Close
Mobil Menu Bars

Görevimiz: İtibar

14 Haziran 2019, 1864 defa okundu.
Görevimiz: İtibar
itibar, itibar yönetimi, kurumsal itibar yönetimi,  itibar korumak, müşteri kazanmak, gurur, dijital çağ, marka,

İtibar, başkalarının bizim için düşüncelerinin bütünüdür. Bu tanımın bir de kurumlar için olan yorumu vardır. Kurumsal itibar da bir kurumun çalışanları, müşterileri ve içinde bulunduğu halkın nezdindeki algısı olarak açıklanır.Hareketlerimizle konuşmamız sırasındaki jest ve mimiklerimizle bazen oturup kalkışımızla bile yıllarca süren saygınlık inşaatımız yerle bir olabilir.

Vereceğimiz ani bir karar yönetemediğimiz bir öfke krizi veya beklenmedik bir el hareketimiz bizi bu dünyada yapayalnız bırakabilir. Durum bizler için bu kadar vahimken tüzel kişiliklere sahip ve bünyesinde binlerce kişiyi barındıran kurumlar için nasıldır, siz düşünün. Özellikle içinde bulunduğumuz dijital çağda söylediğimiz tek bir kelimenin sosyal mecralarda paylaştığımız bir görselin veya yaptığımız gafın son sürat yayılması an meselesi olabilir.

Spor Alanında Gururumuz 

Futbol kariyerine Bayrampaşa’da başlayıp onu Barcelona’da sürdüren milli futbolcumuz ve gurur kaynağımız olan Arda Turan, başarısız olduğu bir öfke kontrolü yüzünden milli takım kampından kovuluyor. Bir düşünün, sadece söylenen anlık bir söz ve yapılan ani bir hareket tüm imajınızın yerle bir olmasına sebep olabiliyor. Kırılan bir cam vazoyu tekrar bir araya getirmek ne kadar zor ise, zedelenen bir itibarı düzeltmek de aynı derecede çetin bir yoldur.

İtibarı tamir etmek bazen yıllar sürer bazen de tamemen imkansız hale gelir. Spor Kulüplerinde Kriz Yönetimi yazısı bu konuya iyi bir açıklama getirmiştir.

64 Milyar Dolarlık İflas: Enron

Bir diğer itibar kaybı ve iflasla sonuçlanan hazin hikaye de Amerika’dan gelsin. Enron, 1985’te Amerika’da birden fazla şirketin birleşmesiyle bir doğal gaz dağıtım şirketi olarak kuruldu. Kurulduğu ve faaliyet gösterdiği zamanlarda on binlerce kişinin çalıştığı şirketin cirosu ise 111 milyar dolara ulaşmıştı. 

1990’lı yıllara gelindiğinde ise, Enron’un ve suç ortağı olarak çalışan Arthur Andersen isimli denetim firmasının finansal raporlarda yaptıkları yasadışı faaliyetler ve gizlemeye çalıştıkları hatalar şirketin sonunu hazırladı. 2001 yılındaysa Enron tarih sayfalarında tamamen silindi. Ders çıkarılacak nitelikte bir doyumsuzluk hikayesi olan Enron skandalı, Amerika’da piyasa değeri milyar dolara ulaşmışken iflas eden bir devin öyküsü olarak anlatıldı.

İtibar Nasıl Korunur?

Güçlü bir itibar yönetimi kurumlara hem finansal açıdan hem insan kaynağı açısından hem de faaliyet gösterdikleri pazardaki payları açısından katkı sağlayabilir. Bu yüzdendir ki şirketler itibarlarını korumak adına farklı kriz senaryoları için farklı kriz stratejiler oluşturur. Yaşadığımız dijital çağda, şirketlerin yara alan itibarlarını koruyabilmeleri için beş kural vardır:

  • Gizlilik Sözleşmesi İmzalamak
  • Sosyal Medya Takip Araçları Kullanmak
  • Arama Sonuçlarını Kontrol Etmek
  • Şikayetleri Yönetmek
  • Alarm Oluşturmak
  • İtibarı Korumak Neden Bu Kadar Önemli?

Tüm bu maddeleri yerine getiren şirketler hem herhangi bir krize mahal vermemiş olur hem de olası bir krizde kurumsal itibar yönetimi açısından avantajlı durumda bulunur. Söz konusu kurum için itibarın korunması; müşteri kazanmak, marka sadakati elde etmek ve sürdürmek, ulusal veya uluslararası ölçüde yatırımcı çekmek, piyasada rekabet ve rakipleri arasında satış avantajı sağlamak, kaliteli ve çalışmaya istekli eleman bulmak gibi konularda fazlaca öneme sahiptir.

Kriz Yönetimi

Kurumsal iletişimin ve itibarın en önemli görevlerinden biri kriz yönetimidir. Varlığını idame ettirmek veya mevcut saygınlığını olabilecek en üst seviyede tutmak hedefinde olan tüm kurumlar için itibar yönetimi planı ve kriz yönetimi senaryoları hazırlanması olmazsa olmaz konumda. Hal böyleyken bu iki terim dijital çağ şirketlerinin anahtar performans göstergeleri içerisinde daima yer alacak gibi görünüyor. Konu ile ilgili Markalar İçin Kriz Yönetimi Nasıl Olmalı? ve Çalışma Hayatında Kriz Yönetimi yazılarını dikkatinizi çekebilir.

Yazar: Diler Yazıcı
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!