AnasayfaBlogMinimal Yaşam ile Tüketim Çılgınlığına Son
Popüler Yazılar

Minimal Yaşam ile Tüketim Çılgınlığına Son

30 Aralık 2018
Minimal Yaşam ile Tüketim Çılgınlığına Son

Minimalizm sade ama basit olmayan, yalın ama yavan olmayan bir güzellik anlayışıdır. 1960'lı yılların sanat eserlerinde ve müziklerinde kullanılmaya başlayan modern sanatın amaca odaklı bir yaşam biçimi olan minimalizm günlük hayatımıza da adapte olmaya başladı. Kapitalizmin bizlere dayattığı tüketim artık insanlarda mutluluğa değil mutsuzluğa sebep oluyor.

Tükettikçe daha fazlasını istiyoruz gördüğümüz her şeyin ihtiyacımız olsun ya da olmasın bizim olsun istiyoruz. Bu modern çağda insanlar tükettikçe mutsuz olmaya başladı. İşte tam da burada tekrar canlandı minimal yaşam. İnsanlar artık az olanı nasıl çok hale getirebiliriz diye araştırmaya başladı ve tekrar 60 yıl sonra hayatımızda yerini aldı.

Minimal Yaşam Nedir?

Sade yaşam anlamına gelmektedir. Bu sadeliği de insanların tüketimini azaltarak aslında az ile çok olanı nasıl elde ederiz durumunu bizlere anlatan ve ihtiyaçları en aza indirgeyerek hareket serbestliği ve yaşamın konforlu hale gelmesini sağlayan bir yaşam biçimidir. Minimal yaşam insanların çılgınca tüketimi yerine daha kaliteli zaman geçirmesi ve yaşam alanlarını buna göre dizayn etmesi demek.

Nasıl Minimalist Olunur?

Sadeleşmek evinizde yalnızca fazla eşyalardan kurtulmak anlamına gelmiyor. İlk önce tüketim alışkanlıklarınızı düşünün daha sonra hayatı büsbütün israf yapmadan, gereksiz fazla eşyalardan kurtularak dolabınızı, evinizi ve hayatınızda minimalizmi içselleştirerek ve en sade biçimde yaşamaya karar vererek bu yolculuğa başlayabilirsiniz.

İçselleştirme Nasıl Oluyor?

İlk önce hayatınızda ki fazlalıkları düşünün ve nesnelerin sizi esir almasına izin vermeyin. Nesnelere aşırı şekilde bağlılık kişide ciddi üzüntülere yol açar. Nesneler ve maddelere yüklediğiniz anlamlar sizlere zihinsel bir yorgunluk verecektir. Bu durumun gelip geçici olduğunu bilin. 

Başkalarının düşüncelerinden, insanlardan, telefon ve sosyal medyadan ve maddi manevi hayatınızda yer alan tüm fazlalıklardan kurtulun. Eğer gerçekten minimalist bir yaşamı tercih etmek istiyorsanız ikinci izleyeceğiniz yol parayı sevmekten vazgeçin. Esiri olduğunuz her şeyi düşünün ve liste yapın.

İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Alışverişe çıkarken ya da herhangi bir ihtiyacınız olduğunda bunu listeleyin. İhtiyacınızdan başka bir şey almayın.

Dağınıklıktan Kaçın

Evinizi, ofisinizi, çalışma masanızı ne kadar temiz ve düzenli bırakırsanız yaptığınız işten daha fazla verim alacaksınız. Bu yüzden akşamdan ne kadar evinizi toparlarsanız sabah kalktığınızda her şey düzenli olur ve gün için temizlik ve düzen için ayrı bir zaman harcamaya gerek kalmaz.

Kıyafetlerinizi Eleyin 

Dolabınızda yer alan bütün kıyafetleri bir odanın ortasına getirin ve kendinize soracağınız soru şu olsun. Bu kıyafeti en son ne zaman giydim? En yakın ne zaman giyebilirim? Bu iki soruya göre kıyafetlerinizi eleyin. Eminim azalma göreceksiniz. Elediğiniz kıyafetleri yardıma ihtiyacı olanlara dağıtabilir ya da satabilirsiniz. Sattığınız kıyafetlerin parasıyla da sokak hayvanlarına yardım edebilirsiniz. Gördünüz mü? Hayatınız da fazladan yer alan bir kıyafetin neleri değiştirdiğini?

Az ve Öz Seçimler Yapın

Aldığınız bir kıyafetin ya da bir eşyanın hayatınızda birçok alanda kullanabileceğiniz çok amaçlı eşyalar olmasına dikkat edin. Çok renkli eşyalardan uzak durun sizi yoracaktır. Daha sade her zaman tercih edebileceğiniz doğal renkleri tercih edebilirsiniz. Evet belki çok kolay değil ama bu kadar tüketim çılgınlığının için de minimal yaşamı içselleştirmek sizin için bir başarı olacaktır. 

Yazar: Nesli Nur Güneş

kıyafetler minimalist minimalizmminimal yaşam sadeleşmek
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.