Close
Mobil Menu Bars

İş Görüşmesine Gitmeden Önce Şirketi Araştırmanın Yolları

04 Mart 2016, 3197 defa okundu.
İş Görüşmesine Gitmeden Önce Şirketi Araştırmanın Yolları
İş Görüşmesine Gitmeden Önce Şirketi Araştırmanın Yolları

İş görüşmesine gitmeden önce şirket hakkında bulabildiğiniz kadar bilgi bulmalısınız. İş görüşmesi için şirket hakkında araştırma yapmak önemlidir. Bu şekilde hem mülakat sorularını cevaplamak için hem de mülakatçıya sorular sormak için hazırlıklı olursunuz. Aynı zamanda şirketin ve de şirket kültürünün sizin için iyi bir uyum olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Şirket hakkında olabildiğince bilgi edinmek için en az 2-3 saatinizi ayırın. Yalnızca şirket web sayfasını inceleyerek mülakata gitmeyin. Genellikle adayları şirketin web sayfasındaki "hakkımızda" bölümüne bakarak iş görüşmesine giderler. Ancak bu kompleks yapılı şirketlerde sizin çalıştığınız departman hakkında daraltılmış bir bilgi vermeyebilir. İş görüşmesinden önce şirket hakkında araştırma yapmanın belkide en iyi yönü o şirkette çalışan bir arkadaşınıza ya da iş bağlantınıza rastlamanızdır. Araştırma yaparken o şirkette çalışan birisine rastlamak mülakat öncesi alacağınız bir doping gibidir. 

İş görüşmesinde yapılması gerekenler yazımıza da göz atmanızda fayda var.

Mülakat öncesi şirket araştırması nasıl yapılır?

Şirketin web sayfasını ziyaret edin. Araştırmanızı nereden yaparsanız yapın bakmanız gereken ilk yer şirketin web sayfasıdır. Her ne kadar klasik bir yöntem olsa da öncelikle şirket web sayfasına göz atmak daha resmi bir yolu tercih etmeniz anlamına gelir. Hem doğru bilgiye ulaşmış olursunuz hem de internet araştırmanız da diğer bilgilerle kıyaslama olanağınız olur. Şirket web sayfasındaki bilgiler yanlış bile olsa kendinizi garanti altına almanız anlamına gelir. Şirketin web sayfasını kaydedin, şirketin misyonunu ve vizyonunu, kuruluş tarihini, sattığı ya da satın aldığı ürünlerini, hizmetlerini, yönetimini ve de şirket kültürünü araştırın. Bu bilgi genel olarak sitenin hakkımızda kısmında mevcuttur. LinkedIn Kullanın LinkedIn şirket profilleri ilgilendiğiniz şirket hakkında daha çok bilgi edinmek için çok iyi bir yoldur. Şirketteki bağlantılarınızı, yeni işe alımları, terfileri, iş ilanlarını, ilgili şirketleri ve şirket istatistiklerini görebilirsiniz. İşleri ve de geçmişleri hakkında bir görüş edinebilmek için mülakatçınızın profiline bakın. Sosyal medyayı kullanın Facebook, Google+ ve Twitter kullanın. Güncellemeler için şirketi beğenin veya takip edin. Başka türlü bulmayacağınız bilgilere erişeceksiniz. Google ve Google Haberler Şirket ismini hem Google’da hem de Google Haberlerde arayın. Bağlantılarınızı Kullanın Eğer size içeriden bilgi sağlayabilecek bir bağlantınız varsa kullanın. Orada çalışan birisini biliyor musunuz? Yardım edip edemeyeceklerini sorun. Eğer üniversite mezunuysanız, kariyer ofisinize size orada çalışanların listesini verip veremeyeceklerini sorun. Daha sonra bir LinkedIn mesajı yollayın, veya arayın ve yardım isteyin. Şirket faaliyet raporları Eğer mülakata gideceğiniz şirket halka açık bir şirketse birçok bilgiye erişiminizin olacağı anlamına gelir. Biraz finansal rapor okuyarak şirketin ne kadar kar ettiğini görebilirsiniz. Daha da önemlisi finansal bilgilerinize dayanarak bir öngörü paylaşırsanız ve bunu mülakatta belirtirseniz daha da iyi olur. Örneğin şirketin önümüzdeki yılda satışlarını %15 oranında arttıracağını tahmin ettiğinizi söylerseniz, hem ciddiyetinizi hem de profesyonel duruşunuzu belli etmiş olursunuz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!