AnasayfaBlogPazarlama Stratejisine Sahip Olmak Önemli midir?
Satış - Pazarlama

Pazarlama Stratejisine Sahip Olmak Önemli midir?

16 Mart 2018
Pazarlama Stratejisine Sahip Olmak Önemli midir?

Birçok insan pratik ve düşüncede stratejik olmaktan bahseder. Peki bu gerçekte ne anlama geliyor. Ve bu sizin işinizde ne gibi bir farklılık yaratabilir? Stratejinin sözlük tanımı uzun dönemli planlamadır. Pazarlama stratejisi hakkında bir konuşma yapmaya başlasam insanların aklına reklamcılık veya satış bağlamında bir şeyler gelir. Ama yine de bu kabul edilebilir bir şey. Bir pazarlama stratejisi tamamen NASIL olduğu ile ilgilidir ve aşağıdaki bu soruya cevap vermesi gerekir. Hedef müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılayan veya aşan ürün ve hizmetleri nasıl geliştirecek, fiyatlandıracak, tanıtacak, dağıtacak ve satacak ve sonra kar elde edeceksiniz?

Pazarlama Stratejisine Sahip Olmak Önemli mi?

İster küçük bir işletme, ister büyük bir kurum olun; pazarlama seçeneklerini düşünmeli ve analiz etmeniz gerekir. Eğer bunun üzerinde vakit harcarsanız harcadığınız zaman sizi müşterilerinizin istekleriyle neredeyse tamamen eşleşen yaklaşımları seçmenizi sağlayacak, markanızı ve pazarlama pozisyonunuzu destekleyecek ve de size daha büyük bir iş başarısı şansı verecektir. Bir strateji aynı zamanda işinizi için de yönlendirme sağlar; işiniz için hedeflediğiniz başarılara doğru odaklanmanızı sağlar. Müşterilerinizin ilgisini çekmeyen veya markanızı desteklemeyen kampanyalara vakit ve para harcamanıza sebep olabilecek yararsız yönlendirme veya işe yaramayan pazarlama aktivitelerinden kaçınmanızı da sağlar. Daha da fazlası, acele bir şekilde pazarlama yapmak tamamdır ama bu sizin vakit geçtikçe düzenli bir şekilde aktivite tekrarlamaya eğilimli olmadığınızı gösterir. Basit bir sistem uygulayarak hangi aktivitelerin hangi şartlar altında etkili olduğunu izleyebilir ve de tanımlayabilirsiniz. Daha sonra onları tekrar kullanmak için plan yapabilirsiniz. Daha da önemlisi müşteri memnuniyetine ve iş başarısına katkı sağlamayan aktiviteleri sonlandırabilirsiniz.

Düşünce tarzını benimsediniz ama işlevsel faaliyet yok!

Pazarlamanın bağımsız bir aktivite olmadığını bilmeniz gerekir. Operasyonel etkinlik sağlamak ve pozitif müşteri deneyimi sunmak için pazarlama stratejilerinizin kurumsal amaçlarınıza eşit olduğundan emin olmalısınız. Güçlü bir pazarlama temsiline sahip olmak ve stratejinizde pazarlama girdisinden emin olmak sadece müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamakla kalmaz, operasyonel bir sistem yaratmanıza marka değerleri, ürün aralığı, fiyatlandırma, iletişim kanalları ve beklentiler açısından yardımcı olur. Ama teknoloji, müşteri hizmetleri ve teslimat/dağıtım mekanizmalarıyla desteklenmiş olması gerekir. Operasyonlarınızın, pazarlama ve teknoloji takımlarınızın yakın bir şekilde müşteri yolculuğunu geliştirmek ve uygulamak için çalışmasıyla iş planlamasına ve yönetimine doğru bir işbirliği ve çapraz işlevsel yaklaşım sağlamak sizin buna ulaşmanızı sağlayabilir. Yıllar boyunca pazarlama, operasyonlar ve teknoloji işlevleri arasındaki koordinasyon, iletişim ve işbirliği eksikliği olan kurumların artan pazarlama aktiviteleri ve özel satış/reklam kampanyaları aracılığıyla müşterilerin isteklerine hazır olmadıklarına tanık oldum. Bu senaryoyu hayal edin. Pazarlama takımınız yeni bir ürün/hizmet kampanyası hazırlıyor ve çıkarıyor ve bu da sizin iletişim merkezinize başarılı bir şekilde büyük müşteri kitleleri çekiyor. Harika! Veya eğer pazarlama operasyon işlevselliğiyle birlikte işbirliği içinde çalışmayı kampanyalara hazır olduklarından emin olmak adına düşünseydi harika olurdu. Ama düşünmediler. Aslında kampanyayı başlattıkları bilgilerini vermediler ve artan arama kapasitesi ile birlikte onu karşılayabilecek yeterli çalışan yoktu ve müşteriler ne zaman bir üye veya çalışanla konuşmayı başarsa; gördüler ki onların kampanyalardan haberleri yok ve müşterinin sorularına ve sürecin potansiyel gerekçelerine dair müşteriye cevap verebilecek bir bilgiye sahip değiller. Sonuç: operasyonlarda kaos, motivesi olmayan çalışanlar, mutsuz müşteriler, markada negatif etki, ürün/hizmette baskı, pazarlama yatırımının dönüşünde potansiyel negatif etki. Pazarlama stratejisine sahip olmak önemli midir? Evet, bu iş planlarınızın bir parçası olmalı ve sizin operasyonel, satış, teknoloji ve İK stratejilerinizle birlikte pozitif bir müşteri deneyimi sunmak ve istenilen sonuçlara ulaşmak için uyumlu olmalı.

pazarlama stratejisi satış stratejisi pazarlama stratejisine sahip olmak önemli mi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Pazarlama Bölümü Lisans ve Ön Lisans
Bölümler

Pazarlama Bölümü Nedir?

28 Temmuz 2020
4P Pazarlama Nedir?
Satış - Pazarlama

4P Pazarlama Nedir? 4P Pazarlama Ne İşe Yarar?

11 Ağustos 2021
Pazarlama Karması Nedir?
Satış - Pazarlama

Pazarlama Karması Nedir?

31 Mayıs 2020