AnasayfaBlogPazarlama ile İlgili En İyi Kitaplar Nelerdir?
Kişisel Gelişim

Pazarlama ile İlgili En İyi Kitaplar Nelerdir?

25 Ocak 2021
Pazarlama ile İlgili En İyi Kitaplar Nelerdir?

Pazarlama, pek çok alanla ilişkili olan önemli bir sosyal bilim dalıdır. Geçmişten bugüne pazarlama anlayışı, gelişime ve değişime ayak uydurarak etkisini artırmıştır. Bugün her iş alanında, öyle ya da böyle bir pazarlama departmanı karşımıza çıkmaktadır. Faydaları ve kullanım alanlarından dolayı pazarlama, her dönem hayatımızda etkin bir rol oynayacaktır. Gelişime açık bir disiplin olan pazarlama, geliştirdiği teorik ve uygulamalı bilgilerle de kişilere yardımcı olmaktadır.

Bugün sözünü edeceğimiz pazarlama kitapları ile pazarlama eğitimleri de faydalı içerikleriyle iş alanlarında bilgi sahibi olmanızı sağlamaktadır. Bilgi ve uzman deneyimlerine dayanan tavsiye edebileceğimiz pazarlama kitapları, pazarlamanın gerçekte ne olduğunu ve iş dünyasında nasıl bir yansıması olduğunu da size aktaracaktır.

En Faydalı 5 Pazarlama Kitabı

Pazarlama alanı, yalnızca tek bir anlayışa ya da disipline göre hareket etmez. Bugünkü pazarlama; dijital pazarlama, içerik pazarlama, deneyimsel pazarlama ve nöropazarlama gibi dallara ayrılarak değerlendirilmektedir. Bu duruma uygun olarak da pazarlama kitapları konu açısından çeşitlilik göstermektedir. Sizin için faydalı olacağına inandığımız pazarlama kitapları da farklı konu ve uzmanlık alanlarını içeriyor. Hem pazarlama ile tanışmak istiyor hem de bu alanda bir kariyer hedefliyorsanız listemizdeki kitaplarla doğru bir başlangıç yapabilirsiniz.

 • Pazarlama 4.0- Gelenekten Dijitale Geçiş / Philip Kotler

Pazarlama ile ilgili kitaplar önerip de Kotler'i anmadan geçmek olmaz. Kotler günümüzde "Pazarlamanın Babası" olarak anılıyor ve bu unvanı neden hak ettiğini de kitapları ve tavsiyeleriyle gösteriyor. Pazarlama 4.0 kitabı da pazarlamanın değişen seyrine dair bilgi ve konu başlıklarını okuyucuya aktarıyor. Özellikle dijitalleşen dünyanın pazarlama anlayışına dair uzman bilgisi aramak istiyorsanız Pazarlama 4.0 kitabını almamak için hiçbir sebebiniz yok.

Aslında Kotler'in kitapları, pazarlamaya giriş yapmak ve pazarlama alanında kendini geliştirmek isteyenler için yol gösterici içeriklere sahip. Philip Kotler'in pazarlama literatürüne armağanı Pazarlama 4.0; dijitalleşen pazarlama, yeni müşteri profili, marka çekiciliği, şaşırtıcılık etkisi ve mobil pazarlama gibi konu başlıklarıyla pazarlamanın yeni durumunu okuyucusuyla paylaşıyor. Pazarlamada yeni bir evre olan pazarlama 4.0'nın etkilerini tanımak istiyorsanız Kotler'in pazarlama kitabı bu isteğinize yanıt vermeye hazır. 

 • Görünmeyeni Satmak/ Harry Beckwith

Harry Beckwith'in Görünmeyeni Satmak kitabı, hizmet pazarlamasına dair nadir bulunan pazarlama eserlerinden biri. Üründen ayrı olarak hizmeti nasıl pazarlayabileceğinizin bilgi ve uygulamasını kitapta bulabiliyorsunuz. Hizmet pazarlamasında yapılması ve yapılmaması gerekilen püf noktalarının detaylandırıldığı kitap, pazarlama alanında bilgi birikimini artırmak için en faydalı kaynaklardan. 

 • Buyology: Satın Almaya Dair Bildiğimiz Her Şey Neden Yanlış/ Martin Lindström

Türkçeye kazandırılan en verimli pazarlama kitaplarından biri de Buyology. Kısaca satın almaya teşvik eden pazarlama anlayışı, tüketici ve müşteriyi harekete geçirmeden ayakta duramaz. Pazarlama danışmanı Martin Lindström'de bu basit ama bir türlü doğru anlaşılamayan gerçeği merkeze alarak satın almaya dair neler olup bittiğini okuyuculara aktarıyor.

Nöropazarlama tekniklerine göre hazırlanılan araştırma verilerini ve sonuçları gibi ileri pazarlama çalışmalarını da kitapta bulabiliyorsunuz. Özellikle üretici- tüketici davranışları ve nöropazarlamaya dair yeni bilgilerle zihninizi doldurmak istiyorsanız kitabı rahatlıkla satın alabilirsiniz. 

 • Bütün Pazarlamacılar Yalancıdır-Hikâye Anlatır/ Seth Godin

Mor İnek kitabının yazarı, pazarlama ve reklam alanındaki uzmanlığını söz konusu kitabında da gösteriyor. Günümüzün pazarlamacıları ne anlatmalı, neden anlatmalı gibi bir konuya değinen kitap, hikâye anlatıcılığını öne çıkarıyor. Günümüzün pazarlama yaklaşımında, hikâye anlatmanın ve kabul ettirmenin değerine vurgu yaparak ilerleyen kitap, pazarlama dünyasına da bir göz atıyor.

Özellikle Mor İnek kitabındaki tavsiyeleriyle tanıdığımız Seth Godin, bütün pazarlamacılar yalancıdır ama hikâye anlatan bir yalancı diyerek hikâyenin tüketici nezdindeki önemine atıf yapıyor. Reklam, pazarlama ya da halkla ilişkiler alanlarında bir uğraş sahibiyseniz mutlaka kitaptan faydalanmayı unutmayın. 

 • Pazarlamaya Giriş/ Zeliha Eser, Sezer Korkmaz

Pazarlamaya başlangıç niteliği taşıyan Pazarlamaya Giriş kitabı, Türkçe yazılmış en iyi pazarlama kaynaklarından biri. Kitap; pazarlama tanımları, pazarlama karması ve stratejik pazarlama yönetimini içeren geniş bilgilere sahip. Özellikle pazarlama ile ilgili bir bölümde okuyacaksanız Pazarlamaya Giriş kitabı, sürekli elinizin altında bulunabilecek kılavuz kitaplardan biri.

Giriş ve İleri Seviye Pazarlama Kitapları

Listemizdeki pazarlama kitapları dışında, başlangıç ve ileri seviye pazarlama kitaplarını da yazımızda yer vermek istedik. Özellikle pazarlamanın alt dallarına yönelik bilgi birikiminizi artırabileceğiniz kitaplar, pazarlamadaki egemen uygulamaları da tanımanıza yardımcı olacaktır.

Listedeki bazı kitaplar dijital pazarlama ile ilgili kitaplardan oluşuyor. Günümüzün egemen pazarlama anlayışı olarak dijital pazarlamaya dair ne kadar çok şey bilirseniz o kadar hızlı ve olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Ayrıca dijital pazarlama alanı ile ilgili bir kariyer hedefiniz de varsa kendinizi geliştirmek için dijital pazarlama kitapları okuyarak alana hazır olabilirsiniz. 

Giriş ve ileri seviye olarak adlandırdığımız pazarlama kitapları dışında halkla ilişkiler, reklamcılık ve marka yönetimi ile ilgili kitapları da okuyarak pazarlamanın etkilendiğini alanlara da giriş yapabilirsiniz. 

 • A'dan Z'ye Pazarlama/ Philip Kotler (Giriş Seviye)

 • 10 Ölümcül Pazarlama Günahı/ Philip Kotler ( İleri Seviye)

 • Dijital Pazarlama/ Damien Ryan (Giriş Seviye)

 • Dijital Pazarlama- Strateji, Yürütme ve Uygulama/ Dave Chaffey, Fiona Ellis-Chadwick (İleri Seviye)

 • Nöro Marketing- Müşterinizin Beynindeki Satın Alma Düğmesine Basmak/ Patrick Renvoise (İleri Seviye)

 • Dijital Çağda İçerik Yönetiminin Kuralları/ Ann Handley, C.C. Chapman (İleri Seviye)

 • Pazarlamanın 22 Kuralı/ Al Ries, Jack Trout (Giriş Seviye)

 • Dijital Pazarlama Temelleri/ Emre Gökşin (Giriş Seviye)

 • Taşlar Yerinden Oynarken- Dijital Pazarlamanın Kuralları/ Fatoş Karahasan (İleri Seviye)

 • Tüketici Davranışı ve Pazarlama Stratejileri- Global ve Yerel Yaklaşım/ Erdoğan Koç (Giriş Seviye)

 • Pazarlama Yönetimi-Stratejik Yaklaşım/ Ahmet Hamdi İslamoğlu (Giriş Seviye)

 • Pazarlama İlkeleri/ İsmet Mucuk (Giriş Seviye)

 • Modern Pazarlama/ Ömer Torlak, Remzi Altunışık, Şuayıp Özdemir (Giriş Seviye)

pazarlama kitapları pazarlama kitabı ileri seviye pazarlama kitapları dijital pazarlama kitapları pazarlama 4.0 Pazarlama ile İlgili En İyi Kitaplar
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Pazarlama Faydaları Nelerdir?
Satış - Pazarlama

Pazarlama Faydaları Nelerdir?

11 Kasım 2021
Pazarlama Bölümü Lisans ve Ön Lisans
Bölümler

Pazarlama Bölümü Nedir?

28 Temmuz 2020
4P Pazarlama Nedir?
Satış - Pazarlama

4P Pazarlama Nedir? 4P Pazarlama Ne İşe Yarar?

11 Ağustos 2021
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Pazarlama İletişimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
500209