AnasayfaBlogEğitim ve Teknoloji Nedir?
Eğitim

Eğitim ve Teknoloji Nedir?

13 Kasım 2018
Eğitim ve Teknoloji Nedir?

Eğitim; insanın isteyerek veya istemeyerek davranışlar kazanmasına denir. Herkesin eğitimi doğduktan hemen sonra başlar. Eğitimle istediğimiz bir davranışı kazandırabiliriz ama arkadaşlarınla mahallede veya okulda oynarken görebileceğin örnek olmayan davranışlarla beraber istenilmeyen davranışlar da kazanılır. İnsanların genel amacı gelecek nesilleri en iyi şekilde ve en kısa sürede yetiştirmektir. Bunun için birey öncelikle kendisinden başlamalıdır. Mesela öğretmen sınıftakilere trafik kurallarına uyun derse ve kendisi uymazsa çocuk hangisini yapmayı tercih eder? Tabi ki de öğretmenin yaptıklarını örnek alıp yapar. Burada gördüğü şey öğretmeninin yaptığı davranışın doğru olduğunu düşünmesidir.

Eğitim aslında her yerdedir. İnsan herkesten bir şeyler öğreniyor ama önemli olan bilinçli, yaratıcı, faydalı ve geleceğe yön veren bilgiler öğrenmektir. Şu zamana kadar eğitim sisteminde birçok değişiklikler yapıldı ancak hala tam olarak istenen noktaya gelinemedi.

Teknoloji Eğitim İçin Etkili Midir?

Teknolojiyi etkili olarak kullanırsak eğitim için harika bir araç olabilir. Hatırlarsanız bir ara Fatih Projesi vardı. Teknoloji sayesinde birçok şeyden tasarruf edecektik ama insanların bilinçsizliği, eğitim materyallerinin(sunu, video vs.) yetersizliği nedeniyle pek etkili olmadı. Bundan dolayı da proje sonlandırılmak zorunda kaldı. Temelleri otulmamış adımlarla işe girişirsek sonucu çok da verimli olmayacaktır. Bu şekilde de bir eğitim sunmamız imkansız hale gelecektir.

Teknolojinin önemini fark ettiğim yer neresi biliyor musunuz? Üniversitede verilen eğitimin yetersiz kalmasıyla  beraber internetteki eğitim sitelerinden faydalanıyorum. Örgün eğitimden alamadığım bilgiyi kendi çabalarımla online eğitimler almaya çalışıyorum. Ve bu konuda İstanbul İşletme Enstitüsü birçok alanda olanak sağlıyor. Bu şekilde kurulacak ve eğitim verecek siteler arttıkça eğitime verilen değer ve ilgi oranı da artacaktır.

Şu anda eğitimde teknoloji kullanılıyor fakat materyaller yetersiz. Bu teknoloji seviyesiyle harika şeyler yapılabilecekken planlama hatalarından dolayı yarım kalıyor. Youtube'da bazı insanların hazırladığı içeriklere baktığım zaman Türkiye'de içerik üretenlerin pek yaratıcı içerikler üretmediğinin farkına vardım. Gördüğüm kadarıyla insanlar ellerindekini daha doğru düzgün kullanmazken yeniliklerin peşine düştüler. Temeli sağlam olmadan bu yeniliklere atılmak ise durumu iyileştirmek yerine aksine kötüleştirmeye doğru itmeye başladı.

Eğitim Teknolojisi Nasıl Olmalıdır?

Bu sorunun cevabı olarak yine İstanbul İşletme Enstitüsü'nü örnek vereceğim. Bu sitede katıldığım eğitimler çok yararlıydı. Canlı yayındayken hocalar bizim aktif olarak katılımımız için birçok soru soruyor ve de soru sorma izni veriyorlar. Eğer ki canlı olmayan bir eğitim olacaksa bunu kelime haznesi en az kişilerin bile anlayabileceği bir seviyede anlatabilmeli eğitmenler. İnternette eğitimin ücretsiz olması taraftarıyım. İnsanlar genelde yarım yamalak eğitim setleri hazırlıyorlar. Bunun için de insanların topluca eğitimler hazırlaması taraftarıyım ve biri tamamlanmadan ötekisine geçilmemeli fikrini savunuyorum. Ve böylece internet ortamı daha kullanışlı olacaktır.

Belki bu yazıyı okuyan sen, hayatında hiç okula gitmedin. Ama okumayı öğrendin ve bunu teknoloji aracılığıyla yapmış olabilirsin. Okulda öğretilen bilgilerin genelini internet ortamında bulabilirsin. Okula gitmedim diye üzülmek yerine okulu sana getirene şükredip bir an önce hayallerini gerçekleştirmelisin.

Teknolojinin zararları var fakat bu zararları engellemek de bizim elimizde. Anne, baba veya herhangi bir birey olarak çocuklarımızı sürekli kontrol etmeliyiz. Ve teknoloji konusunda birçok sınırlama koymalıyız ama yasaklamamalıyız. Yararlı bir şekilde kullanmasını sağlamalıyız. Mutlu yarınlar için el ele verelim. Teknolojiyi eğitimde en iyi şekilde yararlanmak için kullanalım. Kendinizi eğitmek mi istiyorsun? O zaman öğrenmeyi öğrenmekle başlayabilirsin. Bir şeyin nasıl yapıldığını ve başaran kişinin nasıl başardığını bilirsek o işi daha kolay bir şekilde yapabiliriz. Tecrübe tecrübeyi doğurur.

Kendisinden bir şey öğrenilmeyecek, tek bir insana rastlamadım.

Bu söz ile herkesten bir şey öğrenebileceği açıkça belirtiliyor. Öğrendiğin şeyleri faydalı bir şekile çevirmek de senin elinde. Hayattaki en büyük başarı başarısızlıklardan ders çıkarmaktır. Bunun için başarısız olmaktan hiçbir zaman çekinmeyin. Ama kendi gücünüzün yettiği kadar şey taşıyın. Buraya kadar okuduysanız sonsuz teşekkür ederim.

Yazar: Hicran Keser

Eğitim ve Teknolojieğitim eğitim ve teknoloji teknoloji
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Robotik Kodlama Eğitimi
5
(4)

Robotik Kodlama Eğitimi

5 Konu30 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
750289
Scratch Eğitimi
5
(3)

Scratch Eğitimi

28 Konu5 Saat
Erkan VarolErkan Varol
750209
Arduino Eğitimi
5
(4)

Arduino Eğitimi

19 Konu5 Saat
Erkan VarolErkan Varol
550209
Python Eğitimi
4.9
(65)

Python Eğitimi

10 Konu5 Saat
Hanifi ÇetinkayaHanifi Çetinkaya
550209