AnasayfaBlogGoogle Adwords Reklam Verme İpuçları
SEO

Google Adwords Reklam Verme İpuçları

10 Aralık 2019
Google Adwords Reklam Verme İpuçları

Sunduğu hizmet ne olursa olsun piyasada var olan her işletme, ürün ve hizmetlerini müşterilerine sunarak kar etmeyi ve büyük bir marka olmayı hedefler. Markalaşma ve büyüme süreci ancak var olanların üzerine yeni müşterilerin eklenmesi ile mümkündür. Dijital tüketim kavramı akıllı cihaz teknolojileriyle birlikte hayatımıza girmiş, beraberinde dijital reklam sektörünü doğurmuştur. Bu nedenle işletmeler müşteri portföyünü genişletmek maksadıyla artık dijital reklamları kullanmaktadır. Arama motoru pazarının yüzde 70'inden fazlasına sahip olan Google, dijital reklam sektöründe de doğal olarak lider markadır.

Google tarafından geliştirilen dijital reklam platformu Google Adwords hem gelirlerini hem de müşteri portföylerini artırarak markalaşmalarını sağlamak adına işletmelere dijital reklam çözümleri sunmaktadır. Bu çözümlerin neler olduğunu Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı Oğuzhan Yılmaz tarafından Enstitü tarafından online eğitim olarak verilen Google Ads (Adwords) Eğitimi alarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca işletmenize en uygun reklam türlerini seçerek etkileyici reklamlar oluşturmaya hemen başlayabilirsiniz. Bu sayede reklam giderlerinizi hızlı bir biçimde gelire dönüştürebilir, arzu ettiğiniz markalaşma ve büyüme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Google Adwords Kampanya Türleri Nelerdir?

Google Adwords kullanarak işletmenizin reklamını yapmaya karar verdiniz. Fakat Google Adwords nedir ve nasıl reklam verilir hiç fikriniz yok! Öyleyse Google Adwords hakkında temel bilgileri öğrenmeye başlayalım. Google reklamlar, Google markasının bünyesinde bulunan dijital platformlarda yapılan aramalar baz alınarak, Google Adwords için özel olarak geliştirilen yazılımlar aracılığıyla kullanıcıya gösterilir. İşletmenizi tanıtmak maksadıyla reklam göstermek için yapmanız gereken ilk şey Google Adwords'de bir kampanya oluşturmaktır. Google kampanya reklamları için sabit bir ücret yoktur. Google Adwords giriş sayfasında başlayan kampanya oluşturma sürecinde, reklam kampanyasına ne kadarlık bir bütçe ayıracağınızı, reklamların gösterileceği coğrafi bölgeleri vb. kriterleri kendiniz belirlersiniz.

Google Adwords Arama Ağı Kampanyaları

Google arama motorunda her gün milyonlarca kez arama yapılmaktadır. Yapılan bu aramaları Google Adwords aracılığı ile fırsata çevirebilirsiniz. Kullanıcıların Google’da yaptıkları aramalarda işletmenizi fark etmesi, ürünlerinizi değerlendirmesi vb. işlemler için Arama Ağı Kampanyası oluşturabilirsiniz. Arama ağı reklamları tıklama başına ödeme yöntemiyle çalışır. Yani yapılan bir arama sonucunda reklamınızın gösterildiği kullanıcı, sitenizi incelemek veya farklı bir maksatla reklama tıkladığı anda planladığınız bütçeden Google’a ödeme gerçekleşir. Ayrıca bu kampanyayı oluştururken reklam uzantıları da kullanabilirsiniz. Mesela işletmenizin konumunu ya da sunduğunuz ürüne yönelik incelemeleri vb. bilgileri reklamınıza dahil edebilirsiniz.

Arama ağı reklamlarıyla ulaşabileceğiniz hedefler:

 • Satış hacminizi büyütmek

 • Müşteri portföyünüzü genişletmek

 • İnternet sitenizin trafiğini artırmak

Google Adwords Görüntülü Reklam Ağı Kampanyaları

İnternet kullanıcıları YouTube’da video izlerken, Gmail'de gezinirken ya da diğer uygulamaları kullandığı esnada Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası sayesinde işletmenizi tanıtabilirsiniz. Google verilerine göre, görüntülü reklam ağı ile oluşturulan reklamlar, onlarca blog, site, video portalı vb. birçok kanal aracılığı internet kullanıcılarının %90’ına ulaşmaktadır. Bu nedenle görüntülü reklam ağı kampanyaları Google Adwords’ün etkili kampanyalarından biridir. Adından da anlaşılacağı üzere resim, zengin medya, banner vb. öğeleri reklamlarınıza dahil edebilirsiniz.

Görüntülü reklam ağı reklamlarıyla ulaşabileceğiniz hedefler:

 • İşletmenizi kullanıcılara tanıtmak

 • Ürün bilgilerinizi kullanıcılara sunmak

 • Satış hacminizi büyütmek

 • Müşteri portföyünüzü genişletmek

Google Adwords Video Kampanyaları

Video kampanyası oluşturarak, YouTube video portalı veya uygulamasında video araması yapan ya da izleyen kullanıcılara işletmenizi tanıtabilirsiniz. Video reklamlar, marka bilinirliliğini artırmada en etkili yöntemlerden biridir. Video reklam kampanyası oluştururken, reklamların gösterileceği coğrafi konumları hedefleyebilir, kullanıcıların ilgi duydukları alanlara göre reklamınızın gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Videoların etkileşim gücü sayesinde hedefinize çok hızlı bir biçimde ulaşabilirsiniz. Arama ağı reklamlarında olduğu gibi video kampanyalarında da kullanıcıların reklama ilgi göstermesi halinde Google’a ödeme yaparsınız.

Video reklamlarıyla ulaşabileceğiniz hedefler:

 • İnternet sitenizin trafiğini artırmak

 • Müşteri portföyünüzü genişletmek

Google Adwords Alışveriş Kampanyaları

Kullanıcıların bulunduğu her mevkide, evde, mağazada ya da yolda hareket halindeyken, satışını yaptığınız ürün ve hizmetleri Alışveriş Kampanya Reklamları sayesinde onlara sunabilirsiniz. Alışveriş kampanya reklamları tıklama başına ödeme yöntemiyle çalışır. Alışveriş kampanya reklamlarına, sattığınız ürünün fotoğrafını, fiyatını vb. birçok bilgiyi ekleyebilirsiniz.

Alışveriş kampanya reklamlarıyla ulaşabileceğiniz hedefler:

 • İşletmenizi kullanıcılara tanıtmak

 • Ürün bilgilerinizi kullanıcılara sunmak

 • Satış hacminizi büyütmek

 • Müşteri portföyünüzü genişletmek

Google Adwords Uygulama Kampanyaları

Uygulama Kampanyası oluşturarak Android veya iOS tabanlı uygulamalarınızı Google’ın tüm platformlarında özgürce tanıtabilirsiniz. Google tarafından geliştirilen özel yazılımlar sayesinde reklamlarınız, ürününüze benzer uygulamalar kullanan kişilere gösterilir. Ayrıca uygulama kampanya reklamınızı resim, video gibi medya ortamlarıyla destekleyebilirsiniz.

Uygulama kampanya reklamlarıyla ulaşabileceğiniz hedefler:

 • Doğrudan uygulamanızın yüklenmesini sağlamak

 • Uygulama hakkında bilgi talep edilmesi veya uygulamanın sipariş edilmesini sağlamak

Google Reklamlar İçin Hedefinizi Belirleme

Google Adwords ile oluşturacağınız her kampanya için bir hedef seçimi yapmanız gerekecek. Google Adwords ile reklam vererek neyi hedefliyorsunuz? Düşük seviyede olan satış miktarınızı veya organik trafik istatistiklerinizin kötü olması nedeniyle internet sitenizin trafiğini artırmak hedefleriniz olabilir. Bunlardan birini hedef olarak belirleyin ve kampanya ayarlarınızı buna göre yapın. Eğer hem satış hem de internet trafiği hedefliyorsanız iki ayrı kampanya oluşturun:

 • Satış için bir kampanya

 • İnternet trafiği için ayrı bir kampanya 

Google Reklamlar İçin Haritanızı Seçme

Hedeflerinizi belirlediniz. Sizi hedeflerinize en kısa sürede ulaştıracak coğrafi bölgeyi iklim, demografik yapı, insanların gelir düzeyi vb. kriterleri baz alarak kampanyanıza ekleyin. Yanlış coğrafya seçimi reklamınızın zaten hedefine ulaşamayacağı bir mevkide boşuna gösterilmesi anlamına gelir. Bu nedenle reklamlarınızın gösterileceği coğrafi sahanın sınırlarını hassas bir biçimde belirlemelisiniz.

Google Reklamlar İçin Teklif Stratejinizi Belirleme

Reklam vererek ulaşmak istediğimiz hedefi, buna bağlı olarak da reklamlarımızın gösterilmesini istediğimiz coğrafi sınırları belirledik. Bu noktada Google Adwords teklif stratejimizi belirlememiz gerekiyor. Etkili olması nedeniyle sıklıkla kullanılan yöntem otomatik teklif verme yöntemidir.   

 • Dönüşüm Sayısını En Üst Düzeye Çıkarma Stratejisi: Satışlarınızı veya müşteri portföyünüzü artırmak gibi müşterilerin size dönüş yapmalarını artırmak istediğiniz takdirde kullanabileceğiniz stratejidir.

 • Tıklama Sayısını En Üst Düzeye Çıkarma Stratejisi: Oluşturmuş olduğunuz kampanya sonrası gösterilecek reklamlarınıza tıklanma sayısını artırmak istediğiniz takdirde kullanabileceğiniz stratejidir.

Google Adwords ile işletmenizin reklamını yaparken günlük bir bütçe belirlersiniz. Örneğin her gün için 10 TL bütçe ayırdığınızı varsayalım. Yani reklam harcaması 10 TL’ye ulaştığında reklam gösterimi durur. Google Adwords tarafından bütçenizin harcama durumu sürekli kontrol edildiğinden otomatik teklif verme yönteminde bütçenize yönelik ayrıca bir sınır belirlemeye ihtiyaç yoktur.

Google Reklamlar İçin Anahtar Kelime Belirleme

Anahtar kelimelerin etkin kullanıldığı takdirde ne kadar güçlü araçlar olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, reklamlarınızın doğru müşterilere ulaşmasını sağlamak için Google Adwords kampanyaları oluştururken anahtar kelimeleri doğru belirlemek gerekir. Sunduğunuz ürün veya hizmete yönelik olarak aranma hacmi yüksek bir anahtar kelimeyi kullanabileceğiniz gibi yeni anahtar kelimeler de keşfedebilirsiniz. Eğer anahtar kelimelerin nasıl belirleyeceğinizden emin değilseniz mutlaka bir bilenden destek alın.

Google Adwords Nedir ?

Akıllı cihaz teknolojileri beraberinde dijital reklam sektörünü getirmiştir. Bu nedenle işletmeler müşteri portföyünü genişletmek maksadıyla artık dijital reklamları kullanmaktadır. Google tarafından geliştirilen dijital reklam platformu Google Adwords hem gelirlerini hem de müşteri portföylerini artırarak markalaşmalarını sağlamak adına işletmelere dijital reklam çözümleri sunmaktadır.

Google Adwords Kampanya Türleri Nelerdir?

Google Adwords ile reklam yapabilmeniz için kampanya oluşturmanız gerekir. 5 adet  kampanya türü bulunmaktadır. Bunlar ; Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı, Video, Alışveriş ve Uygulama kampanyalarıdır.

Google Adwords kampanyalarında anahtar kelimeler ne derece önemlidir?

Anahtar kelimeler etkin kullanıldığı takdirde güçlü araçlardır. Bu nedenle kampanya oluştururken aranma hacmi yüksek anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Anahtar kelimeler reklamlarınızın doğru müşterilere ulaşmasını sağlar.

google adwords google reklamlar google reklam verme adwords giriş google adwords nedir
Murat Çelik
Murat Çelik
Blog Yazarı

Çalıştığı resmi kurumda halen Şube Müdürü olarak görev yapmakta olup liderlik, etkili iletişim ve ekip çalışması konularında yeterli tecrübeye sahiptir. Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunudur. Editör ve blog yazarı kimliğinin yanısıra amatör fotoğrafçı ve satranç hakemidir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Ads (Adwords) Eğitimi
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Oğuzhan yılmazOğuzhan Yılmaz
875209
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
955359