AnasayfaBlogEtkili İletişim Kurmak Sanattır
Etkili İletişim

Etkili İletişim Kurmak Sanattır

11 Eylül 2019
Etkili İletişim Kurmak Sanattır

İletişim doğduğumuz ilk andan itibaren başlayan bir süreçtir. Bebekken temel ihtiyaçlarımızın giderilmesi için önce annemiz ile iletişime gireriz. Daha sonra her insanın özünde olan kendimizi, bildiklerimizi ve duygularımızı paylaşma ihtiyacı ile diğer insanlarla iletişim kurmaya başlarız. Böylece kabul görmek ve sevilmek gibi kişisel ihtiyaçlarımızı tatmin etmek isteriz. 

Etkili iletişimi geliştirmenin yolu

Sanatın her dalındaki yaratımlar da insanın bu iletişim ihtiyacından ortaya çıkmaktadır. Bazı insanlar kelimeler ile iletişim kurarken bazı insanlar müzik, resim gibi sanatsal alanları kullanarak iletişim kurarlar. Kendi varlığımızın farkına varabilmemiz için etkili iletişimin hayatımızdaki yeri çok önemlidir. Bu sebeple anlattıklarımızın karşı taraftan doğru algılanmasını isteriz. Karşı taraftan gelen etki ile kendimizi değerlendirebiliriz ve geliştirebiliriz.

İletişim Kurma Yolları Nelerdir?

İnsan etrafıyla iletişim kurma isteğini sözlü veya sözsüz olarak ortaya koyabilir. Sözlü iletişim de kelimeler ve sesler ile anlatım yapılırken, sözsüz iletişim de beden hareketleri, yüz ifadeleri ile anlatım yapılır. Kendimizi ifade etmek için etkili iletişim içinde olmak çok önemlidir. Bulunduğumuz her alanda doğru iletişim kurabilmek beraberinde kişisel tatmin ve mutluluk getirecektir.

Tam tersi yanlış anlaşılmak beraberinde tatminsizlik, iş kaybı ve belki tartışmalara neden olacaktır. Bu sebeple ailemizle, arkadaşlarımızla ve iş yaşamımızdaki insanlarla etkili iletişim kurmayı isteriz. Çünkü bu aynı zamanda kurduğumuz iletişimin sürekli olmasını da sağlayacaktır.

Etkili İletişim Kurmak İçin Dikkat Etmemiz Gerekenler 

İletişimi etkili bir hale getirmek öğrenilebilir bir durum. Etkili iletişim becerileri edinerek bunu kolaylıkla yapabiliriz. Öncelikle ilk dikkat etmemiz gereken nokta tamamen doğal ve kendimiz gibi olmaktır. Gülen bir yüz ile iletişime başlamak etkili iletişim için temel noktadır. İfademizin pozitif algılanması anlattıklarımızın doğru anlaşılması için en önemli unsurlardan bir tanesidir.

İletişim dış görünüş ile başlayacağı için giydiğimiz kıyafet hatta kullandığımız renkler üzerimizde taşıdığımız bir aksesuar bile bizi doğru şekilde ifade etmelidir. İlk iletişim sinyallerini beden dilimiz, vücudumuzun duruş şekli, kurduğumuz göz kontağı ile göndermeye başlarız. 

İletişimin ilk basamağı olan sözsüz iletişimi etkili kullanmamız çok önemlidir. Çünkü karşı tarafta yaptığımız etki kullandığımız kelimeler ve ses tonumuzdan çok daha etkili algılanacaktır. Doğru bir duruş, etkin bir göz kontağı dikkatleri üzerimize çekecektir. Tabi ki etkili iletişim için kelimeler ve vurgular oldukça önemlidir.

Cümlelerimizde kelimeleri doğru kullanmak ve önemli olan kelimeleri vurgulamak karşı tarafta etkin bir şekilde dinlenmemizi sağlayacaktır. Çok uzun cümleler kurmadan kısa ve net ifadeler kullanmalıyız. İletişim halinde olduğumuz kişi veya kişiler tarafından doğru anlaşılıp anlaşılmadığımızı kontrol etmeliyiz. Bunun için beden diline dikkat edebiliriz veya uygun sorularla geri bildirim alabiliriz.

Etkili İletişim Kurmamızı Engelleyen Konular Nelerdir?

Etkili iletişim için beden dili ve önemi iyi anlaşılmalı. Bunların yanlış kullanılması ile iletişim sekteye uğrayabilir veya tamamen sonlanabilir. Yanlış anlaşılma ve tartışmalar yaşanabilir. Etkili iletişim kurabilmek için karşı taraf ile ilk etapta mutlaka empati kurmak gerekmektedir. Anlattıklarımızda doğruluktan ayrılmamak, samimi olmak, emir kipleri kullanmamak ve ses tonumuzu iyi ayarlamak dikkat etmemiz gereken unsurlardandır. Beden dilimizin etkin ve açık olması gereklidir. Her şeyi herkese aynı şekilde anlatamayacağımız için iyi analiz yapmakta etkili iletişim için olmazsa olmazlardandır. 

Etkili iletişim teknikleri öğrenerek doğru davranış şekilleri geliştirebiliriz. Bunun için kişisel gelişim eğitimleri alabilir ve sertifika sahibi olabilirsiniz. Hatta internet üzerinden online olarak verilen etkili iletişim eğitimlerine kolaylıkla ulaşabiliriz. Ayrıca bu konuda yazılmış etkili iletişim kitapları okuyarak da kendimizi geliştirebiliriz. Böylece daha kolay şekilde etkili iletişim kurabiliriz. Bu da hayatımızın her alanında doğru algılanmamıza ve daha başarılı bireyler olmamıza katkı sağlayacaktır.

Etkili İletişim üzerine eğitimler var mı?

Konuyu öğrenmek ve daha sağlıklı uygulamak için İstanbul İşletme Enstitüsü online eğitimler veriyor. Ücretsiz alabileceğiniz Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili eğitiminin size büyük faydası olur.

etkili iletişim iletişim beden dili online eğitimler sertifika
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Etkili Konuşma Sanatı
Etkili İletişim

Etkili Konuşma Sanatı

09 Ocak 2020
Etkili ve Güzel Konuşma Teknikleri
Etkili İletişim

Etkili ve Güzel Konuşma Teknikleri

04 Şubat 2020
Nasıl Etkili Bir İnsan Olunur?
Kişisel Gelişim

Nasıl Etkili Bir İnsan Olunur?

26 Ekim 2021
Güzel Konuşma Sanatı
Etkili İletişim

Güzel Konuşma Sanatı

09 Ocak 2020