AnasayfaBlogEvde İngilizce Öğrenmenin 8 Kolay Yolu
Yabancı Dil Eğitimi

Evde İngilizce Öğrenmenin 8 Kolay Yolu

08 Nisan 2021
Evde İngilizce Öğrenmenin 8 Kolay Yolu

Dünya üzerinde konuşulan en yaygın ikinci dil olan İngilizcenin hayatımızın her alanında yerinin artması yadsınamaz bir gerçektir. 53 ülkenin resmi dili olmasının yanı sıra, yaklaşık 400 milyon kişi tarafından konuşuluyor. Günümüzde İngilizce bilmenin bu kadar önemli olmasının elbette ki birçok sebebi var.

Her şeyden önce ister yurtdışında ister kendi ülkenizde olsun dünyanın farklı yerlerinden insanlarla kolayca iletişim kurmanızı sağlar. Bunun yanında, herhangi bir konu üzerine, özellikle internetten araştırma yaparken daha detaylı kaynaklara ulaşmanızda yardımcı olur. Ayrıca çoğu kitap, film, müzik İngilizce olduğu için çevirilere veya altyazılara ihtiyaç duymadan bunları tüketebilmek çok daha keyifli bir hale geliyor. İş bulma imkanınızı da artırdığını göz önünde bulundurunca, günümüzde İngilizce bilmenin neredeyse bir zorunluluk olduğunu söyleyebiliriz.

Evde İngilizce Öğrenmenin En Kolay Yolları

Pandemi sebebiyle eve kapandığımız bu dönem ise kendinizi geliştirmek için kesinlikle mükemmel bir zaman. Evden hiç çıkmadan sıfırdan İngilizce öğrenmenin sayısız yolu var. Ben de bu yollardan birkaçını sizinle paylaşmak istedim.

  • Online İngilizce Kursu

Çoğu kişi dil öğrenmeye nereden başlayacağını bilemediğinden bir adım atamaz. Elinizin altında internet varken, online bir İngilizce kursuna kaydolmak size yol gösterici olması açınızdan çok yararlı olacaktır. İstanbul İşletme Enstitüsü gibi platformlardan kolaylıkla erişebileceğiniz bir kurs, dil öğrenmeye başlamak için çok mantıklı bir yol olacaktır. İngilizce Eğitimi (A1-A2), İngilizce Eğitimi (B1-B2), İngilizce Eğitimi (C1-C2), İngilizce Konuşma Kursu (Speaking) ve Sıfırdan İngilizce (Tüm Seviyeler) enstitüdeki online eğitimlerden bazıları.

  • Film İzlemek

Güzel vakit geçirmek için istediğiniz filmi izlerken, Türkçe altyazıları kapatmak size çok fayda sağlayacaktır. Bu, dinleme yeteneğinizi geliştirmenizi sağlar. Eğer yolun çok başındaysanız, İngilizce altyazıyla izlemek de iyi bir yöntem olabilir. Böylece filmde karşınıza çıkan anlamını bilmediğiniz bir kelimeye sözlükten bakarak kelime dağarcığınızı artırmış olursunuz.

  • Yabancı Arkadaş Edinmek 

Uygulamalar sayesinde kendinize mektup arkadaşı edinmek, dil öğrenmek için hem en eğlenceli hem de en faydalı yollardan biridir. Böylece çok farklı kültürlere sahip yeni insanlar tanıyıp eğlenceli sohbetler yaparken interaktif bir şekilde İngilizce pratik yapma şansına sahip olabilirsiniz.

  • Okumak

Dil öğrenmenin yolu elbette çok fazla okumaktan geçer. İnternetten kolayca erişebileceğiniz her türlü makale, haber veya araştırma yazılarını okuyarak İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca kolaylık sağlaması amacıyla hali hazırda okumuş olduğunuz kitapları, önceden bildiğiniz masalları veya romanların basitleştirilmiş versiyonlarını tekrardan İngilizce okuyabilirsiniz.

  • Dinlemek

İngilizce öğrenmenin neredeyse en kolay ve etkili yolu dinlemektir. Podcastler sayesinde bilmediğiniz birçok cümle kalıplarını ve kelimeleri öğrenebilirsiniz. Bir yandan sözlerini okuyup şarkı dinleyerek de dinleme yeteneğinizi hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz. Böylece dil öğrenmeyi eğlenceli bir hale getirmiş olursunuz. Ayrıca kelimelerin aklınızda kalması kolaylaşır.

  • İngilizce Günlük Yazmak

Her gün düzenli olarak İngilizce günlük tutarsanız hem yeni kelimeler öğrenirsiniz hem de öğrendiklerinizi tekrar etmiş olursunuz. Bir süre sonra ne kadar akıcı bir şekilde yazabildiğinizi gördüğünüzde siz de şaşıracaksınız.

  • Tekerleme Söylemek

İngilizce tekerleme söyleyerek hem daha akıcı bir konuşmaya sahip olursunuz hem de kelimelerin telaffuzunu çok daha etkili ve zevkli bir şekilde öğrenmiş olursunuz.

  • Oyun Oynamak

Sadece çevrimiçi oyunlar oynarken yabancılarla konuşarak bile akıcı bir ingilizceye sahip olmak mümkün. Üstelik oyun oynamak bile daha eğlenceli bir hale geliyor!

Gördüğünüz üzere evde dil öğrenirken kullanabileceğiniz sayısız yöntemden 8 tanesini sizlerle paylaştım. Herkesin öğrenme yöntemi farklılık gösterdiğinden dolayı bu yollardan hangilerini seçeceğiniz sizlere kalmış bir durum. Kendinize göre bir çalışma programı oluşturup eğlenceli bir şekilde dil öğrenmek kesinlikle sizin elinizde!

İngilizce Bilmek Neden Önemlidir?

İster yurtdışında ister kendi ülkenizde olsun dünyanın farklı yerlerinden insanlarla kolayca iletişim kurmanızı sağlar. Bunun yanında, herhangi bir konu üzerine, özellikle internetten araştırma yaparken daha detaylı kaynaklara ulaşmanızda yardımcı olur.

Evde İngilizce Öğrenmenin Kolay Yolları Nedir?

Online İngilizce kursu, oyun oynamak, tekerleme söylemek, günlük tutmak, okumak, film izlemek, dinlemek ve yabancı arkadaş edinmek evde İngilizce öğrenmenin kolay yolları arasındadır.

Online İngilizce Kursuna Nasıl Ulaşılır?

İstanbul İşletme Enstitüsü gibi platformlardan kolaylıkla erişebileceğiniz bir kurs, dil öğrenmeye başlamak için çok mantıklı bir yol olacaktır. İngilizce Eğitimi (bütün seviyeler) İngilizce Konuşma Kursu (Speaking) ve Sıfırdan İngilizce (Tüm Seviyeler) enstitüdeki online eğitimlerden bazıları.

YAZAR: MİRAY ÖZGE GEDİKOĞLU

Evde İngilizce Öğrenmenin 8 Kolay Yolu evde İngilizce öğrenmek İngilizce öğrenmek sıfırdan İngilizce öğrenmek
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Evde İngilizce Nasıl Öğrenilir?
Yabancı Dil Eğitimi

Evde İngilizce Nasıl Öğrenilir?

28 Kasım 2019
İngilizce Kursuna Gitmeden Dil Öğrenmenin Yolları
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Kursuna Gitmeden Dil Öğrenmenin Yolları

10 Aralık 2019
Kısa Yoldan Yabancı Dil Öğrenmek
Yabancı Dil Eğitimi

Kısa Yoldan Yabancı Dil Öğrenmek

17 Eylül 2019