AnasayfaBlogPandemi Sürecini Avantaja Çevirmek
Kişisel Gelişim

Pandemi Sürecini Avantaja Çevirmek

21 Nisan 2021
Pandemi Sürecini Avantaja Çevirmek

Dünyanın koronavirüsle mücadelesi sürüyor. Aşıların pandeminin seyrini değiştireceği düşünülüyor. Bizler de bugünlerde kişisel karantinamızı oluşturmaya devam ediyoruz. Haliyle evlere kapandığımızda psikolojik olarak olumsuz etkileniyoruz. Ama bardağın dolu tarafından bakmak bizim elimizde. Karantina süreci boyunca kendinizi daha çok dinleyebilirsiniz. Kendinizi geliştirmek adına yeni kararlar alabilirsiniz. Gereksiz harcamalardan kaçınıp birikim yapabilirsiniz. Yeni hobiler edinebilirsiniz. 

Pandemi Sürecini Nasıl Avantaja Çeviririz?

Sizler de bu karantinada geçen pandemi sürecini daha güzel geçsin istemez misiniz? Bu verdiğimiz önerilerle kendinizdeki değişime inanamayacaksınız. Daha verimli karantina günleri geçirmek için hadi gelin önerilerimize bir bakalım. 

  • Bol Bol Kitap Okuyun

Kitap okumak beyni beslemenin önemli bir kaynağıdır. Bilgi ve kelime haznesini geliştirir. Zihni canlı tutar ve kuvvetlendirir. Karar verme yeteneğini etkiler. Kitap okumak, farkında olmasak da gelişimimize birçok fayda sağlar. Gelgelelim ülkemizdeki kitap okuma oranına baktığımızda düşük olduğunu görürüz. Aslında işe kendimizden başlayarak bunu değiştirebiliriz.

Yaşamın tek düzeliğinden sıkılanlar, hayallerini kitaplarda bulabilir. Sizler de daha az stresli bir karantina süreci istemez misiniz? Günde bir saatinizi kitap okumaya ayırabilirsiniz. Zaman geçtikçe olaylara bakış açınızın değiştiğini belki de olgunlaştığınızı göreceksiniz.

  • Online Eğitimler Alarak Kendinizi Geliştirin 

Gün geçtikçe online eğitimlere daha fazla rastlıyoruz. İçinde bulunduğumuz karantina süreci, online eğitime oldukça değer kazandırıyor. Bizlere de ilgi duyduğumuz konulara yönelmek için mükemmel bir fırsat doğuyor. Ücretsiz birçok platform bu konuda bizlere destek sağlıyor.

Bunlardan biri hiç şüphesiz İstanbul İşletme Enstitüsü. Bu sitede çeşitli sayıda ücretli ve ücretsiz eğitimler yer alıyor. Eğitimlerin sonunda bir sınav bulunuyor. Sınavı geçtiğiniz takdirde sertifika almaya hak kazanıyorsunuz. Bunun yanı sıra Udemy, Bilgeiş, Coursera gibi sitelerde de online kurslar bulunuyor. Hatta Udemy’de uzman olduğunuz konularda sizler de videolar oluşturabiliyorsunuz. Online kursunuz satın alındığında para kazanabiliyorsunuz. 

  • Netflix’te Yeni Dizi-Film Listeleri Oluşturun

Herkesin kıyıda köşede not aldığı filmlerin olduğunu tahmin edebiliyoruz. Onları ortaya çıkarmanın vakti geldi de geçiyor. Dizi/film izlemek, çoğu insanın yaptığı aktivitelerin başında geliyor. Karantina süreci boyunca, battaniye altında seyre dalmalara kim hayır diyebilir ki? İngilizce alt yazıyla izleyerek aynı zamanda dilinizi de geliştirebiliyorsunuz. 

  • Spor Yapın

Biliyoruz ki evde durdukça sizler de hamlaştığınızı hissediyorsunuz. Burada spor yapmak devreye giriyor. Düzenli spor yapmanın sağlığa faydaları artık herkes tarafından biliniyor. Düzenli spor yapmak, canlı ve zinde kalmanızı sağlıyor. Bunlarla sınırlı kalmayıp zihinsel gücü de geliştiriyor. Uykunun düzene girmesine yardımcı oluyor. Çalışma hayatına katkıları bile söz konusu olabiliyor. İyi bir şekilde odaklanabilmek için spor yapmayı önerenler dahi var. Karantina süreci içerisinde sizler de düzenli spor yaparak vücudunuza iyi bakabilirsiniz.

Bu maddeler ışığında yaptığınız aktiviteler bir süre sonra alışkanlık haline gelecek. Karantina süreci bittikten sonra bu aktivitelerin birçok faydasını göreceksiniz. Elbet günün birinde karantina süreci bitecek. Hayallerinize kavuşacağınız zamanlar gelecek. Sadece inançlı ve sabırlı olmalısınız. Sabırlı olduğunuzda kazananın siz olacağını unutmamalısınız. Bu sebeple, moral motivasyonunuzu koruyarak karantina sürecini güzel şekilde değerlendirmelisiniz. Bu aşamada güzel yollar kat edebilirsiniz.

  • Düzenli sporla iş hayatında ve sosyal yaşantıda fitliğinizi ve enerjinizi koruyabilirsiniz.

  • Kitap okumanın faydalarını akıcı ve etkili konuşma dönütüyle alabilirsiniz.

  • Yabancı dizileri İngilizce alt yazıyla izleyerek İngilizce okuma ve anlamanızı geliştirebilirsiniz.

  • Yabancı arkadaşlar edinebilirsiniz.

  • Önerdiğimiz sitelerden aldığınız eğitimlerle karantina süreci daha verimli hale gelebilir.

Hem kendinize bir şeyler katabilirsiniz hem de aldığınız sertifikayı CV’nize ekleyebilirsiniz. Aldığınız bazı eğitimleri ileri taşıyıp pasif gelir dahi oluşturabilirsiniz. 

Pandemi Sürecini Avantaja Çevirme karantina süreci karantina günlerini değerlendirmek Pandemi Sürecini Nasıl Avantaja Çeviririz
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
15099
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
286134
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
510380