AnasayfaBlogYabancı Dil Öğrenmenin 5 Sırrı
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenmenin 5 Sırrı

26 Temmuz 2019
Yabancı Dil Öğrenmenin 5 Sırrı

Yabancı dil öğrenmek gelişen teknoloji ile globalleşen dünyada farklı kültürleri tanımak, dünyaya farklı bir bakış açısı ile bakmak ve daha fazla bilgiye erişmek demek. Fakat günümüzde gittikçe önem kazanan ancak bir o kadar da zorlayıcı bir eylem. Özellikle de ülkemizde ilkokuldan beri eğitimini almamıza rağmen üstesinden gelemediğimiz bir engel. 

1.3 milyon kişinin katılımıyla gerçekleştirilen EF English Proficiency Index (EPI) yani İngilizce Yeterlilik Endeksi’ne göre, Türkiye İngilizce yeterlilik bakımından 88 ülke arasında 73. sırada yer alıyor. Araştırmalar da gösteriyor ki ülkemiz yabancı dilde oldukça yetersiz durumda. Peki, birçoğumuzun sıkıntı çektiği ve üstesinden bir türlü gelemediği bu engeli nasıl aşmayı başarırız? Yabancı dil öğrenmenin sırları neler?

Gerçekçi Olmak Gerekir

Yeni bir dil öğrenmek zaman ve emek gerektirir. Kısa bir süre içinde öğrenmeyi arzulasak da yabancı dil öğrenmek uzun soluklu bir yolculuktur. Bu yüzden gerçekçi olmayı ve daha basit, uygulanabilir hedefler koymayı tercih edin. Bu şekilde motivasyonuzu düşürmez ve kendinizi bunaltmazsınız.

Hata Yapmaktan Korkmayın

Hayatımızda yapmaya yeni başladığımız herhangi bir hobide veya eylemde sık sık tekrarladığımız en büyük hatalardan biri de hata yapmaktan çekinmektir. Yeni bir dil öğrenirken de bu durum aynı şekildedir. Neden yabancı dil öğrenemiyoruz diye paniğe kapılmayın. Özellikle yabancı bir dilde konuşmaya yönelik koyduğumuz bu bariyer, gelişimimiz açısından negatif bir etki yaratmaktadır. Aksine, hata yapmaktan korkmamalı ve bu süreç içerisinde sabırlı olmalısınız. Çünkü öğrenmeye çalıştığınız yabancı dilde ne kadar pratik yapar ve konuşmaya çalışırsanız o kadar çok hedeflerinize ve ana dili gibi konuşmak idealine yaklaşırsınız.

Öğrenmeyi Eğlenceli Hale Getirin

Kitaplara gömülmek ve saatlerce ders çalışmak yerine öğrenmeye çalıştığınız yabancı dili günlük hayatınıza adapte etmek hızlı bir şekilde bir dile hakim olmanızı sağlayacaktır. Böylelikle sıkıcı, kaotik ve sıkıntılı bir aktivite olmaktan çıkıp daha eğlenceli bir hale gelecektir. Kitap okumak, müzik dinlemek, telefonunuzun dilini değiştirmek, dizi ve film izlemek en temel yöntemlerden birkaçı.

Yeni Arkadaşlar Edinin 

İster yerli ister yabancı olsun bu süreç içerisinde yeni arkadaşlıklar kurmak karşılıklı bir etkileşim içinde olmanızı ve böylelikle öğrendiğiniz yabancı dile daha hızlı ve etkili bir şekilde hakim olmanızı sağlayacaktır. Yeni arkadaşlar edinmek daha akıcı konuşma, kendinize daha çok güvenme ve öğrendiklerinizi uygulama ve pratik yapma şansı tanıyacaktır.

Ana Dilinizi Düzgün Kullanın

Yabancı bir dile hakim olmanın temelinde kendi ana dilini iyi bilmek yatmaktadır. Bu yüzden ana dilini iyi bilmeyen ve düzgün bir şekilde kullanmayan bir kişi için yeni bir dil öğrenmek bu süreç de sıkıntı çekmesinin ve zorlanmasının en büyük nedenlerinden birisidir. O halde en basit şekilde daha fazla kitap okumaya başlamak bu sorunun üstesinden gelmek için bir başlangıç olacaktır.

Dil Bilmek Önemlidir

Yabancı dil bilmek neden önemlidir? Çünkü artık her alanda neredeyse bir şart haline gelen yabancı dil gün geçtikçe önemini arttırıyor. Ancak yeni bir dil öğrenmek birçok kişi için oldukça zorlayıcı bir eylem. Ancak bahsettiğimiz basit ve uygulanabilir 5 temel yöntem ile yeni bir dil öğrenmek imkansız bir şey değil. 

Bu süreç içerisinde gerçekçi olmak, hata yapmaktan korkmamak, günlük hayatımızın bir parçası haline getirmek, yeni arkadaşlar edinmek ve ana dilinizi düzgün bir şekilde kullanmak daha hızlı ve etkili bir biçimde öğrenmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda teknoloji sayesinde internet üzerinde bulunan çeşitli platformlar ve uygulamaları kullanmak ise yabancı dil öğrenirken kolay ve etkili kaynaklar oluşturacaktır.

İstanbul İşletme Enstitüsü dil öğrenme konusunda ücretsiz online eğitimler veriyor. Enstitü kapsamında alacağınız farklı Yabancı Dil Eğitimleri size çok şey katacaktır. Ancak bunu kendiniz istediğiniz için yapın zorlama ile olacak iş değildir. Yabancı dil öğrenmek için öncelikle herkes kendi kabiliyet kapasitesini tespit etmeli.

Yazar: Gözde Alpçetin

yabancı dil yabancı dil öğrenmek yabancı dil eğitimi online eğitimler yeni bir dil eğitim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yabancı Dil Öğrenmek Zor Mu?
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenmek Zor Mu?

20 Haziran 2019
Yabancı Dil Öğrenmek Neden Önemli?
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenmek Neden Önemli?

07 Ekim 2019
Hangi Yabancı Dili Öğrenmeliyiz?
Yabancı Dil Eğitimi

Hangi Yabancı Dili Öğrenmeliyiz?

01 Mayıs 2019
Yabancı Dil Öğrenmek Kolay Mıdır?
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenmek Kolay Mı?

19 Şubat 2019
Dil Öğrenmek Kolaylaşıyor Mu?
Yabancı Dil Eğitimi

Dil Öğrenmek Kolaylaşıyor Mu?

17 Ocak 2021
Yabancı Dil Öğrenmek
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenmek

29 Nisan 2019
Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları

26 Aralık 2020
5 Madde İle Daha Akıcı İngilizce Konuşun
Yabancı Dil Eğitimi

Neden Yabancı Dil Öğrenemiyoruz? 

18 Mayıs 2019
İki Yabancı Dil Kursunu Birlikte Yapabilir Miyim?
Yabancı Dil Eğitimi

İki Yabancı Dil Kursunu Birlikte Yapabilir Miyim?

16 Şubat 2021
Yabancı Dil Bilmemenin Nedenleri
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Bilmemenin Nedenleri

03 Temmuz 2019
Yabancı Dil En Hızlı Nasıl Öğrenilir?
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil En Hızlı Nasıl Öğrenilir?

18 Ağustos 2018