AnasayfaBlogİklimlendirme Soğutma Teknikeri
Meslekler

İklimlendirme Soğutma Teknikeri

04 Temmuz 2021
İklimlendirme Soğutma Teknikeri

Çeşitli gıda ve sanayi ürünlerinin uygun koşullarda özelliklerini kaybetmeden saklanması ve işlenebilmesi amacıyla, endüstriyel soğutma ve iklimlendirme sistemleri ile binaların iklimlendirme sistemlerini kuran kişilere iklimlendirme soğutma teknikeri unvanı verilir. Maliyet hesapları ile gerektiğinde bakım ve onarım işlemlerini de yapmaktan sorumludur. Çeşitli tarımsal ve endüstriyel ürünlerin saklanması için uygun sıcaklık ve nem düzeyleri ile saklama sürelerini incelemekle görevlidir.

Soğutma ve iklimlendirme sistemlerinin kurulacağı mekanlar ve 100 m2’ye kadar olan tesisler için projeler hazırlamak teknikerin sorumluluğundadır. Sistemi kurar ve devreye alır. Kurulmuş soğutma ve iklimlendirme sistemlerinde uygun periyodik bakım işlemlerini de yerine getirir. Her türlü soğutucu, iklimlendirici tesisatın bakım ve onarımı ile de ilgilenir.

Yazımızda iklimlendirme soğutma teknikeri ile ilgili merak edilen soruları yanıtladık. İklimlendirme soğutma teknikeri nedir? İklimlendirme soğutma teknikeri ne iş yapar? İklimlendirme soğutma teknikeri maaşları ne kadar? Birlikte inceleyelim.

İklimlendirme Soğutma Teknikeri Nedir?

Binaların ve endüstriyel alanların iklimlendirme ve soğutma sistemlerinin kurulmasını sağlayan kişilere iklimlendirme soğutma teknikeri adı verilir. Meslek dalı; çeşitli soğutma ve ısıtma sistemlerinin projelendirilmesi, üretilmesi ve kurulması ile ilgili tüm süreci yönetir.

En genel tanımı ile gıda ve sanayi ürünlerinin özelliklerini kaybetmeden uygun ortamlarda saklanması ile konfor amacına uygun olarak üretilen iklimlendirme sistemlerini kuran kişilere "İklimlendirme ve soğutma teknikeri" adı verilir. Meslek profesyonelleri, maliyet hesaplarını ve gerektiğinde bakım onarım işlerini yapan kişilerdir.

İklimlendirme ve soğutma teknikeri olmak isteyen kişilerin üniversitelerin 2 yıllık İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi bölümünü tamamlayarak "İklimlendirme ve soğutma teknikeri" unvanı almaları gerekir. Bu alanda çalışan kişilerin eğitimin yanı sıra mesleki niteliklere de sahip olması beklenir. Bu nitelikler iş yaşamındaki başarıları için önemli ölçütlerden sayılır. Kendilerini sürekli geliştirmeye açık olmaları ve teknolojileri yakından takip etmeleri beklenir.

İklimlendirme Soğutma Teknikeri Ne İş Yapar?

İklimlendirme Soğutma Teknikeri farklı tarımsal ve endüstriyel ürünlerin saklanması için uygun sıcaklık ve nem düzeyleri ile saklama sürelerini inceler. Bu alanda oldukça çeşitli görev ve sorumluluklara sahiptir. Özel sektörde ve kamu alanında iş imkanı elde etmektedir. İklimlendirme ve soğutma teknikeri, makine mühendisi gözetimi, denetimi ve yönetimi altında çalışmalarını yürütür. Çalışmaları sırasında bazı önemli yardımcı araç ve gereçleri kullanır. Bunlar; soğutma kompresörü, akışkan kontrol cihazları, vakum pompası, şarj silindiri, su soğutma kuleleri, elektriksel ölçme araç ve gereçleri, bakır boru bağlantı aletleri, bakır boru şekillendirme aletleri, termostatlar, hava hızı ölçüm cihazları, hava kanalı yapımında kullanılan aletler, bilgisayar ve ilgili yazılımlar olarak sıralanabilmektedir. Kuruma göre farklılık gösteren bazı sorumlulukları bulunsa da en temel sorumlulukları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Tarımsal ve endüstriyel ürünlerin saklama koşullarını incelemekten sorumludur.

 • Isıtma ve soğutma sistemlerinin kurulacağı mekanları inceler ve uygun projeleri hazırlar.

 • Sistemlerin kurulması ve çalıştırılması için planlanan işleri yürütmekten sorumludur.

 • Motorları monte ederek boruları döşer.

 • Sistemin bakım ve onarım süreçlerini yönetir.

İklimlendirme Soğutma Teknikeri Maaşları

İklimlendirme soğutma teknikeri çeşitli gıda ve sanayi ürünlerinin özelliklerini yitirmeden, uygun alanlarda saklanması ve işlenebilmesi amacıyla, endüstriyel soğutma ve iklimlendirme sistemleri ile binaların iklimlendirme sistemlerini kuran kişilerdir. Maliyet hesapları da yapan bu kişiler, gerektiğinde bakım ve onarım işlemlerini yapan teknik elemanlar olarak bilinir. İklimlendirme soğutma teknikeri kapalı yerlerde, soğuk ve sıcak ortamlarda görevlerini yerine getirir. Çalışırken yüksek yerlere çıkmaları gereken durumlar olabilir. İklimlendirme soğutma teknikerleri işçilerle, gerekli durumlarda makine mühendisleri ve işverenlerle iş birliği içinde çalışmalarını yürütür.

İklimlendirme soğutma teknikerleri çeşitli tesislerdeki soğutma ve havalandırma sistemlerinin işletilmesi, bakım ve kontrolü gibi hizmetleri yapmak üzere kamu ve özel sektör kuruluşlarında istihdam edilir. Maaşları çalıştıkları kurumun ücret politikasına göre değişiklik gösterir. Maaşını belirleyici temel unsurların başında eğitim, tecrübe ve kişinin kişisel gelişimi gelir. Bu alanda çalışma planı olan kişilerin kendilerini geliştirmeye de özen göstermeleri gerekir. Peki, İklimlendirme soğutma teknikerleri ne kadar maaş kazanır?

 • Göreve yeni başlayan İklimlendirme soğutma teknikerlerinin 3.000 TL maaş aldıkları bilinmektedir. Görev ve sorumlulukların artması ile birlikte iş deneyimleri de artmaktadır. Bu sebeple İklimlendirme soğutma teknikerleri ortalama maaşları 4.500 TL olarak karşımıza çıkmaktadır. 

 • Tecrübeleri ve yetkileri arttıkça İklimlendirme soğutma teknikerlerinin en yüksek 6.000 TL maaş alabildikleri de bilinmektedir.

İklimlendirme Soğutma Teknikeri Nasıl Olunur?

Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokulları kapsamında "İklimlendirme ve Soğutma" programı olarak verilmektedir. Meslek Liselerinde yer alan Sıhhı Tesisat, Sıhhı Tesisat Kalorifercilik-Isıtma, Soğutma ve İklimlendirme, Tesisat Teknolojisi (Isıtma Doğalgaz), Tesisat Teknolojisi (Isıtma ve Tesisat) ,Tesisat Teknolojisi (Isıtma ve Sıhhı Tesisat), Sıhhı Tesisat, Tesisat Teknolojisi, bölümlerinden mezun olan kişiler, İklimlendirme Soğutma ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvuru yapabilir. Gereken koşullara sahip olmaları durumunda bölüme yerleştirilebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışında kalan bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterlidir. Bölüme yerleşmeleri halinde eğitimin süresi 2 yıldır. Ön lisans eğitim süresince; Matematik, Fizik, Bilgisayar, Soğutma ve İklimlendirme İlkeleri, İklimlendirme Sistemleri, Koruyucu Bakım ve Arıza Teşhisi, Klima Teknolojisi, Genel ve Mesleki Malzeme Bilgisi, Teknik ve Meslek Resmi, Genel Yapı Bilgisi, Elektrik Tesisat Bilgisi, İş güvenliği, Ekonomi gibi dersler verilmektedir. Birinci sınıfta ortak dersler göre öğrenciler ikinci sınıftan itibaren "Soğutma Teknikerliği" ve "İklimlendirme Teknikerliği" olmak üzere iki ayrı dalda eğitim almaktadır. Kişilerin eğitimlerinin yanı sıra bazı mesleki nitelikleri da taşımaları beklenir. Bu nitelikler ise şu şekilde sıralanabilir.

 • Fen bilimlerine, özellikle fiziğe ilgili ve bu konuda başarılı olmaları beklenir.

 • Elleri ve gözleri sağlam, bunları eşgüdümle kullanabilme becerisi göstermeleri beklenir.

 • Bedence güçlü ve dayanıklı, Mekanik ilişkileri ve şekil ilişkilerini algılayabilen kişiler olmaları önemlidir.

 • Tasarım ve çizim yeteneğine sahip kişiler olmaları oldukça önemlidir.

İklimlendirme Soğutma Teknikeri İklimlendirme Soğutma Teknikeri nedir İklimlendirme Soğutma Teknikeri ne iş yapar İklimlendirme Soğutma Teknikeri maaşları İklimlendirme Soğutma Teknikeri nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.