AnasayfaBlogGelişim İçin Kendini Keşfet!
Kişisel Gelişim

Gelişim İçin Kendini Keşfet!

10 Mayıs 2019
Gelişim İçin Kendini Keşfet

Gelişim sürecinin her türlüsünün başlayabilmesinin temel taşı kişinin kendini tanımasıdır. Eksiklerimizin farkında olmadan,yeteneklerimizin neler olduğunu keşfetmeden bir gelişim süreci içerisinde olamayız.İşe kendimizi analiz ederek başlamalıyız.Kendimize ''Güçlü ve zayıf yönlerim neler, ne yapmak istiyorum?'' gibi sorular sormalıyız.

Bu sorulara dürüst cevaplar vermeli yeri geldiğinde kendimizi başkalarıyla kıyaslamalıyız. Çünkü insan sosyal bir varlık olduğundan çevresini etkileyebilir veya çevresinden etkilenebilir. Kıyaslamaktan tam olarak kastım örnek almak, gıpta etmek ve bu insanlardan ilham almak şeklinde pozitif bir durum. İnsan hep en iyisi olmak ister fakat bir noktayı atlar.

Bugün belli bir alanda varlığını kanıtlamış, ismi yaptığı işle özdeşleşmiş insanlar bulundukları konuma bir perinin sihirli değneğini dokundurması ile gelmediler. Kendilerinin farkına varıp inandıkları yolda önlerine çıkan engelleri, zorlukları birer birer aşarak tırmandılar.

Kendinizi Motive Edin!

Kendimizi tanıdık ve ilham kaynakları belirledik şimdi sıra değişmekte. Fikriyatınızı değiştirmeden, hissiyatınızı değiştiremezsiniz. Madem eksiklerimin farkındayım bunları tamamlayabilmek ve gelişim sürecimi ilerletmek için neler yapabilirim, diye sorgulayarak belli değişiklikler yapmalıyız.

Ardından kabulleniş aşaması var, bu aşamada zayıf yönlerimizi biliyoruz ve onları kabul etmeye hazırız. Bu en önemli aşama çünkü kişi bu noktada pes edebilir, kendini sürekli eleştirip memnuniyetsizliği hayat tarzı edinebilir. Tam da burada şunu unutmamak gerek ‘’Hiç kimse mükemmel değildir.’’

Yazılımla ilgileniyorum ve şu şekilde bir mottom var örnek aldığım kişilerin sosyal medya hesaplarından başarılarını okurken kendimi orada hayal ediyorum. ‘’O yaptıysa ben de yaparım, ben her şeyin en iyisini hak ediyorum.’’ diyor ve işe koyuluyorum. Bunu deneyin inanın pişman olmayacaksınız. Çünkü unutmayın başarının sırrı motivasyondur.

Nereden Başlamalıyız?

Nereden başlamak istediğimize ve kendimizi kabul etmeye başladıktan sonra ise plan yapma aşamasına geçmeliyiz. Amacımız,planımız,varmak istediğimiz nokta ne ise ona olabildiğince focuslanmalıyız. Başarısız olmaktan korkmamalı denemeden kendimizi keşfedemeyeceğimizi bilmeliyiz.

Kişisel gelişim ömür boyu devam edecek bir süreçtir. Bu süreçte sabır en büyük silahtır. Gelişim sürecinin bir sonu yoktur ne iseniz daha iyisi için çabalayın zaman geçtikçe fark edeceksiniz ki olmak istediğinizden daha fazlasısınız. Kendiniz olmak için pek fazla zamanınız yok.

Hayallerinizi Yazın!

Hedeflerinizi ve hayalleriniz yazın ve evinizde, iş yerinizde görebileceğiniz noktalara hedeflerinizi hatırlatacak objeler yazılar iliştirin bu sizi motive edecektir. Hayal kurun, büyük düşünün limitiniz gökyüzü olsun. Sizinle benzer şeyler hedefleyen aynı kulvarda olduğunuz insanlarla vakit geçirin. Belirlediğiniz hedeflere ulaşmanın yollarını araştırın.Örnek aldığınız insanlarla iletişim kurabilmenin yollarını arayın merak ettiklerinizi sorun.

Geçmiş hatalarınızdan dersler çıkarıp yeni hatalar yapmaktan korkmayın. Bir musibetin bin nasihatten iyi olduğuna inananlardanım. Sizi hedeflerinize götüren yolda etkili olacağını düşündüğünüz kitaplar okuyun. Belli hobiler edinin ve zihninizi ara ara dinlendirin. Başarılarınızı önce kendiniz ödüllendirin. Networkünüzü geniş tutun tanıdığınız her insan size bir şeyler katacaktır. Herkesi memnun edemezsiniz yaptığınız işin önce sizin içinize siniyor olması gerektiğini unutmayın.

Bir şeyi gerçekleştirmeye olan arzumuz üç basamaktan oluşur. Dilemek, istemek, adanmak. Çok ama çok isteyin. Peki kişisel gelişim konusunu başarabilen insan neler elde eder? Kişisel gelişim olaylara pozitif bakabilmemizi sağlar, kaybetmek dünyanın sonu değildir, gerekirse kalkın tekrar deneyin yeniden kaybedin ama asla pes etmeyin. 
 
Kim olduğunuzu bilmeden benliğinizin farkında olmadan kendinizi sevemezsiniz. Kendinizi tanımaya çalışmaktan ve gelişim sürecinizi devam ettirmekten asla vazgeçmeyin. Ancak kendinizi tanıyarak tam potansiyelinizi gerçekleştirebilirsiniz. Öz saygınızı hiç kaybetmeyin unutmayın siz biriciksiniz ve yaşayacak tek bir hayatınız var.

Yazar: Merve Kılıç

gelişim kişisel gelişim motivasyon başarı hedef hedef belirleme
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
12 Adımda Kendinizi Geliştirin
Kişisel Gelişim

12 Adımda Kendinizi Geliştirin

18 Ocak 2019
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
750209
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
550209