AnasayfaBlogYabancı Dil En Hızlı Nasıl Öğrenilir?
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil En Hızlı Nasıl Öğrenilir?

18 Ağustos 2018
Yabancı Dil En Hızlı Nasıl Öğrenilir?

Değişen dünyada iş arayanların aradığı en büyük nitelik olan yabancı dil donanımı herkes için önemli bir hal almış durumda. Tabi ki tek neden bu değil. Kişisel gelişim, uluslararası iletişimin kuvvetlenmesi, sınav sisteminin beklediği belirli yabancı dil düzeyi yeterliliği, yurt dışı eğitimlerinin popülerleşmesi ve yaygınlaşması kişilerin yabancı dil öğrenme çabasını arttırmakta. 

Peki en hızlı nasıl yabancı dil öğrenebilirsiniz? Hangi yöntemler işinizi kolaylaştırarak dil öğrenim sürenizi kısaltır? Kısa sürede yabancı dil öğrenen kişilerle kurduğum iletişim sonucunda sizin için birkaç yöntem sıraladım. Hadi bu yöntemlere bir göz atalım. 

Özgüvenli Olun

Ana dilinizi nasıl öğrendiyseniz yabancı bir dili de öğrenmek zor değil. Bunun için sadece doğru yöntemlerle hareket etmeniz gerekiyor. Hangi amaçla öğreneceksiniz? Yabancı dil öğrenme amacınız sadece konuşmak mı? Yok, ben okuduğumu anlasam yeter gibi çeşitli amaçlarınız olabilir. Bunu belirlerseniz bu süreçte daha hızlı yol alırsınız. Örneğin en sık yapılan hatalardan birisi yabancı dil konuşmak isteyen birinin asla konuşma pratiği yapmamasıdır.

Online Eğitimlerden Faydalanın

Artık online eğitimler ile yabancı dil öğrenilebiliyor. Bunun için İstanbul İşletme Enstitüsü mükemmel bir platform. İngilizce veya Almanca gibi dilleri evinizin rahatlığında öğrenebilirsiniz. Üstelik sınavlarda başarılı olanlara sertifika da veriyor. İster bilgisayarınızdan isterseniz cep telefonundan bile derslere katılmanız mümkün.

Yapacağınız tek şey düzenli derslere katılmak ve öğrendiklerinizi pekiştirmek için ödevlerinizi tamamlamak. Bu kadar basit. Bir yere gitmenize gerek kalmadan trafikte vaktinizi öldürmeden yabancı dil öğrenebilirsiniz. Hatta yabancı dil dışında da pek çok seveceğiniz eğitimlere de ücretsiz katılabilirsiniz. 

Yabancı dil eğitimi için kurs var mı?

İstanbul İşletme Enstitüsü dil öğrenme konusunda ücretsiz online eğitimler düzenliyor. Enstitü kapsamında alacağınız farklı Yabancı Dil Eğitimleri size çok şey katacaktır.

Kalıplaşmış Yöntemlerinden Kaçının

Alışık olduğumuz ders çalışma sistemi yabancı dil öğrenirken pek etkili olmuyor. Aksine işleri zorlaştırıyor. Oturup kelime ezberlemeye çalışmanın, dilbilgisi kurallarını tekrar tekrar okumanın size hiçbir faydası olmayacak. Elbette bu yolları da kullanacaksınız ancak bu yolla öğrendiğinizi zannettiğiniz her yeni bilgi ne yazık ki kısa bir süre sonra uçup gider. Ezberle ve unut döngüsünden çıkmadığınız sürece yabancı dil öğrenmek bir işkenceye dönüşür.

Bol Bol Film İzleyin

İzlediğiniz filmleri iki farklı çeşitte izleyin. İlk olarak bir süre kendi Türkçe alt yazılı izleyin, daha sonra öğrenmek istediğiniz dilde izlerken aynı anda bu dilin alt yazısının da görünmesine önem gösterin. 

Kitap Okuyun

Öğrenmek istediğiniz dilde kitap okumaya çalışıp anlamadığınız kelimelerin Türkçesini kitabın üzerine not almanız ve bu kelimeleri de 4-5 kere yazmanız kelime bilginizi ve öğrendiğiniz kelimelerin kalıcılığını arttıracaktır.

Dinleyin

Yabancı dil öğrenmek işitme duyumuzun yardımıyla daha etkin ve hızlı bir hal alır. Kelimelerin doğru telafuzlarını duymak ve yerel dilin gerçek kullanımını algılayabilmek adına dinlemek üzerinde durulması gereken bir püf noktadır. Öğreniyor olduğunuz dilde filmler izlemek, şarkılar dinlemek pratik yapmanın başka bir yoludur.

Aynı şekilde YouTube ve çeşitli video paylaşım sitelerinde arzu ettiğiniz alanlarda her türlü içeriğe ulaşabilirsiniz. Altyazıları takip etmek, yabancı şarkılara şarkı sözlerini okuyarak eşlik etmek ya da günlük aktiviteleriniz sırasında öğrendiğiniz dilde bir podcast dinlemek harika bir pratik olabilir. Ayrıca duyduklarınızı sesli biçimde tekrar etmek yabancı dil öğrenmek adına etkili bir metottur.

Yeni Arkadaşlar Bulun

Bu dili konuşan ya da çok iyi bilen biriyle bu dilde chat yapmak işinizi kolaylaştıracak ve sizi bir adım öne taşıyacaktır. İster yerli ister yabancı olsun bu süreç içerisinde yeni arkadaşlıklar kurmak karşılıklı bir etkileşim içinde olmanızı ve böylelikle öğrendiğiniz yabancı dile daha hızlı ve etkili bir şekilde hakim olmanızı sağlayacaktır. Yeni arkadaşlar edinmek daha akıcı konuşma, kendinize daha çok güvenme ve öğrendiklerinizi uygulama ve pratik yapma şansı tanıyacaktır.

Yabancı dil öğrenmenin faydaları neler?

Yeni bir lisan öğrenmek o toplumun örf ve adetlerini, anlayış biçimlerini ve diğer insanlara yaklaşımlarını anlamanızı sağlayacak. Dil öğrenmek sadece dilbilgisi ve kelime öğrenmek demek değildir. Öğrendiğiniz yeni yabancı dil sayesinde yeni kültürlere yelken açacaksınız. O dilin konuşulduğu ülkenin insanlarına ve geçmişine aşinalığınız artacak. Böylece sizin de dünyadaki başka toplumlara karşı farkındalığınız artar.

yabancı dil yabancı dil öğrenmek lisan online eğitimler yabancı dil eğitimleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İspanyolca Kursu (A1)
5
(23)

İspanyolca Kursu (A1)

12 Konu5 Saat
Çağla AlperÇağla Alper
755219
Fransızca Kursu (A1)
5
(12)

Fransızca Kursu (A1)

14 Konu5 Saat
Jenya İçliyürekJenya İçliyürek
800229
Korece Eğitimi
5
(35)

Korece Eğitimi

7 Konu5 Saat
Asuhan TurhalAsuhan Turhal
750229