Close
Mobil Menu Bars

İK Uzmanı Ne İş Yapar? İnsan Kaynaklarını Neden Seviyorum?

14 Kasım 2018, 6857 defa okundu.
İK Uzmanı Ne İş Yapar? İnsan Kaynaklarını Neden Seviyorum?
İK Uzmanı Ne İş Yapar? İnsan Kaynaklarını Neden Seviyorum?

İnsan kaynakları uzmanı ne iş yapar diye sorulduğunda hiç cevap vermeden bazen öylece bakıyoruz. Kafamızda birçok cevap var ama nereden başlasak diye düşünüyoruz. En azından ben öyleyim. Bana bu soru sorulduğunda inanılmaz heyecanlanıyorum çünkü İK beni heyecanlandırıyor. Nereden başlasam bir tarafa, hangi ik fonksiyonunu ön plana çıkarsam diye konuşuyorum. Baktığımızda insan kaynakları uzmanının yaptığı birçok iş var. Bu diğer mesleklerdeki uzmanların yaptığı işlere benzemiyor. Bu yazı videonun dökümüdür. İlk bölüm videodan ayrı olarak oluşturulmuştur. İlk bölümde ik uzmanı ne iş yapar sorusu cevaplandı, ikinci bölümde ise neden insan kaynakları alanında çalışıyorsun konusuna değinildi. 

İnsan Kaynakları Uzmanı Ne İş Yapar?

insan kaynakları uzmanı, ik, insan kaynakları uzmanı ne iş yapar

En basit ve herkesin bildiği yönüyle ik uzmanının şirketin personel ihtiyacının karşılanmasında önemli bir görevi vardır. İşe alım planı oluşturur ve uygular. Şirketin güçlü bir işgücü oluşturulmasını sağlar. Bu sebeple bir ik uzmanı işe alım konusunda kendini geliştirmiş olması gerekir. İş hukuku bilgisine sahip olmalı ve şirketini iyi tanımalıdır. İletişim konusunda güçlü olmalıdır ve iyi bir dinleyici olmalıdır.

İnsan Kaynakları Uzmanı Görevleri

 • Personel ihtiyacını belirlemek,
 • Özgeçmiş tarama işlerini yapmak,
 • Aday görüşmelerini (mülakat ve telefon mülakatı) gerçekleştirmek,
 • İşe alım sürecini yönetmek,
 • Referans aramalarını yapmak,
 • İşkur, özel istihdam büroları, eğitim kurumları ve diğer personel kaynaklarıyla ilişkileri yürütmek,
 • Çalışma yaşamına ilişkin kanun ve yönetmeliklerin takibini yapmak,
 • Performans değerlendirme sistemi oluşturmak/mevcut sistemi yürütmek,
 • Çalışanların kariyer yönetimi sürecini yürütmek,
 • İşten ayrılan çalışanların çıkış görüşmesini yapmak,
 • İK politikasında yer alan diğer ik fonksiyonlarını yürütmek.

Neden İnsan Kaynakları Alanında Çalışıyorum?

insan kaynakları uzmanı, ik, insan kaynakları uzmanı ne iş yapar

1 - Neredeyse Tüm Çevrem İK Alanında Çalışıyor

Arkadaş çevrem insan kaynakları alanında çalışıyor. Bugün ben İK’dan vazgeçiyorum desem dönüp dolaşıp yine geri geleceğim. Çünkü etrafımdaki tüm konuşmalar ik uzmanı ağzından çıkıyor. Eğer siz de bu alanda çalışacaksanız çevrenizde hızlı bir şekilde buna dönüşecek.

Eğer İK alanında çalışmak istiyorsanız her şeyden önce güzel şeyler konuşabileceğiniz bir çevreniz olacaktır. Bu güzel bir şey. Bu çevreden kopamadığınız sürece insan kaynakları peşinizi bırakmaz.

2 - Değişimin Hızlı Yaşanıyor Olması

Yaptığımız tüm işlerde değişim çok hızlı yaşanıyor. Çünkü üzerinde yaşadığımız dünya sürekli olarak bir değişim sürecinde. İnsanlar bir şeyleri sürekli olarak değiştiriyor, güncelliyor ve yeniliyor. Bu değişim içerisinde insanlar kendilerini ne kadar değiştiriyor? Yaptığımız işler bizden daha hızlı gelişiyor. Bu doğru! İnsan kaynakları mesleği diğer mesleklerden daha hızlı değişim içerisinde. Çünkü İK statik bir yapıda değil, aksine dinamik bir yapıda. Bu yapıda olması bizi de dinamik bir duruma doğru sürüklüyor.

Dışarıdan baktığınızda gördüğümüz şey şu:

 - İnsan kaynakları uzmanları ne iş yapacak! Akşama kadar kurallar, kanunlar ve yönetmeliklerle uğraşıyorlar!

Ayrıca insan kaynakları uzmanının işini çok hafif görenler var.

 - Mülakat yapıyorlar işte ne var ki onda!

İnsan kaynakları uzmanı bir gün içerisinde akşama kadar iş kanunu okuyor sanıyor olabilirler. Ama bu doğru değil. İK birçok fonksiyonuyla harika bir iş alanı. İK eğitimi vermemin sebeplerinden biri de yaşanan değişime katkı bulunmak.

3 - Teknik Bir Meslek

İnsan kaynakları mühendislik kadar teknik bir meslektir. Mühendislikle ne ilgisi var diyecek olursanız evet var! İK mühendisliğe çok benzer. Ben derslerimde “iş analizi teknik bir konu” diye başlarım. Ama aslında insan kaynakları tüm fonksiyonlarıyla başlı başına teknik bir konu.

Kullandığımız birçok araç var. Bilgisayar kullanmayı bilen biri insan kaynaklarında çalışabilir, ama insan kaynakları tekniğine hakim olmayan biri ik uzmanı olamaz.

4 - Kaynak Bakımından Oldukça Cömert

Üniversitede Ziraat mühendisliği okuyacak olursanız öğreniminiz süresince birçok araştırma yapabilirsiniz. Çünkü bununla ilgili birçok kaynak bulabilirsiniz. Ziraat alanında çok kaynak var çünkü insanlığın başlangıcından itibaren bir geçmişi var. İnanılmaz derecede geniş bir alanı var. İnsan kaynakları tıpkı ziraat gibi çok fazla kaynağa sahip. Aynı zamanda yeni kaynaklar çok hızlı şekilde üretiliyor. Sürekli olarak yeni şeyler öğreniyorsunuz. Sürekli yeni bilgiler ediniyorsunuz. Daha önce söylediğim gibi insan kaynakları çok hızlı gelişiyor ve bu gelişime paralel olarak yeni birçok şey öğrenebiliyoruz.

5 - Bu Mesleği Seviyorum

insan kaynakları uzmanı, ik, insan kaynakları uzmanı ne iş yapar

Hiçbirimiz sabah işyerine eğlenmek için gitmiyoruz. Ama insan kaynakları yönetimi alanında çalışıyorsanız sıkıcı bir gün asla yaşamazsınız. İşe giderken dans ederek gitmek deyimi bu meslek için söylenmiş olabilir. Sonuçta bir makinenin başında üretimin bitmesini beklemiyorsunuz. Yaptığınız şeyler insana dair şeyler. Gerçek bir İK uzmanı insanların işyerindeki mutluluğu üzerine çalışır ki bu işe tutkuyla bağlanmanıza sebep olur. İnsanı bir araç değil geliştirilmesi gereken bir kaynak olarak görmek gerçek insan kaynakları uzmanının atacağı adımdır.

6 - Birilerine Yardım Etmek

Birilerine yardım etmek herkesi mutlu eder. Bu her meslekte karşılaşacağınız bir şey değildir. Yaptığınız işin sonunda birilerine yardım ediyorsanız o işi sevmemeniz için hiçbir sebep yok. İnsan kaynakları uzmanı her zaman birilerine yardım eder.

7 - Kültür

Kültür sahibi olmak için sıkça kullanılan bir eylem var. Çok gezmek ve çok insanla tanışmak. Çok gezmeniz ve çok insanla konuşmanız birçok konuda bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Çok gezmenin pahalı bir aktivite olduğunu biliyoruz. Ancak üstüne para alabileceğiniz tek meslek insan kaynakları uzmanlığıdır. Her gün yeni biriyle tanıştığınızı düşünün. Büyük bir işletmede çalışan ya da ik danışmanlık firmasında çalışan bir işe alım uzmanı neredeyse her gün mülakat yapar. Her gün kendini tanıtan biriyle konuşur. Ona spesifik sorular sorar. Bu parayla yapamayacağınız bir şeydir.

 

İk uzmanının şirketin personel ihtiyacının karşılanmasındaki önemli görevi nedir?

İşe alım planı oluşturması ve uygulaması.

İk uzmanının görevlerinden örnek verebilir misiniz?

İşe alım sürecini yönetmek,

Çalışma yaşamına ilişkin kanun ve yönetmeliklerin takibini yapmak,

Performans değerlendirme sistemi oluşturmak/mevcut sistemi yürütmek,

İnsan Kaynakları uzmanının keyifle işini yapmasının nedeni nedir?

Birilerine yardım etmek herkesi mutlu eder. Bu her meslekte karşılaşacağınız bir şey değildir. Yaptığınız işin sonunda birilerine yardım ediyorsanız o işi sevmemeniz için hiçbir sebep yok. İnsan kaynakları uzmanı her zaman birilerine yardım eder ve buda işini keyifle yapmasıdır.

Değişimin hızla yaşanıyor olması İnsan Kaynaklarının hangi yapıda olduğunu belirtmektedir?

Sürekli olarak bir değişim sürecinde olunması, İK'nın statik bir yapıda değil, aksine dinamik bir yapıda olmasını bu yapıda olması bizi de dinamik bir duruma doğru sürüklemektedir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!