AnasayfaBlogEmlak Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Emlak Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?

30 Temmuz 2021
Emlak alım, satım ve kiralama alanında uzman olan ve danışmanlık hizmeti sunup yasal olarak işlemleri yürüten emlak danışmanı hakkında bilgi sahibi olun.

Günlük yaşam birçok koşuşturma içinde geçmektedir. İşe gidip gelme, toplantılara katılma, aile ilişkilerini yürütme, arkadaşlarına vakit ayırma, boş zamanlarını değerlendirme, hobilerini gerçekleştirme derken günler yoğun bir şekilde geçmektedir. Günler bu şekilde geçerken bunlara ilave ek işler de ortaya çıkmaktadır. Sahip olduğumuz bir evi ya da arsayı satışa çıkarmamız gerekir. Bir ev kiralamamız ya da satın almamız gerekebilir. Belirtilen bu işleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmemiz gerekir. Bunun içinde bilgi birikimi ve zaman gereklidir. Yoğun geçen günlük rutinde bu neredeyse imkansızdır.

Belirtilen işleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek için bir uzmandan yardım almamız gerekmektedir. Bu uzmanlar emlak danışmanı ya da halk dilinde emlakçı olarak adlandırılır. Doğru emlakçı seçimi yaparak alım ve satım, kiralama vb. işlemleri sağlıklı ve kolay bir şekilde hayata geçirebiliriz. Yoğun iş temposunda işlerin sorunsuz bir şekilde halledilmesi de biz bireylerin işine gelmektedir. Bu sayede yoğun tempo devam edebilmektedir.

Emlak danışmanı, emlak alım ve satımı konusunda uzman olan kişidir. Alanında gerekli olan bilgi ve tecrübeyle donanmış kişi olarak tanımlanır. Alım veya satım, kiralama işlemlerinin gerçekleşmesinde ve bireylere sahip olduğu bilgileri paylaşarak onları yönlendiren kişidir. Bireylere gayrimenkul alanında yatırım tavsiyeleri vererek deneyim ve bilgilerini paylaşarak onlara danışmanlık yapan kişidir. Yazıya giriş yaptıktan sonra bu mesleği detaylı bir şekilde öğrenmeye ne dersiniz? Hazırsanız bu mesleğin derinlerine inelim. Hadi başlıyoruz!

Emlak Danışmanı Nedir?

Emlak danışmanı, emlak alım, satım ve kiralama konularında uzman olan kişidir. Bireylerin emlak alanındaki ihtiyaçları doğrultusunda onlara danışmanlık yapan ve yardımcı olan kişidir. Ev, devre mülk, arsa, iş yeri vb. mülklerin alım, satım, kiralama vb. işlerini belli kurallar çerçevesinde gerçekleştiren kişidir. Emlakçı, evini satmak ya da kiralamak isteyenlere, satılık ya da kiralık ev arayışında olan kişilere ihtiyaçları doğrultusunda yardımcı olan kişidir. Müşterilerinin ihtiyaçlarını belirleyip onların ekonomik durumlarına göre işlerini yürüten kişidir. Müşterilerinin, danışmanlık becerisi ile doğru kararlar vermesini sağlamaktadır.

Emlak danışmanı, sahip olduğu bilgi birikimi ile tüm yasal mevzuat hakkında bilgi sahibidir. Yasal mevzuattan aldığı güç ile gayrimenkul alımı, satımı ve kiralanması işlemlerini bizler için daha kolay hale getirir. Belirtilen işlerin gerçekleşmesi aşamasında karşılaşabileceğimiz sorunların yaşanmaması için çalışan kişidir. Emlak danışmanları bütün mevzuatı bildikleri için güvenli olarak gayrimenkul alım ve satım işlerini yapan kişilerdir. Danışmanlık görevleri sayesinde müşterileri için finans seçenekleri sunabilir ya da temin kolaylıkları sağlayabilir.

Emlak danışmanı olan kişiler müşterileri için gerekli olan bütün araştırmaları yapar. Bu sayede müşterilerinin işlerini kolaylaştırmaktadır. Bu durum müşterilerinin zaman kaybı yaşamasını önleyerek onları rahatlatmaktadır. Emlakçı, potansiyel müşteri ağına hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra kendi portföyünü oluşturarak da yeni müşteriler kazanarak markasını güçlendirebilir. Adından söz ettirebilir. Özetlemek gerekirse emlakçı, emlak alım ve satım, kiralama vb. aracılık işlemlerini yapan kişidir. Belirtilen işlemleri yapabilmek için gerekli bilgi ve beceriye sahip olan kişidir. Konu başlığı hakkında bilgi sahibi olduktan sonra şimdi de emlak danışmanı görevi hakkında bilgi sahibi olalım.

Emlak Danışmanı Ne İş Yapar?

 • Emlak danışmanı görevi arasında müşterilerini tanıyıp onların ihtiyaçlarını benimsemek yer alır.

 • Müşterilerinin ekonomik durumları hakkında bir tespit yapmak emlak danışmanı görevi arasındadır.

 • Müşterilerinin ekonomik durumları ve onların ihtiyaçları doğrultusunda en uygun seçimi yaparak sunmak emlak danışmanı görevi arasındadır.

 • Kira talebinde bulunan müşterilerinin mülk kiralamalarını sağlamak emlak danışmanı görevi arasındadır.

 • Gayrimenkul satmak ya da almak isteyen müşterilerinle sürekli iletişim halinde olur.

 • Mülk satın almak ya da kiralamak isteyen müşterilerine mülkün tanıtılması işlemini yapmak emlak danışmanı görevi arasındadır.

 • Mülk alım ve satış işlemleri sırasında gerekli belgelerin düzenlenmesini sağlar.

 • Kiralanan ev ile ilgili kira sözleşmesi hazırlar.

 • Etkili bir pazarlama stratejisi oluşturarak satıcı ve alıcının ihtiyaçlarını karşılar.

 • Pazarlama ağı ve sahip olduğu müşteri portföyünü kullanarak emlak alanıyla ilgili danışmanlık hizmeti sunar.

 • Alıcı ve satıcı arasındaki iletişimin sağlıklı bir şekilde yürütülmesinden sorumlu olmak emlak danışmanı görevi arasında yer alır. Müşterilerinin işlemlerinin hukuksal ve etik anlamda yürütülmesinden sorumludur.

 • Satılacak ya da alınacak gayrimenkul için fiyat belirleme, güncel fiyatların değerlendirilmesi ve satışı etkileyecek herhangi bir değişiklik için satıcıyı bilgilendirir.

 • İmar mevzuatlarına hakim olmak emlak danışmanı görevi arasındadır.

 • Müşterileri için gerekli araştırma ve piyasa incelemesi faaliyetlerini yaparak onların zamandan tasarruf etmelerini sağlar.

 • Yaptığı alım, satım veya kiralama işlerinden komisyon alırken yasal olarak belirtilen oranları alarak mağduriyet yaratmaz.

 • Kredi ve faiz oranları hakkında bilgi sahibi olur. Kredi çekecek müşterilerine avantajlı şekilde yardım eder.

 • Yaptığı iş dolayısıyla öğrendiği bilgiyi ifşa edemez. Öğrendiği bilgiyi sözleşme ile çizilen alan dışında kullanmaz.

Bu konu hakkında bilgi sahibi olduktan sonra emlak danışmanı maaşları hakkında bilgi edinelim.

Emlak Danışmanı Maaşları

Emlak Danışmanı maaşları, birçok faktöre göre değişkenlik göstermektedir. Emlakçı olan kişinin deneyimi, sahip olduğu gayrimenkul ilanları ve müşteri portföyü, emlak bürosunun olduğu coğrafi konum ve daha birçok faktör emlak danışmanı maaşları için birer etkendir. Genel olarak incelendiğinde diğer meslek grupları gibi belirli aylık net kazançtan söz edilemez. Bir emlakçının o ay içerisinde yaptığı iş, onun o ay ne kadar para kazanacağını göstermektedir. Yaptığı işlerden alacağı para, emlak danışmanı maaşları olarak adlandırılır.

Yaptığı işten alacağı paranın sınırları yasal olarak çizilmiştir. Bir emlakçı alım ve satım işlemi yaptığında KDV fiyatı dahil alıcıdan %3, satıcıdan %3 komisyon ücreti alır. Gayrimenkul kiralama işleminde ise yıllık kira bedeli üzerinden %12 aracılık veya danışmanlık ücreti alabilir. Diğer işlemlerde ise emlakçı ile iş sahibinin yaptığı anlaşmaya göre ücret alır. Buradan yola çıkarak emlak danışmanı maaşları hakkında net bir şey söylemek doğru olmaz.

Ancak bir kariyer sitesi emlak danışmanı maaşları hakkında veri paylaşmıştır. O verilerden yola çıkarak En düşük emlak danışmanı maaşları 3.100 TL iken en yüksek emlak danışmanı maaşları 16.850 TL’dir. Ortalama emlak danışmanı maaşları ise 5.530 TL olarak belirtilmiştir. Maaşlar hakkında bilgi sahibi olduktan sonra bu mesleği nasıl yapabiliriz sorusuna cevap aramaya ne dersiniz?

Emlak Danışmasını Nasıl Olunur?

Donanımlı emlak danışmanı olmak isteyen kişiler ön lisans programı olan Emlak ve Emlak Yönetimi bölümü okuyabilir. Bu bölümü okuyan kişiler ön lisans mezunu olarak yukarıda belirtilen görevleri yapabilir. Ancak emlakçılık yapabilmek için illaki bu bölümü okumak gerekmemektedir. İlkokul ya da lise mezunu olarak da bu mesleği yapabilirsiniz. İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen Emlak Danışmanlığı kursu kayıt olmak için idealdir. Bu kursu başarı ile bitiren kursiyerler bu mesleği yapmaya başlayabilirler. Bunun yanında devlet kurum ve kuruluşları tarafından açılan eğitimlere katılarak da bu mesleği yapmaya başlayabilirsiniz.

Bu mesleği yapabilmek için hangi eğitimlere katılmanız gerektiğinden bahsettim. Bu mesleği yapabilmek için eğitimin yanında bazı becerilere de sahip olmak gerekir. Bunlar;

 • Sosyal medya ve internet kullanmayı bilmek,

 • Dijital dünyaya hakim olmak,

 • Network pazarlama bilgisine sahip olmak,

 • İkna kabiliyeti yüksek olmak,

 • Pazarlama teknikleri hakkında bilgi sahibi olmak,

 • Zaman yönetimi alanında başarılı olmak,

 • Emlak sektörü hakkında çoğu bilgiye hakim olmak,

 • Belirli bir bölge belirleyerek o bölgede uzmanlaşmak,

 • Girişken olmak,

 • Alanındaki gelişim ve değişimleri takip etmek gerekir.

Emlak Danışmanı Mesleğini Nasıl Edinebilirim?

Emlak sertifikasına sahip olmak, daha iyi pazarlama stratejileri uygulamak ve daha başarılı bir sistem sunmanıza olanak sağlar. Sertifika sahibi olmak için katılacağınız kurslar, sizlere pazarlama stratejileri hakkında detaylı bilgi vermekte ve bu konuyla ilgili en ince ayrıntılara ulaşmanızı hedeflemektedir. Eğitimler sırasında ayrıca sizlere müşteri memnuniyeti ile ilgili birçok sunum yapılır ve bu konuyla ilgili bütün detaylı bilgiler aktarılır. Katılacağınız kursların rekabet ortamında sizlere birçok faydası olacağını unutmamalısınız!

Emlak sertifikası eğitimini tamamladıktan sonra alacağınız emlak sertifikası, emlak danışmanı unvanı almanızı sağlayacak. Bu unvan sayesinde emlak ofisi açabilir aynı zamanda bankaların bünyesinde gayrimenkul danışmanı olarak çalışabilirsiniz. Bu alanda çalışmak için şart koşulan bu belge ilerleyen yaşamınızda çok önemli yerlere gelmenize yardımcı olacak. Banka çatısı altında emlak işi yapmak çok prestijli ve çok saygın bir meslektir. Bu sebeple birkaç alanda kullanma fırsatı edineceğiniz bir sertifikaya sahip olmak oldukça önemlidir.

Emlak sektöründe “danışman” unvanına ulaşmanıza olanak tanır. Emlak danışmanlığı kursu sermaye, para piyasaları ve finansman alanında en güncel yaklaşım ve modellemeleri öğrenmenizi ve stratejik planlamalar yapmanızı sağlar. Emlak eğitimi sayesinde aşağıda sıraladığımız püf noktaları hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

 • Alıcı ve satıcı arasındaki iletişimin püf noktaları hakkında bilgi sahibi olursunuz.

 • İnşaat sektörünün detayları hakkında bilgi sahibi olursunuz.

 • Alım ve satım işlemlerinin hukuki gereklerine ulaşırsınız.

 • Tapu ve kadastro işlemleri hakkında bilgi sahibi olursunuz.

 • Kitle iletişim kanallarının etkin kullanımı ile ilgili detayları öğrenirsiniz.

 • Reklam ve tanıtım hizmetlerini etkin kullanmanın yollarını öğrenirsiniz.

Emlak eğitimi başarıyla tamamladıktan sonra yalnız emlakçı olarak değil, banka bünyesinde de prestijli ve saygın bir konuma sahip olma şansı elde edebilirsiniz. Emlak eğitiminin başarıyla tamamlanmasının sonunda Türkiye genelinde geçerli olan sertifikaya sahip olursunuz. Sertifika ile yalnızca büyükşehirlerde değil, ülkenin önemli turizm merkezlerinde de çalışmalarınıza hız katabilirsiniz.

Uzaktan Eğitim İle Emlak Sertifikası Sahibi Olabilir Miyim?

"Neden emlak sertifikası almalıyız?" sorusuna yanıt verdikten sonra bir diğer merak edilen soru da uzaktan eğitim ile sertifika alınıp, alınmayacağıdır. Uzaktan Eğitim ile emlak sertifikası sahibi olabilir miyim? Sorusuna birçok şekilde yanıt verilebilir. MEB e bağlı olarak sunulan uzaktan eğitim kurumlarından emlakçılık eğitimi programlarına katılarak, sertifika sahibi olabilirsiniz. Çalışma yaşamı çok yoğun olan kişiler uzaktan eğitimi tercih edebilirler. Uygun oldukları saatlere göre bu eğitimi tamamlayabildikleri için çok rahat bir şekilde MEB onaylı emlak sertifikası sahibi olabilirler.

Uzaktan eğitim ile örgün eğitim arasında bir fark olmaz. Online eğitim ile de tüm hakların aynısına sahip olursunuz. Sertifikanın MEB onaylı olması, özel ve devlet bütün kurum ve kuruluşlarda kabul edilmesini sağlar. Kabul edilmeme gibi bir durum söz konusu dahi olmaz. Enstitü tarafından sunulan Emlak Danışmanlığı Kursu da Milli Eğitim Bakanlığı ve Kurum onaylı Kurs Bitirme Belgesi almanıza olanak sağlar. Bunun için kurum tarafından uygulanan sınavdan 100 üzerinden 50 ve üzeri puan almak gerekir.

MEB Onaylı Emlak Danışmanlığı Eğitimine Nasıl Katılabilirim?

Emlak danışmanı olmak ve emlak sertifikası almak isteyen kişiler eğitimler ile ilgili araştırma yapar. Enstitü tarafından verilen emlak danışmanlığı eğitimi, meslek edinmek isteyenlere mesleğin temel bilgilerini öğretmeyi amaçlar. Emlak sektörüne nitelikli istihdam sağlamak, meslekte faaliyette bulunan kişilerin de mesleğin hakkını vererek görevlerini yerine getirmeleri için ihtiyaç olan tüm mesleki bilgi ve deneyime sahip olmaları sağlanır.

Programdaki temel amaç, mesleğin eğitimini almış kişileri emlak sektörüne kazandırmaktır. Uygulanacak program sayesinde kursa katılan kişilerin; gerçek ve tüzel kişiler, üretilmiş gayrimenkullerin alım ve satım işlemi, kiralama, parselasyon yapılması, hukuki prosedürün tamamlanması, imar, ekspertiz ve şehir plancılığı faaliyetlerinin yürütülmesi için yeterli bilgi ve donanıma sahip emlak danışmanı olarak yetiştirilmesi hedeflenir.

Emlak Danışmanlığı Belgesi Nedir?

Bilgi ve tecrübe sahibi emlak danışmanlarından hizmet alan toplum bireyleri ve kuruluşlar istedikleri doğru bilgilere ulaşma fırsatı elde eder. Emlak danışmanlığı belgesi, kurstan aldığı bilgiler ile kendini yetiştirme fırsatı bulan bireylerin ortaya çıkmasını sağlar. Emlak danışmanlığı belgesine sahip emlak danışmanı ise emlak firmalarında, gayrimenkul geliştirme ve inşaat şirketlerinde daha rahat iş bulabilme imkanına sahip olur. Aynı zamanda kendi ofislerini açarak emlak sektöründe iş kurma imkanına da sahip olabilirler.

Emlak danışmanlığı belgesine ulaşmak için; Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Uzaktan Öğretim Yapan Dershane ve Kurslar için belirlenmiş olan yönergelere uygun ve uzaktan eğitim şartlarına göre eğitim alınır. Gerekli şartları yerine getiren herkesin katılabileceği İnternet Tabanlı Emlak Danışmanlığı Kursu, online, uzaktan eğitim şeklinde gerçekleştirilir. Eğitim; bilişim teknolojileri, doküman ve bunlarla ilgili diğer araç ve gereçlerle desteklenir. Kurs tamamlandıktan sonra kurum ve MEB' in belirleyeceği yer ve zamanda sınavlar uygulanır. Sınavlar yazılı olacak şekilde MEB gözetmenleri eşliğinde yapılır. Kursiyerlere 3 (üç) sınav hakkı verilir. Kabul edilebilir bir mazeret ile başvuran kursiyerlere 1 (bir) ek sınav hakkı daha verilebilir.

Eğitimde Neler Öğretilir?

Sunulan eğitim ile kursiyerlerin; 

 • Emlak sektörü ile ilgili genel kavramları öğrenmeleri ve mesleği tanımaları,

 • Emlakçılığa ait hukuki ve ekonomik boyutlar hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanır.

 • Emlak sektöründe dikkat edilmesi gereken hususları kavramaları,

 • Halkla ilişkiler ve sosyoloji hakkında temel bilgilere sahip olmaları sağlanır.

 • Halkla ilişkiler aşamasında kurumsal imajın önemini kavrayacak bilgiler aktarılır.

 • Emlak çalışmalarında büro yönetimi ve iletişim tekniklerini kullanmaları sağlanır.

 • Davranış bilimleri ve beden dili hakkında bilgi sahibi olmaları ve iş yaşamında bunları kullanmaları sağlanır.

 • Tapu sicili ve tapu ile ilgili genel tanımlar aktarılır.

 • Resmi yazı aracılığı ile yapılan tapu işlemleri ve tüzel kişilerin gayrimenkul tasarrufları hakkında bilgi sahibi olmaları amaçlanır.

 • Tapu işlemlerinde akitli ve akitsiz faaliyetler ile ilgili, mesleğinin gerektirdiği detaylar aktarılır.

 • Kadastro kavramı, ekip ve çalışma alanı hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanır.

Emlak Danışmanı Emlak Danışmanı nedir Emlak Danışmanı ne iş yapar Emlak Danışmanı maaşları Emlak Danışmanı nasıl olunur
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
MEB Onaylı Emlak Danışmanlığı Kursu
4.8
(10)

Emlak Danışmanlığı Kursu

5 Konu41 Saat
Burcu EkelikBurcu Topçu Ekelik
1150719
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
Fatoş KanıtemizFatoş Kanıtemiz
755209
Satış Yönetimi Eğitimi
5
(21)

Satış Yönetimi Eğitimi

18 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
750209