AnasayfaBlogYurt Dışında Eğitim Almak İsteyenlere Öneriler
Yurt Dışında Eğitim

Yurt Dışında Eğitim Almak İsteyenlere Öneriler

06 Şubat 2019
Yurt Dışında Eğitim Almak İsteyenlere Öneriler

Bir kere de olsa yurt dışına çıkmak herkes ister ya da hayal eder.  Yeni şehir, yeni insanlar, yeni kültür görmek ve mükemmel bir donanımla geri dönmek büyük bir avantajdır. Günümüzde yaşanan işsizlik sorunu ise yurt dışı eğitimine olan ilginin önünü açmaktadır. Yurt dışında görülen eğitimin iş hayatındaki avantajlarını görmezden gelemeyiz. İş hayatında kim rakiplerinden önde olmayı istemez ki?

Rakiplerime ilk golü ben atmak istiyorum diyenler gelin bakalım yurt dışında eğitim neler kazandırıyor. Yurt dışında alınan eğitim ve kişinin kendini donanımlı hale getirmesi ona bol paralı bir iş kapısı demektir. Ülkesine döndüğü taktirde ise bir şirkete iş için başvuruda bulunan değil kazancı yüksek olan iş teklifi alan taraf olmasını sağlar.

Yurtdışında Dil Gelişimi

Öğrencilerin yurt dışı eğitiminde yabancı dilleri de gelişiyor. Geri döndükleri zaman son derece akıcı bir dille konuşuyor olmaları rakiplerinden onları daha avantajlı kılıyor. Dili yerinde öğrenmek daha az emek gerektirir. Günümüz şartlarında yıllardır İngilizce derslerinde verilen eğitimle İngilizce öğrenmeye çalışmamıza rağmen derse olan başarımız gözler önündedir. Yurt dışında alınan eğitim yeni bir dil için çok kolay ve pratiktir.

Prestij

Yurt dışı eğitimlerinden donanımlı bir şekilde kendini geliştirip memleketlerine geri gelen insanların ne kadar saygınlık gördüklerini siz de bilirsiniz Parmakla gösterilenler her konuda fikir danışılanlar ve daha birçok örneğiyle karşımıza çıkmaktadır. Yaşadığımız dönemde aynı bölümü Harvard Üniversitesinde eğitim görüp bitirenle kendi memleketinde bitiren aynı değerde görülmüyor. Yurt dışında eğitim kendiliğinden bir saygınlık getiriyor. Peki ya siz neden prestij sahibi olamayasınız.

Yeni Dostluklar

Yurt dışında eğitimin insan yaşamına olan en güzel etkilerinden biri de yeni anılar biriktirebilmek döndüğün zaman anlatabileceğin güzel yaşanmışlıklar. Yeni dostluklar yıllar sonra da devam edebilecek arkadaşlıklar kazanmak sizce de büyük mutluluk değil mi?

Yurt dışında Eğitim İçin Tercih Edilen Ülkeler

İNGİLTERE: Ana dilinin İngilizce olması en çok tercih edilmesinde büyük etkendir. Aike yanı konaklama imkanı fazla olması sebebi ile daha kolay ve kısa sürede dil öğrenimi gerçekleşmektedir.

KANADA: Öğrenci neresi uygunsa gönlünü oraya kaydırır. Kanada da bu sebeple tercih edilen ülkelerin başında yer alır.

MALTA: Hem uygun hem üst seviye eğitim. Bir öğrenci daha ne ister. Bu sebeple tercih edilen ülkelerin başında yer alır Malta da.

ABD: Eğitim olanaklarının çok yüksek olması sebebi ile tercih edilmektedir.’ Her şeyin başı eğitimdir’.

UKRAYNA: Ailemi uzun süre görmeden yapamam diyenler ise son yıllarda tercihini Türkiye’ye olan yakınlığından dolayı Ukrayna’ya olan talebin artmasını sağlamıştır.

Yeni Günlere Merhaba

Monoton bir yaşam bir süre sonra sizi sıkmaya başlıyor. Eğitim için yurt dışını tercih etmek ise monotonluğunuzdan kurtulmanızı daha dolu ve güzel günlere merhaba demenizi sağlar. Yurt dışında alınan eğitim sayesinde yeni ülkeler, şehirler, yapılar görmek de daha kolay hale gelir. Yeni yerler görmek ufkunuzu da genişletecektir. Yeni kültürler görmek faklı yaşamlar tatmak ise sizlere farkındalık kazandıracaktır.

Özgüven

Yurt dışında eğitim almak için gitmek bir nevi yeni bir hayatın kapılarını açmak birçok insanın kendine olan güvenini de yerine getiriyor aynı zamanda sorumluluk bilinci, ayaklarının üzerinde durabilme kendi kendine bir şeyleri başarabilme kişinin özgüveninin artarak o kişiye sağlam bir duruş kazandırıyor. Bu sağlam duruşu yani öz güveni ise bir işin olmazsa olmazıdır. İşi başarabilmenin ilk ve en önemli kuralıdır.

Yazar: Reyhan Çetin

yurtdışında eğitim yurtdışında kurs yurtdışında dil eğitimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.