AnasayfaBlogYurt Dışında Eğitim İmkanı
Yurt Dışında Eğitim

Yurt Dışında Eğitim İmkanı

03 Ocak 2019
Yurt Dışında Eğitim İmkanı

Globalleşen dünyada hayatımızın her alanında ön plana çıkan ve gerek geleceğimizi şekillendirmede gerekse de kariyer planlamamızda önemli bir yere sahip olan eğitim günümüzde sürekli büyüyen ve gelişen bir sektördür. Küreselleşen eğitim sistemiyle birlikte yurt dışında eğitim hem kişisel deneyim hem de kariyer fırsatları açısından her geçen gün daha fazla ön plana çıkıyor. 

Geçmişteki tecrübelerimizin geleceğe ışık tuttuğu göz önünde bulundurulduğunda farklı bir ortam, kültür ve yaşam tarzı deneyimi eğitimi daha zevkli ve ileriye dönük bir şekle büründürür. Bilinmelidir ki keyif aldığımız ve algılarımızın her daim açık olduğu aktif bir öğrenme süreci bizi hayata daha pozitif bir şekilde hazırlar. Yurt dışında eğitim görmek bireyi birçok alanda daha fazla geliştirmesinin yanında özgüveni de arttırır.

Yurt Dışında Eğitimin Avantajları Nedir? 

Eğitiminize yabancı bir ülkede devam etmek mezuniyetten sonra işveren gözünde bir adım öne çıkmanızı ve yabancı dil konusunda aranılan bir birey olmanızı sağlar. Buna göre yurt dışında eğitim almayı hedeflediğiniz ülke ve üniversite seçimini yaparken mezuniyetten sonra belirlediğiniz kariyer planlamasına göre iş imkanlarını araştırmanızda fayda var. 

Yabancı dil eğitiminin artık bir zorunluluk olarak görüldüğü yurt dışında eğitim planlamasında, kişilerin bütçelerini ve bireysel ihtiyaçlarını en iyi karşılayacak programları belirlemeleri ve bu yönde adım atmaları çok önemlidir. Yaşanılan ülkenin dilinin konuşulması, mutfağına aşina olunması, insanlarıyla yapılacak olan kültürel değişim ve çevredeki şehir ya da ülkelere yapılacak olan hobi faaliyetlerinde, kişisel tatmin ve kültürel birikimin oldukça fazla olacağı düşünülür. Bunun yanında güzel anılar biriktirmek de yurt dışında eğitimin getirdiği avantajlar arasında yer alır.

Yurt Dışında Eğitimin Dezavantajları Nedir? 

Yurt dışında eğitim konusunda dezavantajlar ise yaşanılan ülkede, ülkenizden uzak ve farklı bir kültüre adaptasyon süreci, aileden ya da arkadaş çevresinden olan uzaklık ve farklı kültürlerdeki insanların alışkanlıklarını ve yaşam tarzlarını anlamak ve benzeri bazı zorlu süreçler olarak sıralanabilir. 

Her ne kadar kısa süreli eğitimlerde bu tip zorluklar fazla yaşanmasa da uzun süreli eğitimlerde bu tip zorluklar göz önünde bulundurulur. Yurt dışında eğitim planlaması ve karar verme aşamasında bireylerin tercih edecekleri ülkeyi ve okulu kariyer planlamasına uygun olarak seçebilmesi bu dezavantajları en düşük seviyeye indirger.

Yurt Dışında Kariyer

Yurt dışında eğitim ve mezuniyet sonrası bireylerin daha konforlu ve sosyal imkan bakımından refah bir ülkede yaşamlarına devam etmelerini sağlamaları da orada bulacakları iş fırsatlarına bağlıdır. Ancak yeni mezunlar için bir iş bulmak nerede olursa olsun kolay değildir. Çoğu işveren deneyimsiz olduğunuzu düşünerek, sizi işe almak konusunda ön yargılı olabilir. 

Aslında yurt dışında eğitim süresince daha mezun olmadan önce yapmanız gereken birçok şey var. Zira alacağınız üniversite eğitiminin ki bu teorikse ve yurtdışında bir üniversitede olsa bile, size çok fazla bir şey katmayacağını bilmelisiniz. Sürekli araştırmalı, kendinizi geliştirmeli ve yurtdışı eğitimin size sağlayacağı avantajları düşünmelisiniz. En azından Erasmus gibi değişim programları ile yurt dışında staj, Work&Travel ya da Avrupa Gönüllü Hizmetleri gibi fırsatlardan birini kullanarak yeni bir kültür tanıma, yabancı dilinizi geliştirme ve sosyal ağınızı güçlendirme imkanlarını değerlendirmelisiniz.

Kariyerinize ve sosyal yaşamınıza yurt dışında eğitim alarak devam etmeyi düşündüyseniz eğitim aldığınız alanların dışında da sosyal ve eğitimsel becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Bunun için İstanbul İşletme Enstitüsünün sağlamış olduğu online sertifikalı eğitim programları ile size uygun bir dil eğitimi ile kendinizi geliştirme imkanı bulabilirsiniz.

Yazar: Anıl Karagöz

dil eğitimi eğitim online sertifikalı eğitim yurtdışında eğitim yurtdışında kariyer
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Almanca Kursu (A1-A2)
4.8
(189)

Almanca Kursu (A1-A2)

4 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
750299