Close
Mobil Menu Bars

Yurt Dışında Eğitim Seçenekleri Nelerdir?

15 Haziran 2018, 890 defa okundu.
Yurt Dışında Eğitim Seçenekleri Nelerdir?
Yurt Dışında Eğitim Seçenekleri Nelerdir?

Yurt dışında eğitim pek çok öğrencinin hayali olmakla birlikte maddi endişeler günden güne yükselen döviz kurları, konaklama, kişisel harcamalar ve güvenlik gibi detaylar ele alındığında çıkan rakamlar öğrencilerin gözünü korkutuyor ve hayallerinden tamamen vazgeçmelerine neden oluyor. Ancak bu detaylarda boğulmadan bu tecrübelere sahip olmak zor değil. Yurt dışında eğitim alırken para kazanmak ve seyahat ederek dünyayı görmek aslında çok kolay!

Work and Travel 

Yurt dışında eğitim seçenekleri arasında öğrencilerin en fazla tercih ettiği programlardan bir tanesi olan Work and Travel öğrencilere Amerika’da çalışıp para biriktirirken yabancı dillerini geliştirme imkanı sunuyor. 

Work and Travel nasıl işliyor?

Yurt dışında eğitim denildiğinde öne çıkan ülkelerden olmasının yani sıra dünyanın her yerinden gelen öğrencilerle tanışıp sosyalleşip yeni kültürler tanıma şansını da veriyor. Haftalık ücretlere eklenen fazla mesailer ve bahşişlerle rahatlıkla konaklama ve kişisel giderlerin karşılanmasının yani sıra para biriktirerek seyahat etme imkanı da bulabiliyorlar. J1 

Yurt dışı eğitim danışmanlık hizmeti veren şirketler aracılığıyla öğrenciler işverenlerle iletişim kurduktan sonra pasaport ve vize gibi süreçler başlıyor. Havuzlar, restoranlar, oteller ve özel sitelerde ekip üyesi pozisyonlarında iş imkânları arasından tercih yapılıyor. Bu program öğrencilere saatlik 7,5$’dan başlayan ücretlerle çalışıp para kazanırken yabancı dillerini geliştirme fırsatı sunuyor. Vize türüne sahip olan öğrenciler 3 aylık programı başarıyla tamamlamalarının ardından tanınan otuz günlük gezi süresiyle Amerika’yı keşfedebiliyorlar. 

Erasmus

Yurt dışında eğitim için ine en fazla rağbet gören programlardan biri de Erasmus. Öğrencilere Avrupa’da üniversite deneyimi fırsatı sunan bir değişim programıdır. Programı stajla devam ettirme imkanının da olması öğrencilere kariyerleri için önemli fırsatlar sağlıyor. Öğrenciler üniversite eğitimlerine dönemsel olarak bir Avrupa şehrinde ve üniversitesinde devam edebiliyorlar. Bunu yaparken hibe alıyor olmaları ve eğitim süreleri boyunca Avrupa’da seyahat etme fırsatının olması Erasmus’u öğrenciler için önemli bir yurtdışı eğitim seçeneği haline getiriyor. 

Erasmus şartları neler?

Erasmus yapmak için aranan belli şartları yerine getiren öğrencilere yurtdışında eğitim yaşam ve seyahat tecrübelerinin yolu da açılıyor. Bu şartların başında okuduğunuz bölümün programa uygun olması geliyor. Bunun yanı sıra not ortalamanızın yüksek olması gerekiyor. Programa katılmak isteyen çok sayıda öğrenci arasında rekabet olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. 

Erasmus dil sınavında da iyi bir puan almanız gerekiyor. Puanların açıklanmasının ardından sıra tercih aşamasına geliyor. Bu noktada ülkelerin kontenjanları ve alınan puanlar doğrultusunda dikkatli tercih yapılması büyük önem taşıyor. En son aşamada ise pasaport vize işlemleri ile yurt dışı eğitim macerası başlıyor.

Au Pair 

Yurt dışında eğitim için tercih edilen bir diğer program ise süresi diğerlerine nazaran daha uzun olan Au Pair programıdır. Özellikle kız öğrencilerin yoğunlukta olduğu bu program Amerika’da bir ailenin evinde kalıp çocuklarına bakarak para kazanma ve online eğitim alma fırsatı sağlıyor. Özellikle yabancı dil öğrenmek/ilerletmek ve üniversitelerin sertifika programlarıyla kendini geliştirmek isteyen öğrencilere çok geniş bir seçenek sunuyor. 

Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde olan pek çok okulu barındıran Amerika yurtdışında eğitim isteyen pek çok öğrenciye bu anlamda da hitap etmiş oluyor. Program içeriği aile yanında konaklamayı gerektirdiği için konaklama ve yeme içmeye para harcanmaması bu programı oldukça cazip hale getiriyor. Haftalık para kazanma dışında haftalık izin, aylık tam hafta sonu izni, eğitim ücretini ailenin karşılıyor olması ve yıllık ücretli izin gibi hakların olması da programı Amerika’yı gezerek keşfetmek isteyen öğrenciler için tercih etme sebebi haline getiriyor. 

Programa katılmak için yurt dışı eğitim danışmanlık hizmeti veren şirketlere başvurulması gerekiyor. Bu şirketler sizi Au Pair arayan ailelerle buluşturuyor ve süreç başlıyor. Aileyle eşleştikten sonra vize işlemleriyle devam eden süreç sonunda bir yıllığına Amerika’da eğitim ve yaşam deneyiminin onu açılmış oluyor.

Yazar: Nurgül Durdu
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!