Close
Mobil Menu Bars

İş Hayatında Yükselmenin Sırrı: İmaj Yönetimi

06 Kasım 2019, 2143 defa okundu.
İş Hayatında Yükselmenin Sırrı: İmaj Yönetimi
İş Hayatında Yükselmenin Sırrı: İmaj Yönetimi

Sürekli gelişen ve değişen iş dünyasında yeni kriterler ortaya çıkıyor. Bunlardan bir tanesi de İmaj Yönetimi. Geçmişten günümüze iş hayatının koşullarına şöyle bir bakarsak sadece üniversite mezunu olmanın iyi bir kariyer için geçmiş olduğu zamanlar geride kaldı. Lisans mezunlarının sayısı arttıkça aranılan kriterlerde çıta giderek yükseldi. 

Yabancı dil olarak sadece iyi derecede İngilizce bilmek yeterliyken bugün birden fazla dil bilenler öne geçti. Hatta İngilizce bilmenin yanında İş İngilizcesi bilenler kariyer hedeflerine daha hızlı ulaşma avantajlarına sahip oldu. İşte tam da bu noktada iş dünyasında giderek önem kazanan imaj kavramı, iş hayatınızda sizi yükseklere taşıyacak ciddi bir strateji. Strateji diyorum, çünkü bahsettiğimiz genel geçer şık ve bakımlı görünmekten ibaret değil. 

İmaj yönetimi detaylı ve donanımlı bir kavramlar bütünüdür ve hem iş hayatının içinde olanlar hem de yeni başlayacaklar için aynı derecede önem teşkil eder. Hatta şu an üniversite öğrencisi dahi olsanız iş hayatınız için profesyonel imaj oluşturmaya şimdiden başlayabilirsiniz. Nasıl mı? Gelin hep birlikte profesyonel imaj nedir, imaj yönetimi nasıl yapılır ve iş dünyasında size neler kazandırır yakından bakalım. 

Profesyonel İmaj Nedir? Kişisel Tarzdan Ayrılan Yönleri Nelerdir? 

Herkesin kendine göre bir tarzı vardır. Tarzınızı daha çok zevkleriniz oluşturur. Aslında bu imaj gelişiminin başlangıç noktasıdır ancak profesyonel imaj için yeterli değildir. Kişisel tarzınızda dışardan gelen eleştirileri çok önemsemezsiniz ancak iş hayatında doğru bir imaj oluşturmak için eleştirilere kulak vermeniz de önemlidir. Kişisel tarzınızda zevkler ve renkler tartışılmaz olsa da, profesyonel imaj oluştururken renklerin dilini bilmek de önem kazanır.

Profesyonel imaj dış görünümden beden diline konuşmanıza, genel görgü kurallarına, ses tonunuza kadar bir bütündür. Tarzınız gibi size hastır, kişiseldir ancak aynı zamanda profesyoneldir. İmaj, ilk izlenimle başlar ve sonu yoktur. Örneğin yemekli bir iş toplantısına davetlisiniz. İlk izlenim tepeden tırnağa bakımlı, şık, uyumlu bir giyimle başlar. Duruşunuz, yürüyüşünüz, konuşmanız, tokalaşma şeklinizle devam eder. Görgü kurallarına uymanız, karşı tarafı dinleme şeklinizle devam eder. Dolayısıyla profesyonel imaj aynı zamanda süreklilik gerektirir. 

Tüm bu detayların hepsine ne kadar dikkat edebiliyorsunuz? Örneğin, şık bir takım elbise giyip altına tozlu bir ayakkabı giydiğinizde ya da birbiriyle alakasız ve tamamen abartılı giysiler giydiğinizde imajınız yerle bir olabilir ya da ağır bir parfüm seçimi iyi bir imaj yaratmak isterken kötü bir sonuç verebilir. Konuşma sırasında samimiyetten uzak, yapmacık bir ses tonu karşınızdaki kişide olumsuz bir itibar bırakır. 

İş hayatında tüm bu detaylar özel yaşama göre çok daha önemlidir. Ancak aynı zamanda samimiyet ve doğallık da profesyonel imajınızın bir parçasıdır. Bu sebeple profesyonel imajınızı oluştururken önceliğiniz kendinizi tanımak olmalı. Çünkü oluşturduğunuz imaj sahte, samimiyetsiz olursa onu üzerinizde taşıyamazsınız. Aynı zamanda güven vermelisiniz. Amacınız kendinizi en doğru şekilde ortaya çıkararak fark yaratmaktır. Profesyonel imajınız ile iş hayatınızda sizi diğerlerinden ayıran tüm unsurları ön plana çıkarırsınız. Bunu da iyi bir imaj yönetimiyle başarabilirsiniz. 

İmaj Yönetimi Nedir? 

İmaj yönetimi, hedefleriniz doğrultusunda attığınız her adımda başkalarını etkileme sanatıdır. Bıraktığınız etkinin insanlar üzerindeki olumlu ve olumsuz yönlerini düşünün. “ İnsanlarda daha olumlu bir etki bırakmak için ne yapmalıyım “ sorusuna cevap arayın. Bu soruya cevap arayıp giyim kuşam, hal, düşünce ve tavır ya da iletişim veyahut hepsi için kendinizi iyileştirmek adına değiştirme eylemine imaj yönetimi diyoruz.

İmaj yönetimi ile kendi kimliğinizi oluşturursunuz. Yani görünüşünüze, davranışınıza, tavrınıza göre insanlardan bir beklenti içine girersiniz. Ama imajınızı yönetirken başkalarının sizin hakkınızda düşündüğü olumlu ya da olumsuz düşünceleri önemsediğiniz gibi kendi kendinizi de eleştirebilmeniz de önemlidir. Bu eleştirileri doğru analiz edebilirseniz, zaman zaman size yol gösterici olacak detaylar yakalayabilirsiniz. 

Başarılı bir imaj yönetimi istikrardan, samimiyetten, tutarlıktan ve sürdürülebilirlikten geçer. Samimiyet ve dürüstlük karşı tarafın dikkat edeceği şeylerden en önemlisidir bence. Özgün bir imaj yönetimi olmalı ama aşırıya kaçmadan. Bu bağlamda değişim sürecindeyken hedeflediğiniz şeylerde tutarlılığı sağlamalısınız.

Tutarlılığı sürdüremezseniz insanlarda istediğiniz algıyı yaratamazsınız. Peki tüm bu detayların içinde kaybolmadan ilerlemek ve doğru bir imaj yönetimi için ne yapmalıyız? Bunun için yapmanız gerekenler yazının devamında :)

İş Hayatına Başlamadan İmajınızı Güçlendirebilirsiniz

Kariyer basamaklarını tırmanmaya adım atmış yeni mezun biriyseniz ya da henüz bir üniversite öğrencisiyseniz imaj yatırımlarınıza ilk olarak sosyal medya sayfalarınızdan başlayabilirsiniz. İş hayatında sosyal olan kişiler çok önemseniyor. Öğrencilik döneminde yaptığınız sosyal faaliyetler, bir blog sitenizin olması ya da gönüllülük esasına dayalı olarak yardım kampanyası düzenlemeniz, hayvanları korumak adına yaptığınız şeyler şirketlerin gözünde olumlu etki yaratıyor. Bu sebeple sosyal medya hesaplarınızı günlük ve sıradan kullanmamaya özen gösterin. 

Bu konuda şimdiden alacağınız eğitim doğrultusunda iş dünyasına adım atmadan imaj yönetimi tekniklerini uygulamaya başlayabilir, iş hayatınıza daha başlamadan sizi siz yapan özelliklerinizle etkileyici, profesyonel bir imaj oluşturabilirsiniz. Unutmayın ki imaj yönetimi sürekliliği olan bir kavramdır. Kendinizi bu konuda ne kadar erken geliştirmeye başlarsanız, tecrübe ile başarınız o kadar artacaktır.

Belki de daha ilk iş görüşmenizde olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır. İlk iş görüşmesineetkili bir imajla gitmek sizin için yapabileceklerinizi göstermek açısından çok önemlidir. Yani farkınızı doğru bir imaj ile ortaya çıkararak istediğiniz o işi alan neden siz olmayasınız? 

Profesyonel İmajınızı İmaj Yönetimi Eğitimi ile Tamamlayın

Her şeyin başı eğitim. Eğitim ne konuda olursa olsun bize izlememiz gereken yolu ve o yolda doğru adımlar atma yöntemlerini gösterir. İmaj yönetimi eğitimi de size profesyonel imajınızı oluşturma metotlarını gösterir. İmaj dediğimiz kavramın ne kadar kapsamlı olduğundan bahsettik.

Bu çok yönlü imajın her bir yönü ile ilgili incelikleri öğrenerek profesyonel imajınızı daha doğru, daha bilinçli bir şekilde oluşturabilirsiniz. Belki de bu zamana kadar imajınızla ilgili bilmeden dikkat ettiğiniz ve uyguladığınız şeyler vardır. Ama imaj bir bütündür ve bütünün parçalarından birini dahi atlarsanız eksik kalırsınız. 

İmaj yönetimi eğitimi ne işimize yarar?

İmaj yönetimi eğitimi eksiksiz, güçlü bir imaj oluşturmanızı sağlar. Öğrendiklerinizi kendinizle bütünleştirerek imaj oluşturmak ve yönetmek konusunda bilinçli adımlar atabilir, iş hayatınızda ve hatta sosyal yaşantınızda güçlü bir imajın etkilerini kısa zamanda görebilirsiniz. Yeni nesil pratik ve konforlu eğitim modeli online eğitimle profesyonel imaj hakkında bilmeniz gereken her şeyi tüm detaylarıyla öğrenebilirsiniz. Sonrası bilinçli bir şekilde oluşturduğunuz yeni imajınızla ve bunu uzun vadede aynı başarıyla sürdürerek kariyer basamaklarını emin adımlarla tırmanmaya devam edebilirsiniz.
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!