AnasayfaBlogBilimsel Araştırma ve Yazma Teknikleri Nedir?
Bilim

Bilimsel Araştırma ve Yazma Teknikleri Nedir?

22 Ekim 2019
Bilimsel Araştırma ve Yazma Teknikleri Eğitimi

İçerisinde bulunduğumuz evrende, bilmediğimiz sırlarla öğrenilmeyi bekleyen uçsuz bucaksız bir bilgi deryasında yaşıyoruz. Bunca sonsuz bilgi hazinesinin tamamına sahip olmaya ne vaktimiz yeter ne de ömrümüz. Ancak pek çok konuda biz daha dünyada bile yokken yapılmış araştırmalar mevcut. Bu araştırmalar ışığında bilgiye ulaşmamız ve değerlendirmemiz çok daha kolay olabilmektedir. Bunun yanına bir de internet gibi bir imkanı eklersek, bilgiye ulaşmanın daha da kolaylaştığını görebiliriz.

Ancak zamanımızın kısıtlı olduğunu göz önünde bulundurursak, bizim için en verimli ve gerekli bilgiye en kısa sürede ulaşmak önem arz eder. Bir konuyu daha kolay ve kısa yoldan elde etme amacı doğrultusunda, bazı teknikler gelişmiştir. Bilimsel Araştırma ve Yazma Teknikleri tüm bu amaçların bir sonucu olarak meydana gelmiş bir alandır.

Bilimsel araştırma ve yazma teknikleri denildiğinde akla gelen ilk şey genellikle makalelerdir. Makaleler; yapılan bilimsel araştırmalarının sunulmasını ve anlaşılmasını sağlayan, literatüre kazandırılmasında önemli role sahip olan yazılardır. Makaleyi teknik olarak doğru biçimde yazabilmek, en az araştırmaların kendisi kadar zordur. Akademik anlamda ilerlemek isteyenler, lisansüstü ya da doktorasını tamamlamak isteyenlerin bilimsel araştırma ve yazma tekniklerini öğrenmeleri gerekmektedir. Bu sayede, bilimsel araştırmaları en doğru biçimde nasıl yapabileceğinizi ve uygulayabileceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

Bilimsel Araştırma ve Yazma

Bilimsel araştırmalar uzun zaman alabilen, emek isteyen süreçlerdir. Bilimsel araştırmaların amacı, belirlenen bir probleme cevap bulmaktır. Bu cevabın bulunabilmesi için ise araştırmanın planlı, programlı ve sistematik bir biçimde yürütülmesi önem arz eder. Yapılan araştırmalarının doğruluğunun ve etkinliğinin kanıtlanabilmesi için ise raporlanmasının, yani yazılmasının doğru ve eksiksiz şekilde yapılması gerekmektedir.

Nasıl ki bilimsel araştırmaların belirli kuralları var ise bilimsel araştırmaların raporlarının da kuralları vardır. Rapor yazma aynı zamanda öğretici bir yazma türü özelliği taşımaktadır. Bilimsel araştırmaların yazılmalarının asıl amacı okuyuculara araştırma ile varılan sonucun bildirilmesini sağlamaktır. Böylelikle bilgiler denetlenebilir ve paylaşılabilir olma özelliğine kavuşur.

Bilimsel Araştırma ve Yazma Teknikleri Eğitimi Neden Gereklidir?

Bilimsel araştırma ve yazma teknikleri eğitimine gereksinim duyulmasının birden fazla önemli sebebi vardır. Bilimsel bir araştırma söz konusu ise takdir edersiniz ki hatasız ve eksiksiz olması hayati öneme sahip olabilmektedir. Bu tekniklerin öğrenilmesi için eğitime gereksinim duyulmasının en önemli sebebi nedir? Yapılan araştırmaların bilim dalındaki meslektaşlara en iyi şekilde sunumunun yapılmasını sağlayarak, bilgi akışını eksiksiz ve yanlışsız olarak aktarmak için gereklidir.

Araştırmaların içeriği ne kadar bilgi dolu olursa olsun göze hoş gelecek bir biçimde sunulmayan araştırmalar, beklenen ilgiyi toplayamazlar. Bu sebeple bilimsel araştırmalar kaleme dökülürken uyulması gereken ortak kurallar belirlenmiş, bu sayede raporların da göze hoş görünmesi sağlanmıştır. 

Bilimsel Araştırma ve Yazma Teknikleri Eğitiminin İçeriği Nedir?

Bilimsel araştırma ve yazma teknikleri eğitimi ile edineceğiniz yetkinlikler arasında bilimsel makale yazma bulunmaktadır. Bunun yanında bilimsel kongre bildirileri hazırlamayı da öğrenerek bilimsel kongrelerde yaşadığınız zorlukları azaltacaksınız.

Diğer konu başlıklarından olan lisans ve yüksek lisans projelerini yazmayı öğrenirken ise atıf yapma ya da kaynakça gösterme gibi tez özelliklerini öğreneceksiniz. Veri kaynaklarına nasıl etkili bir şekilde ulaşabileceğiniz ve onları nasıl etkili bir biçimde kullanabileceğiniz de kursun konuları arasında yer almaktadır. Bilimsel araştırmalarınızı yaparken dikkat etmeniz gereken aşamaları öğrenmek ise sizlere araştırmalarınız yaparken kolaylık sağlayacaktır.

Kimler Kursa Katılmalı?

Bu kursa kariyerlerini akademik olarak ilerleme üzerine kurmuş herkes katılmalıdır. Bilimsel araştırma ve yazma teknikleri eğitimi ile, yapacağınız araştırmalardaki rotanız daha belirgin olacaktır. Bunun yanında araştırma sonuçlarınızı kaleme dökerken de herhangi bir zorluk ile karşılaşmayacaksınız. Böylelikle tezlerinizin biçimleri ile uğraşmak için harcayacağınız zamanı içerikleri için harcayabilecek ve daha doygun çalışmalar ortaya koyabileceksiniz.

Bilimsel Araştırma ve Yazma Tekniklerini Nasıl Öğrenebilirim?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından online verilen Bilimsel Araştırma ve Yazma Teknikleri Eğitimi sayesinde siz de bilimsel araştırma yaparken veri toplama süreçleri, araştırma aşamaları, yazma teknikleri gibi konularda bilgi sahibi olacaksanız. Akademik hayatınızda tez yazarken de muhakkak faydalanacağınız bu teknikleri öğrenerek, araştırmalarınızı daha doğru yapabilmeyi ve doğru bilgiyi nasıl daha kolay elde edebileceğinizi öğrenirsiniz.

Eğitim sonrasında yapılacak olan sınavdan başarılı olmanız durumunda; başarı sertifikasına ücretsiz sahip olabilir, kariyeriniz için yatırım yapabilirsiniz.

Bilimsel araştırma ve yazma teknikleri eğitimi
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
SPSS Eğitimi
5
(26)

SPSS Eğitimi

13 Konu9 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
855209
Nvivo ile Nitel Veri Analizi
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
855209
Nitel Araştırma Eğitimi
5
(12)

Nitel Araştırma Eğitimi

14 Konu9 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
775209