AnasayfaOnline EğitimlerSosyal Güvenlik Eğitimi
335 Online
7.574 Öğrenci

Sosyal Güvenlik Eğitimi

Sosyal güvenlik konusunda bilmeniz gereken her şey. İK çalışanları için tasarlandı.
5
(11)

İnsanların hayatları boyunca yaşam kalitesini artırmak için en önemli unsur sosyal güvenliktir. Sosyal güvencenin tüm insanlara sağlanması gerekir. Sosyal güvenlik insanların gelirlerine veya herhangi bir kriter gözetilmeksizin toplum huzurunu ve refahını yükseltmeyi amaçlar.

Sosyal tehlikelerin meydana gelmesi durumunda insanların hayatı tehlikeye girer. Bunun önüne geçebilmek için ülkemizde insan hakkının korunması bir kamu görevi olarak yerine getirilir. Türkiye Cumhuriyeti içerisinde herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Devlet de bu görevi yerine getirmek için gerekli önlemleri alır ve gerekli kurum ve teşkilatları görevlendirir. Anayasanın 60. maddesinde bu yer almaktadır.

Sosyal güvenlik eğitimi herkesin alması gereken bir eğitimdir. Bir meslekle bağlantılı olarak ya da sosyal riski tehlike altında girebilme ihtimali söz konusu olduğunda, kişilerin geliri ve kazancı azalmış olma durumu olduğunda sosyal güvenlik kapsamında kişiler korunmaktadır. Sosyal güvenlik kavramı bu şekilde tanımlanabilir.

Sosyal Güvenlik Nedir?

Sosyal güvenlik yapı olarak sosyal devlet kavramından türetilmiştir. Sigortacılık ve korunma kapsamında ele alınır. Sigortalılara verilecek olan yardımların hangi hallerde olacağı ile ilgili açıklamalarda bulunulur. Öncesinden belirlenmiştir ve buna göre yargı ve yasama kapsamında ele alınır. Sosyo-ekonomik değişimler göz önüne alınarak, demografik değişimlerle güncellemeler sağlanmıştır.

Sosyal güvenlik, hükümetler ve işverenler tarafından ortak olarak yürütülen; emeklilik, sosyal yardım, ödeneklerin sağlanması gibi alanlarda faaliyetlerin gösterildiği eylemlerin tanımıdır. Ülkenin sürdürülebilir bir kalkınma elde edebilmesi ve refah düzeyinin artması için ekonominin en önemli parçasıdır. Sigortalı olmak her vatandaşın hakkıdır. Bir çalışanın katkı payının yatırılmasının yanı sıra, iş hayatının bittikten sonra hak kazanılmış emekliliği de kapsar ve kişilerin her durumda da haklarının korunması gözetilir.

Sosyal Güvenlik Eğitimine Kimler Katılabilir?

  • Sosyal güvenlik ile ilgili güncel bilgileri öğrenmek isteyenler,

  • Sosyal güvenlik konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler,

  • Türk sosyal güvenlik sistemi ile ilgili konuları merak edenler,

  • Sigortalı olmakla ilgili ayrıntılı bilgiyi edinmek isteyenler,

  • Sigortalılara sağlanan hakları merak edenler,

  • Sigortalılık türleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler,

  • Sosyal güvenlik alanında uzmanlaşmak isteyenler,

  • Sosyal güvenlik mevzuatını öğrenmek isteyenler.

Devamını göster
Bu görüntü Sosyal Güvenlik üzerine çevrimiçi bir kursu tasvir etmektedir. Bir kişi elinde bir tablet tutarken görülüyor ve cihazın yakın çekimi görülebiliyor. Ekranda, muhtemelen interaktif bir öğrenme modülü olan Sosyal Güvenlik kursuyla ilgili bilgiler yer almaktadır. Kurs, Sosyal Güvenlik ile ilgili olarak yardım almaya uygunluk, yardım başvurusunda bulunma ve Sosyal Güvenlik tarihini anlama gibi önemli konuları kapsamaktadır. Kurs, kullanıcılarına Sosyal Güvenlik sistemi ve bu sistemden en iyi şekilde nasıl yararlanabilecekleri hakkında kapsamlı bir anlayış kazandırmak için tasarlanmıştır. Kullanıcılar bu kursa katılarak sistemi daha iyi anlayabilir ve kendi yararlarına nasıl kullanabileceklerini öğrenebilirler. Bu online kurs, Sosyal Güvenlik hakkında bilgi edinmenin kolay bir yolunu sunarak kullanıcıların bu önemli kaynaktan en iyi şekilde yararlanmaları için ihtiyaç duydukları bilgileri edinmelerine yardımcı olmaktadır.
4641139
Video5
Sınav1
Ödev0
Ders Notları6
Eğitim DiliTürkçe
SertifikaEvet
Abonelik Süresi365 Gün
Yaklaşan Etkinlikler
Sertifika Sınavı
06/07/2024
Sertifika Sınavı
13/07/2024
Sertifika Sınavı
20/07/2024

Benzer Kurslar

Diğer öğrenciler bu online kursları da inceledi. Daha fazlasını öğrenmek için bu eğitimle birlikte bunlara da kayıt olun.