirme, ilgi çekici olabilir.
Reçeteli ve Reçetesiz İlaç AlımlarıBireylerin reçeteli ve reçetesiz ilaç alımları ve sakıncaları hakkındaki bilgilendirme.Reçeteli ve reçetesiz ilaçların ne zaman ve nasıl kullanılacağı bilincinin olmaması, bu konunun ilgi çekici olmasını sağlar.
Sümer Kültürü ve TarihiSümer Külütürü ve tarihini anlatma ve bunu günümüzle bağdaştırma.Sümerlerin tarihi ve yaşamları, modern hayata nasıl etki ettiklerini belirlemek herkesin ilgisini çekebilir.
Çalışma Hayatında Linkedin'in ÖnemiLinkedin platformunun iş dünyasındaki önemi ve bu platformun iş hayatına nasıl etki ettiğine dair bilgilendirme.İş dünyasında aktif olan veya olmak isteyen herkesin ilgisini çeken bir konu olabilir.
Konu BaşlığıAçıklama
Uyku ve RüyaUyku ve rüyaların işleyişi, neden uyuduğumuz, farklı rüya türleri ve rüya yorumlama teknikleri hakkında ilginç bilgiler.
Sanal GerçeklikSanal gerçekliğin tarihçesi, nasıl çalıştığı, popüler kullanım alanları ve gelecekteki potansiyeli hakkında bilgiler.
Yapay ZekaYapay zeka teknolojisinin çalışma prensipleri, popüler kullanım alanları, gelecekteki olası etkileri ve etik konuları hakkında ilginç bilgiler.
Karmaşık Matematik ProblemleriMatematiksel problemlerin öyküleri, çözümleri, tarihçeleri ve uygulama alanları hakkında ilginç bilgiler.
NASA’nın KeşifleriNASA'nın keşifleri, uzay araştırmaları, araçları, teknolojisi ve astronotlar hakkında ilginç bilgiler.
KriptografiŞifreleme ve şifre çözme teknikleri, kriptografi tarihçesi ve kullanım alanları hakkında bilgiler.
Doğal AfetlerDoğal afetlerin nedensel faktörleri, tarihçesi ve etkileri hakkında ilginç bilgiler.
Kuantum FiziğiKuantum fiziğinin temel prensipleri, popüler kullanım alanları ve gelecekteki potansiyeli hakkında bilgiler.
Sıradışı YemeklerSıradışı yemeklerin tarihçesi, yapılışı ve ilginç özellikleri hakkında bilgiler.
Yeraltı ŞehirleriYeraltı şehirlerinin tarihçesi, nedenleri ve kullanım alanları hakkında ilginç bilgiler.
İcatların ÖyküleriDünyayı değiştiren icatların öyküleri, nasıl ortaya çıktığı, tarihi ve ilginç bilgileri hakkında bilgiler.
Dünya Mirası SiteleriDünya Mirası sitelerinin tarihçesi, önemi ve korunması hakkında bilgiler.
Uzun Yaşamın SırlarıUzun yaşamın sırları, sağlıklı yaşam tarzı ve yaşlılıkla ilgili ilginç bilgiler.
KriptoparalarKriptopara teknolojisinin çalışma prensipleri, popüler kullanım alanları, gelecekteki olası etkileri ve etik konuları hakkında ilginç bilgiler.

hepimiz üniversite yıllarında sunum yapmışızdır. yaptığımız sunumların çoğunu akademisyen tarafından belirlenen konular oluşturmuştur. peki, sunum konusu size bırakılsaydı siz hangi alanda sunum yapmak isterdiniz? eğer etkili ve ilginç bir konuya sahip aynı zamanda ilgi çekici bir sunum yapmak istiyorsanız bu yazı tam size göre. i̇lginç sunum konuları bularak bu hedefinize rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. peki, bir sunumu ilginç sunum konuları arasında kabul etmek için ne yapmamız gerekir.

Bir sunumun ilginç sunum konuları arasında yer alması için ilk aşama anlatacağınız sunumun çoğu kişi tarafından bilinmemesi gerekir. Dinleyicilerinizin anlatacağınız konu hakkında bilgi sahibi olmaması sizin sunumunuzu ilginç kılar. Buradan anlayacağımız ilginç sunum konuları bulmak için saatlerce veya günlerce araştırmaya yapmaya gerek yok. Peki, ben bireylerin neyi bilip bilmediğini nereden bileceğim dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız.

Bu aşamada da başka bir kural gelmesi gerekir. Anlatacağınız konunun yeterince derinine inerek anlattığınızda sunumunuz ilginç sunum konuları arasında yer alır. Örneğin, Linkedin alanında bir sunum yapacaksınız. Bir analoji oluşturarak Linkedin platformunu bir ülkeye benzetebilirsiniz. Ülke olsaydı nüfusu bu kadar olurdu.

Ülkeler arasında şu sıralamalarda yer alırdı diye bilgiler verebilirsiniz. Sunum konusu istatistiki bilgilerle donatılabilir. Sadece analoji yapmak ve istatistiki bilgiler kullanmak ilginç sunum yapmak için yeterli değildir. Sadece istatistiki bilgiler ilginç sunum konuları oluşturmaya yetseydi TÜİK vb. kuruluşlar en ilginç kuruluşlar olurdu. Bu durumda bizi başka bir kurala götürmektedir.

Diğer kural ise anlatacağınız konuyu ilgi çekici hale getirmeyi başarmalısınız. Sizin heyecanınız konuyu ilgi çekici hale getiren en önemli kuraldır. Gerçekten bilgili olduğunuz bir konuyu seçerseniz daha başarılı olur ve sorulara daha doğru cevap bırakabilirsiniz. Örneğin, bilgisayar mühendisi olan biri sunum konusu olarak “Bilgisayar Nasıl Alınır?” seçti. Bu sunum konusu bu kişinin anahtar rolü olduğu için birey konuya daha ilgili ve daha bilgili olur. Bunu da dinleyicilerine yansıtır. Sunum konusu anlatıldıktan sonra soru-cevap kısmı da daha rahat ve etkili bir şekilde geçer.

Örnekten yola çıkarak toparlayalım. Genel olarak dinleyicilerin bilgisayar üzerine derinlemesine bilgisi yok. İkincisi bireyin anahtar rolü olduğu için sunum konusu hakkında derinlere inebildi ve sunum yapmak daha kolay bir hal aldı. Dinleyiciler arasında bilgisayar alacak olanlar bu konuşma sayesinde etkilendi. Sunum, dinleyiciler için daha ilginç bir hal aldı.

Son olarak bireyler için ilginç sunum konuları başında kendilerine fayda sağlayacak konular gelir. Onlara bilgiler veren, bir şeyler öğreten, bir şeyin nasıl yapılacağını öğrendiren, ilk yapılan şeyler, bir şeyin ucuzunun ve iyisinin nasıl alınacağını vb. öğreten konular ilginç sunum konuları olarak adlandırılır. Seçilen sunum konusu sayesinde konuşmacı, dinleyiciler üzerinde büyük etki yaratır. Aynı zamanda konuşmacı için sunum yapmak daha kolay bir hal alır. İlginç sunum konularına örnek verelim.

İlginç Sunum Konularına Örnekler

 • Toplumun İlaç Tüketme Merakı: İlaçlar hastalık zamanlarında bireylere en büyük faydayı sağlamaktadır. Hasta olduğumuz zaman neye ihtiyacımızın olduğu ise tıp alanının işidir. Ancak toplumda bireylerin çoğu en ufak bir baş ağrısında bile ilaçlara sarılmaktadır. Zaman içerisinde bireylerin vücudu ilaca karşı bağışıklık kazanır ve bir süre sonra o ilacı kullandığında vücuda tepki vermez. Bu nedenle ilaç tüketimi çok önemli bir konudur. Bu konu üzerine toplum bilinçlendirilmelidir. En ufak durumlarda ilaçlara sarılmak yerine daha sağlıklı bir yaşam tarzı önerilmelidir. Tıp alanında uzman kişilerin öneriler ve kullanma talimatları doğrultusunda kullanılması gerektiği vurgulanmalıdır. Devletin son yıllarda uygulamaya koyduğu antibiyotik tüketimini azaltma çalışmaları, reçeteli ve reçetesiz ilaç alımları gibi konulara yer verilmeli. Kişisel deneyim ve tecrübelerden örnekler verilerek karşı tarafa heyecan uyandırılmalıdır. Derinlemesine ve herkesin anlayacağı bir üslup kullanılmalıdır.

 • Dünya’nın İlk Aşk Şiiri: Dünyada yazılan ilk aşk şiiri Sümerlilere aittir. Sümerlilerin ülkesi günümüz Mezopotamya topraklarının büyük bir kısmını kaplamaktaydı. Bu coğrafya üzerinde yapılan kazılarda Bağdat’ın 150 km uzağında bir tablet bulundu. Bu tablet 1889 yılında bulundu. Bu tabletin özelliği ise üzerinde bir aşk şiirinin yazıyor olmasıydı. Tablet dünyaca ünlü Sümerolog Samuel Noah Kramer tarafından çevrilmiştir. Şiirden bir alıntı;

...Annem söyle sana güzel şeyler verecektir.
Babam, sana hediyeler verecektir.
Sen beni sevdiğin için.
Lütfet bana okşayışlarını.
Benim tanrım, benim koruyucum.
Tanrı Ellil'in kalbini memnun eden Şusin'im.

Bu bilginin ve şiirin çoğu kişi tarafından bilinmiyor olması bu konuyu ilginç sunum konuları arasında yer almasını sağlamaktadır. Konuyu anlatırken dinleyicileri sıkmadan ve derine inerek anlatılması gerekir. Konuyu dinleyicilerin ilgisini çekecek bir şekilde sunmak da büyük bir fayda sağlar.

 • Dünya’da Susuzluk ve Suyun Önemi: Bu sunum konusu oldukça bilindik gelse de içerdiği anlam oldukça büyüktür. Sunum yapmak için seçilebilecek en önemli ve etkisi büyük bir konudur. Suyun önemi, susuzluk durumu, insan vücudu ve su oranı gibi spesifik konulara inilmeli. Mikro yaşamdan makro yaşam alanlarına kadar bütün önemi ve yararları anlatılmalıdır. Derinlere inerek, ilgi çekici bir şekilde sunulmalıdır. Verdiğiniz bilgiler dinleyicilere fayda sağlayarak bu alanda bilinçlenmeleri sağlanmalıdır.

 • Corona Virüsünün Toplumsal Yansımaları: Tüm dünyayı etkisi altına alan ve almaya devam edecek olan Corona Virüs hakkında sunum yapmak. Bu virüsün bireylere sağlık alanında etkisi olduğu gibi sosyolojik olarak da toplumlarda birçok etki yaratmıştır. Toplumların karantina altına alınarak sosyalizasyon süreçlerini etkilemektedir. Sosyalizasyon süreçlerinin etkilenmesiyle eve kapanan bireylerde boşanma olaylarının yaşandığı görülmüştür. Toplumların temizlik anlayışlarını değiştirmesi, toplumların sağlıklı beslenme ve temizliğin önemi konusundaki bakış açılarının değişmesini sağlamıştır. Yaşanan yağmalama olayları ile ahlak, sosyal sapma vb. konuları tekrar gündeme getirmiştir. Çoğu kişinin yaşananların farkında bile olmadığı apaçık ortada. Sosyoloji ve diğer sosyal bilimler ışığında toplumsal etkileri ile ilgili bir sunum konusu hazırlanabilir. Yansımaların çoğu kişi tarafından bilinmemesi bu konuyu ilginç kılmaktadır. Konuyu derine inerek ve ilgi çekici hale getirerek bireylere fayda sağlanabilir. Bu konuda sunum yapmak dinleyicilere birçok bilgi vereceğinden faydalı olabilir.

Sunum Konusu Seçimi

Sunum konusu seçimi oldukça önemlidir. Sunum konusu seçimi yapmak aslında sunum yapmak sayılabilir. Seçilen konu yapılacak olan sunum için atılan ilk adımdır. Bu doğrultuda doğru sunum konusu seçimi yapmak gerekir. Sunum konusu seçimi doğrultusunda araştırmalar yapılır ve hazırlıklara başlanır. Peki, sunum konusu seçimi nasıl yapılır?

 • Sunum konusu seçimi yaparken kendinize farklı metotlar uygulayabilirsiniz. Mesela çok fazla vakit harcadığınız, arkadaşlarınızdan bile daha fazla ilgi gösterdiğiniz, hobi vb. birkaç konu bulun. Ardından belirtilen vb. doğrultusunda aklınıza gelenleri bir kağıda yazın. Örnek olarak, geçen hafta uğraştıklarınızla ilgili, izlediğiniz film ve dizi ile ilgili, internette en çok ne ile uğraştığınız, cep telefonunuzu en çok hangi amaçla kullandığınızla ilgili bir konu bile olabilir. Konu hiç fark etmez.

 • Kağıda yazmış olduğunuz konuları başka bir konuşmacı tarafından dinleyecek olsaydınız hangisini dinlemek isterdiniz? Bu soruya olumlu bir yanıtınız varsa kağıda yazmış olduğunuz konunun yanına bir tik işareti koyun.

 • Daha sonra belirttiğiniz konular hakkında bir araştırma yapacak olsaydınız hangi konu için daha kolay araştırma yapabilirdiniz? En kolay araştırma yapabileceğiniz konunun yanına bir tik işareti koyun.

 • Sunum yaptıktan sonra soru-cevap bölümünde gelen sorulardan hangisine daha iyi ve kolay cevaplar verebilirsiniz? Seçtiğiniz konunun yanına bir tik işareti koyun.

 • Kağıda yazmış olduğunuz konulardan hangisi en güncel konuysa yanına bir tik işareti koyun.

 • Yazmış olduğunuz konulardan dinleyicilerinize en çok fayda sağlayan konunun yanına bir tik işareti koyun.

 • En çok tik işareti alanı seçin. Bu yolla sunum konusu seçimi daha verimli olur. Aynı zamanda sunum konusu seçimi bu yolla yapıldığı zaman sunumunuz ilginç sunum konuları arasında yer alır.

Etkili Sunum Yapma Kuralları Nelerdir?

Sunum konusu seçimi yaptıktan sonra geriye sunum yapmak kalıyor. Sunum yapmak kadar yapılan sunum üzerinden etki bırakmak oldukça önemlidir. Sunum yaparken dinleyicilerin dikkatini nasıl üst düzeyde tutmanızı bilmek de önemli bir konudur. Sunum yaparken karşısında uyuya kalmış, telefonuyla oynayan veya sıkılmış bir gruba kimse konuşma yapmak istemez. Bu durumu yaşamak istemeyen kimseler etkili sunum yapma kurallarına uymak zorundadır. Ya da Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi alıp etkili sunum nasıl yapılır öğrenebilirsiniz. Etkili sunum yapabilmek için bazı kurallar bulunur. Etkili sunum yapma kuralları;

 • Sunumlarınızda kullandığınız bilgileri özelleştirmeniz gerekir.

 • Sunumun konusu kadar dikkatleri üzerinize toplayabileceğiniz iyi bir diksiyon size avantaj sağlar. Ayrıca iletişiminizi güçlendirmek için doğru ve etkili konuşma da önemlidir.

 • İyi bir anlatımı görsel olarak da desteklemeniz gerekir. Görsellik dinleyicilerin bilinçaltı içerisinde daha fazla etki bırakacaktır.

 • Sunum yaparken gereksiz bilgilere yer vermeyiniz. Sunumun ana fikrine odaklanın. Ana fikri destekleyen açıklamalarda bulunun.

 • Dinleyicilerin dikkatlerini hangi noktaya çekeceğinizin planlarını yapmanız gerekir. Bunun için beden diliniz ile etkili iletişim yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

 • Konuşma esnasında olabildiğince rahat olmaya çalışın. Topluluk önünde konuşma yaparken mutlaka ilk dakikalar heyecan olur. Bu gayet normal bir durumdur. İlerleyen dakikalarda rahat olmaya odaklanın ve konsantrasyon sağlayın. Kendinizi rahat bir şekilde ifade ettiğinizde sunumunuzun daha verimli geçeceğinden emin olun.

 • Konuşma yaparken farklı teknolojik aletleri kullanın. Bu durum daha fazla verim ve etki sağlayacaktır.

 • Konuşma anında iletilerinizi dinleyicilere sunarken çok küçük aralar verin. Çok küçük dahi ara vermek dinleyicinin nefes almasını sağlar. Aynı zamanda konuşmanıza daha fazla odaklanmalarını sağlar. Bu da konuşmanızın dinleyici üzerinde etkisini arttırır.

 • Etkili sunum yapabilmek için iyi hazırlanılmalıdır. Konuşmanızdan önce konuşma yapacağınız yer önceden ziyaret edilmeli. Kullanacağınız teknolojik aletler kontrol edilmeli. Ses, ışık gibi etkenlere özenle dikkat edilmelidir. Gerekli kontroller yapılmalıdır. Bu sayede konuşma esnasında oluşabilecek olumsuz durumlardan uzak durulması sağlanır. Aynı zamanda dinleyiciler üzerinde olumsuz bir etki bırakılmayacağından dolayı etkili sunum yapılmış olur.

 • Konuşmanız bittikten sonra soru-cevap kısmının yararlı geçeceğinden emin olmanız gerekir. Size sorulacak olan soruları tahmin etmeye çalışın.

İlgili eğitim: Online Diksiyon Kursu

Eğlenceli sunum konuları

 1. Herhangi bir tartışma nasıl kazanılır

 2. İngiliz dilinin tarihi

 3. Neden rüya görürüz

 4. Cazibe bilimi

 5. Mükemmel bir fincan kahve nasıl yapılır

 6. Bir ayrılık nasıl atlatılır

 7. Meditasyonun faydaları

 8. Bir yetişkin olarak nasıl arkadaş edinilir

 9. Renk psikolojisi

 10. Topluluk önünde konuşma sanatı

 11. Nasıl daha üretken olunur

 12. Mutluluk bilimi

 13. Neden erteliyoruz

 14. Kaygının üstesinden nasıl gelinir

 15. Nasıl daha iyi bir dinleyici olunur?

 16. Beden dilinin gücü

 17. Stres nasıl yönetilir

 18. Uykunun önemi

 19. Nasıl motive olunur

 20. Nasıl daha özgüvenli olunur

 21. İkna etme sanatı

 22. Karar verme bilimi

 23. Zamanınızı nasıl daha iyi yönetebilirsiniz?

 24. "Başarana kadar numara yap"

 25. Nasıl ağ kurulur

 26. Nasıl daha iyi arkadaş olunur

 27. Nasıl lider olunur

 28. Başarı nedir?

 29. Aşık olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

 30. Birinin yalan söylediğini nasıl anlarsınız?

Toplumun İlaç Tüketme Merakı, Gereksiz yere ilaç tüketimi ve bunun zararlarının anlatılması, Bu konu üzerine yapılan sunumlar, toplumu bilinçlendirme amaçlıdır ve bu herkesin ilgisini çekebilir, Dünyanın ilk aşk şiiri, Sümerlilere ait bu ilk yazılı aşk şiirinin anlatılması, Aşkın en eski hali, bunun tarihi ve kültürel önemi herkesin ilgisini çekebilir, Bilgisayar nasıl alınmalı?, Doğru bilgisayar seçmek ve teknik bilgiler hakkında bilgilendirme, Çoğu insanın bilgisayar kullanmasına rağmen teknik ayrıntıları bilememesi ve alırken nelere dikkat etmeleri gerektiği ilgi çekici olabilir, Linkedin Analizi, Linkedin platformunun analizi ve bu platformu daha verimli kullanma yolları, İş ve profesyonellik odaklı bu platformun detayları ve kullanımı, çoğu kişi için ilginç olabilir, Sağlıklı yaşam tarzı, Sağlıklı bir yaşam tarzı için yapılması gerekenler ve bu konuda yapılan yanlışlardan bahsetme, Sağlıklı yaşam herkesin ilgi alanıdır ve bu konu üzerine yapılan sunumlar her zaman ilgi çeker, İstatistiki Bilgiler ve Analiz, Genel olarak istatistiklerin anlaşılması ve analiz edilmesi, Sayısal verilerin analizi ve bunun pratik yaşamda nasıl kullanabileceği çoğu insanı ilgilendirebilir, Antibiyotik Tüketimi, Antibiyotik kullanımı ve bunun zararları hakkında bilgilendirme, Hatalı antibiyotik kullanımının toplum sağlığına olan etkisi ve bu konuda yapılacak bilgilendirme, ilgi çekici olabilir, Reçeteli ve Reçetesiz İlaç Alımları, Bireylerin reçeteli ve reçetesiz ilaç alımları ve sakıncaları hakkındaki bilgilendirme, Reçeteli ve reçetesiz ilaçların ne zaman ve nasıl kullanılacağı bilincinin olmaması, bu konunun ilgi çekici olmasını sağlar, Sümer Kültürü ve Tarihi, Sümer Külütürü ve tarihini anlatma ve bunu günümüzle bağdaştırma, Sümerlerin tarihi ve yaşamları, modern hayata nasıl etki ettiklerini belirlemek herkesin ilgisini çekebilir, Çalışma Hayatında Linkedin'in Önemi, Linkedin platformunun iş dünyasındaki önemi ve bu platformun iş hayatına nasıl etki ettiğine dair bilgilendirme, İş dünyasında aktif olan veya olmak isteyen herkesin ilgisini çeken bir konu olabilir
sunum konusu sunum yapmak ilginç sunum konuları sunum konusu seçimi etkili sunum sunum teknikleri
Kalın, koyu renk sakallı bir adam beyaz bir duvara yaslanmış duruyor. Otuzlu yaşlarında görünüyor ve yüzünde ciddi bir ifade var. Sakalları dolgun ve gür, yüzünün ve boynunun büyük bir kısmını kaplıyor. Üzerinde açık gri desenli siyah bir tişört ve mavi bir kot pantolon var. Adamın kısa, koyu renk saçları var ve gözleri koyu kahverengi. Sert bir ifadeyle dosdoğru karşıya bakıyor. Arka plan beyaz bir duvar ve ışık görüntünün sol tarafından geliyor.
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Görselde elinde iki bayrak tutan, canlı bir gülümsemeye sahip bir kadın görülüyor. Kadın, bayrakları genişçe açılmış beyaz bir duvarın önünde durmaktadır. Bayraklardan biri, mavi bir alan üzerinde kırmızı ve beyaz çizgiler ve 50 beyaz yıldızın yer aldığı ABD bayrağı, diğeri ise üzerinde büyük bir beyaz yıldız bulunan beyaz ve kırmızı bir bayrak. Kadının sol kolu uzatılmış, sağ kolu göğsünde, bayrakları birbirine yakın tutuyor. Uzun siyah saçları geriye doğru topuz yapılmış ve kahverengi gözleri doğrudan kameraya bakıyor. Canlı kırmızı gömleği beyaz duvarda göze çarpıyor ve bayraklar kollarının üzerine örtülmüş. Elleri görünüyor ve yüz ifadesi neşe ve gurur dolu.
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Bilmek Neden Önemlidir?

16 Mayıs 2019
Bir grup kadın rahat bir şekilde bir arada durmaktadır ve grubun ortasında bir kadın vardır. Uzun, siyah saçları var ve beyaz bir gömlek giyiyor. Doğrudan kameraya gülümsüyor, gözleri keyifle parıldıyor. Solunda açık kahverengi saçlı, mavi gömlekli ve kameradan uzağa bakan bir kadın var. Sağında ise koyu kahverengi saçlı, siyah gömlekli bir kadın doğrudan kameraya bakıyor ve dostça bir ifade takınıyor. Kadınların hepsi yirmili yaşlarının ortasında görünüyor ve arka plan yumuşak, puslu bir yeşil.
Sunum Teknikleri

Mükemmel Sunum Nasıl Hazırlanır?

18 Şubat 2021
Uzun, dalgalı saçlı bir kadın kameraya gülümsüyor, yüzü güneş tarafından kısmen aydınlatılmış. Alnının yan tarafına düşen ince perçemleri var ve boynu hafifçe görünüyor. Gözleri kapalı ve dudakları hafifçe ayrık. Kahverengi zemin üzerinde beyaz bir daire bulunan bir kolye takıyor. Saçları sırtından aşağı dökülüyor ve uçları beline kadar uzanıyor. Işık saçlarından yansıyarak güzel bir parlaklık veriyor. Mutlu ve memnun görünüyor, duruşu rahat ve davetkâr.
İş Hayatı

Seminer Nedir? Neden Önemlidir?

15 Nisan 2021