AnasayfaBlogReferans Mektubu Almak İçin 4 İpucu
İş Görüşmesi

Referans Mektubu Almak İçin 4 İpucu

22 Nisan 2015
Ön planda, üzerinde yeşil bir kelime yazılı yırtık pembe bir kağıt tutan bir kişinin elinin yakın çekimi görülüyor. Kağıt hafifçe buruşmuş ve kenarı boyunca birkaç küçük yırtık var. Arka planda, ortasında pembe ve siyah bir nesne bulunan bir tabelanın yakın çekimi görülüyor. Tabela hafifçe solmuş gibi görünüyor. Kâğıttaki kelime kalın, yeşil bir yazı tipiyle yazılmış ve sayfanın ortasına yerleştirilmiş. Kişinin eli sol alt köşede, kağıdı hafifçe kavrarken görülüyor.
KonuAçıklamaÖneri/İpucu
Referans Mektubunun ÖnemiÇalıştığınız iş yerlerinden veya üstünüzden alabileceğiniz referans mektubu, işverenler için önemli bir bilgi kaynağıdır.Referans mektubunu kimin yazdığı önemli, dolayısıyla amaç dışı şekillerde kullanmaktan kaçının.
Referans Olarak Kimin SeçimleriReferans seçiminiz iş görüşmelerinde kritiktir. İşverenler genellikle üstlerinizi veya süpervizörlerinizi görmek ister.Referanslarınızı seçerken iş yerindeki ilişkiniz dikkate alın.
Referans İzniÖzgeçmişinize referans olarak birisini yazmadan önce o kişiden izin almalısınız. Referans olacak kişinin bilgisi veya onayı olmadan işlem yapmak yanıltıcı ve etik dışıdır.
İşe Yönelik ReferansReferans mektubu alırken detayların ve belirli niteliklerin vurgulanmasına özen göstermelisiniz.Genel ifadelere dayanan bir referans mektubu yerine, işe özel yeteneklerinizi vurgulayan bir referans mektubu daha etkili olur.
Teşekkür EtmekReferansınız olan kişiye zamanını ve çabasını takdir ederek teşekkür etmeliyiz.Bu, iyi bir iş ilişkisini korumak ve aynı kişiden gelecekte referans alabilme olasılığını sürdürmek için önemlidir.
Referans Mektubu KadrosuReferans mektubunuz işverene sizin hakkında önemli bilgiler vermeli.Mektupta üstünüzün sizi yeterli gördüğünü belirtin ve mektupta yer aldığınız süre boyunca hangi kabiliyetlere sahip olduğunuzu belirtin.
Referans Mektubu YalancılarıDürüstlük referans mektubu alırken çok önemlidir.Geçmiş iş deneyimlerinizi veya yeteneklerinizi abartmamak önemlidir.
Referans Bilgisi DoğrulamaReferans olarak verdiğiniz kişinin bilgilerinin doğru olduğunu kontrol etmek önemlidir.Doğru bilgileri sağlamak ve doğru kişiye ulaşmanızı sağlamak profesyonellik göstergesi olacaktır.
Performans BilgileriReferansınız sizin hakkında ne söylüyor olabilir ki, biraz kişisel performans bilgisi eklemeniz güvenilirliği artırır.Bunlar genellikle işteki başarılarınız ve kişisel gelişim örnekleridir.
Referans Mektubu Nasıl Yazılır?Eğer sizden birine referans mektubu yazmanız istenirse, tıpkı kendi içinizde aradığınız ayrıntılara dikkat etmelisiniz. Profesyonel, dürüst ve objektif olun.

Eğer yeni bir iş arıyorsanız birçok araçlara etkin şekilde sahip olmanız gerekir. İyi hazırlanmış bir özgeçmiş, geliştirilen yönler, iyi düzeyde yabancı dil ve iyi referanslar olmazsa olmazlardandır. Bu yazıda iyi bir referans mektubu nasıl edinilir üzerine ipuçlarına değineceğiz.

Birçok işveren referans mektubu konusunda ısrarcı davranır. Ancak verdiğiniz referans mektubu sayısının yalnızda 1 ya da en fazla iki tanesi incelenir. Bu mektuplarda yeni işvereninizi etkileyecek anahtar kelimelerin yer alması işe girmenizi etkileyecektir.

Referans mektubu nasıl alınır?

Referans mektubunun kimin yazdığı önemlidir.

İyi bir referans mektubu almaktan daha öte olan bu mektubu kimin yazdığıdır. Bir arkadaşınızla danışıklı dövüşle karşılıklı referans mektubu yazabilirsiniz. Ama bu size pek faydalı olmaz. Çalıştığınız işyeriyle ilgisi olsa da işinizle ilgisi olmayan kişilerden aldığınız referans mektupları faydalı olmayacaktır. İşverenler, verdiğiniz referans mektuplarında üstlerinizi ve astlarınızı görmek istiyorlar. Referans mektuplarını bu kişilerden almaya özen gösterin.

Referans olarak verdiğiniz kişiden izin alın

Özgeçmişinize size referans olan kişileri yazdığınızda o kişilere mutlaka haber verin. Size referans olacağından emin olsanız dahi, özgeçmişinize ekleyebilmek için izin istemeniz gerekir. Beklenmedik tepkiler bu durumdan kaynaklanmaktadır. Ayrıca bu kişilerin telefon numarası ve mail adresini teyit ederek özgeçmişinize ekleyin.

Yaptığınız işle ilgili referans alın.

Birçok referans mektubunda yapılan hataların başında genel referans diliyle yazılmasıdır. Örneğin; "Ahmet bey yaptığı işlerde çok iyidir. Ben ona kefilim" cümlesi bir anlam ifade etmiyor. Referans mektubu almadan önce o kişiden pozisyonunuza ilişkin bilgiler vermesini isteyin. Örneğin; "Ahmet bey satış konusundaki becerileri ve satış departmanındaki üstün performansıyla her zaman gözde personel olarak görev almıştır." şeklinde olmalıdır. Nokta atışı yapın. Genelleme yapılmasına izin vermeyin. Eğer özgeçmişinize iletişim bilgileri ekleyerek referans veriyorsanız bu kişiye bu bilgileri verin. Hangi departmanda ne kadar çalıştığınızı ve başarılarınız bildirin. Unutmak her insana ait bir özelliktir.

Teşekkür edin.

Sonuç her ne olursa olsun referans verdiğiniz kişilere teşekkür notu gönderin veya arayın. Bunu yaparsanız bir sonraki iş başvurunuz için yeniden referans alma isteğinde bulunabilirsiniz.

İyi referans mektubu almak için yapmanız gerekenler yalnızca bunlar. Bu maddeleri dikkate almak iş görüşmelerinde size fayda sağlayacaktır.

Bütün bunların aksine referans mektubu almak yerine referans mektubu yazmak kısmı size kaldıysa neler yapmanız gerektiği Referans Mektubu Yazmaktan Korkmayın yazımızda.

Referans Mektubunun Önemi, Çalıştığınız iş yerlerinden veya üstünüzden alabileceğiniz referans mektubu, işverenler için önemli bir bilgi kaynağıdır, Referans mektubunu kimin yazdığı önemli, dolayısıyla amaç dışı şekillerde kullanmaktan kaçının, Referans Olarak Kimin Seçimleri, Referans seçiminiz iş görüşmelerinde kritiktir İşverenler genellikle üstlerinizi veya süpervizörlerinizi görmek ister, Referanslarınızı seçerken iş yerindeki ilişkiniz dikkate alın, Referans İzni, Özgeçmişinize referans olarak birisini yazmadan önce o kişiden izin almalısınız , Referans olacak kişinin bilgisi veya onayı olmadan işlem yapmak yanıltıcı ve etik dışıdır, İşe Yönelik Referans, Referans mektubu alırken detayların ve belirli niteliklerin vurgulanmasına özen göstermelisiniz, Genel ifadelere dayanan bir referans mektubu yerine, işe özel yeteneklerinizi vurgulayan bir referans mektubu daha etkili olur, Teşekkür Etmek, Referansınız olan kişiye zamanını ve çabasını takdir ederek teşekkür etmeliyiz, Bu, iyi bir iş ilişkisini korumak ve aynı kişiden gelecekte referans alabilme olasılığını sürdürmek için önemlidir, Referans Mektubu Kadrosu, Referans mektubunuz işverene sizin hakkında önemli bilgiler vermeli, Mektupta üstünüzün sizi yeterli gördüğünü belirtin ve mektupta yer aldığınız süre boyunca hangi kabiliyetlere sahip olduğunuzu belirtin, Referans Mektubu Yalancıları, Dürüstlük referans mektubu alırken çok önemlidir, Geçmiş iş deneyimlerinizi veya yeteneklerinizi abartmamak önemlidir, Referans Bilgisi Doğrulama, Referans olarak verdiğiniz kişinin bilgilerinin doğru olduğunu kontrol etmek önemlidir, Doğru bilgileri sağlamak ve doğru kişiye ulaşmanızı sağlamak profesyonellik göstergesi olacaktır, Performans Bilgileri, Referansınız sizin hakkında ne söylüyor olabilir ki, biraz kişisel performans bilgisi eklemeniz güvenilirliği artırır, Bunlar genellikle işteki başarılarınız ve kişisel gelişim örnekleridir, Referans Mektubu Nasıl Yazılır?, Eğer sizden birine referans mektubu yazmanız istenirse, tıpkı kendi içinizde aradığınız ayrıntılara dikkat etmelisiniz , Profesyonel, dürüst ve objektif olun
Referans Mektubu Almak İçin 4 İpucucv referansreferansreferans mektubu referans mektupları referans yazısı
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.