AnasayfaBlogMülakatın Altın Kuralları
Mülakat - İş Görüşmesi

Mülakatın Altın Kuralları

11 Aralık 2018
Mülakatın Altın Kuralları

Mülakat nedir? Mülakat, şirket yöneticileri ve/veya işe alım uzmanı (şirketin kendi bünyesindeki veya aracı kuruluşun bünyesinde çalışan) ile başvuran adayın bir oturumda birbirlerini daha iyi tanımak için bir araya gelmesidir. Yapılan ilk mülakat, adayın şirket kültürüne uyumunu irdeleme amaçlıdır. Bu aşamada adayın mülakatta kullandığı dil çok önemlidir ve sürecin olumlu sonuçlanabilmesi için şirketin/kurumun değerleri ve aradığı yetkinlikleri ile paralellik gösteriyor olması gerekir.

Mülakat aynı zamanda başvuran adayın şirket ile ilgili fikir edinmesini de sağlar.

  • Şirketin Çalışma Anlayışı

  • İş Tanımı ve Öncelikler

  • Çalışma Ortamı

  • İnsan Kaynakları Uygulamaları

  • Şirketin Kurumsallığı… gibi.

Mülakat sürecinin en önemli başlığı

Mülakat süreçlerinin en önemli bir diğer başlığı, söz etmiş olduğumuz gibi “İletişim” ve “Mülakat” aşamasıdır. Çünkü mülakat bir kişinin özgeçmişindeki iki boyutlu fikirden sıyrılıp, ete kemiğe büründüğü ve kâğıtta yazandan daha fazlası (ya da eksiği!) olduğunu kanıtladığı yerdir. Mülakat aşamasında her şeyi lehinize çevirmeniz için birkaç önemli altın kurala uymanız yeter. 

Mülakatın Altın Kuralları Neler?

Kendinizi Tanıyın

Verdiğiniz cevapların profesyonelce verilmesi en önemli noktalardan birisidir. Kendinizi hangi konularda başarılı gördüğünüzü, bu mesleği neden tercih etmek istediğinizi ve bunlar gibi konuların üzerine nasıl yanıtlar verebileceğinizi mülakat öncesinde mutlaka düşünün. Sözlerinizde ve davranışlarınızda kendinizi tanıdığınızın güveni mutlaka olmalı.

Şirketi Araştırın

Mülakatların kritik sorularından biri “Şirketimiz hakkında araştırma yapabildiniz mi?” sorusudur. Bu noktada verecek bir cevabınız yoksa bu sizin için çok büyük bir negatif algı yaratacaktır. Hatta çoğu İK’cının bu nedenle mülakatı olumsuz sonuçlandırdığına da şahit olduğumu belirtmeliyim. Mülakata gitmeden önce mutlaka şirket hakkında araştırma yapın, şirketin çalışma prensipleri hakkında bilgi edinmeye gayret gösterin.

Çözümler Bulun

Görüşme yaptığınız şirketin faaliyetlerini araştırdıktan sonra geliştirilebileceğine inandığınız yönleri için geçmiş deneyimlerinizi de referans verebileceğiniz çözümler üretin. İşe alınmanız durumunda neyle planlarınızın hazır olduğunu ve donanımızın buna yeterli olduğunu gösterin.

Dinleyin & Anlayın

Konuşmanız değil, dinleyiş şekliniz de sizin hakkınızda intiba oluşmasını sağlar. Karşınızdakinin lafını bölmeden dinleyebilmek her zaman önemli bir meziyettir ama mülakatta daha da önemlidir. Dinleyin ve gerçekten anlamaya çalışın. Geçmiş deneyimleriniz eleştirel, katılmadığınız yorumlar da yapılabilirsiniz. Anlayış göstererek neden katılmadığınızı mantıklı bir şekilde açıklayın.

Olumsuz Eleştirilerde Bulunmayın

Kendiniz hakkında bırakabileceğiniz en kötü intiba, sürekli şikâyet eden, mazeret arayan birisi olduğunuz yönünde olacaktır. Özellikle kendinizi açıklamanız gerektiğinde veya eski iş deneyimlerinizden bahsederken, buna ihtiyaç duyabilirsiniz ama yapmayın.

Kendinizi Abartmayın

Kendinizi nasıl geliştirdiğinizi, yeteneklerinizi, insani yönünüzü anlatırken samimi olmaya çalışın ama abartmamaya daha da fazla çalışın. Kendisinin bulunmaz Hint kumaşı olduğunu düşünen kibirli birisi olduğunuz fikrini vermek istemezsiniz. Kimse kusurdan muaf değil ve eksiklerinizin de farkında olduğunuzu hissettirin. Hatta bazı noktalarda “Belki doğru değil ama ben buyum” demekten çekinmeyin. Görüşmeyi yaptığınız kişi özgüven sahibi olmanızı isteyecektir ama kibir, asla.

mülakat kurallar iş görüşmesi kuralları mülakatta ne yapılmalı mülakat ve iş görüşmesi
Dilara Sak
Dilara Sak
İK Uzmanı

Arel Üniversitesinde "İnsan Kaynakları" ve İstanbul Üniversitesinde İşletme eğitimi aldı. Uzun süredir İK alanında çalışmaktadır. Mülakat, kariyer ve diğer İK süreçleriyle ilgili blog yazıları yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.