AnasayfaBlogGörevimiz: İtibar Yönetimi
İtibar Yönetimi

Görevimiz: İtibar Yönetimi

14 Haziran 2019
Görevimiz İtibar

İtibar, başkalarının bizim için düşüncelerinin bütünüdür. Bu tanımın bir de kurumlar için olan yorumu vardır. Kurumsal itibar da bir kurumun çalışanları, müşterileri ve içinde bulunduğu halkın nezdindeki algısı olarak açıklanır.Hareketlerimizle konuşmamız sırasındaki jest ve mimiklerimizle bazen oturup kalkışımızla bile yıllarca süren saygınlık inşaatımız yerle bir olabilir.

Vereceğimiz ani bir karar yönetemediğimiz bir öfke krizi veya beklenmedik bir el hareketimiz bizi bu dünyada yapayalnız bırakabilir. Durum bizler için bu kadar vahimken tüzel kişiliklere sahip ve bünyesinde binlerce kişiyi barındıran kurumlar için nasıldır, siz düşünün. Özellikle içinde bulunduğumuz dijital çağda söylediğimiz tek bir kelimenin sosyal mecralarda paylaştığımız bir görselin veya yaptığımız gafın son sürat yayılması an meselesi olabilir.

Spor Alanında Gururumuz 

Futbol kariyerine Bayrampaşa’da başlayıp onu Barcelona’da sürdüren milli futbolcumuz ve gurur kaynağımız olan Arda Turan, başarısız olduğu bir öfke kontrolü yüzünden milli takım kampından kovuluyor. Bir düşünün, sadece söylenen anlık bir söz ve yapılan ani bir hareket tüm imajınızın yerle bir olmasına sebep olabiliyor. Kırılan bir cam vazoyu tekrar bir araya getirmek ne kadar zor ise, zedelenen bir itibarı düzeltmek de aynı derecede çetin bir yoldur.

İtibarı tamir etmek bazen yıllar sürer bazen de tamemen imkansız hale gelir. Spor Kulüplerinde Kriz Yönetimi yazısı bu konuya iyi bir açıklama getirmiştir.

64 Milyar Dolarlık İflas: Enron

Bir diğer itibar kaybı ve iflasla sonuçlanan hazin hikaye de Amerika’dan gelsin. Enron, 1985’te Amerika’da birden fazla şirketin birleşmesiyle bir doğal gaz dağıtım şirketi olarak kuruldu. Kurulduğu ve faaliyet gösterdiği zamanlarda on binlerce kişinin çalıştığı şirketin cirosu ise 111 milyar dolara ulaşmıştı. 

1990’lı yıllara gelindiğinde ise, Enron’un ve suç ortağı olarak çalışan Arthur Andersen isimli denetim firmasının finansal raporlarda yaptıkları yasadışı faaliyetler ve gizlemeye çalıştıkları hatalar şirketin sonunu hazırladı. 2001 yılındaysa Enron tarih sayfalarında tamamen silindi. Ders çıkarılacak nitelikte bir doyumsuzluk hikayesi olan Enron skandalı, Amerika’da piyasa değeri milyar dolara ulaşmışken iflas eden bir devin öyküsü olarak anlatıldı.

İtibar Nasıl Korunur?

Güçlü bir itibar yönetimi kurumlara hem finansal açıdan hem insan kaynağı açısından hem de faaliyet gösterdikleri pazardaki payları açısından katkı sağlayabilir. Bu yüzdendir ki şirketler itibarlarını korumak adına farklı kriz senaryoları için farklı kriz stratejiler oluşturur. Yaşadığımız dijital çağda, şirketlerin yara alan itibarlarını koruyabilmeleri için beş kural vardır:

  • Gizlilik Sözleşmesi İmzalamak

  • Sosyal Medya Takip Araçları Kullanmak

  • Arama Sonuçlarını Kontrol Etmek

  • Şikayetleri Yönetmek

  • Alarm Oluşturmak

  • İtibarı Korumak Neden Bu Kadar Önemli?

Tüm bu maddeleri yerine getiren şirketler hem herhangi bir krize mahal vermemiş olur hem de olası bir krizde kurumsal itibar yönetimi açısından avantajlı durumda bulunur. Söz konusu kurum için itibarın korunması; müşteri kazanmak, marka sadakati elde etmek ve sürdürmek, ulusal veya uluslararası ölçüde yatırımcı çekmek, piyasada rekabet ve rakipleri arasında satış avantajı sağlamak, kaliteli ve çalışmaya istekli eleman bulmak gibi konularda fazlaca öneme sahiptir.

Kriz Yönetimi

Kurumsal iletişimin ve itibarın en önemli görevlerinden biri kriz yönetimidir. Varlığını idame ettirmek veya mevcut saygınlığını olabilecek en üst seviyede tutmak hedefinde olan tüm kurumlar için itibar yönetimi planı ve kriz yönetimi senaryoları hazırlanması olmazsa olmaz konumda. Hal böyleyken bu iki terim dijital çağ şirketlerinin anahtar performans göstergeleri içerisinde daima yer alacak gibi görünüyor. Konu ile ilgili Markalar İçin Kriz Yönetimi Nasıl Olmalı? ve Çalışma Hayatında Kriz Yönetimi yazılarını dikkatinizi çekebilir.

Yazar: Diler Yazıcı

itibar itibar yönetimi kurumsal itibar yönetimi itibar korumak
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İtibar Yönetimi Neden Önemli?
Marka Yönetimi

İtibar Yönetimi Neden Önemli?

21 Ocak 2021
İtibar Yönetimi Araçları
İtibar Yönetimi

İtibar Yönetimi Araçları

25 Ekim 2021
İmaj ve İtibar Yönetimi Nedir?
İtibar Yönetimi

İmaj ve İtibar Yönetimi Nedir?

20 Kasım 2019
Genel Muhasebe Eğitimi
5
(537)

Genel Muhasebe Eğitimi

8 Konu4 Saat
Mustafa KalafatMustafa Kalafat
750269
Dış Ticaret Eğitimi
4.7
(82)

Dış Ticaret Eğitimi

11 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
885309
Nasıl usta bir iletişimci olunacağını öğrenmek istiyorsanız, halkla ilişkiler ve iletişim kursumuzdan daha iyi bir eğitim yoktur. Açık, özlü ve ikna edici mesajların nasıl geliştirileceğini ve iletileceğini öğreneceksiniz. Ayrıca medya ilişkilerini yönetmeyi, basın bültenleri yazmayı ve etkili medya kampanyaları oluşturmayı da öğreneceksiniz. Bu kapsamlı eğitim size herhangi bir iletişim rolünde başarılı olmanız için gereken bilgi ve becerileri kazandıracaktır.
5
(90)

Halkla İlişkiler Eğitimi

16 Konu5 Saat
Gülşen YeginGülşen Yegin
855209