AnasayfaBlogTarımsal İşletmecilik Bölümü (MYO)
Bölümler

Tarımsal İşletmecilik Bölümü (MYO)

15 Aralık 2020
Tarımsal İşletmecilik Bölümü (MYO)

Tarımsal ve hayvansal ürünlerin kullanımı her geçen gün artmaktadır. Bireylerin daha sağlıklı, kaliteli ve verimli ürünleri tüketmesiyle birlikte bu ürünlere olan ihtiyaç da artış göstermiştir. Ancak bireyler ve toplum her geçen gün bilinçlenmektedir. Bu yüzden daha sağlıklı ve kaliteli tarımsal ve hayvansal ürünlere ulaşmak istemektedir. Tam da bu noktada devreye tarımsal işletmecilik alanı girmektedir. Tarımsal işletmecilik alanı bireylerin ihtiyaçlarına cevap verme niteliği taşımaktadır. Tarımsal ve hayvansal üretim alanında bilimsel araştırma yöntemleri ile çalışır ve bu doğrultuda hizmet sunmaktadır.

Tarımsal işletmecilik alanı, toplumun istediği sağlıklı ve kaliteli gıda teminini sağlamaktadır. Aynı zamanda bunların bireyler ve toplum tarafından tüketilmesi için çalışmalar yürütmektedir. Bireylerin ve toplumların sağlıklı ve kaliteli gıdalara ulaşması için bu alanda nitelikli bireylerin yetişmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Tarımsal işletmecilik alanı da dünyada gelişen tarım alanında yeni yaklaşımlara uyum sağlayabilecek kişileri yetiştirmektedir. Tam anlamıyla bu alan bireylerin toplumun ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Tarımsal işletmecilik alanı üretim, pazarlama, ekonomi ve işletme alanında bilgi sahibi olan girişimci tarımcılar yetiştirir ve bu kişilerle işlerini yürütür. Bu alan yaptığı çalışmalarla bölge, il ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır ve bireylerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Aynı zamanda tarımsal işletmelerde tarımsal kaynaklar daha verimli şekilde kullanılmakta ve yönetilmektedir. Yazıya giriş yaptıktan sonra şimdi de akademik boyutu olan tarımsal işletmecilik bölümü hakkında bilgi sahibi olalım. Başlıyoruz!

Tarımsal İşletmecilik Bölümü Nedir?

Tarımsal işletmecilik bölümü, tarım ve tarıma dayalı işletmelerde, ekonomi ve ürün pazarlama, tarımsal muhasebe kayıtlarını düzenleme ve tarımsal sigorta alanında işleri yürütebilecek elemanların yetiştirilmesini sağlamaktadır. Tarımsal işletmecilik bölümü, tarımsal danışmanlık, çiftçi örgütlenmesi ve işletmenin kar durumunu arttıracak kişilerin yetişmesini sağlayan bir bölümdür. Toplumun ve bireylerin ihtiyaçlarını karşılayacak kişileri yetiştiren bir bölümdür. Tarımsal işletmelerin daha kaliteli ve verimli yönetilerek büyümesini sağlayacak bir eğitim anlayışı sunan bölümdür.

Tarımsal işletmecilik bölümü, sayısı her geçen gün artan tarım işletmelerinde proje hazırlayacak, çiftçileri örgütleyecek ve işletmenin büyümesi için çalışacak kalifiye elemanları yetiştiren bir bölümdür. Tarımsal işletmecilik bölümü, çalıştığı işletmeyi her geçen gün daha ileriye taşımayı amaç edinmiş, teknolojik olarak çağın gerektirdiği donanımlara sahip olan ve sürekli olarak gelişime açık bireylerin yetişmesini amaç edinmiş bir bölümdür. Tarımsal işletmecilik bölümü, doğaya ve çevreye karşı duyarlı, sorumluluk sahibi ve mesleki etik değerlere sahip çıkan kalifiye elemanları yetiştiren bir bölümdür.

Tarımsal işletmecilik bölümü, çalıştığı işletmenin sanayi ve iş dünyası tarafından tercih edilmesini sağlayacak seviyeye getiren, ülke ekonomisine katkı sağlayan ve toplumun ihtiyaçlarını yerine getiren kişileri yetiştiren bir bölümdür. Tarımsal işletmecilik bölümü, ön lisans derecesine sahip olduğu için 2 yıllık bir bölümdür. Yani, 4 eğitim yarıyılından oluşur. Ülkemizde devlet üniversitelerinde bulunan bir bölümdür. Birinci öğretim ve ikinci öğretim okuma avantajı bulunmaktadır. Öğretim dili ise Türkçedir. Bölümden mezun olabilmek için 120 AKTS’lik ders seçip bu dersleri başarı ile tamamlamak gerekir. Bölüm hakkında bilgi sahibi olduktan sonra şimdi de tarımsal işletmecilik bölümü iş imkanları hakkında bilgi sahibi olalım.

Tarımsal İşletmecilik İş İmkanları Nelerdir?

Tarımsal işletmecilik bölümü iş imkanları arasında tarımsal ve hayvansal üretim yapan tüm işletmelerde çalışmak yer alır. Tarımsal işletmecilik bölümü iş imkanları arasında tarıma dayalı sanayi işletmelerinde çalışmak yer alır. Örneğin, konserve, salça, süt ürünleri, meyve suyu işletmeleri gibi. Tarımsal işletmecilik bölümü iş imkanları arasında tarımsal girdi üretim ve satışı yapan firmalarda çalışmak yer alır. Paketleme ve soğuk hava tesislerinde çalışmak da tarımsal işletmecilik bölümü iş imkanları arasında yer alır. Tarımsal işletmecilik bölümü iş imkanları arasında tarımsal danışmanlık şirketlerinde ve tarım kooperatiflerinde çalışmak yer alır.

Tarımsal işletmecilik bölümü iş imkanları arasında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müdürlüklerinde ve taşra teşkilatlarında çalışmak yer alır. Bankalarda ve belediyelerde çalışmak da tarımsal işletmecilik bölümü iş imkanları arasında yer alır. Özel girişimcilerin seraları ve işletmelerinde çalışmak da bölümün sunduğu avantajlardan birisidir. Son olarak tarımsal işletmecilik bölümü iş imkanları arasında DGS sınavına girmek yer alır. Bu sınava girerek öğrenciler işletme bölümü, işletme-ekonomi bölümü, tarım ekonomisi bölümü, tarım işletmeciliği bölümü, lojistik bölümü okuyabilir. Bu sayede mezunların sahip olacağı iş imkanları genişlemektedir. Bu konu hakkında bilgi verdikten sonra şimdi de tarımsal işletmecilik bölümü mezunları ne iş yapar başlığını inceleyelim.

Tarımsal İşletmecilik Mezunları Ne İş Yapar?

Tarımsal işletmecilik bölümü mezunları ön lisans diploması derecesi ve “tarımsal işletmecilik meslek elemanı” unvanı elde ederek mezun olurlar. Mezunların yaptığı işler;

 • Tarımsal işletmecilik bölümü mezunları, temel işletmecilik, finans ve ileri düzeyde tarımsal işletmecilik alanında bilgi sahibi olarak işlerini yürütürler.

 • Tarımsal işletmecilik bölümü mezunları, tarımsal işletmelerin yönetim planını hazırlar ve bu plana uyulmasını sağlarlar.

 • Tarımsal işletmecilik bölümü mezunları, çiftliklerde hangi ürünlerin yetiştirilmesi gerektiğine karar verirler.

 • Tarımsal işletmecilik bölümü mezunları, üretimde kullanacakları hammaddeyi satın alır ve üretilen ürünlerinde pazarlanmasını sağlarlar.

 • Tarımsal işletmecilik bölümü mezunları, bir tarım işletmesinde üretimi yönetir, proje hazırlar, işletme kayıtlarını tutar ve işlemleri değerlendirirler.

 • Tarımsal işletmecilik bölümü mezunları, alanda karşılaşılan sorun ve konuları belirler ve bu sorunlara karşı çözüm önerileri getirirler.

 • Tarımsal işletmecilik bölümü mezunları, çalıştıkları işletmelerde karşılaştıkları iş güvenliği ve ilkyardım önlem alır ve sorunlara karşı çözüm önerileri getirirler.

 • Tarımsal işletmecilik bölümü mezunları, tarımsal ve hayvansal ürünlerin işletmelere en iyi şekilde hazırlanması ve pazarlanmasını sağlarlar.

 • Tarımsal ekonomi ile ilgili temel ögeleri değerlendirir ve tarımsal malların değerlerini belirlerler.

 • Tarımsal kooperatifçiliğin yerel ve ulusal kalkınmada kullanılması için faaliyetler düzenlerler.

 • Son olarak, çalıştıkları işletmede çalıştırılacak elemanları ve niteliklerini belirlerler.

Tarımsal İşletmecilik Dersleri Nelerdir?

 • Hayvansal Üretim

 • Bitkisel Üretim

 • İşletme Yönetimi

 • Mikroekonomi

 • Matematik

 • Tarımsal Ekoloji

 • Tarımsal Botanik

 • Tarımda İnsan Kaynakları Yönetimi

 • Makroekonomi

 • Bitki Koruma

 • Bitki Besleme

 • İstatistik

 • Tarımsal Kredi ve Finansman

 • Tarımsal Kooperatifçilik

 • Tarım Hukuku

 • Tarımsal Pazarlama

 • Köy Sosyolojisi

 • Tarımsal Girişimcilik

 • Tarımsal Muhasebe

 • Kırsal Kalkınma

 • Gıda Politikası

 • Tarımsal Proje Hazırlama Tekniği

 • Bahçe Tarımı

 • Toplam Kalite Yönetimi

Yukarıda belirtilen dersler genel olarak belirtilmiştir. Dersler üniversiteden üniversiteye göre değişiklik gösterebilir.

Tarımsal İşletmecilik Taban Puanları ve Sıralama

Bölümün taban puanları ve başarı sıralamasından bahsetmeden önce birkaç bilgi vermek isterim. Bu bölümü okumak isteyen kişiler ilk önce TYT sınavına girmek zorundadır. Ardından sınavdan alacağı taban puan ve sıralamaya göre tercih işlemlerini yapabilirler. Tercih işlemlerini yaparken adaylar taban puandan ziyade başarı sıralamalarını göz önünde bulundurmalıdır. Başarı sıralaması tercihin belirlenmesinde rol oynayan ana etkendir. Aşağıda sizlere hazırlamış olduğum liste en iyi üniversiteler tarımsal işletmecilik bölümü hakkında sizlere bilgi vermektedir. Liste, en güncel verileri içermektedir.

ÜniversiteBölümTaban PuanBaşarı Sırası
Dokuz Eylül ÜniversitesiTarımsal İşletmecilik220,905271.288.416
Dokuz Eylül ÜniversitesiTarımsal İşletmecilik (İkinci Öğretim)209,789751.439.738
Aydın Adnan Menderes ÜniversitesiTarımsal İşletmecilik193,272801.667.521
Harran ÜniversitesiTarımsal İşletmecilik179,623711.736.971
tarım tarımsal işletmecilik bölümü tarımsal işletmecilik bölümü mezunları tarımsal işletmecilik tarımsal işletmecilik bölümü iş imkanları
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.