AnasayfaBlogGoogle Ads Kullanması Gereken İşletmeler
SEO

Google Ads Kullanması Gereken İşletmeler

16 Aralık 2019
Google Ads Kullanması Gereken İşletmeler

Google Ads’ten uzak durmak için somut bir nedeniniz var mı? Ürünlerinizi insanlara sunmadığınız yani onları müşteriniz olmaya davet etmediğiniz sürece başarılı olma imkanınız var mı? Madem başarılı olmak istiyorsunuz, işletme türünüz ve ölçeğiniz ne olursa olsun Google Adwords reklam verme ile dünyanın en büyük arama motorunu kullanmamanız için hiçbir neden yok! Her sektörün kendine has zorlukları mutlaka vardır.

Ancak güvenilir bir işletmeyseniz ve kaliteli hizmet sunuyorsanız Google Ads ile satış hacminizi en az 2 kat belki de daha fazla artırabilirsiniz. Google firmasının en büyük gelir kaynağının reklam gelirleri olduğu hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Google'ın ana şirketi Alphabet tarafından yayınlanan 2019 Yılı 3. Çeyrek Finansal Sonuçları’na göre Google firmasının 30 Eylül 2019 tarihi itibariyle 40,5 milyar dolar gelir elde ettiğini görüyoruz. Google Ads reklam kampanyalarının, hem bir gelir kaynağı olarak Google firması hem de bir rekabet aracı olarak işletmeler için ne kadar önemli olduğunu bu rapordan net bir biçimde anlıyoruz. Görünen o ki Google Ads reklam kampanyaları işletmelere hissedilir düzeyde rekabet gücü katıyor ve bu işletmelerin büyük başarılara imza atmasını sağlıyor.

Google Ads ile İşletmenize Değer Katın

Bir işletmeniz varsa her şeyden önce müşteriniz olması gerekir. İşletmenizin kar etmesi sunduğunuz hizmeti satabileceğiniz müşterilerinizin varlığına bağlıdır. Müşteri portföyünüzün büyüklüğü marka değerinizi ve hedeflerinizi belirler. Bu nedenle işletmenizin güvenirliliğini ve sunduğunuz hizmetin kalitesini bir şekilde onlarla buluşturmanız gerekir. Dijital pazarlama sektörünün devi Google firması tarafından her tür ve ölçekte işletme için geliştirilen Google Ads ile bunu sağlayabilirsiniz. Enstitü tarafından ücretsiz ve online eğitim olarak verilen Google Ads Eğitimi alarak sizde işletmenizi dijital pazarlama dünyasında rekabet edebilir seviyeye getirebilir hatta sektörünüzde lider olabilirsiniz.

Devir teknoloji devri ve akıllı cihazlar hayatımızın birer parçası oldular. İnternetin sunduğu sınırsız imkanlarla birlikte alışveriş alışkanlıklarımız da değişti. Çevrimiçi internet mağazalarında gerçekleşen alışveriş işlemleri son 5 yıl içerisinde %30 arttı. Google Ads ile reklam kampanyası oluşturanlar, ayırdıkları her bütçenin en az 2 katını gelir olarak geri aldılar. Dijital pazarlama ile birlikte ortaya çıkan fırsatları yakalamak için Google Ads kullanması gereken işletmeler ile mesleklerden bazıları aşağıda listelenmiştir.

Müşteri Portföyünü Büyütmek İçin Google Ads Kullanması Gereken İşletmeler

 • Diş hekimleri, doktorlar: Diş hekimliği, doktorluk vb. meslekler, müşteri memnuniyeti açısından hassas mesleklerdir. Çünkü sunulan hizmet bireyin bedeninde yapılır. Aldığı hizmetten mutlu olacak her müşteri, uzun yıllar boyunca hep müşteri kalacağı gibi çevresine de tavsiyede bulunacaktır.

 • Üniversiteler ve Çevrimiçi Lisans Programları: Üniversite eğitimi alan veya üniversitelerin lisans programlarına kayıt olan her öğrenci eğitim dönemi boyunca harcama yapmaktadır. Bu nedenle her öğrenci kaydı yani her müşteri, üniversite vb. eğitim veren kurumlara ilave gelir sağladığından değerlidir.

 • Telefon, İnternet Servis Sağlayıcıları: Günümüzde akıllı telefon ve internet hizmetleri insanlar için vazgeçilmez araçlar oldu. Yani hepimizin elinde bir telefon, yine neredeyse hepimizin evinde internet var. Aldığımız hizmetin kalitesiyle doğru orantılı olarrak, uzun yıllar boyunca hizmet aldığımız kuruma sadık kalmayı tercih ediyoruz. Bu nedenle telefon, internet servis sağlayıcıları vb. işletmeler için abone yaptıkları her bir müşteri, bu kurumların geleceğine birer yatırımdır.

Yüksek Kar Marjı Nedeniyle Google Ads Kullanması Gereken İşletmeler

 • Davalar: Avukatlık hizmeti pahalı bir hizmettir. Hatta her yıl barolar birliği tarafından cari yıla ait ücret tarifesi yayınlanır ki bu tarifenin içerisinde Danışma Ücreti de bellidir. Bir avukat alacağı tek bir davadan çok fazla para kazanabilir. Bu nedenle bulacağı her müşteri yüksek kar marjı elde edebleceği bir dava alma olasılığını artırır.

 • Onarım İşleri: Eğer onarım işlerinden az çok anlıyorsanız, banyonuzda su kaçıran musluğun contasını yenileyerek sorunu çözebilirsiniz. Ancak duvarın içinde kalan tesisatta oluşacak bir su kaçağına müdahale edemeyebilirsiniz. Bunun gibi ve benzeri bazı ev onarımları çok pahalı olabilir. Örneğin büyük bir fırtına esnasında uçması nedeniyle yapılması gereken çatı onarımı gibi. Benzer bir işe ihtiyacı olan birini bulmak onarım ustası için büyük bir kazanç kapısı olabilir.

 • Bilgisayar Donanımı, Fotokopi Makinesi: Bilgisayar donanımları pahalı ürünlerdir. Arızalanmamaları en büyük temennimizdir. Fotokopi makinemizin arızalanması bizim için büyük bir sorun olsa da tamir ettirmek ya da yenisini satın almak çok daha büyük sorundur. Çünkü her iki seçenekte çok pahalıdır. Bu tip durumlar, kar marjının yüksek olması nedeniyle bilgisayar donanımı ve ekipmanları üzerine hizmet veren bir işletmeyi memnun eder.

Google Ads İle Perakende Sektöründe Öne Çıkın

E-ticaret ve perakende sektörünün karşılaştığı en büyük zorluk yüksek rekabet seviyesidir. İstatistiklere göre, perakende sektöründe bulunan işletmeler Google Ads alışveriş reklam kampanyalarına geçen yıla nazaran % 47 daha fazla bütçe ayırdılar. İnsanlar alışveriş alışkanlıklarını değiştirdiğine yani alacakları ürün veya hizmeti Google’da aradıklarına göre, işletmeniz için bu rekabet ortamında yer almak ve Google Ads ile reklam yapmak durumundasınız. Bunu yapamazsanız işinizi büyütme şansınız zaten kalmaz. Google Ads Alışveriş reklam kampanyası, e-ticaret ve perakende sektörü için belki de en ideal kampanya türüdür. Çevrimiçi alışveriş yapmak isteyen kullanıcılar ürününüze ait marka, fotoğraf, fiyat vb. detay bilgileri doğrudan göreceğinden, arama yapmadan önce ürününüzün reklamına tıklayabilirler.

Yerel İşletmeler İçin Google Benim İşletmem

Google Ads'in yerel işletmeler için yaya trafiğini mağaza veya işletmeler yönlendirme gücünü hafife almamak gerekir. İster bölge dışından gelen isterse işletmenin bulunduğu yerel bölgedeki insanlar genellikle Google arama motorunda ihtiyaçlarını görecek bir tamirci, yemek yiyecekleri bir lokanta vb. mekanları arıyorlar. Bu noktada Google'ın ücretsiz olarak sunduğu Benim İşletmem (Google My Business) uygulaması sayesinde tüm bu insanları müşteri olarak işletmenize çekebilirsiniz.

Google Ads Kullanan İlk 20 Sektör

 1. Finans ve Sigorta

 2. E-Ticaret ve Perakende

 3. Seyahat Turizmi

 4. İşler ve Eğitim

 5. Ev & Bahçe

 6. Araçlar

 7. Bilgisayarlar ve Tüketici Elektroniği

 8. İnternet ve Telekom

 9. İş ve endüstriyel

 10. Fırsatlar ve Hediyeler

 11. Haberler, Medya ve Yayınlar

 12. Giyim ve Takı

 13. Emlak

 14. Sağlık (Sağlık Sigortası hariç)

 15. Hukuk ve Devlet

 16. Hobiler ve Boş Zaman

 17. Aile ve Toplum

 18. Yemek ve Gece Hayatı

 19. Güzellik ve Kişisel Bakım

 20. Sanat ve Eğlence

Google Ads işletmeme ne fayda sağlar?

Bir işletmeniz varsa her şeyden önce müşteriniz olması gerekir. İşletmenizin kar etmesi sunduğunuz hizmeti satabileceğiniz müşterilerinizin varlığına bağlıdır. Google Ads sayesinde müşteri portföyünüzü genişletir ve marka değerinizi artırırsınız.

Google Ads'i hangi işletmelerin kullanması gerekir?

Google Ads her tür ve ölçekteki işletmeler tarafından kullanılabilir. İşletmeniz hangi sektörde ve boyutta olursa olsun sizin yapmanız gereken tek şey vereceğiniz reklam bütçenizi belirlemektir. Google firması bunun için bir kısıtlama getirmemiştir. 

Google Benim İşletmem (My Business) uygulamasının faydaları nelerdir?

Google Benim İşletmem uygulaması sayesinde, işletmenize yakın bölgelerde bulunan yayalar sizin için potansiyel müşteri olurlar. Bir ihtiyacı için (tamirhane, lokanta vb.) Google arama motorunda arama yapan bir kişiye, yaptığı arama sektörünüzle alakalı ise sizin işletmeniz önerilir. Dolayısıyla müşterinizi mağazanıza yönlendirir.

google ads google adwords google benim işletmem google my business google ads kullanan işletmeler
Murat Çelik
Murat Çelik
Blog Yazarı

Çalıştığı resmi kurumda halen Şube Müdürü olarak görev yapmakta olup liderlik, etkili iletişim ve ekip çalışması konularında yeterli tecrübeye sahiptir. Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunudur. Editör ve blog yazarı kimliğinin yanısıra amatör fotoğrafçı ve satranç hakemidir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Ads (Adwords) Eğitimi
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Oğuzhan yılmazOğuzhan Yılmaz
299134
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
269179
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
369219