AnasayfaBlogMinimalist Düzen İle Yaşamı Kolaylaştır
Popüler Yazılar

Minimalist Düzen İle Yaşamı Kolaylaştır

21 Ocak 2019
Minimalist Düzen İle Yaşamı Kolaylaştır

Yeni bir güne başlamak için gözlerimizi açtığımız andan itibaren birçok nesne görürüz ve bu nesneler zihnimizi yorar. Yeni uyanmış tertemiz bir zihne göre 1-0 geride başlarız. Son zamanlarda sosyal medyanın da etkisiyle çok rahat ürün alır olduk. Aslında dönüp baktığımızda kullanmadığımız yüzlerce eşyamız var. Tüm bu eşyalar zihnimizde yer kaplamakta ve biz bu etkinin farkında dahi değiliz. Minimalizm işte bu noktada bize yardımcı olur. "Az çoktur." der.

Nedir Bu Az Çoktur?

Sahip olduğumuz nesne miktarı az olduğu takdirde hayatımıza ayırabildiğimiz zaman artar. Minimalizm bunu "Az çoktur." cümlesiyle ifade eder. Giymeyeceğimiz kıyafetler, kullanamayacağımız kadar çok kırtasiye malzemeleri ve onlarca tabak. Tüm bunlar zamanımızın yanında enerjimizi de tüketir. Yıkamak, tozunu almak veya yerleştirmek için kullandığımız enerjiyi kendimizi iyi hissettiren başka bir şey için saklayabiliriz. Böylelikle hayattan aldığımız zevk artar. 

Minimalizm: Nereden Başlayalım?

Minimalizmin önemli temsilcilerinden olan Marie Kondo başlangıç noktası olarak kıyafetleri seçmemizi önermektedir. Bunun sebebi kıyafetler açısından işe yarayanları diğer eşyalara göre daha kolay ayırt edebiliyor oluşumuzdur. 

Marie Kondo minimalizm akımında neyi önerir?

Kondo başlangıçta tüm kıyafetleri toplamayı daha sonra üst giyim, alt giyim, dış giyim, iç giyim, çoraplar, aksesuarlar şeklinde ayırmayı ve her bir grubu ayrı ayrı değerlendirmeyi önerir. Kilo verince/alınca giyerim, kendimi bunun içinde iyi hissetmiyorum dediklerinizi ya da eskimiş olanları elden çıkarmanız gerekir. Kısaca sizi iyi hissettirmeyen ve işinize yaramayacak olan kıyafetler ait oldukları yere gitmiş olur. Kıyafetlerden sonra grup grup tüm eşyalarınızı bu felsefeye göre elden geçirirsiniz, mevcut olan tüm eşyaları ayıkladığınızda sıra bu düzeni devam ettirmeye gelir. 

Minimalist Düzene Nasıl Geçilir?

Minimalist düzeni devam ettirmek bu düzene geçmek kadar zor değildir. Alışveriş yaparken sadece gerekli olanları almanız gerekir. Bunun için de alışverişten önce bir liste oluşturmanız ve alışveriş esnasında bu listenin dışına çıkmamanız önerilir. Bir eşya kullanamadığınız hale geldiyse sizi huzursuz ediyorsa yine minimalist olduğunuz süre içerisinde elden çıkarmanız gerekir. 

Minimalizm Ne Değildir?

Minimalizm en az eşyayla yaşamak değildir. İşe yaramayanların hayatımızdan çıkarılmasıdır. Bu noktada en çok yapılan yanlışlardan biri budur. Yaşamayı kolaylaştırmayı hedeflerken bir kesim en az eşyayı kullanacağım diye kendini zorlar ve bunun için çok enerji harcar. İşte bu noktada bu akımla ters düşer. 

Minimalizm ucuz yaşamak değildir. Alışveriş esnasında en ucuza yönelmek yanlıştır. Beklentileri karşılayan ömrü uzun ürün almak minimalizme uygun olandır. Bir ürün kullanım ömrünü erken doldurduğunda size daha çabuk yük olacaktır. Minimalizm anlık ya da hayatın bir parçası değildir, hayatı kapsar. Kurallar bütünü değildir. Yaşamınızı kolaylaştıracağı düşündüğü önerileri vardır, bu öneriler yaşamınızı kolaylaştırmıyorsa uygulamazsınız ve bu sizin minimalist olmadığınız anlamına gelmez. 

Minimalizme Dair Öneriler

Minimalist olmak 1 haftada olunabilecek bir şey değil bu bir süreçtir. Bu süreci sabırlı bir şekilde geçirmeniz gerekir. Eşyalarınızın çokluğu gözünüzü korkutmamalı, süreç tamamlandığında kendinize daha çok zaman ayırabileceksiniz. Sizi zorlayan durumlardan uzak durun. Örneğin, bir tişörtünüz var size küçük geliyor ancak size hissettirdiklerinden ötürü ayrılamıyorsunuz. 

Bu durumda o tişörtü o anda atmak zorunda değilsiniz. Zamanla eşyalara anlam yüklemeyeceksiniz ve siz bu tişörtten kurtulmak isteyeceksiniz. Daha önce de bahsettiğim gibi minimalist olmak bir süreçtir. Size daha rahat bir yaşam sunmak için çabalayan bu akım içerisinde kendinizi kurallara boğmayın bu sizi minimalizmden uzaklaştırır. 

Minimalizm ile alakalı kaynaklar olarak Marie Kondo'nun kitaplarını okuyabilir, Netflix'te bulunan belgeselini izleyebilirsiniz. Türkiye'de bu akımla alakalı Türk İşi Minimalizm adıyla paylaşımlar yapan Hale hanımı takip edebilirsiniz.   

Yazar: Nur Erken

düzen eşyalar marie kondominimalis minimalist olmak minimalizm
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259