AnasayfaBlogVideo Mülakat Sırasında Başarılı Olmanızı Sağlayan İpuçları
Video Mülakat

Video Mülakat Sırasında Başarılı Olmanızı Sağlayan İpuçları

21 Mart 2018
Video Mülakat Sırasında Başarılı Olmanızı Sağlayan İpuçları

Teknoloji geliştikçe hayatımızda farklı deneyimler yaşama fırsatı yakalıyoruz. Artık görüşmelerimiz yüzyüze olmaktan ziyade sanal ortamda, Skype, Facetime gibi uygulamalarla gerçekleşmeye başladı. Bazı şirketler görüşmelerini video mülakat üzerinden gerçekleştirmeyi tercih ediyor. Özellikle yurtdışındaki firmalar adaylarla videolu görüşmeler yaparak işe alım konusunda karar veriyor. Özellikle yabancı bir şirket ile görüşme yaparken adaylar daha fazla strese girebiliyorlar. Video mülakatın üstesinden rahatlıkla kalabilecekken yapılan bu stres sizi başarısızlığa sürükleyebiliyor. Ancak video mülakat sırasında ise sizleri başarıya ulaştıracak bazı ipuçları var. Video mülakat sırasında bu ipuçlarından yararlanmak sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Video Mülakat İpuçları

1 - Kıyafetinize Ve Oturuşunuza Dikkat Edin

Video mülakatın yüzyüze gerçekleşmese de bir iş görüşmesi olduğunu ve ciddi bir ortamda gerçekleştiğini unutmayın. Bir şirkete mülakata giderken nasıl özenli olmaya dikkat ediyorsanız aynı şekilde video mülakat sırasında da özenli olmaya dikkat edin. Resmi giyinerek ve dik oturarak bu görüşmeyi ne kadar ciddiye aldığınızı gösterin. Şık olun ve kendinize güveninizi kıyafetlerinizle yansıtın.

2 - Cv'nizi Yanınızdan Ayırmayın

Video mülakat sırasında CV'niz elinizin altında dursun. Heyecanlanıp unuttuğunuz herhangi bir bilgi veya deneyiminize bakma ihtiyacı duyabilir. Görüşme sırasında CV'nize göz atabilirsiniz.

3 - Ufak Notlar Hazırlayın

 Görüşmeden önce size yöneltilinebilecek soruları tahmin etmeye çalışın. Kendinizi ifade etmek istediğiniz konuları düşünün. Görüşmeden önce kendinize anahtar kelimelerden oluşan ufak notlar hazırlayın ve mülakat sırasında aklınıza gelmeyen bir şeyi notlarınızdan bakarak hatırlayın. Böylece görüşme sonrasında atladığınızı hatırladığınız bir konu hakkında pişmanlık duymamış olursunuz.

4 - Arka Fona Dikkat !

Video mülakat sırasında işverenin dikkat edeceği şey yalnızca siz değil arka fonunuz da olacaktır. Görüşme öncesinde arka fonunuzu işvereni etkileyecek şekilde hazırlamayı unutmayın. Görüşme sırasında gözü arka fonunuza kaydığında sizin ne kadar ciddi olduğunuzu anlamalı. Bu yüzden görüşmelerinizi özellikle çalışma odanızda yapın. Çalışma odanız olmasa bile görüşme öncesi ufak bir çalışma odası dekoru hazırlamanız sizin için yararlı olacaktır. Ayrıca düz arka fon renklerinden de kaçının.

5 - Kendizine Değil Kameraya Bakın

Video mülakat sırasında karşınızdaki insanla göz teması kurmak kafanızı karıştırabilir. Ancak göz temasının ne kadar önemli olduğunu unutmamak gerekir. Karşınızdaki kişinin onun gözlerine baktığınızı anlaması için kameraya bakarak konuşun. Kendinize bakarak dikkatinizi dağıtmayın ve kendinizi aynada zannederek düzeltmekle uğraşmayın.

6 - Zaman Yönetimi

Video mülakatı gerçekleştirmeden önce pratik yapmayı unutmayın. Sürenizin kısıtlı olduğunu unutmayın. Bu yüzden görüşme öncesinde kendi kendinize pratik yapın ve zamanı yönetmeye çalışın. Bir arkadaşınızla birlikte ufak bir mülakat düzenleyerek ondan sizi kontrol etmesini isteyin. Görüşme sırasında zamanı yönetmeye dikkat edin. Kendinizi kaptırarak konuşmayın. Zaman aklınızın bir köşesinde olsun. Ancak zaman kısıtlı diye de panik yapmayın anlaşılır biçimde kendinizi ifade edin ve panik anında hazırladığınız notlara göz atmayı unutmayın.

7 - Mülakatta Olacağınızı Bildirin

Video mülakatın belki olumsuz olabilecek bir yanı da genellikle görüşmeleri evinizde gerçekleştiriyor olmanızdır. Görüşme sırasında çalacak telefon, odanıza girecek bir kişi veya dışarıdan gelen herhangi bir ses dikkatinizi dağıtması için yeterlidir. Bu yüzden görüşmeden önce sizi arayabilecek, odanıza girebilecek kişilere mülakatta olacağınızı haberin ve dışarıdan gelen seslere aldırmayın. Telefonunuzu sessize almak da diğer bir çözüm yolu olabilir.

8 - Kamera Açısı Ve Samimiyet

Kendinizi karşı tarafa en iyi şekilde göstereceğiniz kamera açısını yakalamaya çalışın. Görüşme öncesi yaptığınız pratiklerde bu açıyı iyice oturtmaya çalışın ve görüşme sırasında o açıyı yakalamaya çalışın. Ayrıca karışınızdakinin de bir insan olduğunu unutmayın. Görüşme sırasında sürekli ciddi olmak arada soğuk rüzgarların esmesine sebep olabilir ve sıkıcı bir görüşme olmasına yol açabilir. Bu yüzden samimiyetinizi karşı tarafa yansıtmaya çalışısın. Gülümsemeyi unutmayın. Ancak samimiyetin de dozunu fazla kaçırmayın.

Bu ipuçlarından yararlanarak başarılı bir video mülakat geçirebilir ve istediğiniz işe bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Başarının sizin elinizde olduğunu ve ulaşılamayacak bir konumda olmadığını unutmayın.

Video Mülakat Sırasında Başarılı Olmanızı Sağlayacak İpuçlarıbaşarı ipuçlarıiş görüşmesi mülakat video mülakat
Özge Önal
Özge Önal
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatında karşılaşılan sıkıntılarda hakkında yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Video Mülakat Nedir?
Video Mülakat

Video Mülakat Nedir?

03 Şubat 2016
İngilizce Video Mülakat Soruları
Video Mülakat

İngilizce Video Mülakat Soruları

20 Aralık 2019
Video Mülakat
Video Mülakat

Online Mülakat Nasıl Yapılır?

06 Şubat 2020
Online İş Görüşmesine Katılacak Adaylara Tavsiyeler
Mülakat - İş Görüşmesi

Online İş Görüşmesine Katılacak Adaylara Tavsiyeler

05 Temmuz 2021