AnasayfaBlogSpor Endüstrisinin Geleceği
İşletme Yönetimi

Spor Endüstrisinin Geleceği

19 Aralık 2020
Spor Endüstrisinin Geleceği

Yaşadığımız çağda spor endüstrisinin parasal büyüklüğüne bakarak, spor sektörünün sosyo-ekonomik olarak varlığını sürdürmeye devam edip etmeyeceğine dair bir değerlendirme yapmak istiyorum.

Business Sports Company’nin, Spor Global Pazar Fırsatları ve Stratejileri 2022 raporuna içinde;

Küresel spor pazarı 2022 yılına kadar yıllık ortalama % 6 artışla yaklaşık 614 milyar dolara yükseleceğinden bahsediyor.

Halen Avrupa’da Spor Sektörü, Avrupa Birliğinin Gayri Safi Milli Hasılasının % 2'den fazlasını, istihdamın % 3'ünü oluşturarak, AB’nin ekonomik gelişimine katkı sağlamaktadır. 

Buna altyapı inşaatı, spor malzemeleri, lisanslı ürünler ve canlı spor etkinlikleri dahildir.

Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin gibi hızlı büyüyen ekonomilerde, Avrupa ve Kuzey Amerika'daki daha olgun pazarlarda spor endüstrisinin GSYİH'den daha hızlı büyüdüğünü ortaya koymaktadır.

Raporlarda dikkat çeken spor branşı içinde futbol, spor sektörünün lideri olmaya devam edeceği anlaşılıyor..

Şöyleki.. Birazdan vereceğim rakamlardaki artış yüzdelerini özellikle dikkat çekici olduğu için vurgulamak istiyorum.

Futbolun 2009 küresel gelirleri yıllık 28 milyar dolar. Neredeyse tüm ABD sporları içinde, Formula 1 yarışları, tenis ve golf için toplam 32 milyar dolar gelirlerine yakın bir konuma ulaşmış durumdadır.

Sadece Avrupa'da, futbol 22 milyar dolarlık bir iş alanı olarak görülmektedir..

2018 Nielsen'in Dünya Futbol Raporuna göre, dünyadaki 7,7 milyar insanın neredeyse yarısı “güzel oyunla” ilgileniyor ve beşte biri sporu bir şekilde oynadığından bahsediyor..

2014 FIFA Kongresi'nde onaylanan 5 milyar dolarlık başlangıç bütçesi, 2015-2018 döneminde % 28 artışla 6.421 milyar dolara ulaştı.

2020 Mart ayında gerçekleştirilen Amsterdam'daki 44. UEFA Olağan Kongresi'nde 2018-19 sezonu için bir önceki yıla göre % 38 artışla, 3.86 milyar Euro (4.25 milyar dolar ) toplam gelir açıklandı.

UEFA’nın sponsorluklar, lisanslama ve ticari mallardan oluşan ticari hakları 478 milyon Euroya ulaştı.

Deloitte Futbol Para Ligi 2020 Raporuna göre dünyanın en çok gelir elde eden 20 kulübün gelirlerinin toplamı, 2018/2019 sezonunda bir önceki döneme oranla %11’lik artış gösterdi ve 9,3 milyar Euroya ulaştı: 

FC Barcelona 840,8 milyon Euro,
Real Madrid 757,3 milyon Euro,
Manchester United 711,5 milyon Euro gelirle il üç sıradaki kulüpler olarak yer aldı.
Bu sayısal büyüklüğe bakarak sporun nasıl bir değişim ve dönüşüm içinde olduğunu anlayabiliyoruz.

Sonuç olarak, spor sektörü de teknolojideki değişim hızını dikkate alacak olursak, dijitalleşerek evrimleşme sürecine hızla geçecek sektörler arasında olacağını söyleyebiliriz.

Bu kapsamda, sporun küreselleşme olgusu içinde toplumsal hayata yansımasını da değerlendirmek istiyorum. 

Spor, yıllardır, farklı biçimlerde dolaylı ve doğrudan tüm insanların hayatında küçümsenmeyecek bir yere sahip olmuştur.

İnsan ihtiyaçlarının giderilmesi açısından önemli bir işleve sahip olan spor; bugünkü yapısal özelliği ile ekonomik bir unsur olarak karsımıza çıkmaktadır.

Spor, sosyo-ekonomik ve toplumsal özellikleri ile ekonomik dönüşümün en önemli aktörleri içerisinde yer almaya devam etmektedir

Toplumların sporun bu ekonomik yapısal özelliğinden fayda sağlayacakları tedbirler almaya devam ettiklerini de söylememiz gerekir.

Bu kapsamda, spor hizmetleri; bireysel, kurumsal, organizasyon seklinde, genel ekonominin içerisinde yer almakla birlikte; çeşitli hizmetlerin üretimi ve tüketimi açısından önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.

O halde sporun genel karakterini yeniden tanımlamak istersek, dünya çapında milyonlarca takipçisi, çalışanları olan ve çok sayıda varlığı oluşturan, katma değer, istihdam yaratan, sosyal bir olgu olarak söylememiz yanlış olmayacaktır.

Günümüzde, küreselleşmenin yanı sıra kurumsallaşma-profesyonelleşme süreci ile kazanma kültürü̈ ve başarı elde etme arzusu sportif değerlerin önüne geçmiş, Spor ekonomisinin en büyük alanını oluşturan futbol ise olimpik anlayıştan hızla uzaklaşarak, alınıp satılabilen bir meta olarak ticari iş kollarından biri haline gelmiştir. 

Bu bağlamda spor ekonomisi ve yönetimi gelişen bir disiplin olarak; tıp, sosyoloji, psikoloji antrenman bilimi ve işletmeciliğin pek çok alt disiplini ile ortak bilgi üretmekte ve bunu her anlamda gelişen ve ülke ekonomileri içinde giderek artan bir yere sahip olan spor endüstrisine sunmaktadır.

Bu durum, spor yönetimine etkin ve yenilikçi yaklaşımlar getirilmesini ve spor ekonomisi ile yönetiminin ülkesel ölçekte etkin bir rol alması gerektiğini ortaya koymaktadır.

Futbolun endüstriyel bir iş kolu haline gelmesi, ekonomik boyutlarının büyümesi, içinde farklı beklentilere sahip grupları ve kişileri (spor yönetimi, sporcular, teknik ekip, taraftarlar, basın ve spor kamuoyu gibi) barındırması ile ülkemizde dernek yapılarına sahip, birer sportif organizasyon halinde bulunan spor kulüplerinin, sahip olduğu geniş̧ sosyo-kültürel ve ekonomik ortamın gereklerini yerine getirmek ve bu dinamikleri doğru bir şekilde yönetebilmek için, iktisadi-mali, hukuki, yönetim ve organizasyon yapıları bakımından çağdaş özellikler taşıyacak değişimlere ihtiyaçlarının olduğunu düşünüyorum.

Bu bilgiyi podcast olarak da dinleyebilirsiniz . https://anchor.fm/serdar35

spor endüstrisinin geleceği futbol uefa
Dr. Serdar Samur
Dr. Serdar Samur
Blog Yazarı

Spor Yönetimi Uzmanı olan Serdar Samur, Türk spor yönetimi ve kültürünün gelişmesine katkı sağlamak maksadıyla, Gedik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır. Futbol Yönetimine ışık tutacak çok sayıda ulusal ve uluslararası makaleler yanında 5 kitabı bulunmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bilgi Çağında Spor Yöneticiliği
İşletme Yönetimi

Bilgi Çağında Spor Yöneticiliği

19 Mayıs 2018
Geleceği Olan En İyi Meslekler
Meslekler

Geleceği Olan En İyi Meslekler

23 Şubat 2021
2035 Yılının Popüler Meslekleri
Meslekler

2035 Yılının Meslekleri

07 Mayıs 2021
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500209
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
İşletme Yönetimi Eğitimi
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
775209