AnasayfaBlogYurt Dışında Eğitim Neler Kazandırır?
Yurt Dışında Eğitim

Yurt Dışında Eğitim Neler Kazandırır?

21 Mayıs 2019
Yurt Dışında Eğitim Neler Kazandırır?

Yurt dışında eğitim almak bugün herkesin en az bir kez aklından geçirdiği bir düşüncedir. Çünkü bu durum sizi ülkenize geri döndüğünüzde edindiğiniz bütün tecrübeyle ve en önemlisi öğrendiğiniz dilinizle rakiplerinizden çokça öne taşıyacak ve çalışacağınız yerlerde size büyük artılar sağlayacaktır. İşte bu yüzden yurt dışına çıkmanın günümüzde bu kadar ilgi görmesinin sebepleri çok fazladır. Şimdi gelin birlikte bu eğitimin size başka neler kazandıracağına ve cezbedici yönlerine bakalım.

Kaliteli Bir Eğitim

Yurt dışında eğitim almak kendinizi birçok farklı yönde donanımlandırıp verimli bir eğitime sahip olmanız demektir. Gelişmiş tarzdaki eğitim kurumları, farklı birçok kaynağa sahip kütüphaneler, araştırma ve geliştirme merkezleri, birebir iletişimde bulunacağınız alanında uzmanlaşmış öğreticiler size bu konuda oldukça yardımcı olacaktır. Bu zamana kadar görmüş olduğunuz eğitim sisteminin dışına çıkmak size çok farklı bakış acıları kazandıracaktır.

Dil Öğrenme

Yabancı dil eğitimleri almak için yurt dışına gitmek harika bir fırsat. Bugün bilindiği gibi dil öğrenmenin gittiğiniz ülkede yaşayarak ve pratik yaparak kazanılması en iyi yöntemlerden biridir. Bu size öğrenmeyi kolaylaştırmanın yanı sıra yaşadığınız yerdeki harcayacağınız çabanın da çok daha azıyla kalıcı öğrenmeyi sağlama şansı sunacaktır.

Deneyim Kazanmak

Kendinizi tamamen farklı bir yerde farklı insanların ve farklı bir kültürün içinde bulmak size normalde elde edemeyeceğiniz çok farklı deneyimler yasama fırsatı verecektir. Bu farklılıklar karşılaştırma yapabilme ve analiz etme yeteneğinizin gelişmesine yardımcı olacaktır. Böylelikle de ufkunuzu genişletmiş bakış açınızı değiştirmiş olabileceksiniz.

Dostluklar Kurma 

Yurt dışında eğitim görmek sosyal açıdan da zenginlik sağlar. Gittiğiniz yerlerde edindiğiniz uluslararası birçok arkadaşınız olacaktır. Bu arkadaşlarınızla birçok şey paylaşıp kalıcı dostluklar kurabileceksiniz.

Konfor Alanının Dışına Çıkmak 

Konfor alanınızın dışına çıkabilmek sizin gelişme göstermeye başladığınızın bir işaretidir. Yurt dışında eğitim almak bunun en etkili yollarından biridir. Çünkü ilk etapta karşılacağınız bütün sorunlara çözüm bulacak, evden uzak yaşamaya alışmaya çalışacaksınız. Bunlar sizin kişisel gelişiminizi de destekleyecek durumlardır. Oturduğunuz yerde bunu sağlama şansınız yoktur.

Bir Sürü Güzel Anı Biriktirmek

Yurt dışında olduğunuz süre boyunca dolu dolu geçirdiğiniz hergün sizin için hayatınızın en güzel anılarına dönüşecek günlerdir. Hem kendi başınıza hem çevrenizle yaşadıklarınız sizin unutulmaz hatıralara sahip olmanızı sağlayacaktır. Geri döndüğünüzde anlatacak birçok hikayenizin olacağını unutmayın.

Yurt Dışında Çalışabilme İmkânı

Bugün artık birçok ülkede alınan eğitimin yanı sıra belli şartlar dâhilinde çalışma izni verilebilmektedir. Eğer isterseniz eğitiminizin sonunda siz de çalışma izni alabilir ve istediğiniz bölgede çalışma şansı yakalayabilirsiniz. Böylelikle hem yaşamınızı devam ettirecek parayı kazanmış olacak hem de yaşamak istediğiniz ülkede yaşayabileceksiniz.

Yüksek Gelirler Elde Edersiniz

Aldığınız eğitimler ve kazandığınız tecrübeler sizi şirketlerin gözdesi haline getirecektir. Ülkenize döndüğünüz zaman sizinle çalışmak isteyen firmalar yüksek ücretlerle size teklifler sunacaktır. Bu şekilde kazanacağınız miktarlar kaliteli yaşamanız için güzel bir fırsat olacaktır.

Farklı Yerlere Seyahat İmkânı

Eğitiminizin dışında kalan zamanlarda gelişmiş ve hızlı ulaşım araçları ile kendi zevk ve merakınız dâhilinde başka birçok ülke ve şehir gezebilirsiniz. Böylelikle daha fazla yeri gezip görme ve farklı kültürlerle tanışma şansını yakalayabileceksiniz.

Öz Güveniniz Gelişir

Bu şekilde yurt dışına çıkmak öncelikle size kendi ayaklarınızın üstünde durabilmeyi bunun dışında problem çözme gücünüzü, kendinizi açıkça ifade edebilmeyi, sosyal becerilerinizin artmasını, sorumluluk sahibi olmayı, karşılıklı iletişim kurabilmeyi, iyi bir dinleyici olmayı kendinizi ve zamanınızı yönetebilme becerilerini kazandıracaktır. Tüm bu yetenekleriniz doğrudan öz güveniniz üzerinde rol oynayacaktır.

Yazar: Gamze Efe

yurt dışında eğitim eğitim yurt dışında çalışma yabancı dil eğitimleri yabancı dil öğrenme
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.