AnasayfaBlogDeğişim Kararları Neden Kısa Sürer?
Değişim Yönetimi

Değişim Kararları Neden Kısa Sürer?

27 Mart 2019
Değişim Kararları Neden Kısa Sürer?

Yeni yıl ve doğum gününde alınan yeni kararların başında değişim vardır. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ve siz artık bambaşka biri olacaksınız. Daha başarılı, daha zengin, daha mutlu, daha huzurlu… Peki neden uygulanmaz bu kararlar ya da kısa sürede eski hayatınıza neden dönersiniz?

Kendinizi Keşfedin

Aldığımız kararı kendi mutluluğumuz için mi yoksa toplumda yer edinme veya çevremizde bizden beklentisi olan insanlar için mi istedik? Şimdi durun. Derin bir nefes alın ve sessiz bir ortamda kendinize 10 dakika ayırın. Arkadaşlarınız, aileniz veya toplum olmasaydı da siz yine aynı dilekleri mi dileyecektiniz veya aynı kararları mı alacaktınız. Tebrikler, kendinizi keşfetme sürecine başladınız! Sadece tek başınıza olsaydınız neler yapmak istediğinizi düşündükçe aslında kim olduğunuzu bulacaksanız ve değişim için ilk adımı atmış olacaksınız. Değişime hazır mısınız? Kendinize sorular sorarak da keşif sürecinizi eğlenceli hale getirebilirsiniz. Örneğin ben kimim, neler yapmaktan hoşlanırım, eğer şu an banka hesabımda ömür boyu çalışmamı gerektirmeyen kadar para olsaydı yine de bu işe devam eder miydim vs. Kendinizi keşfettikçe neleri aslında değiştirmek isteğinizi ya da sizi nelerin daha mutlu edeceğini bulup aldığınız kararları istikrarlı bir şekilde uygulayabileceksiniz.

İşlerinizi Ertelemeyin

Değişim için aldığınız kararları uygulamak için kendinize zaman ayırmalısınız. Yarın hallederim veya sonra hallederim cümlelerini hayatınızdan çıkarın. Eğer işlerinizi erteleme alışkanlığınız varsa vazgeçmelisiniz. Çünkü bu sizin alınan kararları uygulamayacağınızı gösterir.

Planlı Olun

Değişim plansız düşünülemez. Plan yapmaya günlük hayatınızdan başlayın. Eğer 24 saati düzenli olarak yönetebilirseniz artık daha uzun vadeli planlar yapabilirsiniz. Uzun vadeli planlarınızı aylık, yıllık, üç yıllık ve beş yıllık olarak planlayın; bu planlama sizin adım adım yol almanızı sağlar.

Gerçekçi Olun

Kararlarınızı kısa sürede büyük işler yaparım diye düşünerek almamalısınız. Değişim küçük adımlarla başlar; örneğin bir yılda bir dil öğreneceğim diye bir karar aldıysanız bunu günlük kaç saat harcayarak yapabileceğinizi ve bu dile bir yılda ne kadar hakim olacağınızı bilerek yola çıkın. Ben bir yılda 3 dili anadilim gibi konuşacağım gibi bir karar fazla iddialı ve gerçeğe uygun değildir.

Kendinize İnanın

Her insanın anlama kapasitesi farklıdır, önce bunu kabul edin. Sizin bir günde kavrayabildiğiniz olayı başka bir kişi 2-3 saatte anlayabilir ya da diğer bir kişi sizden daha uzun sürede anlayabilir. Siz başarılı olacağınıza inanın. Kendinize inanarak çıktığınız yolda başarı sizi takip edecektir.

Çevrenizde Kaliteli İnsanlar Olsun ve Onlardan Fikir Alın

Gelişiminize katkı sağlamak için çevrenizde donanımlı insanlar olması büyük şanstır ve bu insanlar sizi motive edecektir. Kaliteli insanlarla yan yana olup onlardan fikir almanız doğaldır ama değişim sürecini tek başınıza yönetmelisiniz yoksa bu değişim sizi mutlu etmek yerine sizde zorunluluk hissi oluşturur ve bu süreç hüsranla son bulur.

Negatif Cümlelerden ve Negatif İnsanlardan Uzak Durun

Sürekli aynı kararları alıp vazgeçtiğinizi söyleyen insanlardan koşarak uzaklaşın. Değişim pes ettiğinizde son bulur. Bu yazıyı okuyorsanız hayatınızda hala bir şeyleri değiştirmek istiyorsanız demektir. Eğer Edison ampulü keşfetme sürecinde 2000 kez denemeden vazgeçmiş olsaydı şu an Edison kim diye düşünüyorduk. O yüzden sana olumsuz cümleler kurulduğunda kendine sor. 2000 kez denedim mi?

Onay Beklemeyin

Aldığınız değişim kararının onaya ihtiyacı yok unutmayın, eğer attığınız her adımda onay almayı beklerseniz büyük olasılıkla değişim süreciniz son bulur. Size değişeceksin de ne olacak diyenlere vereceğiniz tek bir cevap var. MUTLU OLACAĞIM.

Değişime Hazır Mısınız?

Kendinize sorular sorarak da keşif sürecinizi eğlenceli hale getirebilirsiniz. Örneğin ben kimim, neler yapmaktan hoşlanırım, eğer şu an banka hesabımda ömür boyu çalışmamı gerektirmeyen kadar para olsaydı yine de bu işe devam eder miydim vs.

Değişim için Ertelememek Neden Önemlidir?

Değişim için aldığınız kararları uygulamak için kendinize zaman ayırmalısınız. Yarın hallederim veya sonra hallederim cümlelerini hayatınızdan çıkarın. Eğer işlerinizi erteleme alışkanlığınız varsa vazgeçmelisiniz. Çünkü bu sizin alınan kararları uygulamayacağınızı gösterir.

Planlı Olmanın Değişimdeki Yeri Nedir?

Değişim plansız düşünülemez. Plan yapmaya günlük hayatınızdan başlayın. Eğer 24 saati düzenli olarak yönetebilirseniz artık daha uzun vadeli planlar yapabilirsiniz. Uzun vadeli planlarınızı aylık, yıllık, üç yıllık ve beş yıllık olarak planlayın; bu planlama sizin adım adım yol almanızı sağlar.

Yazar: Eda Erdağ

değişim karardeğişim ve karar değiştirme değişim nedir
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Değişimi Benimsemek Nedir?
Değişim Yönetimi

Değişimi Benimsemek Nedir?

08 Ekim 2018
Değişime Hazır Mıyız?
Değişim Yönetimi

Değişime Hazır Mıyız?

09 Kasım 2018
Değişimi Yaymak Nedir?
Kurum - Şirket Kültürü

Değişimi Yaymak Nedir?

26 Ekim 2018
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
750209