AnasayfaBlogMüzik Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Müzik Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?

23 Mart 2021
Müzik Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?

Müzik öğretmeni, müziğe karşı ilgisi olan herkesi eğitebilecek düzeyde bir eğitimcidir. Günümüz dünyasında popüler olan mesleklerden birisi değildir belki. Ancak bir müzik öğretmeni, özellikle yeni yetişmekte olan genç kuşağa önemli katkılar yapar. Bunun nedenlerinden birisi, çocuğun veya gencin ruh dünyasını beslemektir. 

Hepimizin kabul ettiği gibi, müzik ruhun gıdasıdır. Çocukların sağlıklı bir şekilde büyümesi için akademik, sosyal ve fiziksel etkinlikler kadar sanatsal etkinlikler de etkilidir. Hem çocukluk hem de ilk gençlik yıllarında müzikle tanışan ve uğraşan kişiler, sağlıklı bir ruh dünyasına sahip olur. Öğrencilik dönemlerinde müzik ve spor konularında olan etkinliklerin olumlu etkileri görülmekte. Dolayısıyla, gerek okul ortamında gerekse de okul dışı etkinliklerde, müzik eğitimlerine önem verilmesi öğrencilere yararlı olacaktır. 

Müzik öğretmenliği, yetenek ve yoğun emek isteyen bir meslektir. Tıpkı müzisyenlik mesleğinde olduğu gibi, düzenli olarak uzun sürelerde çalışma ister. Müzik öğretmeni, hem kendi bilgilerini pekiştirmek hem de öğrencilere daha faydalı olabilmek için kendini yenilemesi gerekir. Güncel müzikal bilgileri takip edip, kendi eğitimine ve öğrencilerin derslerine bunları adapte eder. 

Ülkemizde, müzisyen olmak isteyen kişiler çoğunlukla ekonomik kaygılar nedeniyle müzik öğretmenliği yapmayı tercih etmekteler. Bunun sebebi, müzisyenliğin sabit bir geliri olmamasından kaynaklanır. Bu kişiler de öncelikle müzik öğretmeni olur, ek iş veya hobi olarak müzisyenlikle uğraşmayı tercih ederler. 

Müziğe meraklı ve yetenekli olan kişiler, meslek seçimi olarak en çok müzik öğretmenliğini tercih ederler. Böylelikle ekonomik kaygılarından kurtulurlar ve sevdikleri işi yaparak para kazanmış olurlar.

Bu yazımızda, “Müzik öğretmeni nedir?”, “Müzik öğretmeni ne iş yapar?”, “Müzik öğretmeni nasıl olunur?” ve “Müzik öğretmeni maaşları” gibi konuları beraber inceleyeceğiz. Müzik Öğretmeni konusuyla ilgili merak edilen konulara gelin beraber göz atalım…

Müzik Öğretmeni Nedir?

Müzik öğretmeni; okul ortamında veya eğitim kurumları dışında, öğrencilere veya meraklılarına müziğin temellerini öğreten kişidir. Bu öğretmenler, öğrencisi olan kişilere nota ve enstrüman gibi temel müzik eğitimlerini verir. Ritim, tempo ve ses konusundaki becerilerin geliştirilmesi de bu eğitimlere dahildir. 

Müzik öğretmeni bu eğitimleri gerçekleştirirken, yaş gruplarına ve yetenek derecesine göre sınıflandırma yapar. Okul ortamındaki müzik eğitimlerinde ise, öğrencilerin yaşına ve düzeyine göre eğitim programını düzenleyebilir.

Müzik öğretmenlerinin çalışma alanları genellikle okullardır. Bu öğretmenler, devlet okullarında ve özel eğitim kurumlarında çalışabilmekteler. Ayrıca, özel müzik kurslarında çalışabilmeleri de mümkündür. Sadece özel ders vererek serbest çalışan müzik öğretmenleri de bulunuyor.

Devlet okullarında çalışan müzik öğretmenlerinin çok sayıda öğrencisi bulunabiliyor. Özel okullarda çalışan müzik öğretmenlerinin hitap ettiği öğrenci sayısı biraz daha azdır. Özel müzik kurslarındaki öğrenci sayısı da kuruma ve bulunduğu yere göre de değişebiliyor. Serbest olarak özel ders veren müzik öğretmenleri ise kendi öğrenci sayısını kendisi belirliyor. Bunlar da müzik öğretmeni olmak isteyen kişilerin bilmesi gereken konulardandır. 

Müzik Öğretmeni Ne İş Yapar? 

Müzik öğretmeni, ilgili bakanlığın onayladığı müfredata göre müzik eğitim programını hazırlar ve yürütür. Müzik etkinliklerinin, öğrencilerin yaş gruplarına ve yetenek düzeylerine göre nasıl düzenlenmesi gerektiği konusu müzik öğretmeninin sorumluluğudur.

Müzik Öğretmeni birçok eğitici kol çalışmalarında görev almaktadır. Bu sayede öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenlenir. Bu sayede öğrencilerin gelişimlerini izler ve var olan sorunlarına çözüm arar.

Müzik öğretmeninin en önemli görevlerinden birisi de, öğrencilerdeki müzikal ve sanatsal yeteneklerin gözlenmesidir. Bu gözlemlerinin sonuçlarını da aileyle ve rehber öğretmenle paylaşmalı, çocuğun gelişimi hakkında bilgiler vermelidir. 

Müzik öğretmenlerinin okul ortamlarında yaptıkları görevlerden bazıları şunlardır:

  • Öğrenci grubunun yaş ve yetenek özelliklerine göre etkinlikler yapmak,

  • Öğrencilerdeki müzik konusundaki becerilerin gelişmesine destek olmak,

  • Öğrenciler için yaratıcı bir öğrenme ortamı hazırlamak,

  • Müzik aletleri temini konusunda idarî yetkililerden destek almak,

  • Öğrencilerin müzikal gelişimi için yapılan ödev ve projeleri gözlemlemek,

  • Müzikal eğitimi geride olan öğrencilere destek olmak

  • İdarenin yürüttüğü eğitim politikalarını ve prosedürleri takip etmek,

  • Okulda düzenlenen toplantılara ve öğrenci etkinliklerine katılmak,

  • Okul etkinlikleri için gösteriler plânlayarak bunların provalarını yürütmek. 

Müzik Öğretmeni Maaşları

Müzik öğretmeni maaşları, bulundukları kuruma ve ders saati yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebiliyor. Devlet okullarında sabit maaş ve ek ders ücreti şeklinde olabiliyor. Özel okullardaki öğretmenlerinse daha fazla maaş almaları söz konusu olabiliyor. Bunun nedeni olarak, eğitim sektöründe bulunan kurumlar arasındaki rekabeti gösterebiliriz. Kurumun ekonomik gücü ne kadar çoksa, öğretmenlerin maaşları da o kadar yüksek olabiliyor.

2020 yılında, kamu kurumlarındaki müzik öğretmenlerinin aldıkları maaş ortalama olarak 3.130 TL olarak paylaşılmıştır. Ek ders ücretleri de eklendiği zaman öğretmenlerin alabileceği en yüksek ücret 3.940 TL civarına çıkabiliyor.

Müzik öğretmenlerinin kamu kurumlarındaki ortalama gelirleri bu civardadır. Ancak özel okullarda bu ücretler daha yüksek olabiliyor. Özel müzik kurslarında, ders saatleri arttıkça biraz daha yüksek ücretler ortaya çıkabilmekte. Özel ders veren müzik öğretmenleri de ders saati başına yüksek ücretler aldıkları için aylık gelirlerinin daha çok olduğunu söyleyebiliriz.

Müzik Öğretmeni Nasıl Olunur?

Müzik öğretmeni olmak için öncelikle üniversite sınavlarına girip “Müzik Öğretmenliği” lisans programını kazanmak gerekiyor. Sonrasında bu lisans programından başarıyla mezun olmak şartı bulunuyor. Bu bölümden mezun öğrenciler “Müzik Öğretmeni” unvanını hak ediyorlar. Mezunların öğretmen olabilmesi için, formasyon eğitimini de almaları gerekiyor. 

Ancak müzik öğretmeni olarak çalışabilmek için Müzik Öğretmenliği bölümü mezuniyeti ve formasyon yeterli olmuyor. Devlet okullarında müzik öğretmeni olarak çalışabilmek için, mezuniyet sonrasında KPSS’ye girip yeterli bir puan almak gerekiyor. Bu KPSS puanıyla, bölümle ilgili atama tercihleri yapılması gerekiyor. Alınan puana ve tercihe göre, müzik öğretmenliği devlet kadrolarına atamalar yapılabiliyor.

Müzik Öğretmenliği lisans programı dışında, Devlet Konservatuvarı mezunları da müzik öğretmeni olabiliyor. Bunun için konservatuvar mezunlarının da formasyon eğitimlerini almış olması gerekiyor. Müzik Öğretmenliği bölümü ve Konservatuvar bölümleri okuyabilmek için özel yetenek sınavına da başvuru yapmak gerekiyor. Özel yetenek sınavlarında da başarılı olan kişiler, öğrenci olarak kabul ediliyor. 

Ülkemizde 2020 yılı itibarıyla 25’ten fazla üniversitede müzik öğretmenliği bölümü bulunuyor. Üniversiteler; özel yetenek sınavı başvurularında öğrencilerden lise diploması, üniversite sınav sonucu, kimlik gibi bazı belgeler istiyorlar. Özel yetenek sınavları konusundaki her şeyi üniversiteler kendileri plânlamaktalar. Bu sınavlarda genellikle iki aşamalı olarak yapılıyor. Öncelikle eleme sınavı yapılıyor, ardından da seçme aşaması gerçekleştiriliyor.

Özel yetenek sınavlarının eleme aşaması için bilmemiz gereken bazı şeyler vardır. Bunlar; verilen seslerin ve ezgilerin tekrarı, seslerin bulunduğu aralıklar, akor duyma, deşifre ve solfej gibi konulardır. Ayrıca adayın bir eser seslendirmesiyle, sesi kullanabilme yeteneği de dikkat edilen konular arasındadır.

Seçme sınavlarına baktığımızda; hem yazılı hem de uygulamalı bir sınav yapıldığını görüyoruz. Adayın ses rengi ve enstrüman yeteneğinin de değerlendirildiği bu sınavda, belirlenen baraj puanını geçen adaylar kurul tarafından değerlendiriliyor. İki aşamalı bu sınavın son değerlendirmesiyle, başarılı olan adayların duyurusu yapılıyor ve bölüme kayıt hakkı kazanılıyor. Müzik öğretmeni adayları olan bu öğrencilere; eğitimleri boyunca teorik ve uygulamalı derslerle birlikte, formasyon dersleri de veriliyor.

Müzik öğretmeni müzik öğretmeni nedir müzik öğretmeni ne iş yapar müzik öğretmeni nasıl olunur müzik öğretmeni maaşları
Emel Keskin
Emel Keskin
Blog Yazarı

1998-1999 yılları arasında, Yalova'da bulunan bir reklam ajansının Koleksiyon adlı dergisinde; reklam koordinatörü ve köşe yazarı olarak çalıştı. 2003’te Mimar Sinan Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü'nden mezun oldu. Halen İstanbul Üniversitesi, Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.