AnasayfaBlogNasıl Daha Üretken Olunur?
Kişisel Gelişim

Nasıl Daha Üretken Olunur?

02 Eylül 2021
Nasıl Daha Üretken Olunur?

Hayatımda nasıl daha üretken olurum? Bu ve benzeri bir soruyu kendinize hiç sordunuz mu? Bu düşünce modeli aslında sizi, olduğunuz yerden daha iyi bir konuma getirmek için vardır. Aynı zamanda üretkenliğinizi arttırmak demek kişisel gelişiminizi de arttırmanız demektir. Gerek günlük rutinlerimizde çevremizden sıyrılmak gerekse iş hayatımızda başarı ve başarılı bir kariyer için elzem bir konudur.

Üretken Olmak İçin Yapılacaklar

Üretken olmak; insanların sıradan kalmasında ve başarılı olmasında en etkili düşünce yöntemidir. Üretken olmayı öğrenmek demek, problemleri çözmek için gerekli becerileri edinmek demektir. Peki bu becerileri nasıl edinebiliriz? Gelin biraz bunun hakkında konuşalım.

Beyin Fırtınası Yapın

Beyin fırtınası yapmak, yapacağınız iş üzerinde oturup düşünmektir. İnsanların gelişmemesinin, üretkenliklerini düşüren nedenler hakkında ünlü bir yaşam koçu şunları dile getirmiştir; “İnsanlar ya çok düşünüp hiç hareket etmemelerinden ya da hiç düşünmeden hareket ettiklerinden dolayı gelişemezler.”

Etkili bir beyin fırtınası yapmak için şunlara dikkat edin;

  • Sessiz bir ortam ayarlayın.

  • Süre tutun.

  • Eksilerinizi, artılarınızı bir kağıda yazın.

  • Eksilerinizden, neleri değiştirebileceğinizi not alın.

  • Artılarınızdan, neleri daha iyi yapabileceğinizi yazın.

Eleştirel Düşünün

Eleştirel düşünme, kendinizi disiplinli bir şekilde yönetebilmeyi içerir. Eğer kendinize dürüst olmazsanız, çevrenize karşı hiçbir zaman dürüst olamazsınız. Burada kendinizi yargılayacaksınız fakat asmayacaksınız. Eksik veya güzel yaptıklarınızı, kendinize zarar veren ya da sizi ileriye götüren alışkanlıklarınızı değerlendireceksiniz. Kimse sizi, kendinizden daha iyi tanıyamaz.

Sürekli “Evet” Demeyi Bırakın

Üretken insanların, sıradan insanlara göre çok daha az “Evet” dediklerini biliyor muydunuz? Ünlü yazar ve eğitmen Brian Tracy, “Ye O Kurbağayı” adlı kitabında bir ilkeden bahseder; Pareto İlkesi. Bu ilkeye göre, verdiğimiz kararların %20’si hayatımıza %80 etki edecek. Kararlarımızın geri kalan %80’inin etkisi ise yalnızca %20 olacak. Yani sizin üretken olmak için vereceğiniz 10 karardan yalnızca ikisi sizi geliştirecek, hayatınızı değiştirecek. Bu nedenle sürekli “evet” demek yerine, arada “hayır diyerek analiz etmekte fayda var.

Tekrar Eden Şeyleri Yapmayı Bırakın

Rahat bölgesi kavramını daha önce duymuş muydunuz? Yani sizin yapmasını sevdiğiniz ya da sevmediğiniz ancak rutine bağladığınız işleri ifade eder. Bir şarapçı için aynı yerde dilenmeyi, aynı yerden içki almayı ve aynı yerde içmeyi ifade eder. Deyim yerindeyse burası sizin, bitki bitmeyen kurak topraklarınızdır.

Yeni bir işe başladığınız zamanki rahatsızlık hissinizi düşünün. Spora ilk başladığınız günü, yeni bir beceri geliştirmek için ilk başladığınız zamanı… Ne kadar da zor geliyordu değil mi? Ancak sonraki zaman diliminde ne oldu? Daha da kolaylaştı.
Üretkenliğinizi arttırmak için sizi rahat bölgenizden çıkartacak bir plan yapın. Sizi geliştirecek olan şeyler, yeni şeylerdir. Sürekli aynı şeyleri yapmak, size aynı sonuçları verecektir.

Kendinize Vermiş Olduğunuz Tavsiyeleri Uygulayın

Dünyada milyonlarca insan “birileri gelsin de beni, istediğim türden bir insan olmam için motive etsin” düşüncesiyle hayatlarını tüketmektedir. İşin acı tarafı şu ki, bu insanlar otobüs geçmeyen bir durakta otobüs bekleyen yolcular gibidir. Hiç kimse onları kurtarmaya gelmeyecek.

Herkes konuşur, çok az insan yapar. Ünlü bir profesör “Kıymetler ve değerler sahasında, bilmek yapabilmek değil, yapabilmek bilmektir.” diyerek aslında uygulamanın üretkenlik üzerindeki etkisini açıkça vurgulamıştır.

  • Sağlıklı olmak hakkında herkes konuşur, çok az insan sağlığı için bir şeyler yapar.

  • Spor yapmanın önemini çok insan bilir ancak çok az insan spor yapar.

  • Günde 30 sayfa kitap okumak, yılda 10 bin sayfadan fazla okumak demektir. Bu da yılda ortalama 40 kitap eder. Bir konu hakkında doktora derecesinde bilgi edinebilirsiniz. Ancak insanlar kitap okumuyor.

  • Televizyonun zararları hakkında herkes konuşur, ancak TÜİK verilerine göre ülkemiz günlük televizyon izleme süresinde dünyada ikinci sıradadır.

Bu örnekleri daha da arttırmak çok kolay. Herkes bir şeyler biliyor, ancak çok az insan hayatını değiştirmek için harekete geçiyor. Bu yüzden üretkenliğinizi arttırmak için kendinize yapacağınız en büyük yardım, hemen uygulamaya geçmek olacaktır.

YAZAR: BARIŞ BOZ

üretkenlik nedir üretken olmak üretkenliği arttırmak Nasıl Daha Üretken Olunur üretken olmak nedir üretkenlik
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229
Üretim Yönetimi Eğitimi
4.9
(16)

Üretim Yönetimi Eğitimi

24 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
775209
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat