AnasayfaBlogYapay Zeka Mühendisliği Bölümü
Bölümler

Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü

17 Mart 2020
Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü

Yapay zeka mühendisliği bölümünde kim okumak istemez ki? Belki de bu bölümde herkes okumak ister. Ama bölümü ne kadar biliyoruz? Ya da daha önce yapay zeka bölümünden haberdar mıydık? İsmini bile duyduğumuzda insan bir tuhaf oluyor, değil mi? Belki de birçoğumuz bu yazıya kadar böyle bir bölümün olacağından bir haberdir. Gerçi sadece iki üniversitede bulunan yapay zeka bölümünü bilmemek konusunda kimseyi ayıplamayacağım. Benimde araştırmalarım sonucunda böyle bir bölümün olacağı aklımın ucuna bile geçmezdi. Fakat günümüzde yapay zeka bölümünün yer alması isabetli bir karar olduğunu söylemek isterim. Neyse lafı uzatmadan önce kendi düşüncelerimi daha sonrasında ise bölüm hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağım.  

Yapay zekayı aslında birçoğumuz biliyoruz. Hatta dünya da yapay zekanın ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmeyen insan sayısı azdır. Fakat yapay zeka dediğimizde her nedense “Yapay zeka bizi ele geçirecek.” kanısı aklımıza geliyor. Bence doğru kullanıldığı taktirde yapay zeka insan hayatını kolaylaştırmak istiyor. Fakat burada belli sınırların olması gerekir. Yani filmlerden de izlediğimiz gibi bir yapay zekaya sahip elektronik cihazın biz onay vermeden işlem gerçekleştirmesini kimse istemez. Sonuç olarak insan iradesiyle birlikte yapay zeka kullanılmalıdır. 

Yazıya uzun bir başlangıç yaptığımı söyleyebilirim. Bölümle alakalı ise, şunları aktarmak isterim; günümüzün ve geleceğin teknolojisi yapay zekadır. Aklınıza hangi teknolojik ürün gelirse gelsin belli bir yapay zeka alt tabanına sahiptir. Yapay zekaya otomobil, sağlık ve daha birçok sektör dahil edildiğini düşündüğümüzde böyle bir bölümün ne kadar önemli olduğunu düşünebiliriz. Yapay zeka mühendisliği bölümünden mezun olan öğrenciler geleceğin temellerini oluşturacaktır. Önü açık meslekler arasında çoktan yerini alan yapay zeka, belki de hayatımızdan hiç çıkmayacak.

Yapay zeka mühendisliği bölümü için hedef koyan öğrencilere diyeceğim şu ki, çok doğru bir tercih yapmaktadırlar. Bölümün getirisi öğrenciler için çok fazla olacaktır. Zaten bu bölümden mezun olan kişilerin sayısı 40’ı geçmiyor. Kısacası bölümü okuyan öğrencilerin birazda özel olduklarını söylemek mümkündür. Peki yapay zeka mühendisliği bölümü nedir? 

Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü Nedir? 

Yapay zeka mühendisliği; programlamaların yapıldığı, makinelerin belli algoritmalarla işlendiği, matematiksel verilerin ve analizlerin öğretildiği bütün akademik çalışmalara denilmektedir. Özetle yapay zeka hakkında tüm bilinmesi gerekenlerin öğretildiği bir eğitim programıdır. Üniversitenin ilgili bölümünde eğitim gören öğrenciler; 

Gibi pek çok alanda eğitim almaktadır. Bölümün asıl amacı da alınan eğitimle üst üste örtüşmektedir. Problemlerin analiz edilmesi ve çözümlenmesi, verilerin toplanması nihayetinde de toplum yararına kazandırılması hedeflenmektedir. 

Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü İş İmkanları Nelerdir? 

Yapay zeka ile ilgili iş bulmak konusu o kadar da sıkıcı değil. Yazının başında da bahsettiğimiz gibi geleceği olan bir meslek. Bu özelliği ile her devirde işe sahip olabilirsiniz. Yapay zeka mühendisi, hali hazırda olan bir sistemin kontrolcüsü olabilir. Mühendis kendi bir kodlama ya da yazılım sistemi geliştirebilir. Yani özel sektör başta olmak üzere kamu alanlarında iş bulunmaktadır. Yapay zeka mühendisleri yeni bir sistem geliştirerek bunun pazarlamasını da yapabilir. 

Fabrika, otomobil, elektronik cihazlar, akıllı asistanlar, arama motorları ve daha birçok sektörde iş bulabilir. Yapay zeka var oldukça her sistemle entegre olacaktır. Böyle düşünüldüğü zaman ciddi bir iş sahası doğmaktadır. Yapay zeka mühendislerine özellikle de Amerika’da ciddi talep var. Ve bu ülkede yıl ücretler kişinin başarısına göre değişiyor. Ortalama yıllık kazanç 170 ile 250 bin dolar arasında değişebiliyor. Hatta bazı firmalar uzman yapay zeka mühendislerine 1 milyon dolar verdiği biliniyor. 

Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? 

Yapay zeka mühendisinin yaptığı iş, genel olarak sistemi kontrol etmektir. Mühendis, veri bilimleri için gerekli altyapıyı oluşturur. Modelleme ve programlamalar test eder. Sitemlerin geliştirilmesinde yardımcı olur. Gerektiği yerde mühendisler yeni algoritmalar geliştirir. Kısacası yapay zekanın işleyişinden sorumlu olur ve işin işleyişini sağlar. 

Yapay Zeka Mühendisliği Dersleri Nelerdir? 

Yapay zeka bölümü tercih edecek olan öğrenciler işleyişi de merak eder. Öğrenciler henüz üniversiteye girmeden önce iyi bir araştırma yaparlar. Öğrenciler, işleyecekleri derslere kadar pek çok konu hakkında bilgi sahibi olmak ister. Yapay zeka mühendisliği için alacakları derslerde öğrencilerin dikkatini çeken bir başka konudur.  

Derslerin içerikleri ve anlatılacak olan konular öğrenciler için bir hayli önemlidir. Dersler bir nevi eğitim düzeyini de göstermektedir. Yapay zeka mühendisliği dersleri zorunlu ve seçmeli olarak ikiye ayrılır. Ancak hem zorunlu hem de seçmeli derslerin çoğunluğu bölümle alakalıdır. 

 • Bilgisayar Programlama 

 • Mikroekonomi Teorisi 

 • Finansa Giriş 

 • Bilgisayar Bilimleri için Ayrık Matematik 

 • Veri Bilimine Giriş 

 • Girişimcilik ve Liderlik 

 • Veri Yapıları 

 • Doğrusal Cebir ve Uygulamaları 

 • Eleştirel Düşünce 

 • Kombinatorik ve Çizge Kuramı 

 • İngilizce Yazma Becerileri 

 • Yöneylem Araştırmaları 

 • Sistem Programlama 

 • Diferansiyel Denklemler 

 • Olasılık Teorisi 

 • Psikolojiye Giriş 

 • İngilizce Sunum Teknikleri 

 • Yapay Zeka 

 • Ortak Eğitime Giriş 

 • Veritabanı Sistemleri 

 • Yapay Öğrenme 

 • Yenilikçi Yapay Zeka Uygulamaları 

 • Veri Madenciliği 

Yapay zeka alanında seçmeli dersler ise aşağıdaki gibidir; 

 • Sinyaller ve Sistemler 

 • Görüntü İşleme 

 • Yazılım Mühendisliği 

 • Robotiğe Giriş 

 • Bilgi Erişim Sistemleri 

 • Sosyal Ağlar 

 • Makraekonomi Teorisi 

 • Finansal Modelleme 

 • Rassal Modeller 

 • Finansta Yapay Zeka Uygulamaları 

Yapay Zeka Mühendisliği Taban Puanları ve Sıralaması 

Yapay zeka mühendisliğini tercih edecek olan öğrencilerin karşısında iki seçenek bulunmaktadır. Bunlardan biri devlet diğeri de özel bir üniversitedir. Bölümün henüz yeni gelişmesi ve eğitim hayatına yeni girmesinden dolayı sadece iki üniversitede yer almaktadır. Bölümün eğitim verildiği fakültesi ise, Mühendislik Fakültesidir.  

Bölümü tercih eden öğrencilerin puan ortalaması oldukça yüksektir. 480’in üzerinde bir puan ortalaması ile bölümü tercih edebilmek mümkündür. Yapay zeka mühendisliği bölümü İngilizce eğitim esasına dayanmaktadır. Özel üniversitede kontenjanın az olmasına karşın eğitim bursludur. Yüzde yüz burs imkanı ile öğrenciler eğitim alabilmektedir. Yapay zeka mühendisliği puanları ve sıralaması aşağıda verildiği gibidir. 

 • TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (İngilizce)(Burslu) 

Puan Türü: Sayısal 

Kontenjan: 10 

Taban Puan: 509,33051 Başarı Sırası: 4537 

 • Hacettepe Üniversitesi (İngilizce) 

Puan Türü: Sayısal 

Kontenjan: 30 

Taban Puan: 480,06784 Başarı Sırası: 13439 

Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü Nedir? 

Yapay zeka mühendisliği; programlamaların yapıldığı, makinelerin belli algoritmalarla işlendiği, matematiksel verilerin ve analizlerin öğretildiği bütün akademik çalışmalara denilmektedir. Özetle yapay zeka hakkında tüm bilinmesi gerekenlerin öğretildiği bir eğitim programıdır. 

Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü İş İmkanları Nelerdir? 

Yapay zeka ile ilgili iş bulmak konusu o kadar da sıkıcı değil. Yazının başında da bahsettiğimiz gibi geleceği olan bir meslek. Bu özelliği ile her devirde işe sahip olabilirsiniz. Yapay zeka mühendisi, hali hazırda olan bir sistemin kontrolcüsü olabilir. Mühendis kendi bir kodlama ya da yazılım sistemi geliştirebilir. 

Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? 

Yapay zeka mühendisinin yaptığı iş, genel olarak sistemi kontrol etmektir. Mühendis, veri bilimleri için gerekli altyapıyı oluşturur. Modelleme ve programlamalar test eder. 

yapay zeka mühendisliği yapay zeka bölümü yapay zeka mühendisliği bölümü yapay zeka mühendisliği bölümü nedir yapay zeka mühendisliği dersleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Python Eğitimi
4.9
(65)

Python Eğitimi

10 Konu5 Saat
Hanifi ÇetinkayaHanifi Çetinkaya
550209
Scratch Eğitimi
5
(3)

Scratch Eğitimi

28 Konu5 Saat
Erkan VarolErkan Varol
750209